Epagneul Breton

29 Ιουλίου η επανιελίτσα μου είχε κάνει πολλές ζημιές στην αποθήκη,μπαίνοντας μέσα την βλέπω πάνω στα ξύλα 1,70 ύψος και της δίνω 1 στον πισινό,
πηδάει τρομαγμένη απογειώνεται άτσαλα και προσγειώνεται σ ένα κομμάτι ελιάς που είχε ρίξει κάτω
αποτέλεσμα κάταγμα πίσω μηριαίου οστού
άμεσα ακτινογραφίες και 4 Αυγούστου χειρουργείο με τοποθέτηση πλάκας και βίδες
το πόδι δεν το πατάει ακόμα αλλά έχουν υποχωρήσει οι πόνοι αρκετά
περιορισμένη σε κλουβί 2μιση τ.μ. με κολλάρο που σήμερα αφαιρέθκε αφού προηγήθηκε την Δευτέρα κόψιμο ράματα και νέα ακτινογραφία που έδειξε καλή
δεν θα πώ πόσα μου έχει στοιχίσει μέχρι τώρα......ούτε άνθρωπος να ήταν
αυτό που έχει καταβάλει η ψυχολογία μου είναι η εικόνα της με το πόδι σηκωμένο,αδυνατισμένη πολύ.η ταλαιπωρία της με το κολλάρο να φάει να πιεί νερό και που κουτούλαγε παντού μ αυτό
στα θετικά πρίν λίγο που βγήκα έξω ακούμπησε το ποδαράκι της κάτω χωρίς να το ζορίσει :)
Περαστικά στη σκυλίτσα κύριε Μάκη.. τα κόκαλα φτιάχνονται..
 
29 Ιουλίου η επανιελίτσα μου είχε κάνει πολλές ζημιές στην αποθήκη,μπαίνοντας μέσα την βλέπω πάνω στα ξύλα 1,70 ύψος και της δίνω 1 στον πισινό,
πηδάει τρομαγμένη απογειώνεται άτσαλα και προσγειώνεται σ ένα κομμάτι ελιάς που είχε ρίξει κάτω
αποτέλεσμα κάταγμα πίσω μηριαίου οστού
άμεσα ακτινογραφίες και 4 Αυγούστου χειρουργείο με τοποθέτηση πλάκας και βίδες
το πόδι δεν το πατάει ακόμα αλλά έχουν υποχωρήσει οι πόνοι αρκετά
περιορισμένη σε κλουβί 2μιση τ.μ. με κολλάρο που σήμερα αφαιρέθκε αφού προηγήθηκε την Δευτέρα κόψιμο ράματα και νέα ακτινογραφία που έδειξε καλή
δεν θα πώ πόσα μου έχει στοιχίσει μέχρι τώρα......ούτε άνθρωπος να ήταν
αυτό που έχει καταβάλει η ψυχολογία μου είναι η εικόνα της με το πόδι σηκωμένο,αδυνατισμένη πολύ.η ταλαιπωρία της με το κολλάρο να φάει να πιεί νερό και που κουτούλαγε παντού μ αυτό
στα θετικά πρίν λίγο που βγήκα έξω ακούμπησε το ποδαράκι της κάτω χωρίς να το ζορίσει :)
Καλη ανάρρωση στο σκυλάκι και καλό κουράγιο σε σένα....
 
29 Ιουλίου η επανιελίτσα μου είχε κάνει πολλές ζημιές στην αποθήκη,μπαίνοντας μέσα την βλέπω πάνω στα ξύλα 1,70 ύψος και της δίνω 1 στον πισινό,
πηδάει τρομαγμένη απογειώνεται άτσαλα και προσγειώνεται σ ένα κομμάτι ελιάς που είχε ρίξει κάτω
αποτέλεσμα κάταγμα πίσω μηριαίου οστού
άμεσα ακτινογραφίες και 4 Αυγούστου χειρουργείο με τοποθέτηση πλάκας και βίδες
το πόδι δεν το πατάει ακόμα αλλά έχουν υποχωρήσει οι πόνοι αρκετά
περιορισμένη σε κλουβί 2μιση τ.μ. με κολλάρο που σήμερα αφαιρέθκε αφού προηγήθηκε την Δευτέρα κόψιμο ράματα και νέα ακτινογραφία που έδειξε καλή
δεν θα πώ πόσα μου έχει στοιχίσει μέχρι τώρα......ούτε άνθρωπος να ήταν
αυτό που έχει καταβάλει η ψυχολογία μου είναι η εικόνα της με το πόδι σηκωμένο,αδυνατισμένη πολύ.η ταλαιπωρία της με το κολλάρο να φάει να πιεί νερό και που κουτούλαγε παντού μ αυτό
στα θετικά πρίν λίγο που βγήκα έξω ακούμπησε το ποδαράκι της κάτω χωρίς να το ζορίσει :)
Περαστικα και γρήγορα!!!
 
29 Ιουλίου η επανιελίτσα μου είχε κάνει πολλές ζημιές στην αποθήκη,μπαίνοντας μέσα την βλέπω πάνω στα ξύλα 1,70 ύψος και της δίνω 1 στον πισινό,
πηδάει τρομαγμένη απογειώνεται άτσαλα και προσγειώνεται σ ένα κομμάτι ελιάς που είχε ρίξει κάτω
αποτέλεσμα κάταγμα πίσω μηριαίου οστού
άμεσα ακτινογραφίες και 4 Αυγούστου χειρουργείο με τοποθέτηση πλάκας και βίδες
το πόδι δεν το πατάει ακόμα αλλά έχουν υποχωρήσει οι πόνοι αρκετά
περιορισμένη σε κλουβί 2μιση τ.μ. με κολλάρο που σήμερα αφαιρέθκε αφού προηγήθηκε την Δευτέρα κόψιμο ράματα και νέα ακτινογραφία που έδειξε καλή
δεν θα πώ πόσα μου έχει στοιχίσει μέχρι τώρα......ούτε άνθρωπος να ήταν
αυτό που έχει καταβάλει η ψυχολογία μου είναι η εικόνα της με το πόδι σηκωμένο,αδυνατισμένη πολύ.η ταλαιπωρία της με το κολλάρο να φάει να πιεί νερό και που κουτούλαγε παντού μ αυτό
στα θετικά πρίν λίγο που βγήκα έξω ακούμπησε το ποδαράκι της κάτω χωρίς να το ζορίσει :)
Όλα καλά θα πάνε Μάκη και σε λίγο καιρό πάλι θα κάνει τη σβούρα. Μην στεναχωριέσαι ήταν η καμιά στιγμή .
 
Μάκη είναι πολύ δυνατά ζώα τα σκυλιά και με το πάθος που έχουν σε συνδυασμό με την αγάπη και τη φροντίδα που παίρνουν από εμάς τα ξεπερνάνε όλα!!!

Εμένα 25 Δεκ. 2017 μου τον χτύπησε γουρούνι μεγάλο τρυπώντας του πάγκρεας και το μισό διάφραγμα....το πάγκρεας ευτυχώς όπως έβγαινε το δόντι έφραξε την τρύπα και μπορούσε και ανάσαινε... 25-26 δεν μπόρεσα να βρώ κανένα γιατρό στα Γιάννενα και 27 επέστρεψε ο δικός μου όπου και τον έκανα επέμβαση. Μετά την επέμβαση μου είπε...αν το πάγκρεας επανέρθει δεν έχει ανάγκη θα γίνει καλά...
Την άλλη μέρα πρωί πρωί πήγα στο υπόγειο να τον δω και με το που άνοιξα την πόρτα ήταν μπροστά καθισμένος στον κώλο μου έγλειψε το χέρι και βγήκε μόνος του να πάει στο σπιτάκι του με -11 εκεινη τη μέρα, όπου και άραξε και δεν ξαναπήγε στο υπόγειο. Έφαγε, ήπιε νερό, κατούρησε και κοιμήθηκε... ο γιατρός μου είχε πει να τον εχω 10 μερες μεσα στο σπίτι και να τρώει μόνο βραστό κοτόπουλο...
Τώρα όταν βγαίνουμε βόλτα έχουμε συμφωνία, όταν πάμε με τραβάει αυτός και όταν γυρνάμε εγώ :D

Μάκη μη φοβάσαι, τέλεια θα γίνει και το χτύπημα θα μείνει μια κακή ανάμνηση ;)
 
παληκάρια ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις ευχές σας
θετικά δείγματα 6 μέρες....όταν βγαίνει να την ταίσω και να καθαρίσω τον χώρο της πατάει το πόδι όταν ξεχνιέται χωρίς να πονάει :)
.shake hands. .RESPECT.
Πάμε γερά Πελλάρααααααααααα ffff ffff
 
Εύχομαι και εγώ περαστικά στη σκυλίτσα σου Μάκη.
Επειδή ενδιαφέρομαι για κουτάβι επανιέλ, ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνό είναι το φαινόμενο να πηγαίνουν και να τρίβονται σε ψοφίμια και ακαθαρσίες τα σκυλιά αυτής της ράτσας.
Ρωτώ γιατί παλιότερα που είχα με είχε ταλαιπωρήσει πολύ (το έβαζα και στο πορτ-μπαγκαζ το επανιέλ τότε) αλλά δεν ξέρω αν απλά έτυχε ή είναι γενικότερο θέμα.
Ανδρέας
 
Εύχομαι και εγώ περαστικά στη σκυλίτσα σου Μάκη.
Επειδή ενδιαφέρομαι για κουτάβι επανιέλ, ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνό είναι το φαινόμενο να πηγαίνουν και να τρίβονται σε ψοφίμια και ακαθαρσίες τα σκυλιά αυτής της ράτσας.
Ρωτώ γιατί παλιότερα που είχα με είχε ταλαιπωρήσει πολύ (το έβαζα και στο πορτ-μπαγκαζ το επανιέλ τότε) αλλά δεν ξέρω αν απλά έτυχε ή είναι γενικότερο θέμα.
Ανδρέας
Ανδρέα σ ευχαριστώ νάσαι καλά
τυχαίνει αυτό που ρωτάς αλλά πολύ σπάνια,
σε πάνω από 20 επανιέλ που είχαμε στην παρέα μας όλα τα χρόνια ένα μόνο το έκανε που δεν ήταν καθαρόαιμο και δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο
η δική μου σκυλίτσα έτριβε το λαιμό της σε κόπρανα προβάτων σε ηλικία 8 μηνών(τώρα είναι 16)
το έκανε 3 φορές την μάλωσα αυστηρά με φωνές τις επόμενες 2 και το έκοψε μαχαίρι :)
 
Ο δικός μου ειναι είναι 16 μηνών και όπου έβρισκε ψοφιμι τριβοταν. Τον μαλωσα 2-3 φορες αυστηρα με φωνή: " Όχι!" και τωρα το κανει παρα πολυ σπάνια. Ειναι αρχέγονο ένστικτο των λύκων να τριβονται σε δυνατές και περιεργες μυρωδιές για να μεταφέρουν στο κοπαδι τη μυρωδιά και να ενημερωσουν τους άλλους.
 
τριβονται σε δυνατές και περιεργες μυρωδιές για να μεταφέρουν στο κοπαδι τη μυρωδιά και να ενημερωσουν τους άλλους.
περισσότερο για να γίνουν ένα με το κοπάδι και να μην γίνουν αντιληπτοί. Έτσι μου έχει πει κτηνίατρος στο παρελθόν. Οποιαδήποτε ράτσα κυνηγετικού σκύλου μπορεί να εμφανίσει αυτό το άσχημο συνήθειο.
 
Επειδή ενδιαφέρομαι για κουτάβι επανιέλ, ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνό είναι το φαινόμενο να πηγαίνουν και να τρίβονται σε ψοφίμια και ακαθαρσίες τα σκυλιά αυτής της ράτσας.
Ρωτώ γιατί παλιότερα που είχα με είχε ταλαιπωρήσει πολύ (το έβαζα και στο πορτ-μπαγκαζ το επανιέλ τότε) αλλά δεν ξέρω αν απλά έτυχε ή είναι γενικότερο θέμα.
Ανδρέας

περισσότερο για να γίνουν ένα με το κοπάδι και να μην γίνουν αντιληπτοί. Έτσι μου έχει πει κτηνίατρος στο παρελθόν. Οποιαδήποτε ράτσα κυνηγετικού σκύλου μπορεί να εμφανίσει αυτό το άσχημο συνήθειο.
Όπωςτο λέει ο Πάνος. Προσπαθούν να καμουφλαρουν την μυρωδιά τους. Και εμένα το beagle οπου βρει ψοφιμι και κάποιες φορές και σε κοπριες πάει και τρίβεται αν δεν το προλάβω.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Γνώριζα το λόγο. Απλά σε εμένα μου είχε τύχει μόνο σε αυτή τη ράτσα (το είχα δει και σε λαγόσκυλα επίσης) οπότε σκεφτόμουν ότι αυτό το ένστικτο είναι πιο έντονο στα επανιέλ, και άρα οι πιθανότητες να βγάλουν αυτό το κουσούρι πιο μεγάλες.
Μάλλον είναι θέμα τύχης για όλες τις ράτσες απ'ό,τι καταλαβαίνω.
 
Back
Top