Fabarm Team

Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να έχει συμβεί σε άλλους, καταθέτω όμως τη δική μου εμπειρία απ το όπλο η οποία είναι θετικοτατη. Πιστεύω ότι αν ρωτήσεις πολλούς ανθρώπους που κατέχουν κι άλλες μάρκες αυτογεμων, θα βρεις εμπλοκές ακόμα και σε benelli. Εγώ ούτε την beretta ούτε την benelli ούτε τη fabarm μπορώ να πω αναξιόπιστες, γιατί καμιά απ τις 3 δε μου έκανε εμπλοκές κι έτσι είμαι στην ευχάριστη θέση να γκρινιάζω καμιά φορά για τη μαυρίλα της fabarm.
Πρεπει να εχεις καλο χερικο φιλε μου να σε προτιμησω οταν ειναι να αγορασω οπλο ;
 
το πρόβλημα μετά δυο φυσίγγια που πετάει από την αποθήκη οφείλεται στον αναστολέα άλλαξα μόνος μου το ελατήριο σε μια παλιά fabarm που έχω και δουλεύει ρολόι, με την xlr που έχω από το 2015 δεν έχει κάνει ούτε μια εμπλοκή, από την άλλη και δυο benelli που έχω συχνά κάνανε εμπλοκή στο τρίτο φυσίγγι το μάγκωναν ανάμεσα αποθήκης και γλωσσάς αλλάχτηκαν ελατήρια στις αποθήκης με σκληρότερα και το πρόβλημα λύθηκε, παντου υπάρχουν προβλήματα το θέμα είναι ο εκάστοτε οπλουργός κάθε αντιπροσωπειας να έχει και την αντίληψη να τα λύσει...... προσωπικά αν δεν εντρεχει σοβαρός λόγος αντικατασταση μέρος η όλου το όπλου δεν θα το πήγαινα πότε στην αντιπροσωπεια.
 
το πρόβλημα μετά δυο φυσίγγια που πετάει από την αποθήκη οφείλεται στον αναστολέα άλλαξα μόνος μου το ελατήριο σε μια παλιά fabarm που έχω και δουλεύει ρολόι, με την xlr που έχω από το 2015 δεν έχει κάνει ούτε μια εμπλοκή, από την άλλη και δυο benelli που έχω συχνά κάνανε εμπλοκή στο τρίτο φυσίγγι το μάγκωναν ανάμεσα αποθήκης και γλωσσάς αλλάχτηκαν ελατήρια στις αποθήκης με σκληρότερα και το πρόβλημα λύθηκε, παντου υπάρχουν προβλήματα το θέμα είναι ο εκάστοτε οπλουργός κάθε αντιπροσωπειας να έχει και την αντίληψη να τα λύσει...... προσωπικά αν δεν εντρεχει σοβαρός λόγος αντικατασταση μέρος η όλου το όπλου δεν θα το πήγαινα πότε στην αντιπροσωπεια.
Ποιος ειναι ο αναστολεας?
 
πρόβλημα μετά δυο φυσίγγια που πετάει από την αποθήκη οφείλεται στον αναστολέα άλλαξα μόνος μου το ελατήριο σε μια παλιά fabarm που έχω και δουλεύει ρολόι,
Αντρέα στο ελατήριο είναι (σχετικά εύκολη) η αλλαγή του..... Αλλά αν δν πατήσει καλά στη θέση του από την πρώτη στιγμή στραβώνει εύκολα και θέλει αντικατάσταση.....Εγώ στη δικιά μου το στράβωσα μια χρονιά επιδεί έλυσα τν αναστολέα για καθαρισμό.....(εγώ ο προκομένος).:D Πήρα άλλο βέβαια από ένα κοντινό οπλουργείο κ όλα καλά.
Αλλά ποτέ δν το ξανά έλυσα.....:D


 
αυτός εδώ είναι συγκρατεί τα φυσίγγια στην αποθήκη. αυτό έχει ένα ελατήριο άλλες φόρες είναι σκληρό άλλες μαλακό και χαλάει το χρονισμο της λειτουργίας καμιά φορά η εταιρίες την πατάνε από τρίτους που για λογαριασμό τους του φτιάχνουν εξαρτήματα.
IMG-20180417-151322-sl80kwd63-1659-500x500.jpg
 
Αντρέα στο ελατήριο είναι (σχετικά εύκολη) η αλλαγή του..... Αλλά αν δν πατήσει καλά στη θέση του από την πρώτη στιγμή στραβώνει εύκολα και θέλει αντικατάσταση.....Εγώ στη δικιά μου το στράβωσα μια χρονιά επιδεί έλυσα τν αναστολέα για καθαρισμό.....(εγώ ο προκομένος).:D Πήρα άλλο βέβαια από ένα κοντινό οπλουργείο κ όλα καλά.
Αλλά ποτέ δν το ξανά έλυσα.....:D


έτσι ακριβώς με καλή θέληση όλα γίνονται
 
αυτός εδώ είναι συγκρατεί τα φυσίγγια στην αποθήκη. αυτό έχει ένα ελατήριο άλλες φόρες είναι σκληρό άλλες μαλακό και χαλάει το χρονισμο της λειτουργίας καμιά φορά η εταιρίες την πατάνε από τρίτους που για λογαριασμό τους του φτιάχνουν εξαρτήματα.
IMG-20180417-151322-sl80kwd63-1659-500x500.jpg
Καταλαβα! Ευχαριστω!
 
Φιλέ μου συμφωνω απολυτα μαζί σου λες και περνει κάνεις 76άρια φυσίγγια πολυ λίγοι αργά πανακριβα και ντεπον μετα
Τα μαγκουμ πωω... Η χειρότερη εμπειρία στη σκόπευση μου.. πολυ πιο αργο απο το 36 και στα 45 μετρα δεν μου εκοβε τον λαγό που τον εκοβε 38αρι! Δεν ξερω τι συμβαίνει με τις υπεργομωσεις νομιζω είναι γισ νσ βαρας σε μετριες αποστάσεις μακρια χανουν την ταχύτητα τους..
 
Μόλις έφερα - θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα - το κοντάκι της L4S στα μέτρα μου και έκανα τρία τεστ τα εργοστασιακά τσοκ ( πήρα την Initial που έχει μόνο 3 τσοκ). Χωρίς να μετρήσω με παχύμετρο αναφέρω οτι τα τσοκ επάνω γράφουνε SHORT - 2/10 - **** - IC, MEDIUM - 5/10 - *** - M και το FULL το έχω βιδωμένο και βαριέμαι τώρα να το ξεβιδώνω αλλά γράφει 9/10 - FULL και κάτι ανάλογο με τα άλλα.

Ανεβάζω τις φωτογραφίες με την σημείωση ότι η απόσταση είναι 35μ, τα φυσίγγια τα Percosco Caccia no5 36gr, τα χαρτόνια είναι περίπου 70Χ70 και στο τεστ του Full που μου ξέφυγε προς τα κάτω μέτρησα 185 σκάγια, ενώ στα άλλα φαίνονται στην φωτογραφία.





 
Μόλις έφερα - θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα - το κοντάκι της L4S στα μέτρα μου και έκανα τρία τεστ τα εργοστασιακά τσοκ ( πήρα την Initial που έχει μόνο 3 τσοκ). Χωρίς να μετρήσω με παχύμετρο αναφέρω οτι τα τσοκ επάνω γράφουνε SHORT - 2/10 - **** - IC, MEDIUM - 5/10 - *** - M και το FULL το έχω βιδωμένο και βαριέμαι τώρα να το ξεβιδώνω αλλά γράφει 9/10 - FULL και κάτι ανάλογο με τα άλλα.

Ανεβάζω τις φωτογραφίες με την σημείωση ότι η απόσταση είναι 35μ, τα φυσίγγια τα Percosco Caccia no5 36gr, τα χαρτόνια είναι περίπου 70Χ70 και στο τεστ του Full που μου ξέφυγε προς τα κάτω μέτρησα 185 σκάγια, ενώ στα άλλα φαίνονται στην φωτογραφία.





Ωραία πράματα βλεπω
 
Μόλις έφερα - θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα - το κοντάκι της L4S στα μέτρα μου και έκανα τρία τεστ τα εργοστασιακά τσοκ ( πήρα την Initial που έχει μόνο 3 τσοκ). Χωρίς να μετρήσω με παχύμετρο αναφέρω οτι τα τσοκ επάνω γράφουνε SHORT - 2/10 - **** - IC, MEDIUM - 5/10 - *** - M και το FULL το έχω βιδωμένο και βαριέμαι τώρα να το ξεβιδώνω αλλά γράφει 9/10 - FULL και κάτι ανάλογο με τα άλλα.

Ανεβάζω τις φωτογραφίες με την σημείωση ότι η απόσταση είναι 35μ, τα φυσίγγια τα Percosco Caccia no5 36gr, τα χαρτόνια είναι περίπου 70Χ70 και στο τεστ του Full που μου ξέφυγε προς τα κάτω μέτρησα 185 σκάγια, ενώ στα άλλα φαίνονται στην φωτογραφία.





Η διορθωση στο κοντακι ειναι γιατι οι τουφεκιες σας εφευγαν δεξια?
 
Η διορθωση στο κοντακι ειναι γιατι οι τουφεκιες σας εφευγαν δεξια?
Μου φεύγανε πολύ αριστερά και λίγο πάνω. Εννοώ λίγο πιο πάνω από ότι θα ήθελα, γιατί ένα 40 κέντρο, 60πάνω το θέλω. Τελικά τώρα, με την φλάντζα που δίνει μόνο καστ οφ, στο Churchill test, ρίχνει κέντρο και ελάχιστα κάτω στο κατακόρυφο και πολύ λίγο αριστερά. Πιστεύω με την φλάντζα που δίνει και καστ οφ και ντροπ, και λίγο ακόμα λιμάρισμα για καστ οφ θα έρθω εκεί που θέλω. Περισσότερες λεπτομέρειες μόλις έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα γιατί είναι πολύ μεγάλη ιστορία.
 
Μόλις έφερα - θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα - το κοντάκι της L4S στα μέτρα μου και έκανα τρία τεστ τα εργοστασιακά τσοκ ( πήρα την Initial που έχει μόνο 3 τσοκ). Χωρίς να μετρήσω με παχύμετρο αναφέρω οτι τα τσοκ επάνω γράφουνε SHORT - 2/10 - **** - IC, MEDIUM - 5/10 - *** - M και το FULL το έχω βιδωμένο και βαριέμαι τώρα να το ξεβιδώνω αλλά γράφει 9/10 - FULL και κάτι ανάλογο με τα άλλα.

Ανεβάζω τις φωτογραφίες με την σημείωση ότι η απόσταση είναι 35μ, τα φυσίγγια τα Percosco Caccia no5 36gr, τα χαρτόνια είναι περίπου 70Χ70 και στο τεστ του Full που μου ξέφυγε προς τα κάτω μέτρησα 185 σκάγια, ενώ στα άλλα φαίνονται στην φωτογραφία.





Πιο πολλά σκάγια στο χαρτόνι έβαλε με το IC τσοκ, από το demi ????????????? Δεν είναι κάπως περίεργο ??? :oops:
Αν και είναι σαφώς πιο αραιή η κατανομή, φυσικό και αναμενόμενο άλλώστε ... Για το φουλ εντάξει, έφυγε αρκετά η τουφεκιά, αλλά φαίνεται πυκνή ...
(Πιστεύω εκ παραδρομής έγραψες στο χαρτόνι Cyl. αντί για IC ... ;) )
Πιστεύω με την φλάντζα που δίνει και καστ οφ και ντροπ, και λίγο ακόμα λιμάρισμα για καστ οφ θα έρθω εκεί που θέλω
Μπορεί και χωρίς λιμάρισμα ... Μη βιαστείς να λιμάρεις ... :cool:
 
Πιο πολλά σκάγια στο χαρτόνι έβαλε με το IC τσοκ, από το demi ????????????? Δεν είναι κάπως περίεργο ??? :oops:
Αν και είναι σαφώς πιο αραιή η κατανομή, φυσικό και αναμενόμενο άλλώστε ... Για το φουλ εντάξει, έφυγε αρκετά η τουφεκιά, αλλά φαίνεται πυκνή ...
(Πιστεύω εκ παραδρομής έγραψες στο χαρτόνι Cyl. αντί για IC ... ;) )

Μπορεί και χωρίς λιμάρισμα ... Μη βιαστείς να λιμάρεις ... :cool:
Ναι ρε Στέλιο κι εμένα μου έκανε εντύπωση. Οταν παίρνω μια κατανομή στο χαρτόνι, με έναν μαρκαδόρο τονίζω τις τρυπούλες και ταυτόχρονα τις μετράω και η αλήθεια είναι ότι την ώρα που τα μετρούσα , μουρμούριζε ο "συνταγματάρχης" - βλέπεις ήμουν στο σκοπευτήριο όλη μέρα -, οπότε όταν είδα το αποτέλεσμα της μέτρησης παραξενεύτηκα και σκέφτηκα να τα ξαναμετρήσω αλλά ήθελε πάλι μαρκάρισμα αυτά που μετράω και μετά κάπου το ξέχασα. Πάντως δεν πιστεύω οτι έκανα λάθος στο μέτρημα. Θέλει λίγο σκέψη το φαινόμενο.think. .

Οσο για το κοντάκι ... πίκρα πάλι σήμερα .hair. .tired.. Με την άλλη φλάντζα και με λιμάρισμα και πάλι δεν ήρθε. Στο πάνω κάτω ήρθε αλλά, πάλι φεύγει αριστερά. Θέλει κι άλλο καστ οφ. Το κακό είναι ότι κάθε φορά ανακαλύπτω και κάτι καινούριο. Σήμερα πχ είδα ότι όταν σφίγγω την τζαβέτα , μερικές φορές το κοντάκι φεύγει μερικά δέκατα του χιλιοστού αριστερά ή δεξιά της βάσης. Ε λοιπόν αυτά τα δέκατα αλλάζουν όλα τα αποτελέσματα. Εχοντας κάνει όλα τα κοντάκια μου μόνος το πήρα πατριωτικά το θέμα. Σ' αυτό βοηθάει και ο Γιάννης. Θα το βρω που θα μου πάει. Στην ανάγκη θα βάλω μηχανισμό ρύθμισης της ράχης. Μου αρέσει πολύ αυτή η κάννη δεν θα τα παρατήσω εύκολα .hair.. Πάντως με περίπου 230 σκάγια - τόσα νομίζω έχει το 36γρ νο5 - τα παραπάνω αποτελέσματα είναι πολύ καλά.

Θα επανέλθω όταν το φέρω εκεί που θέλω.

ΥΓ ναι με 2/10 είναι IC και έτσι γράφει πάνω του το τσοκ.
 
Βάζει σκάγια το όπλο ;) που να βάλεις και ένα κικς επάνω
[/QUΤ Την απαντηση αυτη περιμενα .Αυτος ειναι και ο λογος που θελω να δωσω μια 2ρη ευκαιρεια και να επωμισω την αριστερη μηπως και το βρω με την προσαρμογη γιατι με τα οσα παλευει ο KYRMITSOS υπαρχει μαι δυσκολια τελικα με την εργονομια του οπλου θελει δουλεια .Το οπλο αυτο βγαζει φονικες τουφεκιες με ωραιες κατανομες και σε προκαλει.
 
Παύλε το έχω υπ' όψη . Κάτσε να το φέρω στα μέτρα μου πρώτα γιατί αυτό το κοντάκι θα με κάνει κομπλεξικό. Πάντως και τα μανίσια του δεν είναι άσχημα.
Θα σου προτεινα πριν κανεις καποια ανεπανορθωτη ζημια στο κοντακι να πας στον ΨΥΛΛΑΚΗ να σου το προσαρμοσει σωστα.Απλα συμβουλευτικα στο λεω χωρις να παρεξηγηθω.
 
Πιο πολλά σκάγια στο χαρτόνι έβαλε με το IC τσοκ, από το demi ????????????? Δεν είναι κάπως περίεργο ??? :oops:

Ετσι κ ετσι για μενα... Την καλυτερη του αποδοση ο antigelo την εχει με συμβατικα τσοκ ανοιχτης συσφιξης... Δεν θελει ζορισμα στην εξοδο του απο την κανη...
 
Back
Top