Casting & Surfcasting

Αν νομίζεις ότι μπορούμε να πάμε με ασφάλεια στο βαθύ κομμάτι για εγγλέζικο, πάμε την Παρασκευη το βράδυ. Αν είναι να γκρεμοτσακιστώ, έχω μια καλύτερη ιδέα να σου προτείνω. Ραντεβού Παρασκευή απόγευμα Λαύριο, περνάμε πεζοί Κέα, επιστροφή στις 6 με το πρώτο πρωινό. ;)

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω αυτή την Παρασκευή αλλά το εξετάζουμε.
Όσο για την Κέα δεν ξέρω ρε Γιώργη συμφέρει ; Θέλουμε γύρω στα 30 € εισιτήρια και θα κουβαλάμε και τόσα μπαγκάζια ........... όμως καλή η ιδέα σου .
 
Φίλοι ψαράδες εχω μια απορία κ ζητώ την βοήθεια σας.πηρα πρόσφατα ενα καλαμι 3.60μ το οσεανικ πίκολο,80-150γρ.ομως έκανα το λάθος κ πήρα των ριομπι εκουσιμα 4000.ο οποίος μου δίνει χωριτηκοτητα 33αρα πετονια 140μ.να τονίσω οτι οι βολές μου ειναι κοντινες.κ το πολυ βάζω 60γρ μολύβι.θα τα καταφέρει στην ανάκτηση?μήπως να βάλω μικρότερο μολύβι?σκεφτομε να τον φορτώσω με 30αρα σε περίπτωση που κάτσει κάτι καλό να εχω μέτρα..το 60αρι μολύβι με 30αρα θέλει σοκ λιντερ?πιστεύω οτι ηταν καλύτερος ένας 6000..υγ να πω οτι ψαρεύω σε ήπιες συνθήκες νύχτα κυρίως σαργους κ λαβράκια με κοντινες βολές..
 
Μια χαρα ειναι το σεττακι σου Τασο... Το βαρυδι σου ειναι συρομμενο πριν το παραμαλο η ψαρευεις με το κλασσικο διπλαρακι?
Με 30αρα μανα στην μπομπινα θα εισαι μια χαρα αν κ ακομα κ 35αρα να βαλεις δεν θα χρειαστεςι σχεδον ποτε τα 120 μετρα που θα παρει η μπομπινα... Σε ολα μου τα καλαμια εχω 30αρα μανα χωρις Leader κ ριχνω μοναγκιστρες αρματωσιες με συρομενο βαρυδι 80 και 100 γραμμαριων χωρις ποτε να μου εχει κοπει...
 
Πάντα δουλεύω κλασσικό συρόμενο,χάντρα,στριφτάρι,παραμαλλο.στην μια πομπίνα εχω 35αρα.σκεφτομουν να έβαζα 30αρα σαν μάνα κυρίως για τα πολυαγκιστρα με ψαροδολια.για να κερδίσω μέτρα αν μου κάτσει κάτι καλό..αν κ η περιοχή απο κυνηγιαρικα έχει μόνο λαβράκια..τι λες κ εσύ?υγ στο κάστινγκ τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς γενικά;είδα την φωτο σου με την τσιπούρα..
 
30αρα μανα, βαρυδι ελια απο 60 εως 100 γραμμαρια, χαντρα, στριφταρι και παραμαλλο απο 0,24 εως 0,30 αναλογα την εποχη...
Τα καλαμια μου εχουν κατα μεσο ορο action 80-150 και οι μηχανισμοι ειναι μεγεθους 4000 και 5000... Δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα με το μεγαλυτερο ψαρι στο casting να ειναι στα 4 κιλα...
Δεν κοβεται ευκολα η 30αρα μανα αν φορτιζεις σωστα το καλαμι κατα τη βολη κ κερδιζεις κ σε μετρα με την λεπτοτερη πετονια...
 
Από τους byron εννοείς τον akita?σε ρωτώ γιατί εγω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ οτι ειναι πράγματι σκυλιά.ειδικα οι πιο παλιοί...πάντως γενικά η εταιρία έχει πολυ καλή φήμη..
 
Tασο οχι τον akita... Οι δυο ειδικα ειναι παλιοτερα μοντελα κ δεν θυμαμαι τωρα την ονομασια τους, δεν υπαρχουν πλεον κ τους εχω αρκετα χρονια... Εριξα μια ματια στον Zafiropoulo fishing που ειχε αρκετα μοντελα αλλα δεν τους εχει... Δεν με εχουν προβληματισει ποτε παντως κ ηταν πολυ οικονομικοι για τα χαρακτηριστικα τους θυμαμαι...
 
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!όποτε θα παραμείνω με αυτο το σετακι.ομως σίγουρα την άλλη πομπινα θα την φορτώσω με 30αρα.το 4κιλο ψάρι ηταν λαβράκι Αρι?σου πήρε πολυ πετονια για να καταφέρεις να το κουράσεις;υγ οπως εχω ξαναπεί ήμουν ορκισμενος καρουλας αν κ ψαρεύω χρόνια.απο καλάμια δεν γνωρίζω πολλά..οπως ακριβώς κ απο κυνηγοσκυλα...άσχετο αυτο...sarcastic..sarcastic.
 
Tασο λαβρακι ηταν αλλα να σου πω την αληθεια στο Casting κανενα ψαρι δεν μου εχει παρει πολλα μετρα πετονιας μεχρι να βγει εξω... Τα κεφαλια που κανουν μπορει να ειναι μερικα μετρα κ μεχρι εκει αλλα οσα κ να σου παρει δεν νομιζω πως ευκολα θα τελειωσει την μπομπινα σου... ΣΤο Casting τα εργαλεια ειναι πιο χοντρα εχεις μεγαλο περιθωριο να κοντραρεις το ψαρι...
Οι χοντρες πετονιες κ ο πολυ δυαντος εξοπλισμος χρησιμευει στο Casting μονο οπου υπαρχουν συναγριδες, στηρες κτλ με δυσκολους βυθους για να παρουμε γρηγορα το ψαρι εξω πριν μας βραχωσει...
 
Να είσαι καλά Αρι μου έλυσες απορίες πολλες που είχα.πηρα σήμερα την shimano aero reel 300m 30mm καλη φενεται αν κ ειναι μονοφιλαμεντ.εχω μια συμπάθεια στις σοφτ πετονιες..βέβαια θα έχει αντοχή στα γδαρσίματα για κανένα σαργο...αν και η καρδιά μου χτυπάει για τον λύκο της θάλασσας..
 
αν και η καρδιά μου χτυπάει για τον λύκο της θάλασσας..

Σπαρακια ζωντανα τοτε που θα τα εχεις βγαλει με πεταχταρακι... Κ προσοχη στο πεταγμα, μαλακη κινηση για να μην σκιζεται το ψαρι... ;)
 
Φιλε μου Αρι εδώ δουλεύει ο σπαρος πολυ καλα κ ψόφιος,το λυθρινακι,και η γόπα.κορυφη η σαρδέλα κ ο γαύρος(πάντα μιλάω για την περιοχή μου)τα καΐκια τον επαγγελματιών όταν ξεψαριζουν πετάνε μέσα σπαρους κ λυθρινακια μικρά.οποτε τα ψάρια έχουν μαθει.υγ δεν θα ξεχάσω που τον Ιούνη του 2013 πήρα 11 λαβράκια 12.400γρ ψαρεύοντας νύχτα με δυο καρούλια κ αβαριδα μοναγκιστρα με αγκίστρι 3/0 κ δολωμα φρέσκο γοπακι.το μεγαλύτερο 2200γρ κ το πιο μικρό 700γρ.κ ενα συρταδορος απο βάρκα το ίδιο βράδυ πήρε 8 ψάρια.ψαρεύω απο τα 10 μου κ αυτο δεν μου έχει ξανατυχει.κρατησα 5-6 ψάρια κ τα υπόλοιπα σε φίλους..να κάνουν ενα μεζέ..
 
Κύριοι,
Θα περάσω ένα 10ήμερο στη Κεφαλλονιά τις επόμενες μέρες και λέω να κάνω (και) τον ερασιτέχνη ψαρά !
Αφού μόνο εγώ ξυπνάω πρωί, εκνευρίζομαι να περιμένω τις κόμισσες να ξυπνήσουν!!!!
Ανακάλυψα μια παρορμητική παλαιά αγορά σε καλάμι και μηχανισμό, άκουσα ιστορίες από σύντροχο συνκυνηγό, διαβάζω διάφορα και φυσικά μπερδεύτηκα.....
Θα ψαρέψω πρωι και από μώλο, το καλάμι είναι 2,70 (-150gr) και ο μηχανισμός no name.....μανα 40αρα, παράμαλλο 0,25 και μπόλικα αγκίστρια, στριφτάρια και βαρίδια...
Θα ψάχνω για πατομένα ψάρια ή του αφρού ;;;;
Καμιά προτίμηση σε αρματωσιά ;;;
Ειμαι άσχετος και προσπάθησα να κάνω δοκιμαστικό εντός πρωτευούσης και είμουν ο μοναδικός που ψάρευα με σύνεργα για ψάρια βυθού....όλοι οι άλλοι είχαν σταθερό μακρύ καλάμι, φελό και σταθερό μάκρος πετονιάς......
Θα προσπαθήσω να κάνω κι αλλο δοκιμαστικό έως τις 20/8.....
Ό,τι συμβουλές έχετε, τις παραγαδιάζετε ελεύθερα παρακαλώ...
Υπόψιν ότι γράφετε σε άσχετο οπότε οι ακραίες ορολογίες θα μου είναι δυσνόητες και άχρηστες
Ευχαριστώ
 
Bασιλη θα κανεις την πιο απλη κ αποτελεσματικη αρματωσια... Στη μανα θα ποερασεις ενα βαρυδι ελια συρομενο 60-80 γρ κ θα δεσεις το στρτιφταρι σου... Μετα παραμαλλο 60-70 ποντους κ στην ακρη ενα αγκιστρι, οχι πολυ μεγαλο, μεγεθος 5-6 για να κανεις κ την πλακα σου κ αναλογα κ με το δολωμα που θες να βαλεις...
 
Εγω θα σου πρότεινα διπλαράκι Paternoster αν πας σε ένα μαγαζι και ζητήσεις διπλαρακι για casting θα σου δώσει έτοιμα..Όσο για δόλωμα κάνε μια βουτιά και δες τι έχει ο βυθός για να επιλέξουμε δόλωμα.. ;)
 
Η πρώτη μου προσπάθεια στέφθηκε με απόλυτη Αποτυχία....sarcastic.
Κατάλαβα τελικά ότι πρέπει στην αρχή να συνοδεύεται από κάποιον γνώστη , γιατί μου λείπουν οι βασικές γνώσεις, για τα απλά !
Στα μέρη που είχα τη δυνατότητα να ψαρέψω, βρήκα μόνον έναν (!) και μου έκανε τρομερή εντύπωση .
Βέβαια, διάφορους που ρώτησα, στο νησί τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχει ψάρια, και χρονικά το συνδύασαν με τον τελευταίο σεισμό ! Και άσχετος και άδειος ψαρότοπος !
Ευχαριστώ όλους για τις ηλεκτρονικές και τηλεφωνικές συμβουλές σας .shake.
 
Καλά σου είπαν Βασίλη..Καμιά σχέση με ότι είχε πριν λίγα χρόνια.
Ως προς το σεισμό το ίδιο ισχυρίζονται και η παλαιότεροι σε ηλικία που έζησαν τον καταστροφικό σεισμό του 1953,ούτε και εκείνη την χρονιά υπήρχαν ψάρια αλλά και πιο μετά..και μιλάμε βέβαια για το '53 που έβραζε η θάλασσα από ψάρια (άλλες εποχές..).
 
Back
Top