Fabarm Team

Καλησπερα,ειμαι νεο μελος του φορουμ και κατοχος μιας XLR 5.Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος συναδελφος ξερει τι φυσηγγια παει ιδιαιτερα σε ζεστο καιρο με υγρασια.Κυνηγω τσιχλα ως επι το πλειστον ευχαριστω !
Καλησπερα φιλε Γιαννη. Εχω την τιταν και νομιζω πως ειναι αρκετα παρομοια τα οπλα μας. Κυριως κυνηγαω ιδιογομωση αλλα απο του εμποριου το φυσιγγιο που μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση και στην υγρασια ειναι τα cheddite tordo
http://www.specialforces.gr/cheddite-tordo.html#/product/30574
 
Αγαπητε φίλε καλωσήρθες στο forum. Το όπλο σου είναι κατ εμέ μια εξαιρετική καραμπίνα με μια καννη που δείχνει τα δόντια της με τα περισσότερα φυσίγγια. Εχω το ίδιο όπλο και δουλευα πολυ lambro βεργίνα και rc 32. Με ζέστη και υγρασία δουλεψα περυσι το lambro tordo 30 με εξαιρετικά αποτελέσματα αλλα εμαθα απο δω οτι φετος αλλαξε το set up...
 
Γεια σας συναδελφοι και ευχαριστω.Βασιλη τα cheddite tordo τα εχω δουλεψει με αναμικτα αποτελεσματα γενικα με το οπλο αυτο εχω την ιδια μερα με τα ιδια φυσηγγια διαφορετικες αποδοσεις οτι φυσηγγι και να εχω δοκιμασει,birdy τα βεργινα δεν τα εχω δικιμασει αλλα τα euromix και τα tordo δεν τα πολυπαει τα rc 32 σε μερες χωρις πολυ ζεστη τα παει αρκετα καλα αλλα γενικα πολλα πουλια ζωντανα μαδημενα και να μην πεφτουν και μολις αλλαξει κατι η υγρασια? η θερμοκρασια?κανω βολες πολυ μακρινες.Αυτο συμβαινει λιγο πολυ με ολα τα φυσηγγια
 
Γεια σας συναδελφοι και ευχαριστω.Βασιλη τα cheddite tordo τα εχω δουλεψει με αναμικτα αποτελεσματα γενικα με το οπλο αυτο εχω την ιδια μερα με τα ιδια φυσηγγια διαφορετικες αποδοσεις οτι φυσηγγι και να εχω δοκιμασει,birdy τα βεργινα δεν τα εχω δικιμασει αλλα τα euromix και τα tordo δεν τα πολυπαει τα rc 32 σε μερες χωρις πολυ ζεστη τα παει αρκετα καλα αλλα γενικα πολλα πουλια ζωντανα μαδημενα και να μην πεφτουν και μολις αλλαξει κατι η υγρασια? η θερμοκρασια?κανω βολες πολυ μακρινες.Αυτο συμβαινει λιγο πολυ με ολα τα φυσηγγια
κοίταξε τα rc 32 έχω δεί πως πράγματι κάποιες μέρες γαζώνουν κάποιες όχι, τα βεργίνα είναι πιο σταθερά. Τα mb 32 επίσης ήταν καλούτσικα και τα neo velox του δορκά. Βασικά αυτό το όπλο πήγαινε με τα μπούνια μια φυσιγγάρα που λεγόταν πυρκάλ αρτεμις αλλά μας τελείωσε η πυρκάλ δυστυχώς. Πάντως με τέτοια κάννη δουλευει καλά όλα τα φυσίγγια αλλά φυσικό είναι σε ακραίες συνθήκες (πολύ ζέστη-υγρασία ή πολύ κρυο) να μειώνεται η απόδοση των φυσιγγιών. Εγώ σε κάποιες ημέρες που έκανε κρυο 0 βαθμους κλπ έπαιρνα 2 κουτιά λαμπρο καφέ και καθάριζα...Ολες τις υπόλοιπες ημέρες αυτά που σου είπα.
Τα euromix εμένα δεν μου άρεσαν και τα tordo cheddite δεν τα ξαναέβαλα γιατί είναι σκληρό 32 αρι. Μπορεί να γαζώνει αλλά δεν μου αρέσουν τα σκληρά φυσίγγια.
 
Θα πω και εγώ την γνώμη μου σαν κάτοχος fabarm 368 με 18.8 αυλό. Από 33gr και κάτω ΔΕΝ πολύ τραβάει ότι φυσίγγια και να βάλω.Εκεί υπερτερεί ο αυλός από 18.2-18.4.Οι αυλός από 18.5 και πάνω δεν είναι για τσίχλες ούτε για μικρά νούμερα σκαγιων.......
Από 34 -42 gr πάει μπάλα ότι φυσίγγι και να βάλω.
Δοκιμασμένη με beretta 391 urika με 18.3 μέχρι τα 33gr μπάλα η urika . Από 34 -42 μπάλα η fabarm......
Στα πολλά gr οι μεγάλοι αυλοι δεν συγκρίνονται με τους μικρούς και το αντίθετο.....
Αυτα τα έχω δει με τα μάτια μου......
Δεν λέω ότι δεν σκοτώνει ο φαρδύς αυλός την τσίχλα με λίγα gr σκάγια , αλλά δεν κανει το σκοτωμα που κάνει ο στενός αυλός ......
 
Πριν χρονια ειχα την τιταν εξερετικο οπλο φυσσηγια που εβαζα ιμπεριαλ32/rs32/diana32 οταν το ειχε με ακουιλα θεριζε με υγρασιεσ και κρυα.
.Εκεί υπερτερεί ο αυλός από 18.2-18.4.Οι αυλός από 18.5 και πάνω δεν είναι για τσίχλες ούτε για μικρά νούμερα σκαγιων.......
Μύθοσ ολλα αυτα εβγαλεσ λάθος συμπεράσματα.
 
Θα πω και εγώ την γνώμη μου σαν κάτοχος fabarm 368 με 18.8 αυλό. Από 33gr και κάτω ΔΕΝ πολύ τραβάει ότι φυσίγγια και να βάλω.Εκεί υπερτερεί ο αυλός από 18.2-18.4.Οι αυλός από 18.5 και πάνω δεν είναι για τσίχλες ούτε για μικρά νούμερα σκαγιων.......
Από 34 -42 gr πάει μπάλα ότι φυσίγγι και να βάλω.
Δοκιμασμένη με beretta 391 urika με 18.3 μέχρι τα 33gr μπάλα η urika . Από 34 -42 μπάλα η fabarm......
Στα πολλά gr οι μεγάλοι αυλοι δεν συγκρίνονται με τους μικρούς και το αντίθετο.....
Αυτα τα έχω δει με τα μάτια μου......
Δεν λέω ότι δεν σκοτώνει ο φαρδύς αυλός την τσίχλα με λίγα gr σκάγια , αλλά δεν κανει το σκοτωμα που κάνει ο στενός αυλός ......
Μύρο τι χρονιά κατασκευάστηκε το όπλο σου?
 
Πριν χρονια ειχα την τιταν εξερετικο οπλο
Γιατί το έδωσες Ηλία ;
Μύθοσ ολλα αυτα εβγαλεσ λάθος συμπεράσματα.
Μπορείς να μου το δικαιολογισεις;;;
Γιατί έβγαλα λάθος συμπέρασμα;
Και εγώ μαζί σου . ....
Μπορεί να είμαι λάθος αλλά αυτό είδα . ...
 
Ετσι για την ιστορια....
Ειχα τη euro lion την οποια εδωσα πριν κανα 2μηνο.Με 61cm καννη.
Το οπλο...ξυριζε.Κυριολεκτικα!
Τα 9 στα 10 φυσιγγια που εριχνε ηταν 30γρμ,τσιχλοφυσιγγα.Ιδιογομωση βεβαια,τα γραμμαρια ομως ηταν αυτα.
Εδωσα σε φιλο,με το ιδιο οπλο,2-3 κουτια.Το ιδιο αποτελεσμα!
Το δοκιμασα σε αγριοπεριστερα,με πιο χοντρο σκαγι (#6 η#7)και λιγο περισσοτερα γραμμαρια(33-34).Λυπομουν τα πουλια!!!
Δεν το ειδα να "διαλεγει"....
Το εδωσα γιατι βαριομουν το καθαρισμα του!:)
 
Εγω θα πω την αποψη μου για το συγκεκριμενο οπλο δοκιμασμενο στο κυνηγι συγκριτικα με benelli rafaello elite και browning 525 και beretta 303. Δεν εχω δει στο κυνηγι τις τουφεκιες που εχω κανει με την xlr5...Συγκριτικα με το 690 που κατεχω τωρα ισως ισαξιες και λεω ισως γιατι θα βγαλω συμπερασματα αργοτερα για αυτο το συγκριτικο. Ολα τα παραπανω οπλα τα ειχα χρονια στην κατοχη μου. Προσωπικη μου αποψη χωρις διαθεση benellobrowberettoκοντρας...
 
Ετσι για την ιστορια....
Ειχα τη euro lion την οποια εδωσα πριν κανα 2μηνο.Με 61cm καννη.
Το οπλο...ξυριζε.Κυριολεκτικα!
Τα 9 στα 10 φυσιγγια που εριχνε ηταν 30γρμ,τσιχλοφυσιγγα.Ιδιογομωση βεβαια,τα γραμμαρια ομως ηταν αυτα.
Εδωσα σε φιλο,με το ιδιο οπλο,2-3 κουτια.Το ιδιο αποτελεσμα!
Το δοκιμασα σε αγριοπεριστερα,με πιο χοντρο σκαγι (#6 η#7)και λιγο περισσοτερα γραμμαρια(33-34).Λυπομουν τα πουλια!!!
Δεν το ειδα να "διαλεγει"....
Το εδωσα γιατι βαριομουν το καθαρισμα του!:)
Σωστότατος στο καθάρισμα είναι μπελάς, πολυ μαυριλα.
 
Ετσι για την ιστορια....
Ειχα τη euro lion την οποια εδωσα πριν κανα 2μηνο.Με 61cm καννη.
Το οπλο...ξυριζε.Κυριολεκτικα!
Τα 9 στα 10 φυσιγγια που εριχνε ηταν 30γρμ,τσιχλοφυσιγγα.Ιδιογομωση βεβαια,τα γραμμαρια ομως ηταν αυτα.
Εδωσα σε φιλο,με το ιδιο οπλο,2-3 κουτια.Το ιδιο αποτελεσμα!
Το δοκιμασα σε αγριοπεριστερα,με πιο χοντρο σκαγι (#6 η#7)και λιγο περισσοτερα γραμμαρια(33-34).Λυπομουν τα πουλια!!!
Δεν το ειδα να "διαλεγει"....
Το εδωσα γιατι βαριομουν το καθαρισμα του!:)

Εγω θα πω την αποψη μου για το συγκεκριμενο οπλο δοκιμασμενο στο κυνηγι συγκριτικα με benelli rafaello elite και browning 525 και beretta 303. Δεν εχω δει στο κυνηγι τις τουφεκιες που εχω κανει με την xlr5...Συγκριτικα με το 690 που κατεχω τωρα ισως ισαξιες και λεω ισως γιατι θα βγαλω συμπερασματα αργοτερα για αυτο το συγκριτικο. Ολα τα παραπανω οπλα τα ειχα χρονια στην κατοχη μου. Προσωπικη μου αποψη χωρις διαθεση benellobrowberettoκοντρας...

Έτσι όπως τα λέτε είναι μάγκες! Απίστευτες τουφεκιές αλλά όταν την καθαρίζω βγάζει το βάρος της σε βρωμιά!
 
Καλησπερα,ειμαι νεο μελος του φορουμ και κατοχος μιας XLR 5.Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος συναδελφος ξερει τι φυσηγγια παει ιδιαιτερα σε ζεστο καιρο με υγρασια.Κυνηγω τσιχλα ως επι το πλειστον ευχαριστω !
Γιάννη Καλώς Ήρθες στην παρέα μας! Αν θέλεις να μας πεις δυο λόγια για εσένα πέρνα από εδώ: http://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-194#post-143577
 
Από το 2008 που έχω την H38 έχω ρίξει σχεδόν όλα τα φυσίγγια της αγοράς.
Όλα απέδωσαν ανάλογα τον καιρό που τα χρησιμοποιούσα.
Αν πρέπει να ξεχωρίσω κάποια θα επέλεγα το B&P MB Classic και από πιο βαριά σε γραμμάρια το Lambro Biturbo με το οποίο έχω δει ''τρελά'' πράγματα στην φάσσα και στο παπί με το ντεμί τσοκ!!!
 
Σωστότατος στο καθάρισμα είναι μπελάς, πολυ μαυριλα.
Έτσι όπως τα λέτε είναι μάγκες! Απίστευτες τουφεκιές αλλά όταν την καθαρίζω βγάζει το βάρος της σε βρωμιά!
Άλλο σύστημα αερίων η euro lion , άλλο οι δικές μας.....
Από την 368 και μετά άλλαξε το σύστημα αερίων η fabarm!!!
 
Μπερδεύτηκα αλλά επειδή δεν τα ξέρω καλά θα σε ρωτήσω το εξής. Έχει tribore που σημαίνει 3 μεγέθη αυλών. Εσύ το 18.8 πού το μέτρησες?
Χρειαζεται να την μετρησει; στη δικισ μου euro lion mk3 γραφει 18.9
 
Back
Top