Cal.20

Πραγματικά ένα από τα πιο ολοκληρωμένα βίντεο που έχω δει στο διαδίκτυο.
Το οποίο αναδεικνύει τις δυνατότητες του Cal 20 με ορισμένες πολύ μακρινές τουφεκιές,αλλά και την αποτελεσματικότητα των Springer Spaniel.
Πραγματικά πολύ ωραία τα βίντεο του συγκεκριμένου όπως και με τις φασσες, οι δυνατότητες είναι μεγάλες και τα πλεονεκτήματα του σαν διαμέτρημα, δυστηχως στη χώρα μας είναι παραγκονισμενο για διάφορους λόγους ,Αμερική και Αγγλία πολύ δημοφιλές ως all around διαμέτρημα, τώρα και Γαλλία και Ιταλία και ελπίζω και σε μας σύντομα.
Βιντεάκι από την Αργεντινή γνωστό εις πάση για το τι γίνεται εκεί πέρα, τα τρυγόνια είναι σαν τα κουνούπια βέβαια αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο αλλά πόσο αξιόπιστο είναι, τι απόδοση έχει, και όλα του τα πλεονεκτήματα που φαίνονται σε ένα τόσο απαιτητικό κυνήγι ως προς την ποσότητα των βολων αλλά και προς τις γωνίες που γίνονται αυτές. Άνθρωποι από όλο τον κόσμο και εταιρείες πηγαίνουν εκεί για να δοκιμάσουν τις σκοπευτικες τους ικανότητες και αντοχές και ποιότητα των όπλων τους και εκεί το cal 20 είναι ΒΑΣΙΛΙΑΣ . Αυτά τα βιντεάκια ίσως γίνονται βαρετά γιατί ήμαστε συνηθισμενοι αλλιώς και με θήραμα και χωρίς ειμαστε ευτιχησμενοι αλλά άλλο θέλω να δείξω.
 
Κύριοι θέλω την βοήθεια σας...
Αναζητώ κάποιο φυσίγγι σε διαμέτρημα 20 το οποίο να μην ξεπερνάει τα 7 με 7,5 Ευρώ.
Δεν με ενδιαφέρει ποιας εταιρίας θα είναι ούτε τα γραμμάρια.
Νούμερο σκαγίων από 7,5 μέχρι 9,5.
Άμα βρούμε καλή τιμή θα πάω σε κούτα.
Άμα γνωρίζεται κάτι ή πάρει το μάτι σας σε κάποιο κατάστημα θα ήμουν ευγνώμον...
 
Κύριοι θέλω την βοήθεια σας...
Αναζητώ κάποιο φυσίγγι σε διαμέτρημα 20 το οποίο να μην ξεπερνάει τα 7 με 7,5 Ευρώ.
Δεν με ενδιαφέρει ποιας εταιρίας θα είναι ούτε τα γραμμάρια.
Νούμερο σκαγίων από 7,5 μέχρι 9,5.
Άμα βρούμε καλή τιμή θα πάω σε κούτα.
Άμα γνωρίζεται κάτι ή πάρει το μάτι σας σε κάποιο κατάστημα θα ήμουν ευγνώμον...
Γιώργο καλησπέρα! Στην Πάτρα έχουμε ένα κατάστημα πολύ γνωστό, που δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω το όνομά του, ο οποίος φτιάχνει δικά του σε όλα τα διαμετρήματα. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη τα 20άρια του αλλά στα 12 άρια δεν είχαποτέ παράπονο. Το κουτί το δίνει στα 7 ευρώ (το 20άρι).
 
Γιώργο καλησπέρα! Στην Πάτρα έχουμε ένα κατάστημα πολύ γνωστό, που δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω το όνομά του, ο οποίος φτιάχνει δικά του σε όλα τα διαμετρήματα. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη τα 20άρια του αλλά στα 12 άρια δεν είχαποτέ παράπονο. Το κουτί το δίνει στα 7 ευρώ (το 20άρι).
Κατάστημα με όπλα και κυνηγετικά είδη είναι. Όχι ιδιώτης.
 
το ίδιο βάρος έχουν περίπου , αλλά πιό γλυκιά ντουφεκιά το 20άρι
Ντίνο, η τουφεκιά του 20αριού δε συγκρίνεται με άλλου. Έχω και 20άρι και 12άρια. Από τη στιγμή που πήρα το 20άρι, δεν το ξανάφησα από τα χέρια μου. Λίγος χρόνος να μάθεις τη βολή του και να βρεις το φυσίγγι που ταιριάζει στο όπλο σου και σ'εσένα και αυτό ήταν. Ευχαριστιέσαι αλλιώς την κάθε τουφεκιά στο κάθε κυνήγι. Αλλά μετράει και το ποιο 20άρι θα πάρεις.
 
Ντίνο, η τουφεκιά του 20αριού δε συγκρίνεται με άλλου. Έχω και 20άρι και 12άρια. Από τη στιγμή που πήρα το 20άρι, δεν το ξανάφησα από τα χέρια μου. Λίγος χρόνος να μάθεις τη βολή του και να βρεις το φυσίγγι που ταιριάζει στο όπλο σου και σ'εσένα και αυτό ήταν. Ευχαριστιέσαι αλλιώς την κάθε τουφεκιά στο κάθε κυνήγι. Αλλά μετράει και το ποιο 20άρι θα πάρεις.


Πήρα την Remington 1187 Sportsman 20 gauge black synthetic 28'' inche, από κάτι ντουφεκιές που έριξε δοκιμαστικά σε ένα ντενεκέ λαδιού έμεινα ευχαριστημένος , αυτή η ντουφεκιά που μου άρεσε περισσότερο ήταν με μάλλινη ντιάνα και φελλό που έκανα μόνος μου στα 32 γρ. για λαγό, σαν πρώτο φυσίγγι , όλες οι ντουφεκιές 32 Ν5 και 28 Ν8 για τσίχλες , ήταν περί τα 40 με 45 μέτρα, όταν αρχίσει το κυνήγι θα δώ τα χάλια μου στην σκόπευση .
 
Κύριοι θέλω την βοήθεια σας...
Αναζητώ κάποιο φυσίγγι σε διαμέτρημα 20 το οποίο να μην ξεπερνάει τα 7 με 7,5 Ευρώ.
Δεν με ενδιαφέρει ποιας εταιρίας θα είναι ούτε τα γραμμάρια.
Νούμερο σκαγίων από 7,5 μέχρι 9,5.
Άμα βρούμε καλή τιμή θα πάω σε κούτα.
Άμα γνωρίζεται κάτι ή πάρει το μάτι σας σε κάποιο κατάστημα θα ήμουν ευγνώμον...
Και εγώ του Ρουμελιώτη θα σου ελεγα Γιωργο.Τα εριξε φετος κ ο Γιαννης (κερκυρα) κ έμεινε ευχαριστημενος..
Φέτος έριξα λίγα ομολογουμένως του Ρουμελιώτη και ήταν άριστα. Βέβαια τα ξέραμε και από παλαιοτερα που τα είχαμε ξαναρίξει. Πιο πολλά έριξε ο Κουμπάρος μού μια Κυριακή που πήγαμε αποκλειστικά για κιχλοκοτσυφα, με το μονοκανο μπαικαλ έκανε κηδείες, Ο καιρός ήταν νοτιάς με βροχή. Γιώργο όταν με το καλό έρθει η νέα σεζόν θα σου στείλω δύο κουτάκια 20αρια του Ζωχιου από εδώ να τα δοκιμάσεις γιατί βγαίνουν σε καλή τιμή και είναι και αυτά πολλή καλά.
 
Φέτος έριξα λίγα ομολογουμένως του Ρουμελιώτη και ήταν άριστα. Βέβαια τα ξέραμε και από παλαιοτερα που τα είχαμε ξαναρίξει. Πιο πολλά έριξε ο Κουμπάρος μού μια Κυριακή που πήγαμε αποκλειστικά για κιχλοκοτσυφα, με το μονοκανο μπαικαλ έκανε κηδείες, Ο καιρός ήταν νοτιάς με βροχή. Γιώργο όταν με το καλό έρθει η νέα σεζόν θα σου στείλω δύο κουτάκια 20αρια του Ζωχιου από εδώ να τα δοκιμάσεις γιατί βγαίνουν σε καλή τιμή και είναι και αυτά πολλή καλά.
Γιάννη, μπορείς να μας πεις που είναι ο Ζιώχος που ανέφερες? Να ξέρουμε να παίρνουμε από δικούς μας ανθρώπους.
 
Γιάννη, μπορείς να μας πεις που είναι ο Ζιώχος που ανέφερες? Να ξέρουμε να παίρνουμε από δικούς μας ανθρώπους.
Σου απανταω:) εγω Ειναι στην κερκυρα φιλε μου τα 20σαρια που βγάζει είναι πολυ καλα και του ρουμελιοτη ειναι πολυ καλα
 
Γιώργο έχει πάρει το μάτι μου αυτό από
καιρό αλλά δεν αναφέρει τιμή, ίσως με ένα τηλεφώνημα να μάθεις περισσότερα.

Fantom φυσίγγια μικρό διαμέτρημα
cal20,φυσίγγια κυνηγιού σε προσφορές, φυσίγγια μικρό διαμέτρημα
http://fantomoutdoors.gr/fysiggia_fantom_mikra_diametrhmata_cal20_gm3

Πήρα την Remington 1187 Sportsman 20 gauge black synthetic 28'' inche, από κάτι ντουφεκιές που έριξε δοκιμαστικά σε ένα ντενεκέ λαδιού έμεινα ευχαριστημένος , αυτή η ντουφεκιά που μου άρεσε περισσότερο ήταν με μάλλινη ντιάνα και φελλό που έκανα μόνος μου στα 32 γρ. για λαγό, σαν πρώτο φυσίγγι , όλες οι ντουφεκιές 32 Ν5 και 28 Ν8 για τσίχλες , ήταν περί τα 40 με 45 μέτρα, όταν αρχίσει το κυνήγι θα δώ τα χάλια μου στην σκόπευση .

Καλοριζικο και καλοτουφεκο Ντινο, χάλια δεν νομίζω να έχεις κάννη remington ,ιδιογωμοση και μάλιστα με ενδιαφέροντα υλικά μια χαρά είσαι.
 
Γιώργο έχει πάρει το μάτι μου αυτό από
καιρό αλλά δεν αναφέρει τιμή, ίσως με ένα τηλεφώνημα να μάθεις περισσότερα.

Fantom φυσίγγια μικρό διαμέτρημα
cal20,φυσίγγια κυνηγιού σε προσφορές, φυσίγγια μικρό διαμέτρημα
http://fantomoutdoors.gr/fysiggia_fantom_mikra_diametrhmata_cal20_gm3



Καλοριζικο και καλοτουφεκο Ντινο, χάλια δεν νομίζω να έχεις κάννη remington ,ιδιογωμοση και μάλιστα με ενδιαφέροντα υλικά μια χαρά είσαι.




Ευχαριστώ Κωνσταντίνε , σίγουρα η κάννη της remington είναι το κάτι άλλο γιαυτό και την πήρα .
 
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε , σίγουρα η κάννη της remington είναι το κάτι άλλο γιαυτό και την πήρα .
Εσυ Ντινο είσαι ένα σκαλί παραπάνω μίας και γεμιζεις θεωρώ στα μικρά διαμετρήματα η ιδιογομωση ειναι μονοδρομος όχι μόνο για καλύτερα φυσίγγια αλλά και για ποικιλία και προπαντων οικονομικά. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν έγραφες στο θέμα αυτό :

http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ιδιογομωση-cal-20.720/

Αν φυσικά θέλεις κάποια setup γενικα και ιδιαίτερα με μάλλινη τύπου diana η φελλο με ενδιαφέρουν πολύ , έχω αρχίσει και γω προς το παρόν κυρίως να μαζεύω υλικά και αργότερα όταν αρχίσει να ευνοεί ο χρόνος και ο τόπος θα αρχίσω να γεμίζω.
 
Κύριοι θέλω την βοήθεια σας...
Αναζητώ κάποιο φυσίγγι σε διαμέτρημα 20 το οποίο να μην ξεπερνάει τα 7 με 7,5 Ευρώ.
Δεν με ενδιαφέρει ποιας εταιρίας θα είναι ούτε τα γραμμάρια.
Νούμερο σκαγίων από 7,5 μέχρι 9,5.
Άμα βρούμε καλή τιμή θα πάω σε κούτα.
Άμα γνωρίζεται κάτι ή πάρει το μάτι σας σε κάποιο κατάστημα θα ήμουν ευγνώμον...
Προ δύο ετών μου είχε δώσει τιμή για τα Fiocchi Bior 25gr (μισόταπα) στα 7,5/κουτί για 1+ κούτα, η αντιπροσωπεία "VAMCO".
http://www.fiocchigfl.it/site/index.php?pag=807&linea=70&titolo_prod=Classic Line&prod=1086
 
Η Lambro έβαλε επιτέλους και το φυσίγγι με τα 28γρ και στην σειρά που πωλούνται στην Ελλάδα. Αντε να βλέπουμε μεγαλύτερη ποικιλία από όλους βέβαια.

Lambro
http://lambro.gr/el/products
Κωνσταντίνε από τη Lambro περιμένω και το πρώτο ελληνικό διασποράς, τώρα αν θα ειναι με ελικοειδή διασπορεα ακόμα καλύτερα.
 
28 γραμμ μονο τα 8-9 νουμερο
ενο εχει και τα 25 γραμμ σε 5-6-7-8-9. θα θελα κατι ποιο χοντρό στα 28 γραμμάρια
Το ειχαμε συζητήσει και παλιότερα εδώ, νομίζω ότι Στέλιος το είχε επισημαίνει ,πράγματι πολύ περίεργο νομίζω ότι θα αλλάξει ?
Κωνσταντίνε από τη Lambro περιμένω και το πρώτο ελληνικό διασποράς, τώρα αν θα ειναι με ελικοειδή διασπορεα ακόμα καλύτερα.
Σωστός, όπως και ένα μαλινοταπο θα δούμε . Φαντάσου ένα direct cal20.
 
Back
Top