Cal.20

Τί είναι αυτό το πράγμα που δε βρίσκω πουθενά στην Αθήνα ένα ορειχάλκινο βουρτσάκι για 20 cal.
Μέχρι τώρα με το 12άρι το καθαρίζω αλλά μου το χαλάει, δεν ταιριάζει. Το πιο κοντινό που βρίσκω είναι στον Καλκατζάκο 16cal. βουρτσάκι.
Όσοι μένετε Αθήνα από που αγοράζετε 20 cal βουρτσάκια;
 
Τί είναι αυτό το πράγμα που δε βρίσκω πουθενά στην Αθήνα ένα ορειχάλκινο βουρτσάκι για 20 cal.
Μέχρι τώρα με το 12άρι το καθαρίζω αλλά μου το χαλάει, δεν ταιριάζει. Το πιο κοντινό που βρίσκω είναι στον Καλκατζάκο 16cal. βουρτσάκι.
Όσοι μένετε Αθήνα από που αγοράζετε 20 cal βουρτσάκια;
Ουτε βουρτσακια ουτε βουρτσα.....μια καβυλια 10αρα και χοντρο συρμα κατσαρολας και εισαι ο καλιτερος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και αν εχεις και δραπανο δεν θα ζοριστεις καθολου!!!!!!
 
Για δώστε φιλοι προτασεις και τιμές για Φυσσιγγια 20ρια σε ψιλά σκαλιά για ορτύκι και τσιχλες (9-10) απο 24 έως 28 γρ.
Με μια ερευνα θα βρεις οτι υπαρχει Ελλαδα σε ποικιλια........απο εκει και περα αν δεν τα δοκιμασεις εσυ με το δικο σου οπλο ειναι δωρο αδωρο ...........
 
Τί είναι αυτό το πράγμα που δε βρίσκω πουθενά στην Αθήνα ένα ορειχάλκινο βουρτσάκι για 20 cal.
Μέχρι τώρα με το 12άρι το καθαρίζω αλλά μου το χαλάει, δεν ταιριάζει. Το πιο κοντινό που βρίσκω είναι στον Καλκατζάκο 16cal. βουρτσάκι.
Όσοι μένετε Αθήνα από που αγοράζετε 20 cal βουρτσάκια;
Δεν κάνουμε τέτοιο κόπο παρε μερικά cal 12 βούρτσακια τρίχα ( ποτέ ελικοείδη ) παρε το άτσαλομαλλο η αλλιώς σύρμα κατσαρόλας ( όχι τύπου scotch brite)
το άτσαλομάλλο είναι μαλακο. Τυλιξετο γύρω από το βουρτακι τόσο όσο χρειάζεται για να περνά με λίγο ζωρι μέσα από την καννη μαζί με λίγο WD40 μετά περνάς χαρτι υγείας το μαλακό κατά προτίμηση. Επανέλαβε ως να γίνει μεσα η κάννη καθρέπτης.
 
Για δώστε φιλοι προτασεις και τιμές για Φυσσιγγια 20ρια σε ψιλά σκαλιά για ορτύκι και τσιχλες (9-10) απο 24 έως 28 γρ.
Πολύ καλό αλλά ακριβό το b&p στα 26 γρ! Μετά πιο οικονομικό κ εξίσου καλό είναι από τον Σπηλιόπουλο στον Πύργο ένα με sipe στα 25 κ ένα με Άλφα στα 28! Αλλά επειδή γεμίζω έχω χρόνια να πάρω κ θα σου πω ψέματα από τιμές κ διαθέσιμοτητα!7 ευρώ τα επερνα τότε! Κ ο παρδαλακης είχε φέρει κάτι οικονομικά ισπανικά πέρσι κάνε κανά τηλ!
 
Για δώστε φιλοι προτασεις και τιμές για Φυσσιγγια 20ρια σε ψιλά σκαλιά για ορτύκι και τσιχλες (9-10) απο 24 έως 28 γρ.
Μίλησα με Ρουμελιώτη στην Πάτρα και πρόκειται να δώσω παραγγελία για 26-28 γραμμάρια σε ψιλό νούμερο (9, 9,5 ή 10) καθώς τα θέλω για ορτύκι και τσίχλα περπατητό και θα τα ρίξω με Browning Gold αερίων. Αν ενδιαφέρεται κανείς φίλος ας μου στείλει μήνυμα
 
Μίλησα με Ρουμελιώτη στην Πάτρα και πρόκειται να δώσω παραγγελία για 26-28 γραμμάρια σε ψιλό νούμερο (9, 9,5 ή 10) καθώς τα θέλω για ορτύκι και τσίχλα περπατητό και θα τα ρίξω με Browning Gold αερίων. Αν ενδιαφέρεται κανείς φίλος ας μου στείλει μήνυμα

Μίλησα με Ρουμελιώτη στην Πάτρα και πρόκειται να δώσω παραγγελία για 26-28 γραμμάρια σε ψιλό νούμερο (9, 9,5 ή 10) καθώς τα θέλω για ορτύκι και τσίχλα περπατητό και θα τα ρίξω με Browning Gold αερίων. Αν ενδιαφέρεται κανείς φίλος ας μου στείλει μήνυμα
Αν επιτρέπεται στα πόσο βγήκε το κουτί?
 
Θέλησα να παραγγείλω φυσίγγια για το 20αρι μου (Browning Gold overbore).

Και παρότι το βάρος του και ο μηχανισμός του επιτρέπουν μεγάλες γομώσεις (είναι magnum με θαλάμη 76mm (3’’) και η REM έχει φυσίγγια 35,5 γρ) είπα να κάνω τους υπολογισμούς μου. Απλοί μεν αλλά ακριβείς υπολογισμοί.
Από τον τύπο Επιφάνεια Κύκλου = π (3,14) επί ακτίνα στο τετράγωνο ή π (3,14) επί διάμετρο στο τετράγωνο και όλο διά 4
Έτσι 12αρι όπλο
με αυλό διαμέτρου 18,5 χιλιοστά (Remington) έχει επιφάνεια αυλού (τομή πριν το τσοκ) = (3,14 * 18,5 * 18,5)/4 = 1074/4 = 268 τετρ. χιλιοστά

20αρι όπλο με αυλό διαμέτρου 16,0 χιλιοστά (Browning) έχει επιφάνεια αυλού (τομή πριν τσοκ) = (3,14 * 16,0 * 16,0)/4 = 804/4 = 201 τετρ. χιλιοστά.

Άρα το 20αρι έχει επιφάνεια αυλού 201/268 = 75% αυτής του 12αριού.

Επομένως αν θέλω το ίδιο …στρίμωγμα σκαγιών στον αυλό του 20αριού με αυτό στον αυλό του 12αριού θα πρέπει η γόμωση σε σκάγια του 20ριού να είναι στο 75% αυτής του 12αριού.
Έτσι για φυσίγγι 30 γρ. στο 12αρι θα πρέπει να έχω 22,5 γρ. στο 20άρι
Έτσι για φυσίγγι 32 γρ. στο 12αρι θα πρέπει να έχω 24,0 γρ. στο 20άρι
Έτσι για φυσίγγι 34 γρ. στο 12αρι θα πρέπει να έχω 25,5 γρ. στο 20άρι
Έτσι για φυσίγγι 36 γρ. στο 12αρι θα πρέπει να έχω 27,0 γρ. στο 20άρι

Και επειδή συνήθως τα φυσίγγια των 20ριών προσφέρονται σε 26 και 28 γρ.
Τα 26 γραμμάρια στο 20άρι «αντιστοιχούν» (από άποψη στριμώγματος και παραμορφώσεων από τριβές) με 34,66 στο 12αρι.
Τα 28 γραμμάρια στο 20άρι «αντιστοιχούν» με 37,33 στο 12αρι.


Κατόπιν αυτών καταλαβαίνω ότι τα 28 γραμμάρια στο 20άρι θα στριμωχτούν πολύ. Και αν πρόκειται και για ψιλά σκάγια και μαλακά που παραμορφώνονται εύκολα, τότε αυξάνοντας την γόμωση (από 26 σε 28 γρ.) για να έχουμε μεγαλύτερη πυκνότητα και επιτυχίες σε μεγαλύτερες αποστάσεις οι παραμορφώσεις θα μας σκορπίσουνε πολλά σκάγια ίσως και όλα τα παραπάνω 2 γρ.
Έτσι κατέληξα σε τσίχλα (9 ή 9,5 ή 10αρι) όχι πάνω από 26 γρ. Αν μπορούσα θα παράγγελνα και 24 γραμμαρίων σε 10ρια για ορτύκια και τη ζέστη Αυγούστου-Σεπτέμβρη.

Τα παραμορφωμένα στα ορτύκια μπορεί να βοηθήσουν με μεγαλύτερο άνοιγμα της τουφεκιάς σε κοντινές αποστάσεις, ειδικά όταν δεν υπάρχει σκύλος.

Σε 28 γραμμάρια θα πήγαινα σε χοντρότερα σκάγια αλλά για τα θηράματα που πάω θέλω το 12άρι μου.

Όλα τα παραπάνω χωρίς να υπολογίσουμε την επίδραση του τσοκ.
Ελπίζω να βοήθησα και να μην πληρώνουμε τσάμπα λεφτά σε "φορτωμένες" γομώσεις.
 
Έτσι για φυσίγγι 32 γρ. στο 12αρι θα πρέπει να έχω 24,0 γρ. στο 20άρι...
Καλλό μεσημέρι Σπύρο...:)

Προσωπικά πιστεύω οτι το 20αρι με 24-25 γρ. γομώσεις απο Νο 10 εως Νο 7 πιάνει όλα τα μικρά και μεσαία πτερωτά άνετα, ως και του μεγέθους Πέρδικας...;)

Και αυτές είναι οι ενδεδειγμένες για το διαμέτρημα... :)
 
μια καβυλια 10αρα;;; τι εννοείς;;
Μια βεργα για να καταλαβεις 10 χιλ και ενα μετρο μηκος......υπαρχουν στα καταστηματα με εργαλεια και υλικα απο 6χιλ μεχρι 16.
Κανεις ενα χαραγματακι στην μια μερια για να πιανει το συρμα και κατοπιν τυλιγεις γυρω γυρω απο το ξυλο το υπολοιπο συρμα.........
Αυτο ηταν.....σε ενα δραπανο λαδακι στην καννη και γινεται καθρεπτης στην κυριολεξια χωρις κοπο και γρηγορα.
Παρε και μια ακομα βεργα τρυπησε την 2-3 ποντουν πριν το τελος και βαλε πανακια για σκουπισμα....δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.
 
Μια βεργα για να καταλαβεις 10 χιλ και ενα μετρο μηκος......υπαρχουν στα καταστηματα με εργαλεια και υλικα απο 6χιλ μεχρι 16.
Κανεις ενα χαραγματακι στην μια μερια για να πιανει το συρμα και κατοπιν τυλιγεις γυρω γυρω απο το ξυλο το υπολοιπο συρμα.........
Αυτο ηταν.....σε ενα δραπανο λαδακι στην καννη και γινεται καθρεπτης στην κυριολεξια χωρις κοπο και γρηγορα.
Παρε και μια ακομα βεργα τρυπησε την 2-3 ποντουν πριν το τελος και βαλε πανακια για σκουπισμα....δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.
έχω τρεις αγοραστες
και καμια 3-4 φτιαγμένες (από κρανια και από βεργες αλουμινίου)
*με μπέρδεψε η λέξη "καβύλια"
 
Μια γρήγορη βόλτα μετά την δουλειά ποιο πολύ να δω πως πάνε οι τσίχλες μιας και το Σαβατοκυριακο τις άκουγα να μπαίνουν συνέχεια ,κυνηγι πασπαρτού δηλαδή καμια τσίχλα περπατητο , κανα καρτέρι στα αγριοπεριστερα , δεν πηρα τα σκυλια μαζί γιαυτο τον λόγο αν και Τετάρτη . Δεν είχα όρεξη για πορείες , δουλειά , ξενύχτι στο χθεσινό πανηγύρι η κούραση στο φουλ. Σήκωσα μερικές τσίχλες και ένα κότσυφα έπαιξα κάτι στραβές ήταν και το μέρος δύσκολο μέσα σε λιοφυτα πυκνοφυτεμενα , μόνο μπηχτές τουφεκιες διασπορας δουλεύουν εκεί μέσα . Δεν έκανα τιποτα , βλεπω τα περιστέρια καμια δεκαριά να έρχονται ψηλωμενα, καλύφθηκα και έκαναν δυο γύρους σε απαγορευτικό ύψος και εξαφανίστηκαν . Κάθισα έκανα ένα τσιγάρο και αποφάσισα να αλλάξω τόπο και να ψάξω τις πέρδικες , τελικά δεν την γλίτωσα την πορεία .yel. . Η φετινή χρόνια πολύ φτωχή σε αυτό το είδος και προβλέπω η επόμενη να είναι πολύ χειρότερη.

Εντυπωση μου έκανε το φυσιγγι suprema no 7,5 σας είχα πει γιαυτο παλιότερα , νομίζω ότι πρέπει να είναι πολύ συγκεντρωτικο ακόμα και με ανοιχτά τσοκ , καθαρές καταβολές και σήμερα είχε πολύ ζέστη . Θα σφάξω κανένα να δούμε υλικα αν και είμαι σίγουρος ότι θα είναι ίδιο με τα Ριο ίσως αλλάζουν οι δοσολογίες .
 
Back
Top