Fabarm Team

είναι φυσιολογικό το εξόγκωμα στο τελείωμα της κάννης όπου χωνεύουν τα τσοκ
σε κάποιες κάννες είναι πιο έντονο σε κάποιες όχι
σε όλες όμως είναι ορατό......μην σε ανησυχεί :).shake hands.


Ευχαριστώ , γιατι δεν το εχω ξαναδεί, και λεω καινουργιο οπλο φουσκωμένες κάνες ... Τι παιζει ? μου λεει και ο πωλητής πως είναι το tribore και προβληματίστηκα!
 
.buy buy.....kkk.

Ναι άστα να πανε του λεω δεν το εχω ξαναδεί , μου λεει τι οπλα εχεις του λεω beretta 687 III και benelli M2 ! Απαντάει καμία σχεση εδω μιλαμε για κάνη tribore !! Ολα τα fabarm ετσι ειναι και ετσι αναγνωρίζεις και της κάνες τους ... Δεν ειπα τιποτα ... Παντως το οπλο ηταν πολυ καλο !
 
Παιδιά καλησπέρα κάντε μου μια χάρη , σημερα έπιασα στα χερια το πλαγιόκανο της fabarm , απο εξω στό ύψος των Τσόκ κάνει ενα ελαφρύ εξόγκωμα είναι φυσιολογικό ? είναι λόγω tribore?
Νίκο, όπως σου είπαν και παραπάνω, είναι φυσιολογικό, στο σημείο αυτό οι κάννες έχουν περισσότερο μέταλλο (περισσότερο ''ψωμί'' που λέμε) προκειμένου να διαμορφωθεί η πατούρα με το σπείρωμα που βιδώνουν τα τσοκ.
Προσωπικά, αυτή η εξόγκωση, και ειδικά στα πλαγιόκαννα, μου χαλάει λίγο τη γραμμή και την αισθητική των καννών.
Σε σχέση με μια ίδια κάννη με σταθερά τσόκ, η κάννη με τα εναλλασσόμενα τσόκ είναι περίπου 80 με 100γρ βαρύτερη και σαφώς με πιο εμπροσθόβαρες τάσεις. Η διαφορά βάρους αναλογεί περίπου στη διαφορά που έχουν μια κάννη πλαγιόκαννου 66 εκ με μια 70εκ. με παρόμοια τα λοιπά χαρακτηριστικά.
 
Η Αληθεια ειναι πως αισθητικά μου φάνηκε δεν θα το ήθελα αλλα δεν με βολευει και το 3 /1 του σταθερού για το περπατητο !
Για το βάρος εχεις απόλυτο δικιο το 71 με τσοκ ηταν μπροστοβαρο ενω το 66 τελειο !
 
Η Αληθεια ειναι πως αισθητικά μου φάνηκε δεν θα το ήθελα αλλα δεν με βολευει και το 3 /1 του σταθερού για το περπατητο !
Για το βάρος εχεις απόλυτο δικιο το 71 με τσοκ ηταν μπροστοβαρο ενω το 66 τελειο !
Αν κούμπωνες μια κάννη με 71 εκ μήκος αλλά με σταθερά τσόκ, το πιθανότερο ήταν να είχε καλύτερο ζύγισμα και πιο ευχάριστη και εύχρηστη αίσθηση στο χέρι ακόμα και από το όπλο με 66 εκ κάννες.
Στο θέμα του ζυγίσματος παίζει ρόλο και το βάρος του κοντακιού, αν προσθέσεις το ανάλογο βάρος στο κοντάκι του όπλου με τις 71 εκ κάννες θα ζυγίσει και αυτό πάνω-κάτω όπως το 66άρη με μεγαλύτερο βάρος βέβαια.
Τα τσόκ προσφέρουν όντως πολυχρηστικότητα σε ένα όπλο, και μεγάλο πεδίο πειραματισμών με τα διάφορα εξωεργοστασιακά τσοκάκια που κυκλοφορούν, μέσα από λίγες ή πολλές δοκιμές μπορείς να βρείς το βλητικό αποτέλεσμα που θέλεις, ανάλογα με το φυσίγγιο που χρησιμοποιείς,
βέβαια αν τον βρείς συνήθως καταλήγεις να έχεις καμιά δεκαριά τσοκ στην ντουλάπα και να χρησιμοποιείς 2,3 από αυτά.sarcastic..
Τα όπλα με σταθερά τσόκ θέλουν λίγο ψάξιμο στα φυσίγγια.
Σε 66 εκ. κάννες με σταθερά τσόκ δεν το βγάζει πιο ανοιχτό , 4* και 2* ας πούμε?
 
Εδώ δεν βγάζει λενε αλλα η fabarm στο site λεει paradox/mod , το mod ειναι τα 3 αλλα το paradox δεν ξερω . Με Τσόκ δεν έπαιξα ποτε ισως γιατι δεν μου έλειψε κάτι , στο 687 φοράω 4-3 και στη Μ2 το 4 περπατητό και 3 καρτέρι , κάποια στιγμη μπήκα στο πειρασμό να πάρω αλλα δεν πίστευα οτι θα προσφέρει κάτι γιατι με το καιρό ειδα οτι όσο εγω μαθαίνω το όπλο και στέλνω τη Τουφεκιά σωστα δεν ξεφέυγει τίποτα !
 
Εδώ δεν βγάζει λενε αλλα η fabarm στο site λεει paradox/mod , το mod ειναι τα 3 αλλα το paradox δεν ξερω . Με Τσόκ δεν έπαιξα ποτε ισως γιατι δεν μου έλειψε κάτι , στο 687 φοράω 4-3 και στη Μ2 το 4 περπατητό και 3 καρτέρι , κάποια στιγμη μπήκα στο πειρασμό να πάρω αλλα δεν πίστευα οτι θα προσφέρει κάτι γιατι με το καιρό ειδα οτι όσο εγω μαθαίνω το όπλο και στέλνω τη Τουφεκιά σωστα δεν ξεφέυγει τίποτα !
Το paradox είναι ραβδωτή κάννη για σκάγια με στόχο τη γρήγορη και με καλή κατανομή διασπορά των σκαγιών.
Την παντετάρισε πρώτη στις αρχές του περασμένου αιώνα η HOLLAND and HOLLAND και έχει χρησιμοποιηθεί ευρέως από Γάλλους οπλοκατασκευαστές, στα μπεκατσοντουφεκά τους. Σε σχέση με τις ραβδωτές κάννες Cal. 12 τύπου rifle SLUG, που έχουν στόχο τη ευθυβολία της βολίδας του μονόβολου φυσιγγίου, η κάννες τύπου paradox για σκάγια έχουν διαφορετικό βήμα και βάθος ράβδωσης.
Δυστυχώς οι κάννες τύπου paradox (όπως και οι rifle SLUG) απαγορευονται , από την Ελληνική νομοθεσία, να εισαχθούνστην Ελλάδα παρότι είναι κατασκευασμένες για χρήση σκαγιών.
Υπάρχουν όμως τσόκ διασποράς, κυρίως εξωεργοστασιακά, που έχουν ραβδωτό βήμα τύπου paradox και κάνουν πολύ καλή δουλειά στη διασπορά των σκαγιών.
 
Last edited:
Σε Ευχαριστω! Αναλυτικότατος !
Συνάδελφοι καλήμερα γνωρίζει κάποιος εάν από το μοντέλο ellegi ταιριάζει άλλη κανη η’ άλλα ανταλλακτικα από άλλα μοντέλα fabarm;
 
Καλημέρα παιδιά,νέος στην παρέα και κάτοχος της Fabarm lion 368 hunter από το 2004.παρα πολύ ευχαριστημένος από το όπλο μου σε όλα τα θηράματα που κυνηγάω.χωρίς καμια εμπλοκή μέχρι στιγμής και τέλειες κατανομες....
 
Καλημέρα παρέα,
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει,ο μηχανισμός αερίων της xlr 5 με το μηχανισμό της 368 lion τι διαφορές έχει;ευχαριστώ προκαταβολικά...
 
Μυρο για το δευτερο ερωτημα, δεν εχω αποψη... Για το πρωτο ομως, του τσοκ, εγω θα σε συμβουλευα αν θες να παρεις ενα τσοκ για μακρινες αποστασεις να ψαχτεις σε καποια εταιρια εξωεργοστασιακη εξειδικευεμενη κ με περισσοτερη τεχνογνωσια πανω στο συγκεκριμενο θεμα...
 
Back
Top