Casting & Surfcasting

Νωρίς το πρωί πήγα για κάνα μουρμουρι η καμιά περαστική τσιπουρα με δόλωμα μανα..Με ένα καλάμι κ ένα καρούλι..
Τα δολώματα αθικτα,έτσι όπως τα έριχνα έτσι τα έφερνα..
Γύρω στις 9:30 είδα κάτι ανεβοκατεβασματα στην μύτη του καλαμιου κ μια καλή μουρμουριτσα πήρε το δρόμο την ακτή..Και αυτό ήταν όλο..
Ένα κοπάδι μικρούλια λαβρακοπουλα των 100γρ(ειχα να δω τόσο μικρά πάνω από 7-8 χρονια σιγουρα) πέρασε ξαφνικά από μπροστά μου..Καλό σημάδι σκέφτηκα,υπάρχει λίγη ζωή..
posted image
 
Νωρίς το πρωί πήγα για κάνα μουρμουρι η καμιά περαστική τσιπουρα με δόλωμα μανα..Με ένα καλάμι κ ένα καρούλι..
Τα δολώματα αθικτα,έτσι όπως τα έριχνα έτσι τα έφερνα..
Γύρω στις 9:30 είδα κάτι ανεβοκατεβασματα στην μύτη του καλαμιου κ μια καλή μουρμουριτσα πήρε το δρόμο την ακτή..Και αυτό ήταν όλο..
Ένα κοπάδι μικρούλια λαβρακοπουλα των 100γρ(ειχα να δω τόσο μικρά πάνω από 7-8 χρονια σιγουρα) πέρασε ξαφνικά από μπροστά μου..Καλό σημάδι σκέφτηκα,υπάρχει λίγη ζωή..
posted image

Ωραίος Τάσο!
Απόλαυσες την πρωινή αρμύρα σου, έπιασες και την μουρμουρίτσα σου...μια χαρά...
 
Νωρίς το πρωί πήγα για κάνα μουρμουρι η καμιά περαστική τσιπουρα με δόλωμα μανα..Με ένα καλάμι κ ένα καρούλι..
Τα δολώματα αθικτα,έτσι όπως τα έριχνα έτσι τα έφερνα..
Γύρω στις 9:30 είδα κάτι ανεβοκατεβασματα στην μύτη του καλαμιου κ μια καλή μουρμουριτσα πήρε το δρόμο την ακτή..Και αυτό ήταν όλο..
Ένα κοπάδι μικρούλια λαβρακοπουλα των 100γρ(ειχα να δω τόσο μικρά πάνω από 7-8 χρονια σιγουρα) πέρασε ξαφνικά από μπροστά μου..Καλό σημάδι σκέφτηκα,υπάρχει λίγη ζωή..
posted image
Ωραίος αλλά και η βασίλισσα πρώτη.
Τάσο δυναμίτες συεχίζουν να ρίχνουν στην Κεφαλλονιά ; γιατί ξέρω οτι υπήρχε παράδοση στο ..."σπορ"
 
Η ρουφανια η μουρμουρα έχει ωραίο ψάρεμα, ψιλά εργαλεία, σκουλήκια και βελόνες, ωραία πράγματα..., :)

Κάποτε στο Δασκαλειο ,βραδυ Αυγούστου ,επιασα μια 850 γρ.Αυτό που με τρέλανε ήταν το δόλωμα κατάπιε και δεν κούναγε καθόλου.Ενοιωθα απλά ενα μικρό γουργούλεμα στο δόλωμα και τιποτα άλλο.Και η ρουφιάνα το ειχε κατεβάσει μέσα.
 
Τάσο δυναμίτες συεχίζουν να ρίχνουν στην Κεφαλλονιά ;
Κομματιαστηκαν και υσηχασαν..
Αυτο κρατούσε απο την κατοχή οπου άνοιγαν τις νάρκες για να πάρουν την πάστα απο μέσα για φτιάξουν δυναμίτη και είχαν σκοτωθεί παρά πολυ γιατί πολλές φορες έσκαγε η νάρκη..Παρα πολλές ιστορίες απο τέτοια συμβάντα..Αλλα χρονια τότε..
Τώρα εχει σταματήσει αυτό το φαινομενο..Άντε να υπάρχει κανένας γεροντας που εχει μάθει απο παλιά.
Οι νέοι (ευτυχως)δεν ασχολούνται.
 
Κάποτε στο Δασκαλειο ,βραδυ Αυγούστου ,επιασα μια 850 γρ.Αυτό που με τρέλανε ήταν το δόλωμα κατάπιε και δεν κούναγε καθόλου.Ενοιωθα απλά ενα μικρό γουργούλεμα στο δόλωμα και τιποτα άλλο.Και η ρουφιάνα το ειχε κατεβάσει μέσα.
Δεν τραβάνε καθόλου Δημήτρη..Για χάρη τους βγήκε και η παμπάλαια πατέντα με το "λαστιχάκι" όταν την ψάρευαν στο χέρι..
 
Δεν τραβάνε καθόλου Δημήτρη..Για χάρη τους βγήκε και η παμπάλαια πατέντα με το "λαστιχάκι" όταν την ψάρευαν στο χέρι..
Οντως αλλά μου έκανε εντύπωση που το ψάρι ήταν καλό μεγεθος και δεν το περίμενα.Στην ίδια περιοχή τότε είχα πιάσει άλλες τρεις παρόμοιου μεγέθους.Αυτές ήταν και οι μεγαλύτερες μουρμούρες που εχω πιάσει.
 
Η ρουφανια η μουρμουρα έχει ωραίο ψάρεμα, ψιλά εργαλεία, σκουλήκια και βελόνες, ωραία πράγματα..., :)
Και πεντανοστιμο κρέας..
Εγώ όταν πιάνω καμιά χαιρομε σαν να πιάνω ενα μεγάλο λαβράκι (δεν κάνω πλάκα)
Για τα χρώματα της και μόνο..Πανέμορφη..
 
Τεράστιες μουρμουρες μέχρι και 1 κιλό η μία, είχε πριν χρόνια στην παραλία από σκάλα Ωρωπού μέχρι Καλαμο. Οι μεγάλες δεν γιαλωναν αρκετά και ήθελαν ένα ψευτοβαρκακι για να μπεις έστω και εκατό μέτρα από την ακτή. Μοναγκιστρο με περαστο βαριδι και χαλκιδεικο σκουλήκι ήταν το φάρμακο τους. Άφηνες το βαριδι να πατωσει και περίμενες. Κάποια στιγμή δεν ένιωθες βάρος στην πετονιά, το είχε αρπάξει και ανέβαινε προς την επιφάνεια.
 
Nα και ενα ψαρεμα ολονυχτιο μολις ξημερωνη
lkAKUdd.jpg
 
Αυτό που με τρέλανε ήταν το δόλωμα κατάπιε και δεν κούναγε καθόλου.
Ετσι, κ αυτο το κανουν πολλες φορες κ οι τσιπουρες... Μου εχει τυχει παρα πολλες φορες... Καποιοι λενε οτι τρομαζει το ψαρι απο το αγκιστρι στα σωθηκα του κ μενει ακινητο, αλλα ποιος ξερει πραγματικα....
 
Ετσι, κ αυτο το κανουν πολλες φορες κ οι τσιπουρες... Μου εχει τυχει παρα πολλες φορες... Καποιοι λενε οτι τρομαζει το ψαρι απο το αγκιστρι στα σωθηκα του κ μενει ακινητο, αλλα ποιος ξερει πραγματικα....

Λαιμαργο ειναι Αρη το ψαρι....
 
Μετά απο ένα ολόκληρο χρόνο αποφάσισα να πάω για ενα πρωινό ψάρεμα στα γνωστά μου απο 33 χρόνια λημέρια .
Ανατολική Αττική βράχια και γκρέμια.Εκει που κάποτε οι σαργοί και τα σκαθάρια έδιναν ρέστα.Όμως ακόμη κι αυτά αν δεν είχαν όρεξη ,δεν υπήρχε περίπτωση να μην πιάσεις τρία κιλά ψάρια.Σπάρους σε μέγεθος παλάμης,μουσμούλια , πέρκες ,μικρα φαγκρόπουλα και καμιά φορά και κάνα μπαρμπουνάκι,θα γέμιζαν το ψυγείο για πλάκα.
Τα τελευταία χρόνια όμως αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός και για αυτό ξέκοψα .Οι δυναμίτες και οι τράτες δεν άφησαν τίποτα.
Σήμερα πήγα με δόλωμα ακροβάτη ,γαρίδα και καλαμάρι.Το σκουλήκι βέβαια ήταν της πλάκας.Μπαγιάτικο.
Έφτασα νύχτα και ο αέρας ήταν τόσο δυνατός που δεν μπορούσα να ξεκινήσω την κατάβαση η οποία είναι γύρω στα 500μ.
Περίμενα μέχρι να μπορώ να δω για να κατέβω.

20160828_061925.jpg


Απο νωρίς φάνηκε το χάλι .Άλλωστε δεν περίμενα και τίποτα καλό.Στην μπανιέρα μου αν πέταγα μπορεί να τσίμπαγε κάτι.Η ώρα περνούσε και τίποτα .

20160828_063813.jpg


Δεν μπορεσα να παω στον βράχο που ήθελα γιατί έπρεπε να περάσω μεσα απο νερό .Πράγμα που δεν γίνονταν με τίποτα σήμερα.Έτσι περιορίστηκα σε δυο μόνο καλάμια γιατί εκεί που ήμουνα δεν είχα δυνατότητα να στήσω περισσότερα.
image.jpg


20160828_065548.jpg


Γύρω στις 8 άρχισαν τα τσιμπήματα αλλά από τις πέρκες.Μόνο πέρκες τσίμπαγαν και μάλιστα απανωτά.Τουλάχιστον μερικές ήταν μια πιθαμή.Κι αυτές μόνο στο καλαμάρι .Στην γαρίδα απολύτως τίποτα.Έβγαλα γύρω στα 12 κομάτια και μετά τίποτα.
Ο καιρός άρχισε να φορτώνει και τσίμπημα τίποτα .Που άλλες φορές με τέτοιον καιρό γίνονταν τα καλά ψαρέματα.Όσο κιαν δεν είναι καλή η εποχή τώρα .

image.jpg


Κάποια στιγμή εμφανίστηκαν τα κωλόψαρα .Οι γύλοι.Αυτά που δεν αφήνουν δόλωμα να ψαρέψει.Τσίμπαγαν σαν δαιμονισμένα και σε μεγάλα αγκίστρια.Για αρκετή ώρα .Επιασα καμιά 15 σκατόψαρα απο δαύτα και μερικούς χάνους .Τα κονομήσαμε δηλαδή
Μετα απο μισή ώρα έκοψαν κι αυτοί και τότε εμφανίστηκαν τα καλά. Περίπου 12 F16.Τα αγριοπερίστερα.Περασαν απο πίσω μου και κατευθύνθηκαν προς τα ψηλά βράχια.Έμεινα λίγη ώρα να τα παρακολουθώ .Έκατσαν έφαγαν χαλίκι ,πήγαν στο χόρτο και μετά χώθηκαν σε μια τρύπα σε βράχο σε ύψος 100μ απο το νερό.
Ο καιρός όλο και φόρτωνε αλλά από τσίμπημα τίποτα. Ο βράχος που ήθελα να παω ειχε πια σκεπαστει απο το νερό.

image.jpg


Τα μαζεψα έφυγα και τώρα τα ετοιμάζω για τηγάνι να πιω κάνα ουζάκι .
 
IMG_7072.jpg


Απο τότε που έγραψα και το παραπάνω ποστάρισμα είχα να παω για ψάρεμα.Οι ελπίδες για κατι καλό μετρημένες έως ελάχιστες.Ομως μου έλειψε η γαλήνη και η ηρεμία που μου προσφέρει αυτο το μέρος ,το οποίο παλιά μας ειχε δώσει πολλά και καλά ψαρέματα.
Θυμάμαι που κάποτε πέρναγα και ολόκληρα Σ.Κ.εκεί.
Εγερτήριο στις 4,45 και με μόλις με δυόμιση ώρες ύπνο πήρα τον δρόμο για τους γνώριμους γκρεμούς.Η θάλασσα σχεδόν λάδι ,αλλά είχε ένα δροσερό αεράκι.
Τα δολώματα ,γαρίδα ,σουπιά και σκουλήκι.Η καλή μέρα όμως φαίνεται απο νωρίς.Οι πέρκες ήταν αποφασισμένες να μην αφήσουν τα δολώματα σε ησυχία για κατι καλύτερο.
Οσο μακρύτερα πετούσα ,τόσο μεγαλύτερες πέρκες έβγαζα..Δεν έφταναν αυτές και μετά απο λίγο άρχισαν οι χάνοι και κάτι τεράστιοι γύλοι να καταβροχθίζουν τα πάντα.
Άρχισα να απογοητεύομαι και να εκνευρίζομαι .Ττο βλέμμα μου άρχισε να περιπλανιέται στον ορίζοντα και στους γκρεμούς για τα αγριοπερίστερα.Όμως ούτε αυτά φάνηκαν.
Μετά απο αρκετή ώρα το βοριαδάκι δυνάμωσε και πίστεψα οτι κάτι θα αλλάξει . Απεναντίας .Έκοψαν κι αυτά που μου χάλαγαν το δόλωμα.
Κάποια στιγμή βλέπω αρκετά μακριά ενα κοπάδι πουλιών να πετάει σχεδόν στην επιφάνεια της θάλασσας και αρκετά μακρυά καθίσαν στο νερό.Πρεπει να ήταν σαρσέλια γιατί τα εχω ξαναδεί εκεί αλλά πιο νωρίς.Σίγουρος όμως δεν μπορώ να είμαι. Μέσα στον εκνευρισμό μου ,αισθάνομαι να με καβαλάνε κατι σκιές.Τα πουλάκια μου φάνηκαν.Χώθηκαν σε κατι σπηλιές και δεν κουνήθηκαν απο κει παρά μετά απο μια ωρα .Σε λίγο έρχονταν κι άλλα σε τριαδες και πεντάδες.Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ασχολούμαι με αυτά και όχι με το ψάρεμα.
Το μέρος είναι κυριολεκτικά καμένο.Ενας θαυμάσιος ψαρότοπος με μεγαλη ποικιλία ψαριών και μάλιστα μεγάλων, καταστράφηκε από τους δυναμίτες των μικροτσούτσουνων κρεατάκηδων και τις παρανομίες των επαγγελματιών ψαράδων.
Απελπίστικα ,πέταξα τα δολώματα στο νερό και γύρω στις 12 τα μάζεψα και φορτωμένος με κάνα ενάμιση κιλό πέρκες ,χάνους και γύλους .buy buy.τράβηξα για την μεγάλη ανηφόρα που οδηγούσε στον Ομπάμα .Μια ανηφόρα 500μ που κοβει την ανάσα ,αλλά η μυρωδιά των ανθισμένων θυμαριών και το δροσερό αεράκι σου έδιναν δύναμη .
Φτανοντας στο αυτοκίνητο και αφου ξεφορτώθηκα τα καλάμια ,το σακίδιο και το ψυγειάκι,πήρα το κλαδοψάλιδο και μια σακούλα και άρχισα να κουρεύω τα ανθισμένα θυμάρια .
Ετσι μαζεύοντας και το θυμαρι που μου αρέσει έκατσα λίγο και αγνάντεψα απο ψηλα τα βράχια και όλο τον νοτιο ευβοικό κόλπο.
Το ψαρεμα αποδειχτηκε φιάσκο αλλά αυτές οι ωρες που περασα εκει ήταν πραγματικό βάλσαμο ψυχής .

image.jpg


IMG_7138.jpg
 
Συχνο φαινομενο λογω απροσεξιας,κακης συντηρησης κ λιγοτερο απο κακη ποιοτητα ειναι να χαλαει ο οδηγος(πρωτο δαχτυλιδι)κυριως στα καστινγκ καλαμια..Πολυ δεν γνωρίζουν οτι αλλαζει κ κοβουν το πρωτο στελεχος του καλαμιου κάνοντας για οδηγο το δευτερο δαχτυλιδι..
Ενα ωραιο βιντεο που δείχνει ποσο ευκολο ειναι..
Υγ Ο τυπος δεν παίζεται,δειτε στο καναλι του φοβερες κατασκευες τεχνητων..
 
Με έπιασε το μεράκι για ένα ψάρεμα και έτσι το Σάββατο το απόγευμα με βρήκε στην παραλία...



Δυστυχώς όμως τα ψάρια δεν ήταν εκεί!
Μια 500άρα τσιπούρα με τίμησε πιασμένη στον ακροβάτη στις 11:15 το βράδυ και έσωσε λίγο την κατάσταση.
Ίσως ήταν το τελευταίο ψάρεμα για φέτος μιας και το κυνήγι πλέον θα μονοπωλεί το ενδιαφέρον από εδώ και πέρα!!!
 
Μιας και ήρθε ένας καλός φίλος διακοπές για Πάσχα στο νησί είπαμε να ξανά θυμηθούμε τα παιδικα μας χρόνια τοτε που ειδικα τα καλοκαίρια την βγαζαμε όλη μέρα στην θάλασσα ειτε κανοντας μπάνιο για ώρες ειτε ψαρεύοντας .

Η τηγανια βγήκε !!! Αν και ο πρωταρχικός σκοπός δεν ηταν η καρπωση αλλά οι αναμνήσεις !!!
Την μικρή θα την αφηναμε να επιστρέψει αλλά το αγκίστρι το είχε φτασει στο στομάχι της !!!
 
Κατι λαβρακια που επιασα προπερσι τον Ιούνη με δολωμα σαρδελα πολυαγγιστρο το βραδυ!

Κατι ακομα με μπαλα ψαροτροφης και πολυαγγιστρο

Ε και κατι ψαροντουφεκαδικο

Υγ.Οποιος αναγνωριζει το μερος στην τελευταία φωτο μην το πει.sarcastic.
 
Back
Top