Browning Team

Μπαίνω και στο Browning Team αλλά με winchester αλλά αφού είναι αδερφάκια να με συγχωρείτε. Δεν το κυνηγησα (αυτά παθαίνεις άμα μπλεξεις με πολλά οπλα), να πω την αλήθεια το λυπομουνα κιόλας στα κατσαβραχα στο νησί, αλλά στο μέλλον θα τις ρίξει τις τουφεκιες http://www.winchesterguns.com/products/catalog/historic-detail.asp?family=007C&mid=513022 του.
Καλοντούφεκο Κων/νε και μην το λυπάσαι, τα όπλα είναι φτιαγμένα για να κυνηγάνε και να μας προσφέρουν απόλαυση απο τη χρήση τους και όχι για βιτρίνα, εξάλλου αυτά που έχουν και τα κυνηγετικά '' παράσημα'' τους απο τις περιπλανήσης τους στα βουνά είναι πιο ''σεβάσμια'':).
Εσυ αν είχες την Μόνικα Μπελούτσι (στα νιάτα της) θα ήθελες να την κοιτάς η να την .banana.
 
Επειδη βλεπω οτι εχεις την πέρδικα avatar φαινετε να αγαπάς το κυνηγι της..ειναι κάποιες φορες στην πέρδικα απο τις λίγες φορες που εχω παει εδω στα γκρέμια τα δικά μας που παρακαλάς να φύγουν έστω και λιγα γραμμάρια απο πανω σου..αρα πιστευω οτι ειναι ενα κυνηγι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζετε ελαφρύ οπλο και λογω εδάφους αλλα και λογω ζέστης που επικρατεί την έναρξη στο κυνηγι της..πέρδικα-μπεκάτσα-ορτυκι ειναι μια χαρα το 66 ετσι πιστευω.καλοτουφεκο και παλι!
 
Επειδη βλεπω οτι εχεις την πέρδικα avatar φαινετε να αγαπάς το κυνηγι της..ειναι κάποιες φορες στην πέρδικα απο τις λίγες φορες που εχω παει εδω στα γκρέμια τα δικά μας που παρακαλάς να φύγουν έστω και λιγα γραμμάρια απο πανω σου..αρα πιστευω οτι ειναι ενα κυνηγι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζετε ελαφρύ οπλο και λογω εδάφους αλλα και λογω ζέστης που επικρατεί την έναρξη στο κυνηγι της..πέρδικα-μπεκάτσα-ορτυκι ειναι μια χαρα το 66 ετσι πιστευω.καλοτουφεκο και παλι!
Γιάννη συνφωνω απόλυτα συν το νερό που πρέπει να κουβαλάς για σένα και τα σκυλιά. Γιάννη σε ευχαριστω.
 
Κωνσταντίνε καλορίζικο!!!!Αν και δεν είμαι φαν τον ποζε..Το συγκεκριμένο ειναι ωραίο οπλακι!!Και πολύ καλή επιλογή για τα φερμαδορικα κυνήγια σου..Αλλα και όλα τα κυνηγια του περπατητου πχ τσίχλα η και τρυγονι..
ΥΓ νομίζω ένα πλαγιο λειπη απο την συλλογή σου..Κάτι μου λέει πως δεν έχεις..
 
Ευχαριστώ Τάσο, δεν έχω προσωπικά πλαγιοκανο αλλά είχε φέρει από δω ο πατέρας μου ένα Ithaca 16αρι, πρόλαβα και έκανα δύο κυνηγια τσιχλας πιτσιρικάς αλλά είχε πολύ έντονο λακτισμα και δεν το ξαναπιασα. Και επειδή ξέρω ότι σαρεσουν τα φυσιγγια θυμάμαι ήταν DORKAS τα παλιά rottweil με κεντρική συντηξη και γερμανικά υλικά. Τώρα είναι οξυδομενο έσωτερικα και θα θελα να το φτιάξω μόνο σαν ενθυμιο.
 
Πολύ καλό όπλο για την τιμή του, θα το ευχαριστηθεις.
Στην περδικα πρέπει να είμαστε συγκρατημενοι και μετρημενοι.
Το σ/π φτάνει και περισσεύει.Καλά περπατηματα.
Έτσι ακριβώς..εξάλλου και η επιτρεπόμενες ημερισιες καρπώσεις ειναι μικρές(πολύ σωστό αυτό).Όποτε το ποζε φτάνει και περισσευει όπως λέτε...shake hands.
 
Τότε υπήρχε σε 16αρι DORKAS (μονο αυτό έγραφε πάνω το φυσίγγι)
Κόκκινα.Αν μπορείς να φτιάξεις και το δίκαννο καλό ειναι..αλλα το κακο είναι ότι έχει οξείδωση εσωτερικά..Εξωτερικά ήταν πιο εύκολα τα πράγματα..Και επειδη όλο και κάπου θα υπάρχει στα κυνηγετικά σύνεργα και κανένα παλιό ροτβαιλ φύλαξε το σαν ενθύμιο κάποιας άλλης εποχής..
Τότε που ο Δορκας γέμιζε φυσίγγια..ΦΥΣΙΓΓΙΑ..
 
Ευχαριστώ Τάσο, δεν έχω προσωπικά πλαγιοκανο αλλά είχε φέρει από δω ο πατέρας μου ένα Ithaca 16αρι, πρόλαβα και έκανα δύο κυνηγια τσιχλας πιτσιρικάς αλλά είχε πολύ έντονο λακτισμα και δεν το ξαναπιασα. Και επειδή ξέρω ότι σαρεσουν τα φυσιγγια θυμάμαι ήταν DORKAS τα παλιά rottweil με κεντρική συντηξη και γερμανικά υλικά. Τώρα είναι οξυδομενο έσωτερικα και θα θελα να το φτιάξω μόνο σαν ενθυμιο.
.fff. ΩΩΩ! Τι είπες τώρα! Κρίμα το όπλο Κωνσταντίνε! (έχω ιδιαίτερη αδυναμία σ' αυτό το διαμέτρημα) Το λάκτισμα μπορεί να σου φάνηκε τότε έντονο λόγω ηλικίας, ή να μη σου ταίριαζε το κοντάκι, ή μπορεί και λόγω φυσιγγίων. Πράγματα που διορθώνονται δηλαδή. Κρίμα που το άφησες! :(
Π.χ. τώρα βγαίνουν τα Lambro classic 16 που είναι αρκετά πιο μαλακά από τα ΔΟΡΚΑΣ (κι από τα παλιά κι απ' τα καινούργια) αλλά φονικότατα. Όπως και τα B&P F2 επίσης, ίσως κι άλλα ... Πράγματι παλιότερα δεν υπήρχαν πολλές επιλογές σε φυσίγγια!
Υ.Γ. Άραγε το δίκαννο αυτό είχε φτιαχτεί από την ίδια την Ithaca; Ή μήπως ... στην Ιαπωνία, από την SKB όπως και τα σ/π; ;)
 
Καλοντούφεκο Κων/νε και μην το λυπάσαι, τα όπλα είναι φτιαγμένα για να κυνηγάνε και να μας προσφέρουν απόλαυση απο τη χρήση τους και όχι για βιτρίνα, εξάλλου αυτά που έχουν και τα κυνηγετικά '' παράσημα'' τους απο τις περιπλανήσης τους στα βουνά είναι πιο ''σεβάσμια'':).
Εσυ αν είχες την Μόνικα Μπελούτσι (στα νιάτα της) θα ήθελες να την κοιτάς η να την .banana.

Ετσι ακριβως...
Καλοτουφεκο Κωνσταντινε... .shake hands.
 
Μπαίνω και στο Browning Team αλλά με winchester αλλά αφού είναι αδερφάκια να με συγχωρείτε. Δεν το κυνηγησα (αυτά παθαίνεις άμα μπλεξεις με πολλά οπλα), να πω την αλήθεια το λυπομουνα κιόλας στα κατσαβραχα στο νησί, αλλά στο μέλλον θα τις ρίξει τις τουφεκιες http://www.winchesterguns.com/products/catalog/historic-detail.asp?family=007C&mid=513022 του.
Καλά κυνήγια Κωνσταντίνε, να είσαι γερός να το χαρείς.
 
Back
Top