Browning Maxus 2 vs Browning A5 vs Beretta A400 Upland vs Benelli Rafaello Powerbore

Ποιο θα επιλέγατε;

  • Browning Maxus 2

    Votes: 16 15,8%
  • Browning A5

    Votes: 5 5,0%
  • Beretta A400 Upland

    Votes: 38 37,6%
  • Benelli Rafaello Powerbore

    Votes: 42 41,6%

  • Total voters
    101
Συναδελφικα το λέω και με καλή πρόθεση!
Καλό το ψάξιμο και η σημασία στην λεπτομέρεια,προσοχή όμως,μην γίνει ψυχαναγκαστικό και χαθείς μέσα στην λεπτομέρεια!
Η επιτυχία σε βολές που επιχειρούνται σε τέτοιες αποστάσεις είναι εικονες, τριβή και ΕΜΠΕΙΡΙΑ στο πεδίο,με ότι αυτό συνεπάγεται.
Από τη στιγμή που ρίχνεις όπως λες ότι ρίχνεις σε μεσαίες αποστάσεις ,θα πει ότι "το έχεις"
Είναι θέμα χρόνου και ευκαιριών.
Τι να πούμε και εμείς οι ανύπαντρες
 
Για να ξεμπερδευεται λίγο η κατάσταση ,επειδή ο λεγόμενος κοντακας στη Ελλάδα δεν έχει ρυθμιζόμενο κοντάκι και δικό πεδίο βολών για να σε βάλει μέσα μια δύο μέρες και εντέλει να σου δώσει τα μέτρα σου τα οποία θα περάσει επάνω στο νέο σου κοντάκι.Εχουν οι έννοιες δάσκαλος σκοποβολής και κοντακας μια συμβατότητα.Ο δάσκαλος σκοποβολής η δουλειά του είναι να σου δείξει στάση σώματος θέση ποδιών χεριων και να σε διδάξει μια όμορφη ολοκληρωμένη κίνηση που καταλήγει σε μια σταθερή πάντα ίδια επωμιση.Ο κοντακας είναι αυτός που ενώ λειτουργείς έτσι ,ρίχνεις και το ντουφέκι ρίχνει αλλού απο εκεί που πρέπει και είναι αυτός λοιπόν που θα σου φτιάξει τα μέτρα του κοντακιου σου είτε νέο κοντάκι με βάση τα δεδομένα σταθερά βήματα που σου έχει μάθει ο δάσκαλος σκοποβολής .Είναι αλληλένδετα αλλά όχι το ίδιο .Επειδή όμως οι δάσκαλοι σκοποβολής κάνουν μαθήματα επάνω σε δισκάκια ζητούν και αποτέλεσμα και θέλοντας και μη μπαίνουν στα πόδια του κοντακα και λόγο εμπειρίας προσφέρουν διπλή βοήθεια.Η σωστή δουλειά απαιτεί μετροληπτικό και σκοπευτήριο και αφού είσαι οκ παίρνεις τα μέτρα και τα μεταφέρεις στο κοντάκι που θέλεις.Αλλα και οι τρόποι οι πιο απλοί έχουν καλά αποτελέσματα που εφαρμόζουν τα μαστόρια γιατί μη ξεχνάμε δε ρίχνουμε βλήμα ρίχνουνε μια χούφτα σκακια έτσι η σπολυτοτητα είναι σχετική .Θα αναφέρω και κάτι τελευταίο οποίος έχει κυνηγήσει με κοντάκι ακριβώς στα μέτρα του όταν πιάνει αυτό το όπλο η αυτοπεποίθηση που του δημιουργείται δεν εξηγείται με λόγια και δεν την νοιώθει με οποιοδήποτε άλλο όπλο και αν πιάσει .
 
Το όπλο ήρθε, ειναι πανεμορφο. Το σημαντικότερο είναι ότι μου έρχεται υπέροχα υστερα και από τις απαραίτητες παρεμβασεις. Δείχνει πολλα υποσχόμενο. Πιστεύω είναι καλή επιλογή. Σας ευχαριστω ολους για τη βοήθεια τις απόψεις και τις πληροφοριες που μου δώσατε. Συνέχεια τώρα στο κυνηγοτοπο με το καλό..
Καλορίζικο Διονύση, να είσαι γερός να την χαρείς!!!
Πανέμορφη!
 
Εγώ είμαι μαζί σου.. όποιος έχει χέρια με καλό φυσιγγι τα έχει τα 70.... Και καλή κάνη βέβαια γιατί αλλιώς θα μηδενιστει η ποιότητα τού φυσιγγιου
Την καλή κάνη ψάχνουμε.
Ιταλική και καλή δεν υπάρχει, όλοι οι κάτοχοι ιταλικών, φυσίγγια και τσοκ ψάχνουν.
 
Πάντως και τα 45 μέτρα σε χαρτόνι 112cmx76cm, προσωπικά μακριά μου φαίνονται :rolleyes:
Δε μπορεί από τη φωτογραφία να υπολογίσεις.Μεχρι τα 50 που όταν κάνω δοκιμή φυσιγγίων σοβαρή μια χαρά ρίχνεις σε στόχο 1χ1
 
Back
Top