Cal.20

Στις 4 το χάραμα έχεις όντως περίεργες απορίες!🤣🍻🍻
Έχω 15.6, 15.8, 16 &16.1 όλοι δουλεύουν καλά. Στα 28γρ όμως οι 2 μεγαλύτεροι δίνουν λιγότερο λάχτισμα και πιο αρμονική κατανομή.
Tο δικό μου 20άρι έχει αυλό 15,6mm αλλά ευτυχώς δεν κλωτσάει ΚΑΘΟΛΟΥ.Μάλιστα κυνηγός που είχαμε πάει παρέα προ ετών για απογευματινό τσίχλας τον Φεβρουάριο μου ζήτησε να δοκιμάσει για πρώτη φορά στη ζωή του μια τουφεκιά με 20άρι.Έριξε και αναφώνησε με θαυμασμό:''είναι σαν να ρίχνεις με φλόμπερ,δεν κλωτσάει καθόλου!''.Το φυσίγγι ήταν τσέχικο των 28gr.
 
Αυτό είναι ένα Filli Piotti cal 12 με σύστημα κλειδώματος Boss. Οι διαστάσεις της βάσης είναι ίδιες με αυτές ενός cal 20 Perazzi ή αντιγραφών αυτού και μικρότερη από αρκετά άλλα σύγχρονα 20ρια!! Μιας και πολλές φορές αναζητούμε τις λεπτές ή τις κανονικές διαστάσεις ενός μικρού διαμετρήματος, κάποιο κατασκευαστές έδωσαν και μπορούν να δώσουν ακόμη λεπτοκαμομένες βάσεις.received_881427576270562.jpeg
 
Αυτό είναι ένα Filli Piotti cal 12 με σύστημα κλειδώματος Boss. Οι διαστάσεις της βάσης είναι ίδιες με αυτές ενός cal 20 Perazzi ή αντιγραφών αυτού και μικρότερη από αρκετά άλλα σύγχρονα 20ρια!! Μιας και πολλές φορές αναζητούμε τις λεπτές ή τις κανονικές διαστάσεις ενός μικρού διαμετρήματος, κάποιο κατασκευαστές έδωσαν και μπορούν να δώσουν ακόμη λεπτοκαμομένες βάσεις.View attachment 70940
Κυρίως η Γάλλοι οπλοκατασκευαστες (και κάποιοι Βέλγοι) κατασκευαζουν βάσεις στα όπλα τους με διαστάσεις μικρότερου διαμετρηματος...

Παρεμπιπτόντως τους Piotti τους θεωρώ απο τους ποιοτικότερους Ιταλούς οπλοκατασκευαστες...αν μπορούσα κάποια στιγμή να πάρω κάποιο "χειροποίητο" Ιταλικό οπλο...από εκεί θα ξεκίναγα...
Μου άρεσει ιδιαίτερα το boxlock μοντέλο τους...
 
Αυτή η βάση που μάς δείχνει πιο πάνω ο Νικηφορος, το boxlock της Piotti , είναι ίσως η καλύτερη και ωραιότερη βάση αλληλεπιθετου που κατασκευαστηκε στην Ιταλία. Αν είχε τις πίσω πλευρικες καμπύλες που κατεβαίνουν από τα δεξιά και αριστερά της πεταλούδας χωρίς την γωνία (όπως στα McKay- Brown), τις προεκτάσεις των ωμων όπως στα Browning b25 και το fence όπως στα Salvinelli ή και ορισμένα Perazzi , θα ήταν η τελειότερη και ομορφότερη παγκοσμίως.
 
Κυρίως η Γάλλοι οπλοκατασκευαστες (και κάποιοι Βέλγοι) κατασκευαζουν βάσεις στα όπλα τους με διαστάσεις μικρότερου διαμετρηματος...

Παρεμπιπτόντως τους Piotti τους θεωρώ απο τους ποιοτικότερους Ιταλούς οπλοκατασκευαστες...αν μπορούσα κάποια στιγμή να πάρω κάποιο "χειροποίητο" Ιταλικό οπλο...από εκεί θα ξεκίναγα...
Μου άρεσει ιδιαίτερα το boxlock μοντέλο τους...
Συνήθως η αναλογία ήταν 12/16 & 16/20 & 20/28. Δηλαδή 12άρι διαμέτρημα σε 16άρα βάση. Πέρυσι που είχα στους Piotti είδα ένα φανταστικό 12/20 τι όνειρο ήταν αυτό! !
 
Συνήθως η αναλογία ήταν 12/16 & 16/20 & 20/28. Δηλαδή 12άρι διαμέτρημα σε 16άρα βάση. Πέρυσι που είχα στους Piotti είδα ένα φανταστικό 12/20 τι όνειρο ήταν αυτό! !
Στο chapuis που έχω -απ ότι- θυμάμαι η βάση πρέπει να έχει διαστάσεις 20αριου...

Βεβαια, προσωπική αποψη και αισθητική, αυτές οι λεπτές βάσεις στα boxlock πλαγιοκαννα, ταιριάζουν καλύτερα σε ελαφροβαρεις οπλοκατασκευες με ελαφρες κάννες 66-68 εκ. και λεπτές ριγες, που έχουν σαν προσανατολισμό το περπατήτο κυνήγι και το κυνήγι με σκυλιά...εκεί ζυγίζουν καλύτερα και στο χέρι και στο "μάτι"...

Αν έστηνα ένα "καθαροαιμο" καρτεροντουφεκο με κάννες βαριές 74-76 εκ, θα προτιμούσα ένα sidelock -στα πρότυπα- το παλαιών περιστεροντουφεκων, που λογω της "βαριάς" βάσης και λόγω κέντρου μαζας αυτής, ταιριάζει και ζυγίζετε καλύτερα μια τέτοια κατασκευή...

Προσωπικά γούστα βέβαια τα παραπάνω...
 
Στο chapuis που έχω -απ ότι- θυμάμαι η βάση πρέπει να έχει διαστάσεις 20αριου...

Βεβαια, προσωπική αποψη και αισθητική, αυτές οι λεπτές βάσεις στα boxlock πλαγιοκαννα, ταιριάζουν καλύτερα σε ελαφροβαρεις οπλοκατασκευες με ελαφρες κάννες 66-68 εκ. και λεπτές ριγες, που έχουν σαν προσανατολισμό το περπατήτο κυνήγι και το κυνήγι με σκυλιά...εκεί ζυγίζουν καλύτερα και στο χέρι και στο "μάτι"...

Αν έστηνα ένα "καθαροαιμο" καρτεροντουφεκο με κάννες βαριές 74-76 εκ, θα προτιμούσα ένα sidelock -στα πρότυπα- το παλαιών περιστεροντουφεκων, που λογω της "βαριάς" βάσης και λόγω κέντρου μαζας αυτής, ταιριάζει και ζυγίζετε καλύτερα μια τέτοια κατασκευή...

Προσωπικά γούστα βέβαια τα παραπάνω...
Καθόλου προσωπικά γούστα! Ένα boxlock πλάγιο θέλει όπως το είπατε ελαφρές κάννες 66-71 εκ. Και ένα σύνολο οπλοκατασκευής για περπατιτό κυνήγι. Δεν νομίζω να έχω δει boxlock ιταλικό ανώτερης ποιότητας με κάννες μακρίτερες από 72εκ και βαριά κατασκευή και έχω δει πάρα πολλά. Απεναντίας ένα sidelock κοντό λίγο χάνει, ενώ δείχνει και ζυγίζει τέλεια από 71 μέχρι 76εκ. Και αν μιλάμε για κατεξοχήν πλάγια καρτεριού ή περιστεροβολίας, μιλάμε για θηρία!
 
Κύριοι καλημέρα.
Θέλω να αγοράσω κάποια μονόβολα για το 20άρι Ισπανικό πλαγιόκαννο με τους στενούς αυλούς και τα σταθερά τσοκαρίσματα 1-3 άστρα.
Τα θέλω για «έχως» που λένε οι φίλοι μου οι Τρικαλινοί. Δηλαδή για να τα έχω. Τσίχλες κυνηγάω με αυτό, αλλά στη ζώνη θέλω πάντα να υπάρχει και φυσίγγι για χοίρο για τη σπάνια πιθανότητα συνάντησης.
Άρα δε με ενδιαφέρει τόσο η βλητική απόδοση, αλλά η ασφάλεια.
Τα παρακάτω μονόβολα θα περνούσαν από την κάννη με το 1* τσοκάρισμα ή όχι;
https://www.kalkantzakos.com/Product/8353/power-shok,-monovola-c20-federal
https://www.kalkantzakos.com/Product/8352/premium-truball,-monovola-c20-federal
https://www.kalkantzakos.com/Product/3919/special-slug,-fusiggia-monovola-cal.20-sellier-bellot

Αν δεν είμαι σίγουρος για τα μονόβολα, θα αγοράσω αυτά τα 9βολα, αν και θα προτιμούσα τα μονόβολα.
https://www.kalkantzakos.com/Product/5498/9vola-big-game-palletoni-90,-fusiggia-b-p-


Καλή σας μέρα!
 
Κύριοι καλημέρα.
Θέλω να αγοράσω κάποια μονόβολα για το 20άρι Ισπανικό πλαγιόκαννο με τους στενούς αυλούς και τα σταθερά τσοκαρίσματα 1-3 άστρα.
Τα θέλω για «έχως» που λένε οι φίλοι μου οι Τρικαλινοί. Δηλαδή για να τα έχω. Τσίχλες κυνηγάω με αυτό, αλλά στη ζώνη θέλω πάντα να υπάρχει και φυσίγγι για χοίρο για τη σπάνια πιθανότητα συνάντησης.
Άρα δε με ενδιαφέρει τόσο η βλητική απόδοση, αλλά η ασφάλεια.
Τα παρακάτω μονόβολα θα περνούσαν από την κάννη με το 1* τσοκάρισμα ή όχι;
https://www.kalkantzakos.com/Product/8353/power-shok,-monovola-c20-federal
https://www.kalkantzakos.com/Product/8352/premium-truball,-monovola-c20-federal
https://www.kalkantzakos.com/Product/3919/special-slug,-fusiggia-monovola-cal.20-sellier-bellot

Αν δεν είμαι σίγουρος για τα μονόβολα, θα αγοράσω αυτά τα 9βολα, αν και θα προτιμούσα τα μονόβολα.
https://www.kalkantzakos.com/Product/5498/9vola-big-game-palletoni-90,-fusiggia-b-p-


Καλή σας μέρα!
Καλημερα σας .Απο μονοβολα το sellier bellot που εχω δοκιμασει ειναι καλο και ευθυβολο και το ριχνω με στενα τσοκ . Τα 9βολα δεν εχω βρει κατι να μου αρεσει .Θα κατσω να γεμισω
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όταν λες στενά τσοκ εννοείς και 1* ;
Θα περνάνε με ασφάλεια όλα τα παραπάνω μονόβολα από το 1* τσοκ;
Φίλε Θαλή, όλα τα μονόβολα με ραβδώσεις (rifled slugs) μπορούν να ριχτούν άφοβα με όλα τα τσοκ. Αυτός είναι ο αποκλειστικός σκοπός και ρόλος των ραβδώσεων στην περιφέρειά τους: για να "σιδερώνονται" εύκολα όταν περνούν από στένωση.
Δεν ξέρω αν το αναφέρουν οι άλλοι κατασκευαστές, αλλά τουλάχιστον στα Remington που έχω εγώ χρησιμοποιήσει, το γράφει ξεκάθαρα πάνω στο κουτί: "Rifled slugs may be fired through any choke - but IC is best".
Προφανώς εννοούν ότι το "IC is best" από άποψη ακρίβειας (και όχι από άποψη ασφάλειας) ... Πάντως κάτι λίγα Remington που έχω ρίξει εγώ με μονόκαννο με Full choke, η ακρίβειά τους ήταν άριστη !!! Δεν θα μπορούσαν να πάνε καλύτερα !!!:cool:
 
Ναι και με φουλ τσοκ
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο. Πολύ χρήσιμη η εμπειρία σου. Θα τα πάρω άφοβα αφού το έχεις δοκιμάσει.

Φίλε Θαλή, όλα τα μονόβολα με ραβδώσεις (rifled slugs) μπορούν να ριχτούν άφοβα με όλα τα τσοκ. Αυτός είναι ο αποκλειστικός σκοπός και ρόλος των ραβδώσεων στην περιφέρειά τους: για να "σιδερώνονται" εύκολα όταν περνούν από στένωση.
Δεν ξέρω αν το αναφέρουν οι άλλοι κατασκευαστές, αλλά τουλάχιστον στα Remington που έχω εγώ χρησιμοποιήσει, το γράφει ξεκάθαρα πάνω στο κουτί: "Rifled slugs may be fired through any choke - but IC is best".
Προφανώς εννοούν ότι το "IC is best" από άποψη ακρίβειας (και όχι από άποψη ασφάλειας) ... Πάντως κάτι λίγα Remington που έχω ρίξει εγώ με μονόκαννο με Full choke, η ακρίβειά τους ήταν άριστη !!! Δεν θα μπορούσαν να πάνε καλύτερα !!!:cool:
Σε ευχαριστώ Στέλιο. Είσαι πλούσια πηγή γνώσεων σε πολλά θέματα και πάντα πρόθυμος να βοηθήσεις.
 
Καλημερα σας .Απο μονοβολα το sellier bellot που εχω δοκιμασει ειναι καλο και ευθυβολο και το ριχνω με στενα τσοκ .
Πήγα στον Καλκατζάκο σήμερα και πήρα τα Sellier-Bellot μονόβολα που τα έχεις δοκιμάσει με καλά αποτελέσματα Νίκο.

Φίλε Θαλή, όλα τα μονόβολα με ραβδώσεις (rifled slugs) μπορούν να ριχτούν άφοβα με όλα τα τσοκ. ... Πάντως κάτι λίγα Remington που έχω ρίξει εγώ με μονόκαννο με Full choke, η ακρίβειά τους ήταν άριστη !!! Δεν θα μπορούσαν να πάνε καλύτερα !!!:cool:

Remington δεν είχε Στέλιο, μόνο Federal και για αυτό δεν πήρα. Ρώτησα όμως την κυρία που δουλεύει στον Καλκατζάκο και ήταν η μόνη διαθέσιμη να εξυπηρετήσει εκείνη τη στιγμή, αν αυτά τα Sellier-Bellot είναι ραβδωτα, έχοντας στο νου τη συμβουλή σου. Ρώτησα διότι στο κουτί πουθενά δε γράφει αν είναι ραβδωτά ή όχι. Η κυρία όμως με κοίταξε πονηρά, δεν ξέρω τί σκέφτηκε, εγώ να περνάνε από 1* τσόκ τα θέλω, όχι για μεγαλύτερη απόλαυση, αλλά δεν είπα τίποτα. Τελικά κοιτώντας στο φως τον κίτρινο κάλυκα φαίνεται ότι είναι με ραβδώσεις.

Θετικό νέο είναι ότι ο Καλκατζάκος διπλασιάστηκε. Εκεί στο κατάστημα στην πλατεία Κοτζιά έχει αγοράει και το διπλανό χώρο όπου πλέον μπορείς να κοιτάξεις τα κυνηγητικά ρούχα με την άνεσή σου. Χαίρομαι για την εξέλιξη διότι τα τελευτία χρόνια η κυνηγητική αγορά μόνο συρικνώνεται και αυτό σίγουρα είναι καλό νέο.

Επίσης παράγγειλα και μία μικρή δερμάτινη φυσιγγοθήκη 5 φυσιγγίων για να μπαίνουν στη ζώνη μαζί με τα υπόλοιπα φυσίγγια. Η παραγγελία έγινε από τον Περβολάκη στην Κρήτη και είναι αυτό: ΚΛΙΚ
Είναι στο 12άρι διαμέτρημα, διότι στο 20άρι δεν έβρισκα, όμως σκέφτομαι να το βάλω σε ζεστό νερό να μουλιάσει το δέρμα και μετά να το αφήσω να στεγνώσει με κάλυκες 20cal μέσα ώστε να μορφοποιηθεί στο 20cal. Οψόμεθα ...
 

Attachments

  • 20cal.jpg
    20cal.jpg
    396,6 KB · Προβολές: 15
Παρέλαβα σήμερα τη δερμάτινη θήκη 5 φυσιγγίων από την Κρήτη.
Είναι πολύ καλό και τίμιο στην τιμή του. Εγώ για να το φτιάξω μόνος μου από δέρμα θα ξόδευα παραπάνω.
Δύο πράγματα μου κάνουν εντύπωση. Πρώτων ότι ενώ είναι για 12gauge υποτίθεται, μπαίνουν εφαρμοστά μέσα τα 20gauge. Ούτε να το βρέχω χρειάζεται, ούτε τίποτα.
Το δεύτερο, ότι δεν έχει σχισμές ή θηλιές από πίσω για να μπαίνει στη ζώνη. Να δω τί πατέντα θα σκαρφιστώ τώρα για να το κάνω να μπαίνει στη ζώνη.

.think.



DSC01828_Fotor.jpg DSC01831_Fotor.jpg
 
Back
Top