Browning Maxus 2 vs Browning A5 vs Beretta A400 Upland vs Benelli Rafaello Powerbore

Ποιο θα επιλέγατε;

  • Browning Maxus 2

    Votes: 16 15,8%
  • Browning A5

    Votes: 5 5,0%
  • Beretta A400 Upland

    Votes: 38 37,6%
  • Benelli Rafaello Powerbore

    Votes: 42 41,6%

  • Total voters
    101
Στα
Το σωστό ποιο είναι
Στα 14,6 μέτρα Κάθε ιντσα στον πίνακα μεταφράζεται σε 1/16 της ιντσας στα μέτρα του κοντακιου. Εστιάζεις στο στόχο (κύκλος διαμέτρου 10 εκ.), επωμιζεις κοιτώντας μόνο στόχο αγνοώντας ρίγα και ακίδα (λίγο δύσκολο) και μόλις κουμπώσει το κοντάκι στο ζυγωματικά ρίχνεις με στενό τσοκ. Το κάνεις 3-4 φορές (και παραπάνω δεν πειράζει). Αν οι τουφεκιές πέσουν πάνω στο στόχο είσαι ok. Αν όχι μετράς απόκλιση του κέντρου των τουφεκιών από το στόχο και διορθώνεις τα μέτρα του κοντακιου με τον κανόνα 1 ιντσα απόκλιση=1/16 ιντσας στο κοντάκι. Όπως καταλαβαίνεις αν επωμιζεις σταθερά, όλες οι τουφεκιές ή το 80% θα πέσουν η μία πάνω στην άλλη. Αν οι τουφεκιές πάνε ψηλά ή χαμηλά, το κοντάκι θέλει περισσότερο ή λιγότερο ντροπ αντιστοιχα. Αν πάνε αριστερά ή δεξια θέλει καστ off ή on αντίστοιχα.
 
Στα

Στα 14,6 μέτρα Κάθε ιντσα στον πίνακα μεταφράζεται σε 1/16 της ιντσας στα μέτρα του κοντακιου. Εστιάζεις στο στόχο (κύκλος διαμέτρου 10 εκ.), επωμιζεις κοιτώντας μόνο στόχο αγνοώντας ρίγα και ακίδα (λίγο δύσκολο) και μόλις κουμπώσει το κοντάκι στο ζυγωματικά ρίχνεις με στενό τσοκ. Το κάνεις 3-4 φορές (και παραπάνω δεν πειράζει). Αν οι τουφεκιές πέσουν πάνω στο στόχο είσαι ok. Αν όχι μετράς απόκλιση του κέντρου των τουφεκιών από το στόχο και διορθώνεις τα μέτρα του κοντακιου με τον κανόνα 1 ιντσα απόκλιση=1/16 ιντσας στο κοντάκι. Όπως καταλαβαίνεις αν επωμιζεις σταθερά, όλες οι τουφεκιές ή το 80% θα πέσουν η μία πάνω στην άλλη. Αν οι τουφεκιές πάνε ψηλά ή χαμηλά, το κοντάκι θέλει περισσότερο ή λιγότερο ντροπ αντιστοιχα. Αν πάνε αριστερά ή δεξια θέλει καστ off ή on αντίστοιχα.
Έχεις δίκιο για τα μέτρα το διόρθωσα.
 
Πως τις βρίσκουμε μόνοι μας ρώτησα
Φίλε Γιάννη, αν δεν επωμιζεις σταθερά μην φτιάξεις κοντάκι. Αυτό θα σου πουν όλοι οι κοντακαδες και όλοι οι δάσκαλοι σκοποβολής.
Επίσης όλα αυτά έχουν νόημα όταν ρίχνεις διοφθαλμα.
 
Καλορίζικο φίλε ωραιότατο .Να το λύσεις και να το δέσεις όλο το
όπλο εάν γνωρίζεις ,δεν είναι κάτι και να βιδώσεις και να δοκιμάσεις όλα τα τσοκακια.Απλά για να τσεκαρεις τυχόν αστοχία.Σπάνιο βέβαια σε benelli.Μην ανησυχείς για αξιοπιστία και φυσίγγι αυτά είναι δεδομένα .Να ρίξεις όσες ντουφέκιες μπορείς για να το συνηθίσεις και να μάθεις τι συμπεριφορά του .Πήρες ντουφέκι που θα συντροφεύει και τους απογόνους σου ,από αξιόπιστία ,κομψό και όμορφο και με αρκετές καινοτομίες επάνω .Μόνο επιτυχίες εύχομαι από εδώ και εμπρός.
Γιάννη θυμήθηκα σημερα το σχόλιο σου και το έκανα, όλα δείχνουν να δουλευουν ρολόι. Με το τρέξιμο της καθημερινότητας μας διαφεύγουν και τα πιο απλά πραγματα.. Να είσαι καλά..
 
Φίλε Γιάννη, αν δεν επωμιζεις σταθερά μην φτιάξεις κοντάκι. Αυτό θα σου πουν όλοι οι κοντακαδες και όλοι οι δάσκαλοι σκοποβολής.
Επίσης όλα αυτά έχουν νόημα όταν ρίχνεις διοφθαλμα.
και παλι σωστος Κωστα αν το λες για μενα απο μικρος ριχνω διοφθαλμα.
 
Στα

Στα 14,6 μέτρα Κάθε ιντσα στον πίνακα μεταφράζεται σε 1/16 της ιντσας στα μέτρα του κοντακιου. Εστιάζεις στο στόχο (κύκλος διαμέτρου 10 εκ.), επωμιζεις κοιτώντας μόνο στόχο αγνοώντας ρίγα και ακίδα (λίγο δύσκολο) και μόλις κουμπώσει το κοντάκι στο ζυγωματικά ρίχνεις με στενό τσοκ. Το κάνεις 3-4 φορές (και παραπάνω δεν πειράζει). Αν οι τουφεκιές πέσουν πάνω στο στόχο είσαι ok. Αν όχι μετράς απόκλιση του κέντρου των τουφεκιών από το στόχο και διορθώνεις τα μέτρα του κοντακιου με τον κανόνα 1 ιντσα απόκλιση=1/16 ιντσας στο κοντάκι. Όπως καταλαβαίνεις αν επωμιζεις σταθερά, όλες οι τουφεκιές ή το 80% θα πέσουν η μία πάνω στην άλλη. Αν οι τουφεκιές πάνε ψηλά ή χαμηλά, το κοντάκι θέλει περισσότερο ή λιγότερο ντροπ αντιστοιχα. Αν πάνε αριστερά ή δεξια θέλει καστ off ή on αντίστοιχα.
Διόφθαλμα ρίχνω και επωμίζω πιστεύω πολύ σταθερά.
Έτσι τις βρίσκουν τις κλίσεις ο κοντακάς ή ο δάσκαλος σκοποβολής ;
Με αυτό το τεστ ή κάνουν κάτι άλλο ;
Καλά ρίχνω απλά ψάχνω την λεπτομέρεια.
 
Δηλαδή με ξηρές δοκιμές δεν γίνεται να βρούμε τις κλίσεις ;
Αν έχεις ένα μεγάλο καθρέφτη μπροστά σου και είσαι όρθιος μπορείς περίπου όταν κάνεις επωμιση να βλέπεις αν το σκοπευτικό έρχεται στο μάτι σου. Αλλιώς με σκέτες δεν βλέπεις τίποτα εγώ έβλεπα κανονικά στόχο και όταν πήγα καθρέφτη είδα ότι η κάνη τελικά ήταν κάτω
 
Αν έχεις ένα μεγάλο καθρέφτη μπροστά σου και είσαι όρθιος μπορείς περίπου όταν κάνεις επωμιση να βλέπεις αν το σκοπευτικό έρχεται στο μάτι σου. Αλλιώς με σκέτες δεν βλέπεις τίποτα εγώ έβλεπα κανονικά στόχο και όταν πήγα καθρέφτη είδα ότι η κάνη τελικά ήταν κάτω
Τι πρέπει δηλαδή να βλέπουμε στον καθρέφτη ;

Μέχρι τώρα έχουμε
Με Τσώρτσιλ
Με ξηρές επωμίσεις
Με λέιζερ
Με καλαμάκια φραπέ
Με επώμιση με κλειστά μάτια

ρε παιδιά δεν έχει πάει κανένας σε κανέναν που ξέρει από αυτά τα πράγματα ;
Τι σας έκανε και βρήκε τις σωστές κλίσεις ;
 
Τι πρέπει δηλαδή να βλέπουμε στον καθρέφτη ;

Μέχρι τώρα έχουμε
Με Τσώρτσιλ
Με ξηρές επωμίσεις
Με λέιζερ
Με καλαμάκια φραπέ
Με επώμιση με κλειστά μάτια

ρε παιδιά δεν έχει πάει κανένας σε κανέναν που ξέρει από αυτά τα πράγματα ;
Τι σας έκανε και βρήκε τις σωστές κλίσεις ;
Τσώρτσιλ.
 
Τι πρέπει δηλαδή να βλέπουμε στον καθρέφτη ;

Μέχρι τώρα έχουμε
Με Τσώρτσιλ
Με ξηρές επωμίσεις
Με λέιζερ
Με καλαμάκια φραπέ
Με επώμιση με κλειστά μάτια

ρε παιδιά δεν έχει πάει κανένας σε κανέναν που ξέρει από αυτά τα πράγματα ;
Τι σας έκανε και βρήκε τις σωστές κλίσεις ;
Είναι απλό κοντά στον καθρέφτη κανείς το ίδιο πράγμα όπως είναι όταν κοιτάει κάποιος από μπροστά να δει που είναι το σκόπευτρο σε σχέση με το μάτι σου
 
και παλι σωστος Κωστα αν το λες για μενα απο μικρος ριχνω διοφθαλμα.
Στον άλλο φίλο το λέω
Διόφθαλμα ρίχνω και επωμίζω πιστεύω πολύ σταθερά.
Έτσι τις βρίσκουν τις κλίσεις ο κοντακάς ή ο δάσκαλος σκοποβολής ;
Με αυτό το τεστ ή κάνουν κάτι άλλο ;
Καλά ρίχνω απλά ψάχνω την λεπτομέρεια.
Δεν ξέρω τί κάνουν. Υποθέτω και αυτό.
 
Σε κοντακά πήγες ή σε δάσκαλο ;
Και σου έκανε αυτό το τεστ για να βρει τις κλίσεις.
Μπορείς να μου πεις ποιος είναι για να πάω και εγώ ;
σε δασκαλο θα πας πρωτα και μετα σε κοντακα για να γινει σωστη δουλεια.
 
σε δασκαλο θα πας πρωτα και μετα σε κοντακα για να γινει σωστη δουλεια.
Αρκεί ο δάσκαλος να μην είναι σαν τον άλλο που μου μιλούσε μισή ώρα για την σωστή επώμιση και μπήκαμε στο γήπεδο και εγώ έχασα ένα δισκάκι και αυτός 5.
Πολύ θεωρία ο τύπος μπούχτησα.

Καλύτερα να πάω σε έναν να ξέρω με ποιον έχω να κάνω αν κάτι δεν πάει καλά.
 
Αρκεί ο δάσκαλος να μην είναι σαν τον άλλο που μου μιλούσε μισή ώρα για την σωστή επώμιση και μπήκαμε στο γήπεδο και εγώ έχασα ένα δισκάκι και αυτός 5.
Πολύ θεωρία ο τύπος μπούχτησα.

Καλύτερα να πάω σε έναν να ξέρω με ποιον έχω να κάνω αν κάτι δεν πάει καλά.
Αν έχασες ένα δισκάκι τι τον θέλεις τον δάσκαλο? :)
 
Αρκεί ο δάσκαλος να μην είναι σαν τον άλλο που μου μιλούσε μισή ώρα για την σωστή επώμιση και μπήκαμε στο γήπεδο και εγώ έχασα ένα δισκάκι και αυτός 5.
Πολύ θεωρία ο τύπος μπούχτησα.

Καλύτερα να πάω σε έναν να ξέρω με ποιον έχω να κάνω αν κάτι δεν πάει καλά.
Δεν έχει σχέση αυτό.
Ο δάσκαλος οδήγησης μπορεί να σε μάθει να οδηγείς. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι και πιλότος στην φόρμουλα
 
Αρκεί ο δάσκαλος να μην είναι σαν τον άλλο που μου μιλούσε μισή ώρα για την σωστή επώμιση και μπήκαμε στο γήπεδο και εγώ έχασα ένα δισκάκι και αυτός 5.
Πολύ θεωρία ο τύπος μπούχτησα.

Καλύτερα να πάω σε έναν να ξέρω με ποιον έχω να κάνω αν κάτι δεν πάει καλά.
Πόσα έδωσες αν επιτρέπεται; Μια φορά;
 
Γιατί ψάχνω και την τελευταία λεπτομέρεια φίλε.
Τα 70 μέτρα δεν είναι παίξε γέλασε ούτε δισκάκια στα 25-30 μέτρα.
Συναδελφικα το λέω και με καλή πρόθεση!
Καλό το ψάξιμο και η σημασία στην λεπτομέρεια,προσοχή όμως,μην γίνει ψυχαναγκαστικό και χαθείς μέσα στην λεπτομέρεια!
Η επιτυχία σε βολές που επιχειρούνται σε τέτοιες αποστάσεις είναι εικονες, τριβή και ΕΜΠΕΙΡΙΑ στο πεδίο,με ότι αυτό συνεπάγεται.
Από τη στιγμή που ρίχνεις όπως λες ότι ρίχνεις σε μεσαίες αποστάσεις ,θα πει ότι "το έχεις"
Είναι θέμα χρόνου και ευκαιριών.
 
Back
Top