Cal.20

Ναι Γιάννη δεν έχουμε τους κλασικούς μπεκατσοτοπους αλλά πέφτει ποτέ ποτέ καμια, είναι η δεύτερη για εφέτος να φανταστείς .
Και στην Λέρο , μια απ΄τα ίδια ... ίσως λίγο καλυτέρα... ακούω από τους φίλους "μπεκατσάδες"...
Το γούστο να γίνεται, φθάνει, έτσι λέω εγώ!;)
 
Και στην Λέρο , μια απ΄τα ίδια ... ίσως λίγο καλυτέρα... ακούω από τους φίλους "μπεκατσάδες"...
Το γούστο να γίνεται, φθάνει, έτσι λέω εγώ!;)
Ετσι ακριβως , στα νησιά μας θέλει καθημερινό ψάξιμο γιατί πιάνουν πουλιά για λίγες ώρες ξεκούραση και δρόμο , το θέμα βέβαια είναι που θα πεσουν. Η Ρόδος μόνο ίσως κρατάει πλυθησμο λόγω δασών και κλίματος .
 
Ετσι!!!

Είναι και κατι άλλο...
Ο αδελφός της πεθεράς μου, μετανάστης στη Αυστραλία(κυνηγός "κακός" πραγματικά!) μου λέγε ότι στο Κριθώνι, στις Μηλιές που μένω, ηταν το πιο φημισμένο "μπεκατσοτόπι" παλιά ... αλλά τότε είχε μόνο ... ένα σπιτάκι μικρό!
Τώρα είμαστε ολόκληρο ... χωριό!
Περνάνε τα πουλιά την νύχτα αλλά , κάθονται? ...που να κάτσουν μ' όλα αυτά τα φωτά!...μπόινγκ είναι να ψάχνουν αεροδρόμιο?.sarcastic.
 
Ετσι!!!

Είναι και κατι άλλο...
Ο αδελφός της πεθεράς μου, μετανάστης στη Αυστραλία(κυνηγός "κακός" πραγματικά!) μου λέγε ότι στο Κριθώνι, στις Μηλιές που μένω, ηταν το πιο φημισμένο "μπεκατσοτόπι" παλιά ... αλλά τότε είχε μόνο ... ένα σπιτάκι μικρό!
Τώρα είμαστε ολόκληρο ... χωριό!
Περνάνε τα πουλιά την νύχτα αλλά , κάθονται? ...που να κάτσουν μ' όλα αυτά τα φωτά!...μπόινγκ είναι να ψάχνουν αεροδρόμιο?.sarcastic.
Αυτό το κακό γίνεται και σε εμάς, οι δρόμοι έχουν τα καλά και τα κακά τους εδώ κοντά στο σπίτι μου απόσταση 5 λεπτά με τα πόδια ήταν ένας από τους καλύτερους τσιχλοτοπους αν όχι ο καλύτερος. Πριν κάποια χρόνια θυμάμαι πετούσες πέτρα μες το σκινο και δεν ήξερες πια τσίχλα να πρωτοχτυπησεις, με το που έγινε δρόμος και τον έκοψε στην μέση, τα μπάζα που έβγαλαν τα ρίξανε σε ένα ρεματακι που είχε φυσικές γουβες στις πέτρες και κρατούσε το βρόχινο νερό ( όλα τα κοτσυφια ήταν μαζεμένα εκεί πάντα) πρώτο μείον χάθηκε το νερό, αμέσως χτίστηκαν τρία σπίτια με μπαλκοναρες και κάθε μπαλκόνι φουλ στον φωτισμό κάθε βράδυ, ακόμα και στα εκκλησακια έχουν βάλει αυτές τις λάμπες με τα φωτοβολταϊκά και γίνεται η νύχτα μέρα. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά έχει πέσει και μια αρρώστια στους σκινους και τις χαρουπιες και ξερενονται(πάεικαι η τροφή), αυτή την φτώχεια που υπάρχει στην τσίχλα εδώ φέτος δεν την έχω ξαναδεί, και όπως πάει και χειρότερα κάθε χρόνο . Κακά τα ψέματα όλοι μας την τσίχλα περιμένουμε για να ξεκαπνισουμε, ας ελπίσω τουλάχιστον να πέσει κάνα καλαμάρι για να περνάει η ώρα γιατί από κυνηγι μηδέν ενδιαφέρον. Νεκρή φύση πραγματικά και αν δεν είχα πατήσει κάποτε αυτά τα μέρη να δω την ζωντάνια του τότε με το τώρα πραγματικά ξενερωνεις.
 
Αυτό το κακό γίνεται και σε εμάς, οι δρόμοι έχουν τα καλά και τα κακά τους εδώ κοντά στο σπίτι μου απόσταση 5 λεπτά με τα πόδια ήταν ένας από τους καλύτερους τσιχλοτοπους αν όχι ο καλύτερος. Πριν κάποια χρόνια θυμάμαι πετούσες πέτρα μες το σκινο και δεν ήξερες πια τσίχλα να πρωτοχτυπησεις, με το που έγινε δρόμος και τον έκοψε στην μέση, τα μπάζα που έβγαλαν τα ρίξανε σε ένα ρεματακι που είχε φυσικές γουβες στις πέτρες και κρατούσε το βρόχινο νερό ( όλα τα κοτσυφια ήταν μαζεμένα εκεί πάντα) πρώτο μείον χάθηκε το νερό, αμέσως χτίστηκαν τρία σπίτια με μπαλκοναρες και κάθε μπαλκόνι φουλ στον φωτισμό κάθε βράδυ, ακόμα και στα εκκλησακια έχουν βάλει αυτές τις λάμπες με τα φωτοβολταϊκά και γίνεται η νύχτα μέρα. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά έχει πέσει και μια αρρώστια στους σκινους και τις χαρουπιες και ξερενονται(πάεικαι η τροφή), αυτή την φτώχεια που υπάρχει στην τσίχλα εδώ φέτος δεν την έχω ξαναδεί, και όπως πάει και χειρότερα κάθε χρόνο . Κακά τα ψέματα όλοι μας την τσίχλα περιμένουμε για να ξεκαπνισουμε, ας ελπίσω τουλάχιστον να πέσει κάνα καλαμάρι για να περνάει η ώρα γιατί από κυνηγι μηδέν ενδιαφέρον. Νεκρή φύση πραγματικά και αν δεν είχα πατήσει κάποτε αυτά τα μέρη να δω την ζωντάνια του τότε με το τώρα πραγματικά ξενερωνεις.
Πριν τρεις μέρες ήμουν με ένα ερευνητικό πλοίο γύρω από Κάσο και Κάρπαθο με κάτι Αμερικανούς κάναμε servey για να ρίξουμε underwater fiber optic cable στο νησί είχε πάρα πολύ άσχημο καιρό είπαμε να δέσουμε στο λιμάνι της Κάσου αλά μας ηπαν ότι δεν μπορούμε να μηνουμε πολύ και φιγαμε για Κρήτη ήταν ευκαιρία να βρεθούμε
 
Καλησπέρα σ' όλους τους φίλους!

Ένα πολύ ωραίο παλιό άρθρο του Ντίνου Παπατσαρούχα για το 20αρι!

Υ.Γ:
εκτός των άλλων , πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για τα βάρη των όπλων ( Cal.8/10/12/16/20 ) σε σχέση με την ιδανική γόμωση (σταθερά 96) ανά διαμέτρημα, καθώς και οι απόψεις του για την έκδοση μάγκνουμ...
 

Attachments

  • ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΕΝΑ 20αρι.pdf
    667,5 KB · Προβολές: 40
Ωραίο άρθρο, ακριβώς όμως για αυτό πού γράφει στο τέλος, να μείνει φυσίγγι 20αρι σε κάνη 12αρα,πού σε όσους έχουν και τα δύο είναι απίστευτο πόσο πιθανό είναι να συμβεί, θεωρώ καλύτερο συνδυασμό 12αρι με 16αρι για τους ψαγμένους ή 12αρι με 28αρι για αυτούς που θέλουν κάτι πολύ ιδιαίτερο.
 
Ωραίο άρθρο, ακριβώς όμως για αυτό πού γράφει στο τέλος, να μείνει φυσίγγι 20αρι σε κάνη 12αρα,πού σε όσους έχουν και τα δύο είναι απίστευτο πόσο πιθανό είναι να συμβεί, θεωρώ καλύτερο συνδυασμό 12αρι με 16αρι για τους ψαγμένους ή 12αρι με 28αρι για αυτούς που θέλουν κάτι πολύ ιδιαίτερο.
+1000;)
 
Λευτέρη να σε ρωτήσω ...

Συμφωνείς με την έκδοση μάγκνουμ στα μικρά διαμετρήματα;

Εγώ πιστεύω ότι προήλθε από εμπορικούς σκοπούς...

Δεν το "χαλάει" το όπλο;

Εννοώ όχι μόνο "βλητικά"(βασικό για μένα).Εννοώ, έχτρα παχιές κάννες, κακό ζύγισμα, αυξημένο βάρος...
 
Λευτέρη να σε ρωτήσω ...

Συμφωνείς με την έκδοση μάγκνουμ στα μικρά διαμετρήματα;

Εγώ πιστεύω ότι προήλθε από εμπορικούς σκοπούς...

Δεν το "χαλάει" το όπλο;

Εννοώ όχι μόνο "βλητικά"(βασικό για μένα).Εννοώ, έχτρα παχιές κάννες, κακό ζύγισμα, αυξημένο βάρος...
Δεν νομίζω να χει διαφορά το πάχος της κάνης σε σχέση με το μέγεθος της θάλαμης, για το μπέρδεμα των φυσιγγίων το βρίσκω λίγο άκυρο? Ποιος είναι αυτός που θα μπερδέψει φυσίγγια εκτός κάποιου που θα πάει σε κάποιο καρτέρι και θα πάρει δύο όπλα μαζί, πολύ σπάνιο στην χώρα μας έως απίθανο. Αυτό παίζει μόνο σε κάποιον Άγγλο ευγενή που οι γεμιστές ρίχνουν στις ευρύχωρες τσέπες οι τσάντες χύμα τα φυσίγγια, και ρίχνουν βιαστικές τουφεκιες στους φασιανούς μέχρι να στερέψει ο πληθυσμός που ξεσηκώνουν οι προγκηχταδες. Στα δικά μας τώρα ποιος είναι αυτός που θα ρίξει φυσιγγι στην θαλαμη και δεν θα πάρει χαμπάρι ότι είναι κενή και θα κοτσάρει το δωδεκαρι από πάνω ? Άσε που τα φυσίγγια ξεχωρίζουν τόσο από το μέγεθος όσο και από το χρώμα (αν εξαιρέσουμε Ιταλία, Ελλάδα) σπάνια θα δεις κίτρινο κάλυκα σε δωδεκαρι.
 
Back
Top