Breda Team

Έχει κανείς στην κατοχή του breda ermes? Και αν ειναι καλο όπλο γενικά
Που το βρήκες αυτό? Έχει ωραία σκοπευτική γραμμή και αποσπώμενο φόντερο.
Εννοείται είναι καλό. Δεν το είχα ποτέ, αλλά το έχω περιεργαστεί καλά.
Θα το έπαιρνα, αν το έβρισκα σε καλή τιμή. Πολύ καλοκατασκευασμένο τουφέκι.
 
Που το βρήκες αυτό? Έχει ωραία σκοπευτική γραμμή και αποσπώμενο φόντερο.
Εννοείται είναι καλό. Δεν το είχα ποτέ, αλλά το έχω περιεργαστεί καλά.
Θα το έπαιρνα, αν το έβρισκα σε καλή τιμή. Πολύ καλοκατασκευασμένο τουφέκι.
IMG_20231029_064822.jpg
 
Τα εξωτερικά τσοκ με χαλάνε λίγο στην εμφάνιση...πιστευω είναι πιο όμορφα τα όπλα με τα εσωτερικά
Έχει το νόημα του. Τα ανοιχτά τσοκ είναι κοντά και έτσι το μήκος του όπλου είναι μικρό και βολέυει στο περπατητό και στις μπηχτές. Όσο σφίγγει το τσόκ είναι και πιο μακρύ και βολεύει όταν θες μακριά σκοπευτική γραμμή. Δεν είναι κακό. Άσε που είναι πιο βολικό στη συντήρηση
 
Έχει το νόημα του. Τα ανοιχτά τσοκ είναι κοντά και έτσι το μήκος του όπλου είναι μικρό και βολέυει στο περπατητό και στις μπηχτές. Όσο σφίγγει το τσόκ είναι και πιο μακρύ και βολεύει όταν θες μακριά σκοπευτική γραμμή. Δεν είναι κακό. Άσε που είναι πιο βολικό στη συντήρηση
Δεν ισχύει γιατί και ένα μέτρο να είναι το τσοκ δεν έχει ρίγα επάνω έτσι η σκοπευτική γραμμή πάει περίπατο που δεν χρειάζεται εάν το κοντάκι είναι στα μέτρα σου αρκεί το όπλο να έχει βάρος ώστε να τραβάει μόνο του στην πορεία παρασέρνοντας σε σε λογικά πλαίσια εάν θέλεις μακρινές βολές που απαγορεύονται τα σταμάτημα τα κατά το τράβηγμα της σκανδάλης
 
Δεν ισχύει γιατί και ένα μέτρο να είναι το τσοκ δεν έχει ρίγα επάνω έτσι η σκοπευτική γραμμή πάει περίπατο που δεν χρειάζεται εάν το κοντάκι είναι στα μέτρα σου αρκεί το όπλο να έχει βάρος ώστε να τραβάει μόνο του στην πορεία παρασέρνοντας σε σε λογικά πλαίσια εάν θέλεις μακρινές βολές που απαγορεύονται τα σταμάτημα τα κατά το τράβηγμα της σκανδάλης
Σωστός
 
Σωστός ο Γιάννης έτσι είναι. Οση κι αν είναι η προέκταση - εξωτερικό τσοκ δεν προσφέρει τίποτα στην σκοπευτική γραμμή επειδή χωρίς την ρίγα δεν φαίνεται. Κρύβεται πίσω από το τέλος της ρίγας και της κάννης. Το μάτι βλέπει μέχρι την ακίδα. Και τα περί βάρους σωστά . Προσωπικά το θέλω λίγο εμπροστόβαρο για να βοηθάει στην συνέχεια της κίνησης ( swing στα αρχαία ελληνικά νομίζω ) κατά την πυροδότηση .

Αν και είναι άκρως υποκειμενικό έχω μία μικρή ένσταση στο μήκος της κάννης. Είχα πάντα όπλα με 71 εκ κάννη. Το σκοπευτικό μου το πήρα στα 76εκ. και ... μετάνοιωσα που έχω όλα τα άλλα σε 71 .hair. . Για τα δίκαννα μιλάω επειδή η SX3 με την βεγάλη βάση κι αυτή εκεί περίπου έρχεται. Προσωπικά και για τα κυνήγια που κάνω ( δεν κυνηγάω μπεκάτσα και περπατητό κυρίως καρτέρι) τα 76 εκ. είναι ανεκτήμητα. Βγάζουν σκοπευτική εικόνα που εμένα προσωπικά μου ταιριάζει πολύ.
Αλλά είπαμε περί ορέξεως ...
 
Βασικα το συγκεκριμενο ειναι πιο προσεγμενο στη κατασκευή πιοτητα απο μια ραφαελο και τα εξωτερικα τσοκ ειναι μεγαλο ατου πολυμορφικο οπλο εχω τη ίδια κανη στη μπενελλι μου και δε το μετανιωσα Κάνεις ολα τα κυνηγια μια χαρα
 
Βασικα το συγκεκριμενο ειναι πιο προσεγμενο στη κατασκευή πιοτητα απο μια ραφαελο και τα εξωτερικα τσοκ ειναι μεγαλο ατου πολυμορφικο οπλο εχω τη ίδια κανη στη μπενελλι μου και δε το μετανιωσα Κάνεις ολα τα κυνηγια μια χαρα
Τολη τα εξωτερικα τσοκ δεν τα λες και ατου σε ενα οπλο Το δεχομαι να βαλεις σε μια καννη που ειχε καποιο ατυχημα εξωτ τσοκ Αλλα να βγαινει απο το εργοστασιο καινουργιο οπλο με εξωτ τσοκ ,ε ειναι καπως!!!!
 
Τα εξωτερικά τσοκ έχουν συν και μείον.
Κονταινει το μήκος κάνοντας το πιο μανιτζεβελο σε ανάλογα κυνήγια.
Είναι πιο εύκολο να αλλαχθούν.

Αλλάζουν την ισορροπία του όπλου ανάλογα με το χρησιμοποιούμενο μήκος του τσοκ.

Το αισθητικό κομμάτι είναι αυστηρά προσωπικό.
 
Τα εξωτερικά τσοκ έχουν συν και μείον.
Κονταινει το μήκος κάνοντας το πιο μανιτζεβελο σε ανάλογα κυνήγια.
Είναι πιο εύκολο να αλλαχθούν.

Αλλάζουν την ισορροπία του όπλου ανάλογα με το χρησιμοποιούμενο μήκος του τσοκ.

Το αισθητικό κομμάτι είναι αυστηρά προσωπικό.
Δεν νομίζω να θέλει κανένας να πάρει καινούριο όπλο και να έχει εξωτερικά τσοκ.
Άλλο τώρα ένα βίντατζ όπλο ,πχ AL 48 , εκεί τα εξωτετικά έχουν άλλη χάρη. Άλλο και μια καινούρια raffaello με εξωτερικά, δε ξέρω με χτυπαει κάπως αυτό.
 
Τα εξωτερικά τσοκ έχουν συν και μείον.
Κονταινει το μήκος κάνοντας το πιο μανιτζεβελο σε ανάλογα κυνήγια.
Είναι πιο εύκολο να αλλαχθούν.

Αλλάζουν την ισορροπία του όπλου ανάλογα με το χρησιμοποιούμενο μήκος του τσοκ.

Το αισθητικό κομμάτι είναι αυστηρά προσωπικό.
Συμφωνω σε ολα
 
Τολη τα εξωτερικα τσοκ δεν τα λες και ατου σε ενα οπλο Το δεχομαι να βαλεις σε μια καννη που ειχε καποιο ατυχημα εξωτ τσοκ Αλλα να βγαινει απο το εργοστασιο καινουργιο οπλο με εξωτ τσοκ ,ε ειναι καπως!!!!
Για μενα πρωσοπικα που κανω λιγο απ ολα τα κυνηγια μου ειναι πολυ βολικη
 
Back
Top