Browning Team

Σας ευχαριστώ ολους, Στέλιο ηταν αμερικάνικο με μαύρη βάση και δύο πάπιες χαραγμενες πανω. Είδε σκληρή χρηση από άλλους που το δάνειζονταν από την οικογένεια κάνεις δεν φιλότιμηθηκε να βάλει λίγο λάδι πανω.
 
.fff. ΩΩΩ! Τι είπες τώρα! Κρίμα το όπλο Κωνσταντίνε! (έχω ιδιαίτερη αδυναμία σ' αυτό το διαμέτρημα) Το λάκτισμα μπορεί να σου φάνηκε τότε έντονο λόγω ηλικίας, ή να μη σου ταίριαζε το κοντάκι, ή μπορεί και λόγω φυσιγγίων. Πράγματα που διορθώνονται δηλαδή. Κρίμα που το άφησες! :(
Π.χ. τώρα βγαίνουν τα Lambro classic 16 που είναι αρκετά πιο μαλακά από τα ΔΟΡΚΑΣ (κι από τα παλιά κι απ' τα καινούργια) αλλά φονικότατα. Όπως και τα B&P F2 επίσης, ίσως κι άλλα ... Πράγματι παλιότερα δεν υπήρχαν πολλές επιλογές σε φυσίγγια!
Υ.Γ. Άραγε το δίκαννο αυτό είχε φτιαχτεί από την ίδια την Ithaca; Ή μήπως ... στην Ιαπωνία, από την SKB όπως και τα σ/π; ;)
Όταν κατέβω στο νησί Στέλιο θα φωτογραφήσω ένα 16αρακι δικαννο του φίλου μου και θα πάθεις πλάκα. Δε λέω λεπτομέρειες.
 
Κωνσταντίνε sellectακι έχω και γω, καλοτουφεκο... :)
Γιώργο σε ευχαριστώ, πες αν θες εντυπώσεις κυνηγια η για σκοπευτηριο ,τσοκακια. Εγώ δεν το χρησιμοποίησα όπως το πήρα μέσα στο κουτί ειναι κάτω στο νησι.
 
Παιδια εχω μια auto 5 βελγιου 75 εκ. και 2 αστρα κανη.Ο αριθμος αρχιζει απο το γραμμα Β.μηπως γνωριζετε ετος κατασκευης και πιο φυσιγγι πηγαινει το οπλο στην φασσα΄΄
 
Εχω και εγω την Βελγική,μοντέλο light twelve και βάση του αριθμού της,βρήκα πότε παραγόταν το δικό μου.Αν είναι η Βελγική,πρέπει να λέει στο πλάι και FN.
Κοίτα παρακάτω,μπας και βοηθηθείς:
www.browning.com/.../dategun/detail.asp?...
http://proofhouse.com/browning/a5.htm
http://proofhouse.com/browning/58_dating_sys.htm

Αυτό το όπλο επειδή είναι λίγο ιδιόμορφο,έχει ενα δαχτυλίδι πισω απο το ελατήριο,που αναλόγως την γόμωση,του αλάζεις φορά.Αλλιως το τοποθετηθείς με φυσίγγι 32γρ. και αλλιώς για φυσίγγι 36γρ,που είναι το μάξιμουμ(για να μην έχεις εμπλοκές),εαν έχεις απλή κάνη.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις,είναι να πας σε εναν οπλουργό,να στο δείξει στην πράξη...
 
Last edited:
Το θεμα με τα δαχτυλιδια το ξερω.Τωρα για το ετος κατασκευης δεν μπορω να το βρω στα παραπανω links.Υπαρχει περιπτωση να ειναι παραγγελια απο εναν αγοραστη,γιατι ειχα στειλει τα στοιχεια του οπλου στην οπλογνωσια καιν μου ειπαν οτι ειναι λαθος κατι το οποιο δεν ισχυει.Οσο για τισ φασσες θα παω τελη οκτωβρη Γρεβενα και δεν ξερω τι φυσιγγι πηγαινει πανω κατω.ευχαριστω
 
Το γράμμα Β δεν το αναφέρουν οι πίνακες.Κοιτα οπως σου ειπα αν στο πλάι αναφέρει τα αρχικά FN,δηλαδή Fabrique Nationale,οποτε σίγουρα ειναι κατασκευασμένη στο Βέλγιο.
Αν δεν ειναι η κάνη σου magnum,τότε μπορείς να ρίχνεις μέχρι το πολύ 36 γρ. Γόμωση,που ειναι ιδανική για τη φάσσα.
 
Cokleus το ιδιο ακριβως οπλο εχει ο μπαρμας που παμε στο λαγο! 2 αστρα σταθερο τσοκ και 75 ποντους κανη!! Τουφεκαει σε απιστευτες αποστασεις! Εχω δει απιστευτα πραγματα! Τωρα και καμια 20αρια χρονια ριχνει ΜΟΝΟ lampro καφε 33γρ σε νουμερο 4-5-6...κυνηγαει μονο λαγο.δοκιμασε το στη φασσα.κατα την γνωμη μου τις τουφεκιες που βγαζει αυτο το οπλο (2 αστρα 75 ποντους κανη-συστημα ελατηριου) λιγα συχγρονα λειοκανα βγαζουν..και εδω ο μπαρμπας με το αντιεροπορικο του,σε ενα κυνηγι μαζι του!
TruLnB5.jpg
 
Last edited:
Και πολύ καλή(τότε) τεχνολογία κατασκευής και πολύ καλή τουφεκιά..
Σκεφτείτε πόσα τέτοια όπλα λειτουργούν απροβλημάτιστα και ένας θεός ξέρει για πόσα χρόνια θα συνεχίσουν να το κάνουν..Το όπλο του παραδοσιακού λαγοκυνηγου δεν είναι κατά την γνώμη μου μόνο το πλαγιοκαννο αλλά ίσως και μια auto-5..θέλει μπράτσα βέβαια τέτοιο οπλο..Ίσως και το μονο του μειονέκτημα..
 
Τασο τον εχω ρωτησει πολλες φορες!! Καλο το οπλο;; Καλο σε ολα μου λεει αλλα βαρυ..βεβαια ειναι και κοντα στα 80 τωρα..ασχετο το σκυλι το μαυρο που φαινετε στη φωτο ειναι μεγαλος διαολος!! Ξεπεταει λαγους απο μερη απατητα..
 
Ο μπάρμπας ίσως δεν εχει την ελαφριά έκδοση του όπλου,αλλά οπως λέει και ο πατέρας μου,τα χέρια και τα πόδια "βαραίνουν",οσο μεγαλώνεις.
Το όπλο αυτο,εχει απο τις καλύτερες κάνες σε βλητικοτητα,που ακόμα κρατάνε τιμή.
 
Το άλλο σκυλι τι ράτσα είναι?Σεγκουτσι μοιάζει..Αν είναι δεν ξέρω..γιατί δεν τα πάω καλά με τα σκυλιά..:)
Τασο εχει Γιουρα σιγουρα μεσα αλλα ειναι διασταυρωση με αλλα που δεν ξερω.παντως και αυτο ειναι πολυ καλο αλλα λιγο αγριο( δαγκωνει)
 
Το δύσκολο να συνηθίσει κάποιος ειναι το "σκαλί"των μπραουνινγκ..
Μαθημενος στα κοινά όπλα(να το πω έτσι)..είχα επωμισει μια παλιά Α-500
και είπα στο παιδί που την ειχε:Μα καλά πετυχενεις πουλί με αυτό τον διάολο?...smashfrak. Στη αρχή δυσκολεύτηκα μου λέει αλλά οταν την συνήθισα
τα πηγενα πολυ καλύτερα από τα άλλα οπλα.
 
Back
Top