Cal.20

Καλησπέρα Γιώργο, δεν το έχω αλλά είδα αρκετά στην Ιταλία. Απλά ένα ωραίο οπλάκι σε όποιον του αρέσει, όχι βαρύ για 20 άρι. Δεν το κατασκευάζει η Franchi αλλά η Betinsolli οπότε μπορείς να κοιτάξεις και εκεί με μισά χρήματα αφού στην ουσία είναι τα ίδια όπλα.
αποκλείεται να ειναι τα ιδια όπλα, δεν το επιτρέπουν οι "κώδικες" του εμπορίου. μιση τιμη σε οτιδήποτε σημαίνει -60% ίσως και παραπάνω πιο κάτω ποιοτικά... Άλλο τι βλέπουμε εμεις.
 
Αγαπητοί συνάδελφοι θα προτιμούσατε από ότι καταλαβαίνω ένα μεταχειρισμένο μπερέτα ή μπράουνιγκ έναντι του νέου φράνκι cal20. Αξίζει όμως κανείς να δώσει τα ίδια χρήματα για ένα όπλο π.χ. 20 ετίας μπερέτα ή μπράουνιγκ, αντί να πάρει το καινούργιο φράνκι με την εγγύηση έστω της 3ετίας;;;;;;;; Επίσης πιστεύω πως μόνο μετά τη χρήση ενός όπλου για εύλογο διάστημα έχεις μια καλύτερα διαμορφωμένη άποψη για τις δυνατότητες του όπλου σου!!!!!!!!!!! Χωρίς να σημαίνει ότι μόνο μια επαφή μαζί του στο μαγαζί δεν θα μας πει κάποια βασικά πράγματα!!!!!!!! Εν αναμονή των σχολίων σας!!!!!!!!!!!
 
Αγαπητοί συνάδελφοι θα προτιμούσατε από ότι καταλαβαίνω ένα μεταχειρισμένο μπερέτα ή μπράουνιγκ έναντι του νέου φράνκι cal20. Αξίζει όμως κανείς να δώσει τα ίδια χρήματα για ένα όπλο π.χ. 20 ετίας μπερέτα ή μπράουνιγκ, αντί να πάρει το καινούργιο φράνκι με την εγγύηση έστω της 3ετίας;;;;;;;; Επίσης πιστεύω πως μόνο μετά τη χρήση ενός όπλου για εύλογο διάστημα έχεις μια καλύτερα διαμορφωμένη άποψη για τις δυνατότητες του όπλου σου!!!!!!!!!!! Χωρίς να σημαίνει ότι μόνο μια επαφή μαζί του στο μαγαζί δεν θα μας πει κάποια βασικά πράγματα!!!!!!!! Εν αναμονή των σχολίων σας!!!!!!!!!!!
Γιώργο και εγώ θα προτιμούσα ένα (καλο)μεταχειρισμένο Beretta ή Browning με το κύρος και την αξιοπιστία αυτών των εταιρειών όλα αυτά τα χρόνια. Από την άλλη βέβαια δεν μπορώ να καταδικασω το franchi δίχως να το έχω κυνηγήσει αν και αυτό προέρχεται επίσης από μια μεγάλη φίρμα τη Franchi. Δεν θα κρίνω ένα όπλο από τα διάφορα τεστ από επαγγελματίες του χώρου όπου για ευνόητους λόγους τα παρουσιάζουν όλα αψεγάδιαστα, μόνο μέσα από τη πολύχρονη χρήση στα κυνηγοτοπια μπορεί να κριθεί καλυτερα ένα μοντέλο όπλου.
 
Αγαπητοί συνάδελφοι θα προτιμούσατε από ότι καταλαβαίνω ένα μεταχειρισμένο μπερέτα ή μπράουνιγκ έναντι του νέου φράνκι cal20. Αξίζει όμως κανείς να δώσει τα ίδια χρήματα για ένα όπλο π.χ. 20 ετίας μπερέτα ή μπράουνιγκ, αντί να πάρει το καινούργιο φράνκι με την εγγύηση έστω της 3ετίας;;;;;;;; Επίσης πιστεύω πως μόνο μετά τη χρήση ενός όπλου για εύλογο διάστημα έχεις μια καλύτερα διαμορφωμένη άποψη για τις δυνατότητες του όπλου σου!!!!!!!!!!! Χωρίς να σημαίνει ότι μόνο μια επαφή μαζί του στο μαγαζί δεν θα μας πει κάποια βασικά πράγματα!!!!!!!! Εν αναμονή των σχολίων σας!!!!!!!!!!!
Θα συμφωνήσω με την απάντηση του Γιάννη από κριτικές και παρουσιάσεις στο ίντερνετ δεν βγαίνει άκρη, ο Χριστόφορος που γράφει εδώ αν δει την ερώτηση ίσως σε βοηθήσει αν και δεν το κράτησε πολύ το όπλο. Δεν μας είπες Γιώργο τι κυνηγια κάνεις.
 
Θα συμφωνήσω με την απάντηση του Γιάννη από κριτικές και παρουσιάσεις στο ίντερνετ δεν βγαίνει άκρη, ο Χριστόφορος που γράφει εδώ αν δει την ερώτηση ίσως σε βοηθήσει αν και δεν το κράτησε πολύ το όπλο. Δεν μας είπες Γιώργο τι κυνηγια κάνεις.
Κωνσταντίνε κυνηγάω συνήθως με σκύλο κουνέλι, πέρδικα, μπεκάτσα!!!!!!!!! Ο Χριστόφορος που ανέφερες είχε το παρακάτω όπλο; https://www.kalkantzakos.com/Product/3420/feeling-steel-cal.20,-dikanno-super-pose-franchi. Γιατί το έδωσε και τι εντυπώσεις είχε όσο ήταν κάτοχος; Ευχαριστώ πολύ;
 
Κωνσταντίνε κυνηγάω συνήθως με σκύλο κουνέλι, πέρδικα, μπεκάτσα!!!!!!!!! Ο Χριστόφορος που ανέφερες είχε το παρακάτω όπλο; https://www.kalkantzakos.com/Product/3420/feeling-steel-cal.20,-dikanno-super-pose-franchi. Γιατί το έδωσε και τι εντυπώσεις είχε όσο ήταν κάτοχος; Ευχαριστώ πολύ;
Νησιώτης να υποθέσω Γιώργο?
Το feeling με ασημένια βάση νομίζω, ένα μήνα το είχε κρατήσει και μετά πήρε το beretta silver pigeon το εδωσε και αυτό και έχει ένα πλάγιο beretta τώρα.
 
Κωνσταντίνε κυνηγάω συνήθως με σκύλο κουνέλι, πέρδικα, μπεκάτσα!!!!!!!!! Ο Χριστόφορος που ανέφερες είχε το παρακάτω όπλο; https://www.kalkantzakos.com/Product/3420/feeling-steel-cal.20,-dikanno-super-pose-franchi. Γιατί το έδωσε και τι εντυπώσεις είχε όσο ήταν κάτοχος; Ευχαριστώ πολύ;
Θα σου στείλω σε πμ το τηλέφωνο του.
 
Αγαπητοί συνάδελφοι θα προτιμούσατε από ότι καταλαβαίνω ένα μεταχειρισμένο μπερέτα ή μπράουνιγκ έναντι του νέου φράνκι cal20. Αξίζει όμως κανείς να δώσει τα ίδια χρήματα για ένα όπλο π.χ. 20 ετίας μπερέτα ή μπράουνιγκ, αντί να πάρει το καινούργιο φράνκι με την εγγύηση έστω της 3ετίας;;;;;;;; Επίσης πιστεύω πως μόνο μετά τη χρήση ενός όπλου για εύλογο διάστημα έχεις μια καλύτερα διαμορφωμένη άποψη για τις δυνατότητες του όπλου σου!!!!!!!!!!! Χωρίς να σημαίνει ότι μόνο μια επαφή μαζί του στο μαγαζί δεν θα μας πει κάποια βασικά πράγματα!!!!!!!! Εν αναμονή των σχολίων σας!!!!!!!!!!!

Συμφωνώ με τους Γιάννη και Κωνσταντίνο. Τα 20 άρια στην Ελλάδα είναι αδούλευτα οπότε δεν μιλάμε για έντονα μεταχειρισμένα όπλα! Αν το Φράνκι ήταν από τα παλιά καλά φράνκι με τις πολύ καλές κάννες τους δεν θα το συζητούσα καν. Και σαν μεταχειρισμένα τα μπερέττα και μπράουνινγκ ότι έχουν χάσει σε χρήματα το έχουν χάσει, ενώ σαν καινούριο το φράνκι μεταπωλλητικά περίμενε να χάσεις τα μισά χρήματα όταν αυτό πουληθεί!
 
Επειδή θέλω και εγώ να πάρω το είχα δει το franchi από κοντά. Σαν αίσθηση στα χέρια ήταν ωραίο. Σαν ποιότητα όμως κάτι με χάλαγε. Στην πράξη όμως πρέπει να μας πει την γνώμη του κάποιος που το έχει δουλέψει το όπλο. Το franchi είναι ακριβώς ίδιο με τα fair. Δεν μοιάζει με betinsoli.
 
Όπως είχα γράψει και σε άλλο τοπικ, τον τελευταίο καιρό ένα παιδί ρίχνει στο σκοπευτήριο με αυτό το όπλο με 71 εκ. κάννες. Μάλιστα σε ένα νυχτερινό αγώνα την προπερασμένη Κυριακή έκανε 22/25. Μέχρι τώρα σε καμιά 10αριά πούλες που τον έχω δει δεν είδα να του παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Λίγο που το έπιασα και το είδα από κοντά μου άρεσε, πολύ κομψό οπλάκι, ελαφρύ, καλοζυγισμένο ... Δεν το επεξεργάστηκα πολύ, ούτε το τουφέκισα, και δεν μπορώ να πω κάτι για την ποιότητα του.
Μπορεί να μη συγκρίνεται με Beretta & Browning, αλλά αυτά είναι και σε άλλη κατηγορία τιμής. Και δεν ξέρω και πόσο εύκολο είναι να βρει κανείς εδώ μεταχειρισμένα 20αρια ... Προσωπικά έχω ενδοιασμούς για αγορά μεταχειρισμένου όπλου, εκτός κι αν τύχει να ξέρω πολύ καλά και τον κάτοχο και το όπλο ...
Αν αποφάσιζα να πάρω 20αρι, μάλλον θα πήγαινα σε Browning 525, καινούργιο φυσικά, (έριχνε πριν μερικά χρόνια κάποιος στο σκοπευτήριο με ένα τέτοιο, και μου άρεσε πάρα πολύ).
Αλλά και το Franchi, για τα λεφτά του, πιστεύω ότι είναι μια χαρά.
 
Παιδιά γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το μπαικαλ το 20 έχει τον ίδιο όγκο με το 12 ; έχει κάποιος ένα 20ρη και θέλει να το κάνει ανταλλαγή με 12 και είπα να το δοκιμάσω αν είναι ποιο ελαφρή και ποίο μικρό σε μέγεθος μάλλον θα το κάνω
 
Back
Top