Browning Team

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο. Και αν το είπε ο κ. Χατζιώτης που δεν το γνωρίζω είναι λάθος.

Τα όπλα ελατηρίου σε αντίθεση με τα αδρανείας δεν χρησιμοποιούν μόνο την ενέργεια της ανάκρουσης για να οπισθοδρομίσει το κλειστρο. Επειδή το φυσίγγι με την κάννη και το κλειστρο δεν ειναι σταθερα αλλά ελευθερα να κινηθούν προς τα πίσω, την στιγμή της καύσης της πυρίτιδας μέρος της παραγόμενης ενέργειας δήλαδή της πίεσης των αερίων καταναλώνεται στο να σπρώξουν προς τα πίσω το φυσίγγι μαζί με την κάννη και το κλείστρο. Δηλαδή για να το πω πιο απλά μέρος των πιέσεων από τα αέρια πάνε και προς τα πίσω αντί να σπρώχνουν μπροστά τα σκάγια. Σε αυτό βοηθάει λίγο ότι βρίσκουν μεγάλη αντίσταση προς τα πίσω λόγο των δύο επανατατικών ελατηρίων που έχει (ένα για το κλειστρο και ένα για την κάννη) καθός και το μεγάλο βάρος της κάννης και του κλειστρου που αν αυτή η αντίσταση μειωνόταν τότε θα καταναλωνόταν μεγαλύτερη ενέργεια σπρώχνοντας προς τα πίσω όλα αυτά έχοντας ακόμη μεγαλύτερη ανάκρουση. Οπότε η κατανάλωση ενέργειας είναι μεγαλύτερη από ότι στα αδρανείας και στα δίκαννα. Αυτό ίσως βοηθάει στην μείωση της παραμόρφωσης των σκαγίων λειτουργοντας σαν ενα επιπλέον αμορτισέρ αλλά σε καμία περίπτωση δεν δίνει μεγαλύτερη ενέργεια στα σκάγια όπως γράφει ο κ.Χατζιώτης. Το αντίθετο συμβαίνει. Και όσοι νομίζουν ότι αυτό το όπλο λειτουργεί με αδράνεια ακριβώς όπως τα αδρανείας κάνουν λάθος. Αυτό θα συνέβαινε αν το κλειστρο η κάννη και το φυσίγγι παρέμεναν σταθερά κατα την εκπυσοκρότηση όπως συμβαίνει στα αδρανείας και δεν οπισθοδρομούσαν μαζί με το φυσίγγι.
Ακόμη και τα αερίων παρόλο που το κλείστρο κινείται προς τα πίσω λόγο αδράνειας, καταναλώνουν ένα μικρό μέρος από τις παραγόμενες πιέσεις (δηλαδή ενέργεια) για να ξεκλειδώσουν το κλειστρο μέσο του πιστονιού.

Αλλά όλα αυτά μικρή σημασία παίζουν στο τελικό αποτέλεσμα.

Η ουσία είναι ότι το Browning auto 5 ήταν το πρώτο επιτυχημένο αυτογεμή λειόκανο που προσπάθησαν να αντιγράψουν όλοι στην εποχή του και αυτό το έκανε θρύλο και του έδωσε μεγάλη αξία γιατί δεν υπήρχε κάτι παρόμοιο. Συγκρινόμενο όμως με τα καινούρια εξελιγμένα αυτογεμή είναι ένα όπλο με μεγάλη ανάκρουση, μεγάλο βάρος, πολύ κακό recoil , πολύ περίπλοκο μηχανισμό , δύσκολο στο καθάρισμα και στην συντήρηση και γενικότερα ένα μέτριο όπλο σχεδιαστικά και τεχνολογικά. Μόνο την ιστορία και το όνομα έχει και πολύ καλά υλικά κατασκευής και τιποτα άλλο. Για αυτό εγκαταλείφθηκε σαν μηχανισμός από όλες τις εταιρίες ,ακόμη και απο την ίδια την browning και το γυρίζουν πλέον όλοι σε αδρανείας. Απλά κάποιοι ρομαντικοί με το παρελθόν το θεοποιούν ακόμη.
Φιλε μου εχω γραψει μια διαπιστωμενη αποψη απο τα δικα μου κυνηγια και συγκρισεις απο εικονες.δεν εγραψα προκειμενου να κανω διαπιστωσεις με γνωστους εξ αλλου παραγοντες οπως και ανεφερες.

Μερα με τη νυχτα τα δυο τουφεκια σε συγκεντρωσεις,δυναμη κρουσης. Οι εικονες κου απο τα κυνηγια.
Οσο για τον χατζιωτη,οσο για τα οπλα ελατηριου,εχουν αναφερθει αυτα τα στοιχεια και εδω μεσα .
Υπαρχει το βιντεο
Φιλικα
 
Αερίου ναι και ίσως η πιο καλό κατασκευασμένη καραμπίνα αερίου με πιστόνι εντός και εμπρός της αποθήκης φυσιγγίων και γεμίζει από αριστερά στα πλάγια εάν εξοικειωθείς συμπληρώνεις φυσίγγι ενώ είναι στον ώμο.
Ήταν για την εποχή της αν και νομίζω ότι εκείνη την εποχή η σειρά της beretta A300 και μετά δεν είχε αντίπαλο σε αξιοπιστία
 
Φιλε μου εχω γραψει μια διαπιστωμενη αποψη απο τα δικα μου κυνηγια και συγκρισεις απο εικονες.δεν εγραψα προκειμενου να κανω διαπιστωσεις με γνωστους εξ αλλου παραγοντες οπως και ανεφερες.

Μερα με τη νυχτα τα δυο τουφεκια σε συγκεντρωσεις,δυναμη κρουσης. Οι εικονες κου απο τα κυνηγια.
Οσο για τον χατζιωτη,οσο για τα οπλα ελατηριου,εχουν αναφερθει αυτα τα στοιχεια και εδω μεσα .
Υπαρχει το βιντεο
Φιλικα
Δυμφωνω αλλα δεν ειμαι φυσικος να ρξηγησω το φαινομενο που σωστα εθεσες.δεν ειμαι σε θεση να πω αν μεγαλο ποσοστο αεριων παιζει ρολο στην ολη κινητοποιηση του μηχανισμου ή αν ειναι ρολος του ελατηριου. Εγω ξερω οτι σκοτωνουν ελεεινα και εχουν διατρηση αυτα τα οπλα σε αντιθεση με αλλα.σε καμια περιπτωση ομως ,οπως και να χει μια α5 νεα δεν φτανει οτιδηποτε αλλο σε καραμπινα εχει βγαλει η browning . Φιλικα
 
Ο καλυτερος μηχανισμος αερίων κρίνεται τελικα οχι απο το πόσα μέρη εξυπηρετουν τη λειτουργια του οπλου και σε τι κατασταση βρισκονται μετα απο χρηση. Ο καθαροτερος για εμενα ειναι της μπερεττα σειρας 300. Ο καλυτερος ομως με τους παραγοντες της γρηγορης επανεμφραξης της θαλαμης με νεο καλυκα,της σωστης αξιοποιησης-ενεργειας αερίων (χωρις να επιρεαζει την ποιοτητα σκαγιων-ατρακτο κλπ) ειναι ο συγχρωνος μηχανισμος της browning
 
Η 2000 είναι ένα γερό και ποιοτικό όπλο με ωραίες τουφεκιές αλλά δεν θα συμφωνήσω ότι έχει τον καλύτερο μηχανισμό αερίων. Κάθε τρίτο- τέταρτο τσιχλοκυνηγι γίνεται μονοκαννο. Θέλει καθάρισμα για να δουλεύει ρολόι αλλά όταν είναι καθαρό το όπλο όντως δουλεύει σαν ελβετικό ρολόϊ. Θέλει καθάρισμα δηλαδή κάθε 150-200 φυσίγγια οπωσδήποτε.
Παλιό οπλο φιλε αλλα θελει λιγο πιο δυνατο φυσιγγι.32 ειναι καλα
 
Ο καλυτερος μηχανισμος αερίων κρίνεται τελικα οχι απο το πόσα μέρη εξυπηρετουν τη λειτουργια του οπλου και σε τι κατασταση βρισκονται μετα απο χρηση. Ο καθαροτερος για εμενα ειναι της μπερεττα σειρας 300. Ο καλυτερος ομως με τους παραγοντες της γρηγορης επανεμφραξης της θαλαμης με νεο καλυκα,της σωστης αξιοποιησης-ενεργειας αερίων (χωρις να επιρεαζει την ποιοτητα σκαγιων-ατρακτο κλπ) ειναι ο συγχρωνος μηχανισμος της browning
Νομίζω ότι το ίδιο γρήγορος είναι και της Α400 που έχει διαφορετικό πιστόνι αερίων από την σειρά Α300. Είχα και τα 3 όπλα και δεν μου χρειάστηκε γενικά η ταχύτητα του όπλου παρά μόνο το Πάσχα που ρίχναμε συνέχεια 😂😂😂
 
Φιλε μου εχω γραψει μια διαπιστωμενη αποψη απο τα δικα μου κυνηγια και συγκρισεις απο εικονες.δεν εγραψα προκειμενου να κανω διαπιστωσεις με γνωστους εξ αλλου παραγοντες οπως και ανεφερες.

Μερα με τη νυχτα τα δυο τουφεκια σε συγκεντρωσεις,δυναμη κρουσης. Οι εικονες κου απο τα κυνηγια.
Οσο για τον χατζιωτη,οσο για τα οπλα ελατηριου,εχουν αναφερθει αυτα τα στοιχεια και εδω μεσα .
Υπαρχει το βιντεο
Φιλικα
Η δυναμη κρουσης τι ειναι ρε παιδια ;
 
Νομίζω ότι το ίδιο γρήγορος είναι και της Α400 που έχει διαφορετικό πιστόνι αερίων από την σειρά Α300. Είχα και τα 3 όπλα και δεν μου χρειάστηκε γενικά η ταχύτητα του όπλου παρά μόνο το Πάσχα που ρίχναμε συνέχεια 😂😂😂
Το Πάσχα φαίνονται τα όπλα, εκεί να δεις εμπλοκές 😂
 
Η 2000 είναι ένα γερό και ποιοτικό όπλο με ωραίες τουφεκιές αλλά δεν θα συμφωνήσω ότι έχει τον καλύτερο μηχανισμό αερίων. Κάθε τρίτο- τέταρτο τσιχλοκυνηγι γίνεται μονοκαννο. Θέλει καθάρισμα για να δουλεύει ρολόι αλλά όταν είναι καθαρό το όπλο όντως δουλεύει σαν ελβετικό ρολόϊ. Θέλει καθάρισμα δηλαδή κάθε 150-200 φυσίγγια οπωσδήποτε.
Σίγουρα τοποθετείται σωστά το ποτηράκι στο πάνω μέρος και είναι σε σωστή διάμετρο όλες οι οπές αερίων .
 
Σίγουρα τοποθετείται σωστά το ποτηράκι στο πάνω μέρος και είναι σε σωστή διάμετρο όλες οι οπές αερίων .
Πιστεύω ναι. Εσύ που το έχεις το όπλο τι συμπεριφορά έχει Γιάννη; Κάθε πόσα φυσίγγια θέλει καθάρισμα;
 
Back
Top