Browning Team

Φιλε Αρη σαν παράδειγμα θα σου πω ότι με 66 ποντους καννες κ το ic μαμα γιατι cyl δεν εχει από την αγορα του κ στα 20 μετρα λαμπρο κιτρινο,gorilla k 3Α που τα εχω δοκιμασει την πανε μπαλα την ντουφεκια ουτε την διασταση του ροζ πινακα δεν πιανουν ενώ αντιστοιχα αποκεντρωτικα λαμπρο κ gorilla κ στα 15 κ στα 20 μετρα αφηνουν τεραστια κενα με αποτέλεσμα να πεφτουν τα πουλια τραυματισμένα με 1-2 σκαγια πανω τους!Αλλα ακομη κ με ποιο σφιχτα τσοκ που τα δοκιμασα τα διασπορας κ τα αποκεντρωτικα(το 2 μαμα) δεν ειδα κατι ενθουσιωδες κ ετσι δοκιμασα τα μαλλινοταπα που μου δινουν στα 20 μετρα κατανομες σαν το διασπορας του Μητσακου!ακομη κ το biturbo σε 8 η 9 νουμερο με το ic μου δινει καλυτερες κατανομες μεχρι τα 20 μετρα!Απλα ακουω κ συζηταω κ με συναδελφους κ συγκυνηγους που δουλευουν ολοι μονο διασπορας κ αναρωτιέμαι μηπως κανω εγω κατι λαθος η απλα δεν ξερω το οπλο μου!
 
Μπορει να ειναι θεμα οπλου, δεν ξερω τι να σου πω... Κ με αποκεντρωτικα φυσιγγια και τοσκ demi ας πουμε δεν μειωνονται τα κενα μεταξυ των σκαγιων?
 
Γιατι λες οτι δεν δουλευουν? Δεν ανοιγουν αρκετα την τουφεκια εννοεις?
Η αληθεια ειναι οτι επειδη το 725 που εχω ειναι με 76αρες κανες, το χρησιμποιω μονο στο καρτερι κ δεν το εχω κυνηγησει με διασπορας... Εχω δοκιμασει ομως καποια διασπορας σε πινακα για το περιοδικο κ σου ανεβαζω ενδεικτικα καποιες τουφεκιες...
Μην περιμενεις να παρεις τρελλη διασπορα πριν τα 20 μετρα, δεν φταιει το οπλο, απλα δεν γινεται με τα φυσιολογικα διαπσορας, μονο με τα αποκεντρωτικα...

Τουφεκιες στα 17 μετρα με τσοκ Ic Ιnvector Ds... Ο ροζ κυκλος ειναι 76 εκατοστα...

3Α διασπορας 32γρ ν9

Lambro Tordo 32 γρ διασπορας ν8,5

Νsi dispersante 32 γρ ν9


Κ εδω τουφεκιες στα 20 μετρα με τσοκ Cyl Invector Ds... Ο πινακας ειναι 1,2 χ 1,2 εκ...

Alectoris Gold διασπορας 36 γρ ν8

Lambro Κιτρινο διασπορας 36γρ ν8

Gorilla tecna edition 36 γρ διασπορας ν8
Ωραιοτατες ντουφεκιές.
 
Αρη τα αποκεντρωτικα τα εχω δουλεψει μονο με το 2 τσοκ μαμα κ μου αφηνουν τα πουλια τραυματισμένα κ τα κενα στον πινακα (βασει της browning 2μαμα=demi)!Mε το ic σε δοκιμη στα 15 μετρα πρωτη φορα ηταν για κλαματα το ανοιγμα περναγε ολη η μπεκατσα από μεσα σε 3 τουλάχιστον σημεια του χαρτονιου!Την λυση οπωσ γραφω ποιο πανω την εχω βρει απλα τρελαίνομαι να ακουω συναδελφους να δουλευουν διασπορας μεχρι κ με cyl κ εγω να ανρωτιεμαι τι δεν παει καλα(περιεργεια .hit..hit..kkk.)!!Λες να δοκιμασω με τον ασσο??
 
Ναι Γιαννη, ειναι μια χαρα φυσιολογικες τουφεκιες για φυσιγγια διασπορας γι αυτο μου κανει εντυπωση αυτο που αναφερει ο Γιωργος οτι δεν του "ανοιγουν'' τα διασπορας... Βεβαια δεν εχω κ εμπειρια απο αλλα οπλα με διευρυμενο αυλο κ φυσιγγια διασπορας οποτε δειχνω μονο οτι μου δειχνει ο πινακας στο δικο μου...
Γιωργο ενταξει ξερω οτι δεν εχεις κουραγιο για δοκιμες με διασπορας με αυτα που βλεπεις αλλα αν σε τρωει η περιεργεια δοκιμασε κ κανενα διασπορας με ελικοειδη διασπορεα... Τετοια ειναι σιγουρα το Gorilla elix dispersante, το Alectoris και τωρα δεν παει το μυαλο μου καπου αλλου... Απλα σκεφτομαι, κ βαση των διασπορας που εχεις δοκιμασει, μηπως για καποιο λογο το οπλο σου δεν αποδιδει με την ταπα τους σταυροειδη διασπορεα, ισως γιατι δεν σπανε τα πλαινα πτερυγια του συγκεντρωτηρα... Σε μια Beretta 390 κ μια Fabarm που ειχαμε, φυσιγγια με σταυροειδη διασπορες ανοιγαν περισσοτερα με εναν ελαχιστο βαθμο τσοκ παρα με τον κυλινδρο... ;)
 
Last edited:
Αρη τα αποκεντρωτικα τα εχω δουλεψει μονο με το 2 τσοκ μαμα κ μου αφηνουν τα πουλια τραυματισμένα κ τα κενα στον πινακα (βασει της browning 2μαμα=demi)!Mε το ic σε δοκιμη στα 15 μετρα πρωτη φορα ηταν για κλαματα το ανοιγμα περναγε ολη η μπεκατσα από μεσα σε 3 τουλάχιστον σημεια του χαρτονιου!Την λυση οπωσ γραφω ποιο πανω την εχω βρει απλα τρελαίνομαι να ακουω συναδελφους να δουλευουν διασπορας μεχρι κ με cyl κ εγω να ανρωτιεμαι τι δεν παει καλα(περιεργεια .hit..hit..kkk.)!!Λες να δοκιμασω με τον ασσο??
Με στενους αυλους τύπου Μπερεττα (18,3-18,4) ποτέ δεν είχα πρόβλημα στις κατανομες των φυσιγγιων διασπορας με κυλινδρο.
Πάντως δεν νομίζω ότι πρέπει να αγχώνεσαι τόσο με τις κατανομες που παίρνεις στα χαρτόνια.Στην μπεκάτσα με άνοιγμα φτερων εξήντα πόντους, δεν έχει πρόβλημα το φυσίγγι έστω και με κάποια κενά. Εμείς μένουμε πίσω από το πουλί.
 
Αρη σε ευχαριστω για τον χρονο σου κ το ενδιαφερον σου το εχω σκοπο για φετος την δοκιμη με τα alectoris k ta alfa game διασπορας( η 391 εχει αυλο 18,6?εμενα είναι 18,7)!Φιλε jnp σωστο αυτό που λες αλλα στην πραξη διαφερει ο τροπος που κυνηγαει ο καθενας την μπεκατσα κ σε ποιο μερος συνηθως εγω τις τουφεκαω στο σηκωμα κ στο κωλο μιας κ παω καβαλα στον σκυλο κ ποιο σπανια τραβερσα!ποιο παλια που ειχα κ εγω μια Vitoria με αυλους 18,4 τα διασπορας ηταν τα αγαπημενα μου κ ειχα ακριβως αυτό που ηθελα από διασπορα!
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους
Oπως έγραψα και όταν "συστήθηκα" πριν λίγες μέρες απέκτησα το B 525 με διευρυμένους αυλούς (18,7 ονομαστική)
IMG_0048.jpg




Μιας που δεν έχω καμία εμπειρία από διευρυμένους αυλούς θα ήθελα όποιος φίλος έχει εμπειρία από αυτό το όπλο να μου δώσει τις συμβουλές του .
Σχετικά με τα φυσίγγια που "προτιμάει" για τα ακόλουθα θηράματα .
  • φάσα
  • τρυγόνι
  • τσίχλα
  • παπιά
  • και ποια με μάλλινη τάπα
Έχω διαβάσει σε πολλά ποστ οτι τα μαμα τσοκ είναι σχετικά ανοιχτά (και μάλλον έτσι θα είναι) έχω καταλήξει οτι κάποια στιγμή θα πάρω μάλλον CARLSON'S αλλά αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην Ελλάδα και με το εξωτερικό δεν μπορούμε ακόμα... οπότε για την ώρα θα ξεκινήσω με τα μαμά.
Πέρα από τα φυσίγγια και τον συνδυασμό τσοκ , οποιαδήποτε άλλη συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited:
Χρήστο στην ενότητα http://www.hunterslife.gr/forums/forums/Φυσίγγια.38/ φυσίγγια θα βρείς πληροφορίες για φυσίγγι και θήραμα αυτές θα ακολουθήσεις και πολύ σύντομα θα βγάλεις συμπεράσματα και θα έχεις τις δικές σου επιλογές
μην ακούς ότι ένα όπλο πάει τα τάδε φυσίγγια.....μεγάλο λάθος και πλάνη αν το πιστέψεις
τα τελευταία 10 χρόνια τα φυσίγγια έχουν βελτιωθεί σημαντικότατα και εύκολα θα διαλέγεις
προσωπική μου συμβουλή <<ελαφριά φυσίγγια ανοικτά τσοκ>>
στο θέμα τσοκ ναι πρέπει να πάρεις κάποια στιγμή 2-3 εξωεργοστασιακά τσοκ όπου εκεί θα δείς διαφορά στην βλητική απόδοση με τα εργοστασιακά
μην βιαστείς όμως κυνήγησε με τα δικά του κάνε το όπλο <<δικό σου> και μετά θα έρθει η ανησυχία και η έρευνα ;);)
κάτι άλλο που θα σε συμβούλευα και αν μπορούσα θα στο <<επέβαλα>> :) είναι να επισκεφθείς ένα οπλουργό με γνώσεις στην μετροληψία του κυνηγετικού όπλου και να βάλεις μέτρα στο όπλο σου

φιλικά και πάντα διαθέσιμος για κάθε πληροφορία που γνωρίζω
Μάκης
 
Όλη την ενέργεια που έχεις διάθεση να καταναλωσεις στις αναζητήσεις φυσιγγιων, σου προτείνω να την αφιερώσεις στην σωστή προσαρμογή του όπλου στον σωματοτυπο σου. Φέρε το όπλο στα μέτρα σου και σιγά σιγά θα δεις ότι οι πολύ εξιδικευμενες συζητήσεις για φυσιγγια θα αρχίσουν να σε αφήνουν αδιάφορο.
 
Μάκη & altairlusso σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας .
Κάπως έτσι το έχω σκεφτεί κ εγώ και μάλιστα ήταν το επόμενο που θα ρωτούσα την γνώμη σας .
Ο βασικότερος λόγος της επιλογής του όπλου (μετά από πολύ κάψιμο) πέραν το ότι πάντα το ήθελα , είναι ότι από την στιγμή που το επομισα, ένοιωσαν ότι κουμπωσε πάνω μου σχεδόν τέλεια .
Φυσικά έχω κατα νου να πάω σε Οπλουργο να με δει μιας που θέλω να τοποθετήσω κάποιο πέλμα αντικαθιστώντας το μαμά (κοκκαλινο), αφού πρώτα δοκιμάσω το όπλο όσο έχει .
Θα θέμα τις συμβουλές σας για Οπλουργο που εμπιστεύεστε και πέλμα που θα προτείνατε .
 
Χρηστο συμφωνω κ εγω με το Μακη κ το Γιωργο... Πρωτα απο ολα δες τα μετρα του οπλου σου κ βαλε ενα καλο πελμα γιατι το κοκκαλινο εχει ασχημη αισθηση στην ανακρουση κ ειναι κριμα... Ισως χρειαστει κ λιγο κοψιμο το κοντακι για να ταιριαξει, αυτο δεν ειναι τιποτα, αν πας σε καποιον οπλουργο που σεβεται τον ευατο του θα στο φταιξει πολυ ευκολα...
Το θεμα φυσιγγι ειναι λιγο υποκειμενικο, πολλα φυσιγγια που αρεσουν σε μενα σε σενα μπορει να μην αρεσουν κ το αντιθετο... Ξεκινα με σχετικα προσιτες επιλογες και θα θα δεις κ μονος σου τι σου πηγαινει...
Πολυ σωστα γραφεις οτι τα τσοκ του ειναι πιο ανοιχτα, ενα βαθμο συφιξης υπολογισε... Τα Carlson ταιριαζουν πολυ στα Browning κ στο δικο μου ειδα πολυ ωραιες κατανομες, στα προτεινω... Δες μηπως εχει ο airgunshop.gr καποιο στοκ...
 
καλοριζικο και απο εμενα. εγω στα δικα μου, εχω βαλει πελμα της wegu, 17mm, με κοκκαλο στο πανω μεος για να μην κολαει στην επωμιση. τα εχει ο παπατσαρουχας, και ειναι πολυ ποιοτικα. κοστος πελματος(αγορα, οχι και τοποθετηση) γυρω στα 45 ευρω
Δες και αυτο, που ειναι και της εταιριας, και εξισου καλο, και ισως ποιο αποροφητικο
http://www.ebay.co.uk/itm/Browning-...e-Size-/370777442407?var=&hash=item56540ec867
 
καλοριζικο και απο εμενα. εγω στα δικα μου, εχω βαλει πελμα της wegu, 17mm, με κοκκαλο στο πανω μεος για να μην κολαει στην επωμιση. τα εχει ο παπατσαρουχας, και ειναι πολυ ποιοτικα. κοστος πελματος(αγορα, οχι και τοποθετηση) γυρω στα 45 ευρω
Δες και αυτο, που ειναι και της εταιριας, και εξισου καλο, και ισως ποιο αποροφητικο
http://www.ebay.co.uk/itm/Browning-...e-Size-/370777442407?var=&hash=item56540ec867
Το πελμα του ebay αναφέρει ότι
Fits: B725, BAR Zenith, Maxus (wood stock only), A5, Maral, BAR MK3,
B525 Sporter and Game One (Only these versions of B525).
Δεν κάνει για όλα τα 525. Προσοχή λοιπόν...
 
WOODMAN καλή περίπτωση μου φαίνεται το πέλμα της wegu μοιάζει πολύ με το PACHMAYR OLD ENGLISH που είχα αρχίσει να καταλήγω. με το wegu και την τοποθέτηση είσαι ευχαριστημένος ?

jnp έχεις δίκιο .. το είχα δει και εγώ καθώς έψαχνα οτι δεν κάνει για το b525 classic πιθανόν γιατί το κοντάκι του στο τέλος δεν είναι ίσιο αλλά έχει κουρμπα και σίγουρα θέλει κόψιμο..
 
Back
Top