Cal.20

Παιδιά γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το μπαικαλ το 20 έχει τον ίδιο όγκο με το 12 ; έχει κάποιος ένα 20ρη και θέλει να το κάνει ανταλλαγή με 12 και είπα να το δοκιμάσω αν είναι ποιο ελαφρή και ποίο μικρό σε μέγεθος μάλλον θα το κάνω

Ναι δυστυχώς έχει τον ίδιο όγκο!
Η βάση είναι δεδεκάρα.
 
Παιδιά γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το μπαικαλ το 20 έχει τον ίδιο όγκο με το 12 ; έχει κάποιος ένα 20ρη και θέλει να το κάνει ανταλλαγή με 12 και είπα να το δοκιμάσω αν είναι ποιο ελαφρή και ποίο μικρό σε μέγεθος μάλλον θα το κάνω
Το ιδιο βαρος εχει περιπου το εχει φιλος μου εμενα δεν μου αρεσει ξερω 2-3 που βγαλανε τις ριγες και ξυσαν το κοντακι αγγλε για να ελαφρυνη
 
Παιδιά γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το μπαικαλ το 20 έχει τον ίδιο όγκο με το 12 ; έχει κάποιος ένα 20ρη και θέλει να το κάνει ανταλλαγή με 12 και είπα να το δοκιμάσω αν είναι ποιο ελαφρή και ποίο μικρό σε μέγεθος μάλλον θα το κάνω
Ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω. Έχει βάση από 12αρι, το έχει εδώ κατάστημα στο νησί και το είχα κοιτάξει για να το πάρω αλλά μόλις το έπιασα ξενέρωσα. Μεγάλο βάρος, ίσως περισσότερο από 12αρι. Μου πέρασε η σκέψη να το αγοράσω και να το διασκευασω αφεροντας τις ρίγες για αρχή αλλά το κόστος θα έφτανε ψηλά ( 600€ αγορά + 300€ για διασκευή) όποτε δεν άξιζε και ουσία τελικά δεν θα είχε το βάρος και το ζυγισμα από ένα κανονικό 20αρι. Να σημειώσω το βάρος του ήταν 3380 κιλά..
 
Καλά δεν είναι μέτρο σύγκρισης ο Χριστόφορος. Αλλάζει όπλα κάθε εβδομάδα
Με το να αλλάζεις οπλα συμπατριώτη εχεις πλεονέκτημα να μάθεις το όπλο και να δεις πως δουλεύει. Όπως εφαρμογές, μέταλλα, ζυγισμα και πάνω από όλα ποιότητα!!. Το αν αλλάζω εγώ όπλα κάθε λίγο και λιγάκι το κάνω για μένα και μόνο για μένα, πράγμα που μου φαίνεται ότι εσύ δεν πρόκειται να καταλάβεις. Και να θυμάσαι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια
 
Με το να αλλάζεις οπλα συμπατριώτη εχεις πλεονέκτημα να μάθεις το όπλο και να δεις πως δουλεύει. Όπως εφαρμογές, μέταλλα, ζυγισμα και πάνω από όλα ποιότητα!!. Το αν αλλάζω εγώ όπλα κάθε λίγο και λιγάκι το κάνω για μένα και μόνο για μένα, πράγμα που μου φαίνεται ότι εσύ δεν πρόκειται να καταλάβεις. Και να θυμάσαι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια
Και εγώ ψωνίζω όπλα κάθε λίγο και λιγάκι . Αυτό δεν σημαίνει ότι το προηγούμενο δεν ήταν καλό εκεί ήθελα να καταλήξω.για καλό υπέρ του Φράνκι ήθελα να το πω.

Εγώ δεν πρόκειται να καταλάβω τι?και γιατί είμαι ημιμαθής δεν κατάλαβα? έδωσες το ποζε και πήρες πλάγιο μαγκιά σου σημαίνει ότι το ποζε ήταν άχρηστο ? Όχι απλά έτσι γουσταρες και καλά έκανες.


Ξεκαβαλα το στυλακι τουλάχιστον σε μένα ...επειδή φοράς τραγιασκα δεν θα μου μιλάς για ποιότητα και 20αρια . Πούλα ποιότητα σε κανέναν άλλον που δεν κυνηγάει αποκλειστικά με 20αρι και έχει δοκιμάσει ότι υπάρχει σε φυσίγγια στο εμπόριο.

Η βγάλε κλήρο το πλάγιο να πάρεις το επόμενο .
 
Και εγώ ψωνίζω όπλα κάθε λίγο και λιγάκι . Αυτό δεν σημαίνει ότι το προηγούμενο δεν ήταν καλό εκεί ήθελα να καταλήξω.για καλό υπέρ του Φράνκι ήθελα να το πω.

Εγώ δεν πρόκειται να καταλάβω τι?και γιατί είμαι ημιμαθής δεν κατάλαβα? έδωσες το ποζε και πήρες πλάγιο μαγκιά σου σημαίνει ότι το ποζε ήταν άχρηστο ? Όχι απλά έτσι γουσταρες και καλά έκανες.


Ξεκαβαλα το στυλακι τουλάχιστον σε μένα ...επειδή φοράς τραγιασκα δεν θα μου μιλάς για ποιότητα και 20αρια . Πούλα ποιότητα σε κανέναν άλλον που δεν κυνηγάει αποκλειστικά με 20αρι και έχει δοκιμάσει ότι υπάρχει σε φυσίγγια στο εμπόριο.

Η βγάλε κλήρο το πλάγιο να πάρεις το επόμενο .
Άκου να δεις φιλαράκι!! Το ότι αγοράζω όπλα και τα πουλάω δεν σημαίνει ότι είχαν κάτι και τα πούλησα!! Κάποια καλά καποια άχρηστα και κάποια πολύ καλά.Και ναι εχω ψώνιο να αλλάζω οπλα γιατί μου αρέσει και μαθαίνω μέσα από αυτά την Ιστορία και το πώς κατασκευάστηκαν.
Τώρα λοιπόν πάμε στα φυσίγγια!!
Ναι έχω ρίξει πολλά και θα δοκιμάζω όσο ζω και αναπνέω γιατί έτσι μαθαίνεις φίλε μου και όχι στο καφενείο.
Έτσι στα πολύ γρήγορα σου λέω απλά ότι έχω μετρο συγκρίσεις όσον αφορά πράγματα που τα εχω πιάσει στο χέρι και τα έχω δοκιμάσει.

Και τελευταίο όσον αφορά για το στηλ μου και την τραγιάσκα μου είναι δικαίωμα μου να φοράω ότι θέλω γιατί έτσι γουστάρω και μπορώ. Γι'αυτό σε παρακαλώ μιλά ποιο όμορφα και να σέβεσαι τα παιδιά εδώ μέσα που διψάμε για γνώση και τρελά γι'αυτό που κάνουμε!
Ο λόγος που έδωσα το τηλ μου είναι αυτός για να μπορέσω να αποφύγω από τέτοιες ανοησίες!!
 
Δεν νομίζω να χουμε λόγους για φαγομαρες παλικάρια, ειδικά σε αυτό το διαμετρημα οι πληροφορίες λιγοστές όπως λες μπόρα και πέρασε.
Έτσι θέλω να πιστεύω και εγώ!!
Κωνσταντίνε φίλε μου τι κάνεις??
Σου έχω πολλά καινούργια καλούδια!!!
 
Πάντως όπως είχε αναφερθεί στο topic, σε ένα hunter passion που έριχνε με ένα feeling steel 12ga ο Μιτσιαλης, είχε εντυπωσιασθει (εχει και φωτο) από τις κατανομες....που ήταν όντως εντυπωσιακές....
 
Last edited:
Το μοναδικό αυτογεμές όπου έχω στο όνομά μου και ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει! Browning Auto5 cal 20, 68εκ, 15,8 αυλός, 2 άστρα τσοκ! Φερμένει από τον μπάρμπα από Αμερική προ ετών και έχει ρίξει 2 φυσίγγια!!!
Το έβγαλα για να το καθαρίσω και είπα να βγάλω 2 φωτογραφίες όπου και σας τις παραθέτω.

upload image online


 
Τουφεκαραααα.shake hands.

Το μοναδικό αυτογεμές όπου έχω στο όνομά μου και ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει!
Αυτο θα πει φανατικος δικαννακιας..:)

έχει ρίξει 2 φυσίγγια!!!
Και αλλα 25 που θα ριξω εγω!!! .sarcastic. .sarcastic.

Τι βαρος εχει?
 
Το ξέρετε ότι θα διοργανωθεί αγώνας στα ψαχνά μόνο με cal 20?Aκουσα τον Κοιλάκο ότι θα παίξει με κοκοροντούφεκο..
Πρέπει νάναι ωραία φάση. PPV θα μου την δανείσεις να πάω να την ρίξω για να σου ροτάρω λίγο την κάννη?? .sarcastic.
 
Last edited:
Back
Top