Breda Team

Τα παραπανω θα τα αφήσω ασχολίαστα κ στην κρίση του καθενός.......
Εξάλλου κ όπως σωστα είπατε, υποθέσεις κάνουμε.....


Ξαναδείτε αυτά που γράψατε τις προαλλες στην σελίδα 72 στο ίδιο θέμα...

Και θέλω να μου πειτε αν πραγματικα πιστευεται οτι μια γομωση των 35,5 γρ που φέρει πλαστικο κυαθιο μπορει να συνεργαστεί με αυλό 18,2 και 3,5 κωνο....

Τόσα χρόνια ακουγαμε ότι οι διευρυμένοι αυλοι αποδίδουν πολυ καλα με όλες τις γομωσεις κ φημίζονται για τις βολές τους κ μάλιστα κάποιοι βρέθηκαν να μας πουν ότι σε όσες δοκιμες έκαναν με στενους αυλους τους νίκησαν κατά κράτος..........
(Προφανώς τώρα κάποιοι θα αλλάξουν γνώμη κ θα μας πουν ότι στην παραπανω δοκιμή είναι απολυτως φυσιολογική η επικρατησει αυτου του αυλου........... )


Εγώ φυσικά είχα κ εχω αντίθετη γνώμη...
Οι εκτοπισμενοι αυλοι 18,2-3-4 έχουν να μας προσφερουν κ σημερα αλλά αν τους επιλέξουμε θα παμε κόντρα στην μόδα που τρέχει γοργά...... Και οι αλήθεια είναι ότι ο σημερινός κυνηγός πρεπει να εχει κ το στιλ του...
Το ότι ακόμα κ στις μέρες κατασκευάζονται σκοπευτικα όπλα με στενούς αυλους, κ τι μας υποστηριζουν καπιοι Ιταλοί συνάδελφοι κυνηγοι στα φόρουμ δεν έχει σημασία......


Αυτά από μένα....
Εξάλλου δεν δικαιολογούμε στο να ομιλώ περί βλητικων δοκιμών.....................
Τάσο μπορείς να μου δείξεις ακριβώς που διαφωνείς ; Και αν θες στον ενικό.
 
Τόλη ήθελα να το δώσω το όπλο πραγματικά.αλλα ήθελα πρώτα να δω τι απόδοση έχει σε σχέση με αυτά που έχω.δεν περίμενα τέτοια διαφορά γιατί και εγώ έχω επιρεαστει από την τρέλα τής εποχής.μεγαλοι αυλοί και τα λοιπά.μεσα σε δύο εβδομάδες που το έχω διαπίστωσα ότι αν δεν δεις στην πράξη το κάνει ένα όπλο θα υπάρχει πάντα η αμφιβολία.ενα πράγμα μόνο με δυσκολεύει, είναι λίγο μεγάλο το κοντάκι.πρεπει να αλλάξω το πέλμα.κατα τα άλλα έμεινα έκπληκτος...
Κόλλησες στο 18.2 χωρίς να δώσεις Βάση στο 3.5 του κώνου που ελαχιστοποιεί την γωνία μετάβασης της γόμωσης εν συγκρίσει με έναν ίδιο αυλό κ 1 πόντο κώνο‼️
 
Τάσο όταν πείρα τον αντιπρόσωπο τηλέφωνο να μάθω τις προδιαγραφές τις κάνης ,μου λέει... γιατί φίλε έχεις χαλαστει τόσο πολύ, νομίζεις θα έχεις τόσο μεγάλη διαφορά ?η αγορά τις Αμερικής θέλει να κλείσει την παραγωγή για δύο χρόνια στο συγκεκριμένο μοντέλο.κατι θα ξέρουν παραπάνω.ετσι λοιπόν αποφάσισα να το κρατήσω και να δω τι κάνει.σορυ αν σε κούρασα ,απλά πόσο δίκιο έχεις τελικά !!!
Ίσως κ να εχω δίκιο κάπου, αλλά που να το βρω........

Όταν μιλάω για επιδόσεις αυλων κλπ...
Δεν εχω στο νου μου πίνακες, χαρτιά, λαμαρίνες, ταχογραφους...
Φέρνω εικόνες από τα κυνηγοτοπια κ ανασυρω μνήμες, τόσο από δικές μου τουφεκιες όσο κ από συναδέλφων.........

Εχω δει από ηλικιωμένους λαγάδες με κοκκοροντουφεκα στον ώμο, μέχρι κ νεαρους τσιχλαδες με συγχρονες καραμπίνες.....
Ξέρω τι όπλα έχει ο καθένας κ τι γομωσεις ρίχνει.....

Εμπειρία κ καλη σκοπευση..........
Αλλά πρεπει να έχουμε κ κάτι άλλο να συζητάμε......

Τάσο μπορείς να μου δείξεις ακριβώς που διαφωνείς ; Και αν θες στον ενικό.
Πουθενά Λευτέρη.... Όλες τις γνώμες ακουω...
 
Κόλλησες στο 18.2 χωρίς να δώσεις Βάση στο 3.5 του κώνου που ελαχιστοποιεί την γωνία μετάβασης της γόμωσης εν συγκρίσει με έναν ίδιο αυλό κ 1 πόντο κώνο‼️
Πράγματι.χαζομαρα μου.ειχε κολλήσει το μυαλό μου σε αυτό που ήθελα να είναι και τα έβλεπα όλα μαύρα.
 
Κόλλησες στο 18.2 χωρίς να δώσεις Βάση στο 3.5 του κώνου που ελαχιστοποιεί την γωνία μετάβασης της γόμωσης εν συγκρίσει με έναν ίδιο αυλό κ 1 πόντο κώνο‼️
Κοντους κώνους είχαν τα όπλα άλλων εποχών......
Και η Beretta al 391 greystone προσφεροταν με 66cm κάννη, 18,2 αυλό, 70mm θαλαμη, τσοκακια 70mm, και μεγάλο κώνο, δεν θυμάμαι ποσο ακριβώς αλλά ήταν άνω από 5εκ......
Από την "κυνηγετικη εβδομάδα" που διοργανώθηκε το 1970 στον Έβρο...
Ένα μεγάλο κυνηγετικο γεγονός που κίνησε το ενδιαφέρον πολλων κυνηγών απο όλη την χωρα κ περιλαμβανε κυνήγι υδρόβιων, αγριοχοιρου,κυνήγι επιβλαβών, αγωνες σκοποβολής με πλουσια δώρα, ομιλίες κυνηγετικών οργανώσεων κλπ.....

Και μια ακόμα φωτο, με την διαφήμιση ενός πασιγνωστου καταστήματος κ φυσιγγιου........

(Να δουμε κ κανα πλαγιοκαννο εμείς οι αθεράπευτα ρομαντικοί εναπομείναντες.....)

IMG_20220113_153132.jpg
 
Κοντους κώνους είχαν τα όπλα άλλων εποχών......
Και η Beretta al 391 greystone προσφεροταν με 66cm κάννη, 18,2 αυλό, 70mm θαλαμη, τσοκακια 70mm, και μεγάλο κώνο, δεν θυμάμαι ποσο ακριβώς αλλά ήταν άνω από 5εκ......

Από την "κυνηγετικη εβδομάδα" που διοργανώθηκε το 1970 στον Έβρο...
Ένα μεγάλο κυνηγετικο γεγονός που κίνησε το ενδιαφέρον πολλων κυνηγών απο όλη την χωρα κ περιλαμβανε κυνήγι υδρόβιων, αγριοχοιρου,κυνήγι επιβλαβών, αγωνες σκοποβολής με πλουσια δώρα, ομιλίες κυνηγετικών οργανώσεων κλπ.....

Και μια ακόμα φωτο, με την διαφήμιση ενός πασιγνωστου καταστήματος κ φυσιγγιου........

(Να δουμε κ κανα πλαγιοκαννο εμείς οι αθεράπευτα ρομαντικοί εναπομείναντες.....)

View attachment 39837
Μην το λες ,η δική μου ,μισή ιντσα κώνο έχει ,σε 18.8 αυλό, θα μου πεις....μοντέλο του 97‼️(μαζί με το απολυτήριο της 7ηςεμα)
 
Τον ματζορο που τον γνώρισες βρε θηρίο?
Αχαχαχαχα που το ξερεις ρε με αγαπουσε πολυ το κορηδεβανε στο καφενιο δε βρησκει κυνηγι και με ελεγε φευγοντας τολη ελα λιγο να σε πω με ανοιγε το πορτ παγκαζ φουλ φασσα αστους να κελαιδανε ελεγε αχαχαχαχ
 
Ναι τεριαζει σε ολα τα κομφορτ
Τον Γιώργο τον είχα γνωρίσει στο σκοπευτήριο του Άβαντα πριν 18 χρόνια.ειναι μεγάλη φάτσα και πολύ καλό τουφέκι.με βοήθησε πολύ με τις προσκοπευσεις.τωρα για το πέλμα.αν κατάλαβα καλά έχεις κάποιο από την μπενελι που θες να το δώσεις ?
 
Αχαχαχαχα που το ξερεις ρε με αγαπουσε πολυ το κορηδεβανε στο καφενιο δε βρησκει κυνηγι και με ελεγε φευγοντας τολη ελα λιγο να σε πω με ανοιγε το πορτ παγκαζ φουλ φασσα αστους να κελαιδανε ελεγε αχαχαχαχ
Την πατέντα με το έξτρα ελατήριο στην μπενελι ο ματζορος μου την είπε,!!!!
 
Τον Γιώργο τον είχα γνωρίσει στο σκοπευτήριο του Άβαντα πριν 18 χρόνια.ειναι μεγάλη φάτσα και πολύ καλό τουφέκι.με βοήθησε πολύ με τις προσκοπευσεις.τωρα για το πέλμα.αν κατάλαβα καλά έχεις κάποιο από την μπενελι που θες να το δώσεις ?
Ναι αν θες εχω κανει πατεντα μακρυτερο και δε το δουλευω
 
Back
Top