Fabarm Team

Νομίζω αυτή είχε ο μυρος πριν πάρει τη 391.απ όσο είχα δει τουφεκιές κλασσική φαμπαρμ.δεν έχει κάποια διαφορά απ' τις υπόλοιπες.μια χαρά ειναι

Δέκα χρόνια έκλεισε φέτος στα χέρια μου και το κοντέρ έγραψε 0 εμπλοκές!
Χρήστο από την Η38 είμαι υπέρ-ευχαριστημένος από λειτουργία και ποιότητα τουφεκιών!
Ένα όπλο που προσφέρει πολλά περισσότερα από αυτά που κοστίζει.
Μόνο ''μειονέκτημα'' σε πολλά εισαγωγικά αν είσαι τσοκολάτρης δεν υπάρχουν για αυτό το όπλο πλην Brain(που του ταιριάζουν πολύ) και κάποια Briley που κυκλοφορούν.
Ότι άλλο θέλεις να μάθεις για το όπλο εδώ είμαι...

ο Μύρος νομίζω ότι είχε την 368 αν θυμάμαι καλά :)

συμφωνώ σε όλα και προσθέτω
ωραίο κυνηγητικό κοντάκι πολύ φιλικό στον χρήστη :)

Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ενδιαφέρεται το φιλαρακι μου που βρήκε μια με 500€. Την επωμισε και του εδωσε τελεια αισθηση. Την έλυσε και μου ειπε οτι φαινεται ¨καθαρη¨ . Το οπλο ειναι βαμμένο με κεραμική βαφή σε παραλλαγή καλάμι και με προβλημάτισε αυτο. Ποιος δηλαδη ειναι ο λογος που το έβαψε; Αραγε ειναι καθαρά αισθητικός ο λογος ή υπαρχει κατι αλλο οπως για παραδειγμα οξείδωση;
Παντως το σημαντικό ειναι οτι συμφωνα τα γραφόμενά σας, προκειται για ενα απροβλημάτιστο λειτουργικά μοντελο με ποιοτική τουφεκια
 
ο Μύρος νομίζω ότι είχε την 368 αν θυμάμαι καλά :)

συμφωνώ σε όλα και προσθέτω
ωραίο κυνηγητικό κοντάκι πολύ φιλικό στον χρήστη :)
Κι αυτή το ίδιο είναι.παντως θυμάμαι ότι είχε το σπείρωμα του Γιώργου freeman και δυσκολευόταν να βρει after market
 
Τοσα χρονια Κωστα μονο αυτο σας εβγαλε??
Όχι Αλέξανδρε.
Πριν ένα χρόνο είχε σπάσει "η σφύρα της πυροδότησης" στη σκανδαλοθήκη..επίσης πριν 3 χρόνια και ο καβαλάρης..."το μαύρο κλειδί" που φένεται δίπλα από τη βελόνα,στη φωτό που ανέρτησα το οποίο κλειδώνει πάνω στην κάνη...Και το "Έλασμα" κάτω στην γλώσσα που επιτρέπει να εισέλθει το νέο φυσίγγι από την αποθήκη προς τη θαλάμη....Και τέλος η βελόνα η οποία με άφησε σύξυλο στις πρώτες τουφεκιές ενός απογευματινού τσίχλας τέλοι Ιανουαρίου....:D
Αυτές οι 4 είναι η ζημιές της ως τώρα από το '83 που τουφεκάει....
Θα δίξει στην πορεία τη άλλο θα μου βγάλει. Κ πάλι για τα χρόνια της το Fabarm μας έχει δικαιώσει...

Αναλυτικά:
Η σφύρα 25€
Το έλασμα 25€
Ο καβαλάρης 60€
Και η βελόνα 25€
 
Last edited:
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ενδιαφέρεται το φιλαρακι μου που βρήκε μια με 500€. Την επωμισε και του εδωσε τελεια αισθηση. Την έλυσε και μου ειπε οτι φαινεται ¨καθαρη¨ . Το οπλο ειναι βαμμένο με κεραμική βαφή σε παραλλαγή καλάμι και με προβλημάτισε αυτο. Ποιος δηλαδη ειναι ο λογος που το έβαψε; Αραγε ειναι καθαρά αισθητικός ο λογος ή υπαρχει κατι αλλο οπως για παραδειγμα οξείδωση;
Παντως το σημαντικό ειναι οτι συμφωνα τα γραφόμενά σας, προκειται για ενα απροβλημάτιστο λειτουργικά μοντελο με ποιοτική τουφεκια

Οξείδωση δεν το νομίζω Χρήστο.Σχεδόν το αποκλείω!
Μάλλον για δικούς του αισθητικούς και πρακτικούς λόγους το έκανε.
 
Όχι Αλέξανδρε.
Πριν ένα χρόνο είχε σπάσει "η σφύρα της πυροδότησης" στη σκανδαλοθήκη..επίσης πριν 3 χρόνια και ο καβαλάρης..."το μαύρο κλειδί" που φένεται δίπλα από τη βελόνα,στη φωτό που ανέρτησα το οποίο κλειδώνει πάνω στην κάνη...Και το "Έλασμα" κάτω στην γλώσσα που επιτρέπει να εισέλθει το νέο φυσίγγι από την αποθήκη προς τη θαλάμη....Και τέλος η βελόνα η οποία με άφησε σύξυλο στις πρώτες τουφεκιές ενός απογευματινού τσίχλας τέλοι Ιανουαρίου....:D
Αυτές οι 4 είναι η ζημιές της ως τώρα από το '83 που τουφεκάει....
Θα δίξει στην πορεία τη άλλο θα μου βγάλει. Κ πάλι για τα χρόνια της το Fabarm μας έχει δικαιώσει...

Αναλυτικά:
Η σφύρα 25€
Το έλασμα 25€
Ο καβαλάρης 60€
Και η βελόνα 25€
Χρονια σου πολλα φιλε (ξεχαστηκα)!! Με υγεια και καλα κυνηγια!! Φανταζομαι στις τσιχλες θα εχει ριξει μπολικα φυσιγγια!!!
 
Οξείδωση δεν το νομίζω Χρήστο.Σχεδόν το αποκλείω!
Μάλλον για δικούς του αισθητικούς και πρακτικούς λόγους το έκανε.
Μακάρι Γιώργο

Σωστός!
Καλά θυμάσαι!
Εξίσου καλό,αν και δεν αλλάζει κάτι στο σύστημα αερίων και σκανδάλη με την h38....
Συμφωνώ σε όλα παραπάνω με τόν Γιώργο...
Ok. Ευχαριστώ Μύρο

Οπότε του προτείνω να το ξαναελέγξει και αν είναι ok να το προχωρήσει... :)

.
 
Μακάρι Γιώργο


Ok. Ευχαριστώ Μύρο

Οπότε του προτείνω να το ξαναελέγξει και αν είναι ok να το προχωρήσει... :)

.
Χρήστο πεστου αν υπάρχει δυνατότητα να το ρίξει πριν το πάρει να δει αν τον ικανοποιεί.παντως είναι καλό οπλο
 
Καλησπερα .Θα περιγραψω λιγο την εμπειρια μου που ειχα με τη Η368 LUX του 2004.Το οπλο ατα τρια χρονια λειτουργιας και μετα απο πολλα ετησια φυσιγια παρουσιαζει μεσα σε μια μερα κυνηγιου ταυτοχρονα με διαφορα μιας ωρας σε κυνηγι στη Δημαινα σπασιμο του σιδηροδρομου και το ιδιο οπλο του αδερφου μου καθως και ραγισα της παπιας στη βαση της κοντα στο κορμο του οπλου.Απιστευτο και ομως αληθινο.Ενιοτε ειχαμε εμπλοκες στη επναφορα του 2ου φυσιγιου απο την αποθηκη κατι που του δωσαμε μια ανοχη στο χρονο αν και ειχαμε ρωτησει τον αντιπροσωπο της εποχης εκεινης με αιτιολογια οτι θα στρωσει.Τη στιγμη που παθαμε τη ζημια ειχε λιγο καιρο που ειχε αλλαξει ο αντιπροσωπος και επικοινωνησαμε μαζι του για να δουμε εαν μας καλυπτει η εγγυηση του οπλου δεδομενου οτι ηταν 5ετηΑμμεσα ανταποκριθηκε στο προβλημα μας και καλεσε τα οπλα προς αποκατασταση των ζημιων .Ομιλω για την σημερινη αντιπροσωπια του κ.Tουρη που μας πρεδωσε τα οπλα λειτουργικοτατα και αποκαταστησε περα ορισμενων ανταλακτικων που δεν ηταν υποχρεομενος να τα αλλαξει καθως και οσο αφορα εδω προσεξτε τη λεπτομερεια αντικαταστησε τον σιδηροδρομο τη γλωσσα και το εξολκεα απο τη νεοτερη Η 38 που μας τονισε οτι ηταν πιο ενισχυμενα απο τα δικα του καθως και τη παπια που ηταν πιο εργονομικη και λεπτη απο την Η38.Nα εναι καλα και να ευφημερευει διοτι οφειλω να πω πως ειμαστε τυχεροι οσοι εχουμε φαμπαρμ να εχουμε τετοιο αντιπροσωπο και τεχνικη αμμεση υποστηριξη διπλα στην πορτα μας και να εινα ενα καλο παραδειγμα και για τους υπολοιπους αντιπροσωπους εδω στη χωρα μας.Καταληκτηκα να απαντησω στον συναδελφο να προσεξει και να ρωτησει για τα συγκεκριμενα σημεια του οπλου διοτι εφοσον επισκευασαμε τα οπλα μεχρι σημερα λειτουργουν αψογα χωρις κανενα προβλημα.Οσο φορα την καννη της ειναι πραγματι απο τις καλλιτερες της αγορας θα ενθουσιασθεις ειναι βεβαια 1ης γεννιας τριμπορ καθως και οι βαφες και το φινιρισμα τουλαχιστον στο μοντελο το δικο μας ηταν αψογα .Πιστευω να προσθεσα κατι με τη δικη μου εμπειρια σε ολους τους συναδελφους καθως και στα ερωτηματικα σου.Σου ευχομαι το καλλιτερο .
 
Καλησπερα .Θα περιγραψω λιγο την εμπειρια μου που ειχα με τη Η368 LUX του 2004.Το οπλο ατα τρια χρονια λειτουργιας και μετα απο πολλα ετησια φυσιγια παρουσιαζει μεσα σε μια μερα κυνηγιου ταυτοχρονα με διαφορα μιας ωρας σε κυνηγι στη Δημαινα σπασιμο του σιδηροδρομου και το ιδιο οπλο του αδερφου μου καθως και ραγισα της παπιας στη βαση της κοντα στο κορμο του οπλου.Απιστευτο και ομως αληθινο.Ενιοτε ειχαμε εμπλοκες στη επναφορα του 2ου φυσιγιου απο την αποθηκη κατι που του δωσαμε μια ανοχη στο χρονο αν και ειχαμε ρωτησει τον αντιπροσωπο της εποχης εκεινης με αιτιολογια οτι θα στρωσει.Τη στιγμη που παθαμε τη ζημια ειχε λιγο καιρο που ειχε αλλαξει ο αντιπροσωπος και επικοινωνησαμε μαζι του για να δουμε εαν μας καλυπτει η εγγυηση του οπλου δεδομενου οτι ηταν 5ετηΑμμεσα ανταποκριθηκε στο προβλημα μας και καλεσε τα οπλα προς αποκατασταση των ζημιων .Ομιλω για την σημερινη αντιπροσωπια του κ.Tουρη που μας πρεδωσε τα οπλα λειτουργικοτατα και αποκαταστησε περα ορισμενων ανταλακτικων που δεν ηταν υποχρεομενος να τα αλλαξει καθως και οσο αφορα εδω προσεξτε τη λεπτομερεια αντικαταστησε τον σιδηροδρομο τη γλωσσα και το εξολκεα απο τη νεοτερη Η 38 που μας τονισε οτι ηταν πιο ενισχυμενα απο τα δικα του καθως και τη παπια που ηταν πιο εργονομικη και λεπτη απο την Η38.Nα εναι καλα και να ευφημερευει διοτι οφειλω να πω πως ειμαστε τυχεροι οσοι εχουμε φαμπαρμ να εχουμε τετοιο αντιπροσωπο και τεχνικη αμμεση υποστηριξη διπλα στην πορτα μας και να εινα ενα καλο παραδειγμα και για τους υπολοιπους αντιπροσωπους εδω στη χωρα μας.Καταληκτηκα να απαντησω στον συναδελφο να προσεξει και να ρωτησει για τα συγκεκριμενα σημεια του οπλου διοτι εφοσον επισκευασαμε τα οπλα μεχρι σημερα λειτουργουν αψογα χωρις κανενα προβλημα.Οσο φορα την καννη της ειναι πραγματι απο τις καλλιτερες της αγορας θα ενθουσιασθεις ειναι βεβαια 1ης γεννιας τριμπορ καθως και οι βαφες και το φινιρισμα τουλαχιστον στο μοντελο το δικο μας ηταν αψογα .Πιστευω να προσθεσα κατι με τη δικη μου εμπειρια σε ολους τους συναδελφους καθως και στα ερωτηματικα σου.Σου ευχομαι το καλλιτερο .

Συγγνωμη η απαντηση μου αφορα τον Chris-Kaz οσο αφορα τον φιλο του.
Σ' ευχαριστω Παναγιωτη. Πολυ χρήσιμα τα γραφόμενά σου. Να εισαι καλα.
 
Χρονια σου πολλα φιλε (ξεχαστηκα)!! Με υγεια και καλα κυνηγια!! Φανταζομαι στις τσιχλες θα εχει ριξει μπολικα φυσιγγια!!!
Σε ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε!!
Σίγουρα να ξέρεις πως το όπλο είναι δουλεμένο και έχει ρίξει πολλά φυσίγγια,τότε τις παλιές καλές τσιχλοεποχές...
Όχι όμως τόσα όσα θα έριχνε ένας 100% τσιχλοκυνηγός διότι ο πατέρας μου την πήγαινε πιο πολύ σε φέρμα (ορτύκι-μπεκάτσα) και λίγο λαγό μόνο όμως όταν πήγαινε καβάλα τα σκυλιά λόγο των (71cm).....
Μου βγάζει ωραίες κ μακρινές τουφεκιές η πρόστυχη κ δν μπορώ να την παροπλήσω εύκολα στην άκρη για το υπόλοιπο της ζωής μου ......big smile.
 
Last edited:
Να προσθεσω στα υποψιν ολων μας πρεπει να εχουμε σαν κριτηριο στην αγορα ενος οπλου και την τεχνικη υποστηριξη καθως και την αμμεση εξυπηρετηση του πελατη απο την αναλογη εταιρεια που θα επιλεξουμε να αγορασουμε ενα οπλο.Στην αμεριανικη αγορα αυτο λαμβανεται πολυ σοβαρα απο τους πελατες και εχουν και βαθμιδα αξιολογησης και βαθμολογησης στην επιλογη ενος οπλου.Επισης πρεπει να προσεξουμε και την καταγωγη του οπλου κατα ποσο η κατασκευη του ειναι αμιγως στο εργοστασιο και στη χωρα που αναφερεται διοτι οπως εχει γινει πλεον η αγορα στο βωμο του κοστους κατασκευης βλεπουμε φαινομενα αλοιωσης και ζημιων κατι που σε αλλες χωρες που κυκλοφορει το συγκεκριμενο μοντελο να μη συμβαινει.Προσοχη λοιπον αγαπητοι μου συναδελφοι ειναι επιτακτικη αναγκη τα οσα συμβαινουν να τα αναφερουμε μεσα απο τις σελιδες μας για να προστατευθουμε απο τετοια φαινομενα.Ειναι γενικο το σχολιο μου περα απο την σελιδα μας που αναφερομαστε συγκεκριμενα.
 
Επισης πρεπει να προσεξουμε και την καταγωγη του οπλου κατα ποσο η κατασκευη του ειναι αμιγως στο εργοστασιο και στη χωρα που αναφερεται
Αυτό πως μπορούμε να το ξέρουμε;
 
Αυτό πως μπορούμε να το ξέρουμε;

Nα απαντησω φιλε μου στο ερωτημα σου.Απο επισκεψεις που εχουν κανει ενιοτε στα εργοστασια κατασκευης οπλων στην ευρωπη εχουμε ακριβη ανημερωση απο εγκριτους του κυνηγετικου τυπου με τους οποιους λιγο πολυ ολοι γνωριζουμε και περνουμε πληροφοριες απο πρωτο χερι.Τωρα οπως ειχα αναφερθει και πιο πανω να ειμαστε προσεκτικοι στην αγορα μας ειναι διοτι αλλο μας διαφημιζουν μερικες φορες και αλλο συμβαινει στην πραγματικοτητα .Δηλαδη η φαμπαρμ λεει οτι οτι κατασκευαζεται επανω στο οπλο της ειναι 100% μεσα στο εργοστασιο της .Αυτο επιβεβαιοθηκε απολυτα απο δασκαλο και εκριτο του τυπου που προσκληθηκε να του παρουσιασουν το λογο του αληθες.Σε αλλη περιπτωση κατασκευη καννων στο βελγιο συναρμολογηση στην ισπανια αλλα καποια απο τα μοντελα συγκεκριμενης εταιρειας εξ ολοκληρου στο βελγιο γιατι;Μη μου πειτε ευκολα οτι ειναι θεμα φορολογικου συνελαστη και εργατικου κοστους διοτι βλεπουμε μεγαλες αποκλησεις στην τελικη τιμη μεταξυ των μοντελων.ΒΑλλο παραδειγμα με αταιρεια που επισκεφθηκαν επισης εβγηκαν στη φορα υστερα απο οσα γνωριζαμε εμεις εδω εξω οτι η φοβερη καννη η οποια παρουσιαζεται σαν το κανονι την εποχη αυτη δεν εινα κατασκευασμα της φημισμενης εταιρειας με παλαια μεταλλα κτλ αλλα απο το εργοστασιο που φιλοξενειται πλεον και κατασκευαζει τα οπλα της.Επισης για το κοστος πρωτοκλασατες εταιρειες να δινουν φασον εξατηματα ισως υποβαθμισμενης ποιοτητος εξ ου και τα προβληματα που αναφερονται απο πολλους απο εμας.Για τον λογο αυτο εχουμε φθασει να λεμε τι γινεται εχουμε κατασκευες 1ης κ2ης διαλογης ;Θα κλεισω με μια πληροφορια που μου δοθηκε για εργοστασιο μεγαλης εταιρειες οταν ερωτησα γιατι καινουργια οπλα σκουραιαζουν και εχεται ακουσει πολλοι απο σας ποια ; Υπηρξε ελατωμματικη συνθεση στη βαφη σε συγκεκριμενα ετη με αποτελεσμα να με συμβουλευσει οτι μοντελο αγορασω να ειναι μετα απο τοταδε ετος κατασκευης.Στο ερωτημα του γιατι δεν εκαναν ανακληση ;Το κοστος και η δυσαρεσκεια για την εταιρεια θα ηταν μεγαλη.μη με ρωτησετε περισσοτερα διοτι για ευνοητους λογους μπορει να εκτεθω.Σκοπος μου ειναι να υποστηριξω την αποψη στο να προσεχουμε και να ειμαστε πολυ καχυποπτοι για οτι μας λανσαρουν την εποχη αυτη.Ερευναται τας Γραφας κατα το θεολογημα της θρησκειας μας ποσο μαλλον περισσοτερο για αυτο που αφορα απλα το χομπυ μας.Βεβαια εφοσον εμεις μοιραζομαστε τις εμπειριες μας και διαπιστωνουμε οτι το οπλο που εχουμε αγορασει ειναι λειτουργικοτατο και ποιοτηκα καλο δεν χρειαζεται να μαυρισουμε ολες τις εταιρειες γιατι μπορει να εχουν και αυτες τις αστοχιες τους .Βιομηχανικα προιοντα ειναι και οχι χειροποιητα και παιζει και αυτο.Καλη τυχη να εχουμε.Συγνωμη για το μακροσκελες.
 
Να συμπληρωσω οτι μετα απο οσα αφερθηκα παραπανω θα πρεπει να ειναι στις προτερεοτητες το οπλο που θα επιλεξουμε να εχει την αναλογη και αποτελεσματικη αντιπροσωπεια για να υποστηριξει καποιες πιθανες αστοχιες που μπορει να μας ταλαιπωρησουν μεσα στην ανασφαλεια που πιθανον να αισθανομαστε.
 
Σήμερα που έπεσε στα χέρια μου ο κατάλογος του ΤΟΥΡΗ έχει μέσα την νέα L4S sporting. Πολύ ενδιαφέρον όπλο για τους λάτρης της μάρκας με καλή τιμή . Θαλάμη 70 , 5 τσοκ EXIS HP,ενισχυμένη βάση και ρίγα 11χ8
Νικόλα ποια είναι η λιανική τιμή που δίνει;
 
Back
Top