Casting & Surfcasting

Μιας και για κυνήγι ο καιρός δεν με εμπνέει και πολύ,είπα το Σάββατο το απόγευμα να πάω για κανένα ψάρεμα μπας και φανεί καμία τσιπούρα που είναι και ο καιρός της.
Δολώματα είχα ακροβάτη και αμερικάνο τα οποία ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.
Έφτασα στο μέρος κατά της 15:00 και μέχρι της 22:00 που έκατσα εκτός από δύο μουρμουράκια που απελευθερώθηκαν,δεν φάνηκε τίποτα άλλο.
Όπως έριχνα τα δολώματα έτσι τα έβγαζα...μεγάλο ξενέρωμα!!!Λες και έπεσε βόμβα στην θάλασσα.

 
Την Παρασκευή προμηθεύτηκα με ακροβάτη και μάνες και την έκανα για Χαλκιδική..fishing.
Το Σάββατο το απόγευμα την ώρα που έπεφτε ο ήλιος έριξα τα πρώτα δολώματα στο νερό...


Καθ όλη την διάρκεια της νύχτας είχα τσιμπιές αλλά χωρίς ενδιαφέρον.
Τέσσερα μουρμουράκια απελευθερώθηκαν να πάνε να μεγαλώσουν.
Τελικά κατά της 10:30 πήρα ένα καλό χτύπημα στο μονάγκιστρο που είχα ένα κομμάτι μάνα,και μια ωραία μουρμούρα γύρο στα 300γρ με ακολούθησε σπίτι...


Επέμενα λίγο μπας και φανούν και άλλες αλλά τίποτα.
Στις 11:20 την έκανα γιατί περίμενε και η κοπέλα και δεν είναι για αστεία τέτοιες περιπτώσεις....sarcastic. .vah. .sex hard.
 
Το Σάββατο το βράδυ πήρα τρις σαργούς κοντά στο μισό κιλό και μια σάλπα 350γρ.Επίσης απελευθερώθηκαν άλλα τέσσερα σαργουδάκια.
Δόλωμα ακροβάτης και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι χτύπησαν μόνο στα παράμαλλα με φλοτεράκι.
Το ευχαριστήθηκα πολύ!
ΥΓ Η σάλπα όση προσπάθεια και να κάνεις δεν τρώγεται με τίποτα ρε γαμώτο...
 
και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι χτύπησαν μόνο στα παράμαλλα με φλοτεράκι.
Αν κ δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ λογικό μου ακούγετε γιατι στους βραχωδης βυθούς ανασηκώνει το δόλωμα κ γίνεται περισσότερο ορατό..
Επίσης η έντονη χρωματισμοί του βοηθάνε σε αυτο.
Η σάλπα όση προσπάθεια και να κάνεις δεν τρώγεται με τίποτα ρε γαμώτο...
Γιωργο το μυστικό ειναι ΑΜΕΣΩΣ σχολαστικό καθάρισμα,καπιοι βάζουν στις κοιλιές των ψαριών λιγο τριμμένο σκόρδο για να πάρει την μυρωδιά.
Βεβαια αυτή η γεύση που αφήνει στο στόμα θα υπάρχει αλλα δεν θα ειναι τόσο έντονη..
 
Για σαργους παιδιά μην σνομπάρετε τις νύχτες με φεγγάρι,εχω κανει κατι ωραίες ψαριες στην πανσέληνο του Αυγουστου με καρούλια κ ανεμοπαραγαδο..Δεν ξερω τι ακριβως διμηουργει στην συμπεριφορά του σαργου αλλα τρώνε καλα.
 
Το Σάββατο το βράδυ πήρα τρις σαργούς κοντά στο μισό κιλό και μια σάλπα 350γρ.Επίσης απελευθερώθηκαν άλλα τέσσερα σαργουδάκια.
Δόλωμα ακροβάτης και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι χτύπησαν μόνο στα παράμαλλα με φλοτεράκι.
Το ευχαριστήθηκα πολύ!
ΥΓ Η σάλπα όση προσπάθεια και να κάνεις δεν τρώγεται με τίποτα ρε γαμώτο...
Ντομάτα ψιλοκομμένη, κρεμμύδι, και ρίγανη, αλλά μόλις βγει αμέσως καθάρισμα όπως λέει ο Τάσος
 
Για σαργους παιδιά μην σνομπάρετε τις νύχτες με φεγγάρι,εχω κανει κατι ωραίες ψαριες στην πανσέληνο του Αυγουστου με καρούλια κ ανεμοπαραγαδο..Δεν ξερω τι ακριβως διμηουργει στην συμπεριφορά του σαργου αλλα τρώνε καλα.
τασο τις καλες εποχες που μπορουσα και ψαρευα μεσα στη δουλεια επειδη δεν μπορουνε να μπουν αλλοι να ψαρεψουν επειδη ειναι στρατιωτικη περιοχη πιαναμε σαργους με τσουτσουνι και ριχναμε και κιουρτο δεν ξερω πως το λετε εσεις αυτο το καλαθακι και βαζαμε μεσα απο μαρουλοφυλα μεχρι μπουτακια κοτοπουλο και τηγανητες πατατες.την αλλη μερα το πρωι να δεις σαργους και κεφαλους μεσα στο καλαθι.μεχρι και ροφο επιασα ετσι.αλλα μετα λογω φορτου εργασιας μας το κοψανε το ψαρεμα.4 χρονια ψαρια καθε μερα.απο λαμπουκες φαγγρια στειρες μεχρι γοπες κεφαλους λαβρακια και πολυ μεγαλα μαγιατικα.και αυτα σχεδον επι καθημερινης βασης.ειχαμε ξεσκιστει στο ψαρι
 
Ίσως να έπαιξε ρόλο το ότι την κατανάλωσα μαζί με σαργό.
Αυτή η αντίθεση μάλλον ευθύνεται στο ότι δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.Αλλά και παλαιότερα που έφαγα δεν με ενθουσίασε.Τι να πω.
Πάντως ο σαργός ήταν όλα τα λεφτά!
Χαχαχα...όχι φίλε,αυτήν την έτρωγα άνετα....sarcastic.
 
Το Σάββατο το βράδυ πήρα τρις σαργούς κοντά στο μισό κιλό και μια σάλπα 350γρ.Επίσης απελευθερώθηκαν άλλα τέσσερα σαργουδάκια.
Δόλωμα ακροβάτης και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι χτύπησαν μόνο στα παράμαλλα με φλοτεράκι.
Το ευχαριστήθηκα πολύ!
ΥΓ Η σάλπα όση προσπάθεια και να κάνεις δεν τρώγεται με τίποτα ρε γαμώτο...
Γιώργο την επόμενη φορά που θα πιάσεις σάλπα, βγάλε της το αγκίστρι, πήγαινε 10 μέτρα πιο κάτω και αμόλα την στην θάλασσα. Ακόμα και αν κάνεις όλα όσα σου λένε τα παιδιά παραπάνω η σάλπα και πάλι είναι ένα άσχημο στη γεύση ψάρι! Αυτή είναι η γνώμη μου...
 
Αυτό σκέφτηκα να κάνω και εγώ Βασίλη αλλά ήταν άσχημα πιασμένο το ψάρι και μάτωσε.
Δεν είχε ελπίδα να επιβιώσει και έτσι το κράτησα.
 
Back
Top