Fabarm Team

Θεωρητικά η 76αρα Θαλάμη δεν θα δίνει και μεγαλύτερη αντοχή μιας και είναι δοκιμασμένη σε μεγαλύτερες πιέσεις,υπάρχει περίπτωση να βοηθάει βλητικα η 70αρα Θαλάμη;;;Θα ήταν ευχάριστο να ακούσουμε τις απόψεις των εμπειροτερων...όπως και την κάθε άοψη βέβαια!
Εκτός ελαχιστον περιπτωσεον το μονο πάραπανω που έχουν η μαγκνουμ κάνες είναι 6mmμακρυτερη θαλάμη
 
Το θέμα θαλαμη έχει απασχολήσει ειδικά και έχει να κάνει συνολικά με τη γεωμετρία της κάννης. Βασικός κρίκος. Που ρίχνουν τα τελευταία χρόνια το βαρος οι εταιριες? Κι επιτέλους κατάλαβαν ότι είναι χρήσιμο τουλάχιστον σε σκοπευτικες εκδόσεις να πάνε σε απλές θαλαμες, εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι άλλο. Και στο κάτω κάτω με ποζε ποιος θα ρηξει φυσίγγια μαγκνουμ?
 
Καλημέρα στην ομάδα.... σαν κάτοχος μιας Fabarm H 368 lion από το 2004 φοβερά ευχαριστημένος από το όπλο εκτός από ένα θέμα στη γλώσσα το οποίο Διορθώθηκε αμέσως... ήρθε η ώρα της αντικατάστασης με την l4s Black Hunter...!!! Το όπλο με κέρδισε και από την ομορφιά του αλλά και από τον επώμιση του ταιριάζει φοβερά επάνω μου απλά θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που είστε εδώ πέρα μέσα και Σίγουρα κάποια από σας θα έχετε αυτό το όπλο απόψεις Σχετικά με αυτό...
 
Καλημέρα στην ομάδα.... σαν κάτοχος μιας Fabarm H 368 lion από το 2004 φοβερά ευχαριστημένος από το όπλο εκτός από ένα θέμα στη γλώσσα το οποίο Διορθώθηκε αμέσως... ήρθε η ώρα της αντικατάστασης με την l4s Black Hunter...!!! Το όπλο με κέρδισε και από την ομορφιά του αλλά και από τον επώμιση του ταιριάζει φοβερά επάνω μου απλά θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που είστε εδώ πέρα μέσα και Σίγουρα κάποια από σας θα έχετε αυτό το όπλο απόψεις Σχετικά με αυτό...
Τι θέλεις να μάθεις ακριβώς Βασίλη;
 
Θα ήθελα μία γενική άποψη το θέμα λειτουργίας αν έχει παρουσιάσει σε κάποιον κάποια εμπλοκή.... σαν όπλο διαλέγει φυσίγγια η ρίχνει όλα χωρίς κανένα πρόβλημα με τα επιθυμητά αποτελέσματα???
 
Το όπλο το πήρα πέρυσι. Κυνήγησα όλη τη σεζόν. Μπεκάτσα, παπί , λαγό, φάσα και τσίχλα. Έριξα από 24 έως 42 γρ. Δεν διαπίστωσα να διαλέγει φυσίγγια το όπλο. Μετά από περίπου 200 φυσίγγια άρχισε κάτι ψιλό εμπλοκές. Δεν έβγαζε τελείως τον άδειο κάλυκα και καθυστερούσε την επαναφορά του κλείστρου. Δευτέρα το έστειλα με κούριερ στον Τουρή Παρασκευή το είχα πίσω. Από τότε εμπλοκή μηδέν.
 
Κάτοχος Grey Hunter από την αρχή της περασμένης σεζόν

Παρουσίασε εμπλοκή στο να ανεβάζει μαζί με το δεύτερο φυσιγγι και το τρίτο από την αποθήκη,,,το πήγα Τουρή και την ίδια μέρα ήταν έτοιμο το όπλο,,,από τότε κανένα πρόβλημα,,ρίχνει από 24γρ λίγο ανεβασμένα σε πιέσεις μέχρι και 36 που έριξα μια χαρά,,,φύσιγγα τα χωνεύει όλα δεν διαλέγει,,ότι έχεις τσέπη βάζεις και ρίχνεις
 
Last edited:
Κάτοχος Grey Hunter από την αρχή της περασμένης σεζόν

Παρουσίασε εμπλοκή στο να ανεβάζει μαζί με το δεύτερο φυσιγγι και το τρίτο από την αποθήκη,,,το πήγα Τουρή και την ίδια μέρα ήταν έτοιμο το όπλο,από τότε κανένα πρόβλημα,ρίχνει από 24γρ λίγο ανεβασμένα σε πιέσεις μέχρι και 36 που έριξα μια φύσιγγα τα χωνεύει όλα δεν διαλέγει,,ότι έχεις τσέπη βάζεις και ρίχνεις
Βλεπω οτι το κουσουρι με το βγαλσιμο απο την αποθηκη τα φυσιγγια καθως και την εμπλοκη που μαγκωνει το φυσιγγι στην εισοδο της θαλαμης κατα το ανεβασμα το καραταει ακομα η Fabarm.Παιδια το ιδιο και με τη δικη μου Η368 βεβαια οπως και εχω περιγραψει παλαιοτερα επισκεψη στο Τουρη αλλαγη γλωσσα ,εξωλκεα ρυθμιση και ολα καλα απο τοτε.Δεν μπορω να καταλαβω το εργοστασιο δεν εχει καποια αναφορα ;Πως συνεχιζει να πωλει οπλα με το θεμα αυτο και δεν το εχει απαληψει; Τι να πω ειναι πολυ περιεργο δεν μπορω να καταλαβω τον λογο γιατι συνεχιζει να συμβαινει αυτο μεχρι και σημερα.Κατα τα αλλα φωτια φιλοι μου καλοι φωτια.Αυτο το οπλο με ανεβασε και σκοπευτικα καθως και κυνηγετικα απο αποψη καρπωσης .Δυστυχως η L4S που δοκιμασα δεν μου κουμπωσε οπως θα ηθελα με δυσκολεψε.
 
Παρομοιως ο κολητος μου στην παρεα χλr απο το 2006 μετα απο παροτρυνση δικη μου δεν το εχει ξεπερασει ακομα λεει ομως ας οψεται που ειναι φονικη η ρουφιανα αλλιως θα της ειχα παρει μετρα.
 
Καλημέρα στην ομάδα.... σαν κάτοχος μιας Fabarm H 368 lion από το 2004 φοβερά ευχαριστημένος από το όπλο εκτός από ένα θέμα στη γλώσσα το οποίο Διορθώθηκε αμέσως... ήρθε η ώρα της αντικατάστασης με την l4s Black Hunter...!!! Το όπλο με κέρδισε και από την ομορφιά του αλλά και από τον επώμιση του ταιριάζει φοβερά επάνω μου απλά θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που είστε εδώ πέρα μέσα και Σίγουρα κάποια από σας θα έχετε αυτό το όπλο απόψεις Σχετικά με αυτό...
Δεν εχω την Black Hunter αλλά την Initial. Νομίζω ότι διαφέρουν μόνο στα ξύλα αν και τα ξύλα της initial δεν είναι και άσχημα. Ταλαιπωρήθηκα - και ακόμα ταλαιπωρούμαι - με το κοντάκι που με καμιά φλάντζα δεν μπόρεσα να το φέρω στα μέτρα μου. Ακόμα αριστεροτουφεκάω και ψάχνομαι. Το κοντάκι είναι πολύ όμορφο και λειτουργικό τόσο που κράτησα το μανίσιο κι έκανα ένα δεύτερο για να το πελεκάω και να το λιμάρω χωρίς τύψεις. Αποψή μου μόλις την πάρεις κάνε τεστ Τσώρτσιλ. Την χρησιμοποίησα σε φάσσες στο τέλος της σαιζόν με 36γρ , αλλά και λόγω του παραπάνω προβλήματος έριξα πολλά σκοπευτικά φυσίγγια 24 και 28γρ χωρίς κανένα πρόβλημα. Και δεν την καθάρισα και καθόλου.
Πιστεύω αν την φέρεις στα μέτρα σου, δεν θα την αποχωριστείς.
 
Δεν εχω την Black Hunter αλλά την Initial. Νομίζω ότι διαφέρουν μόνο στα ξύλα αν και τα ξύλα της initial δεν είναι και άσχημα. Ταλαιπωρήθηκα - και ακόμα ταλαιπωρούμαι - με το κοντάκι που με καμιά φλάντζα δεν μπόρεσα να το φέρω στα μέτρα μου. Ακόμα αριστεροτουφεκάω και ψάχνομαι. Το κοντάκι είναι πολύ όμορφο και λειτουργικό τόσο που κράτησα το μανίσιο κι έκανα ένα δεύτερο για να το πελεκάω και να το λιμάρω χωρίς τύψεις. Αποψή μου μόλις την πάρεις κάνε τεστ Τσώρτσιλ. Την χρησιμοποίησα σε φάσσες στο τέλος της σαιζόν με 36γρ , αλλά και λόγω του παραπάνω προβλήματος έριξα πολλά σκοπευτικά φυσίγγια 24 και 28γρ χωρίς κανένα πρόβλημα. Και δεν την καθάρισα και καθόλου.
Πιστεύω αν την φέρεις στα μέτρα σου, δεν θα την αποχωριστείς.
Εννοείται ότι θα κάνω τεστ τσώρτσιλ και με τα αποτελέσματα σε κάποιον οπλουργό ώστε να με μετρήσει και να μου πει ακριβώς τι πρέπει να κάνω για να έρθει το όπλο ακριβώς στα μέτρα μου...... αν έχετε κάποιον υπόψιν σας να μου τον πείτε
 
Εννοείται ότι θα κάνω τεστ τσώρτσιλ και με τα αποτελέσματα σε κάποιον οπλουργό ώστε να με μετρήσει και να μου πει ακριβώς τι πρέπει να κάνω για να έρθει το όπλο ακριβώς στα μέτρα μου...... αν έχετε κάποιον υπόψιν σας να μου τον πείτε
Θα βρεις την λυση στο Γιωργο Ψυλλακη.Φορτω το εργαλειο και εκει θα σου τα φτιαξει ολα θα φυγεις κουστουματος.
 
Παναγιώτη γι'αυτό έδωσα μια 2η ευκαιρία στο δικό μου και ασχολήθηκα με Τουρή ,με γοήτευσε σαν όπλο και ειδικά σαν τουφεκιά,,,σε διαφορετική περίπτωση θα είχε φύγει χθες
Καλα εκανες φιλε μου και συμφωνω και εγω διοτι η καννη της Fabarm με τα Kicks που φορας ειμαι σιγουρος οτι ειναι περα για περα φονικη και τραβαει μετρα .Μην το αποχωριστεις το οπλο αυτο εαν το εχεις κουμπωσει επανω σου.Εγω προσωπικα ψαχνω να βρω την Black hunter ΑΡΙΣΤΕΡΗ και να την επωμισω διοτι μου ειπαν απο τον Τουρη οτι καθεται τελειως διαφορετικα με το cast on και τις κλισεις που εχει το κοντακι.Θα δωσω και εγω μια δευτερη ευκαιρια διοτι πραγματι το αξιζει .
 
Έτυχε,,,ξέρω περιπτώσεις με εμπλοκές απο xlr
Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να έχει συμβεί σε άλλους, καταθέτω όμως τη δική μου εμπειρία απ το όπλο η οποία είναι θετικοτατη. Πιστεύω ότι αν ρωτήσεις πολλούς ανθρώπους που κατέχουν κι άλλες μάρκες αυτογεμων, θα βρεις εμπλοκές ακόμα και σε benelli. Εγώ ούτε την beretta ούτε την benelli ούτε τη fabarm μπορώ να πω αναξιόπιστες, γιατί καμιά απ τις 3 δε μου έκανε εμπλοκές κι έτσι είμαι στην ευχάριστη θέση να γκρινιάζω καμιά φορά για τη μαυρίλα της fabarm.
 
Καλησπέρα παιδιά και εγώ κάτοχος l4s black hunter μου έκανε εμπλοκή και έβγαλε ταυτόχρονα δυο φισιγγια από την Θαλάμη το εστηλα τουρι πάλη τα ίδια τώρα πρεπη να το ξανά στηλο είμαι κσι επαρχία πιγενε έλα ταλέπορια μεταφορικά και άγχος δεν είχα ποτέ πρόβλημα με μπερετα και τελικά θα παρο πάλι μπερετα δέν υπαρχη αυτό σε άλλες καραμπίνες είχα και μπενελι και μπερετα και εχω προσωπική αποπση τώρα τι λέει ο καθένας δεν ξέρω εγώ παντός δεν περνο ξανά fabarmmmm ξέχασα να γράψω το ίδιο όπλο πήρε και φίλος μου και τα ίδια και αυτός μετά την ρύθμιση από τουρι ,το πρόβλημα πρεπη να το κιταξη οι fabarm ..
 
Ξέχασα και τη maxus, που δούλεψε πολύ Ο πατέρας μου. Ούτε αυτή έκανε εμπλοκές. Όμως τα όπλα όλα τα καθαριζα πάντα ανά δύο κυνηγια. Ίσως παίζει κι αυτό τον ρόλο του. Ακόμα και 10 τουφεκιές να χω ρίξει τα καθαρίζω.
 
Back
Top