Breda Team

Προ καιρού είχα γράψει το παραπάνω ... Επειδή είχα καιρό να πάω σκοπευτήριο δεν ήξερα τη συνέχεια ... Τελικά το πρόβλημα αυτό λύθηκε, ήταν ελαττωματικό το "κοκοράκι" που σηκώνει τη γλώσσα, το βρήκε ο οπλουργός όπου πήγε το όπλο μέσω αντιπροσωπείας, και το αντικατέστησε.
Όμως χθες παρουσιάστηκε άλλο θέμα !!! Ενώ μέχρι τώρα δούλευε τα φυσίγγια sporting (28 gr) κανονικά, χθες του έβαλε τα 3 αντίβαρα στο κοντάκι για να του φτιάξει το ζύγισμα ... και από εκείνη τη στιγμή το τουφέκι έγινε μονόκαννο !!! Τουφεκιά και εμπλοκή !!! Στην αρχή είπαν ότι μπορεί να φταίνε τα φυσίγγια (Lambro sporting) αλλά το παιδί είχε και RIO 28gr και κάποια άλλα, πάλι το πρόβλημα συνέχιζε. Ένας παλιός σκοπευτής το κοίταξε και το έλυσε, και συμπέρανε ότι μάλλον το θέμα είναι στο κλείστρο και συγκεκριμένα στην περιστρεφόμενη κεφαλή.
Τότε ο υπάλληλος του σκοπευτηρίου έβγαλε το κλείστρο από τη Benelli του και το έδωσε και το βάλανε στην 930i (ολόκληρο το κλείστρο ως έχει) ...
Πήγε το παιδί κι έπαιξε μια πούλα, και ... ω του θαύματος ! καμία εμπλοκή. Μάλιστα του είπαν να δοκιμάσει και 24 γρ. του έδωσα εγώ μερικά Lambro trap, κι ένας άλλος RIO trap και κάποια άλλα, με όλα δούλεψε τέλεια !!!
Τότε ο σκοπευτής, αφού πίστευε ότι το θέμα το είχε η κεφαλή του κλείστρου, έβγαλε την κεφαλή από το κλείστρο της Benelli και την έβαλε στο σώμα του κλείστρου της Breda, ελπίζοντας ότι κι έτσι θα δούλευε κανονικά ... Όμως "ατύχησε" !!! Το όπλο ξανάγινε μονόκαννο, τουφεκιά κι εμπλοκή όπως και στην αρχή !!! Προφανώς το πρόβλημα δεν ήταν στην κεφαλή αλλά κάπου αλλού ... Περίεργα πράματα !!!
Όπως κοιτάζαμε τα δυο κλείστρα, δεν έχουν κάποια σημαντική διαφορά, μόνο ένα μικρό αυλάκι από κάτω που στη Breda είναι σε όλο το μήκος ενώ στη Benelli μέχρι τη μέση και ένα μικρό λοξό κόψιμο σε μια από τις πίσω γωνίες που στο ένα δεν υπάρχει (δε θυμάμαι σε ποιο από τα δυο). Αλλά αφού το όπλο δούλευε κανονικά με το κλείστρο της Benelli, αυτές οι μικροδιαφορές δεν νομίζω ότι έπαιξαν ρόλο ...
Η άλλη, πιο εμφανής, διαφορά είναι στις ουρές των κλείστρων. Απ' ότι είδα, της Benelli είναι μασίφ (μηχανουργικά διαμορφωμένη) ενώ της Breda αποτελείται από 3 κομμάτια, 2 πλαϊνά λαμάκια, κι ένα πίσω, συνδεδεμένα μεταξύ τους με 2 περτσίνια. Και επίσης προσέξαμε ότι έχει κάποιο τζόγο (δεξιά-αριστερά) στη σύνδεση με το σώμα του κλείστρου, λίγο περισσότερο από της Benelli ... Πιο πιθανό φαίνεται να οφείλεται εκεί το πρόβλημα, στην ουρά του κλείστρου ... αλλά "οριστικό πόρισμα" δεν βγήκε !!! Θα μιλήσει πάλι με τον αντιπρόσωπο και τον οπλουργό, ζητώντας αντικατάσταση του κλείστρου .... .xm.:(

Στέλιο και εγώ την είχα καψουρευτει την 930 και πολυ μαλιστα και είχα στεναχωρηθεί πολύ όταν έβγαιναν ένα ένα τα θεματάκια της
 
https://kourkoulosguns.gr/imiautomati-karampina-breda-aries-2.html
Ανεξαρτητα απο την τιμη, για καποιον που ψαχνει θεωρω πως ειναι μεγαλη ευκαιρια με το συγγεκριμενο μηκος καννης και τα εσωτερικα τσοκ.
Μάριε για μένα είναι ακριβή ας είναι σαν καινούργια....αν θυμάμαι καλά(χωρίς να είμαι σίγουρος)δεν έχει την παλιά κάννη breda
έχει μήκος κοντακίου 38,8 cm κάτι που απευθύνεται σε άνθρωπο 190+ ύψος οπότε θέλει δουλειά για κάποιον άλλο
επίσης ο ψηλός έχει φιάξει και το κοντάκι στα μέτρα του οπότε κι άλλη δουλειά
'ολα αυτά είναι έξοδα......βρίσκεις άλλο όπλο και λες είμαι ο 1ος ιδιοκτήτης :)
υ.σ. το πέλμα του όπως το βλέπω είναι καλό ;)
 
Μάριε για μένα είναι ακριβή ας είναι σαν καινούργια....αν θυμάμαι καλά(χωρίς να είμαι σίγουρος)δεν έχει την παλιά κάννη breda
έχει μήκος κοντακίου 38,8 cm κάτι που απευθύνεται σε άνθρωπο 190+ ύψος οπότε θέλει δουλειά για κάποιον άλλο
επίσης ο ψηλός έχει φιάξει και το κοντάκι στα μέτρα του οπότε κι άλλη δουλειά
'ολα αυτά είναι έξοδα......βρίσκεις άλλο όπλο και λες είμαι ο 1ος ιδιοκτήτης :)
υ.σ. το πέλμα του όπως το βλέπω είναι καλό ;)
Την παλια καννη εχει Μακη, ειναι εξαιρετικο κομματι, δυσκολο να βρεις αλλη τετοια σε αυτη την κατασταση, ομως ειναι λιγο τσουχτερη...
 
Την παλια καννη εχει Μακη, ειναι εξαιρετικο κομματι, δυσκολο να βρεις αλλη τετοια σε αυτη την κατασταση, ομως ειναι λιγο τσουχτερη...
Λιγοοοοοοο .sarcastic..sarcastic..sarcastic..
Επεσε το ματι μου εδω ....και μου φυγε το σκαλπ....
https://kourkoulosguns.gr/imiautomati-karampina-beretta-a302-83.html
Οπλο του 83..... 900 ευρω....
 
Οι τιμές των όπλων δεν βγαίνουν με βάση την χρονολογία κατασκευής,βγαίνουν με βάση την κατάσταση του εκάστοτε όπλου!!!για παράδειγμα μια Α302 αχρησιμοποίητη περνάει τα 1000€ σε τιμή πώλησης κι ας είναι μοντέλο του 1983!!!Αντιθέτως ένα ποιο καινούργιο μοντέλο όπλου σε καινούργια κατάσταση είναι πιθανόν να πιάσει λιγότερα χρήματα από την Α302!!!;)
 
Κ. Τακη το οπλο ειναι μεταχειρισμενο και με σταθερο 2* και οχι καινουργιο.
Οποτε καταλαβαινετε οτι αυτοματως σε περιοριζει και στο κυνηγι....
Ειναι καθαρα οπλο καρτεριτζιδικο.
Αν κανετε μια ερευνα αγορας ....θα δειτε οτι ιδια τετοια οπλα δεν πουλιουντε πανω απο 600 ευρω.
Και εδω γεννατε η απορεια.......γιατι καποιος να δωσει 900 ευρω για ενα μεταχειρισμενο οπλο 25ετιας και να μην παει να παρει ενα ολοκαινουργιο με εναλλασομενα τσοκ;
 
Κ. Τακη το οπλο ειναι μεταχειρισμενο και με σταθερο 2* και οχι καινουργιο.
Οποτε καταλαβαινετε οτι αυτοματως σε περιοριζει και στο κυνηγι....
Ειναι καθαρα οπλο καρτεριτζιδικο.
Αν κανετε μια ερευνα αγορας ....θα δειτε οτι ιδια τετοια οπλα δεν πουλιουντε πανω απο 600 ευρω.
Και εδω γεννατε η απορεια.......γιατι καποιος να δωσει 900 ευρω για ενα μεταχειρισμενο οπλο 25ετιας και να μην παει να παρει ενα ολοκαινουργιο με εναλλασομενα τσοκ;
Φίλιππα εχεις λαθος εδω φιλε μου.ειναι οπως τα λεει ο τακης.δεν εχει σημασία αν ειναι του 83 κι αν εχει στάνταρ κανη.θα σε παραπεμψω σε μια 302 που ειχε μια εποχή ο χατζιωτης ατουφεκιστη απο αμερικη η οποια ηταν στάνταρ 3 αστρα αλλα ειχε μέχρι το αυτακι του κλειστρου το προστατευτικό κάλυμμα του εργοστασιου.τιμη πώλησης 1500 ευρω.επισης η greystone η οποια ειναι πανω απο 10 χρονων μοντελο οπως και η stonecoat πωλούνται κοντα ή πανω απο 1000 ευρω αν ειναι σε καλη κατασταση.το ιδιο συμβαινει και με τα δικανα.δες ποσο πωλούνται τα 682 gold e σε καλη κατασταση ή και αλλων εταιρειων.απλα λεω για μπερετα γιατι μ αυτα ασχολουμαι.προσωπικα το 687 silver pigeon που ειχα μου ειχε πιασει καινουργιο 2000 ευρω και το πουλησα μετα απο περιπου 11 χρονια συνεχούς χρήσης 1500 ευρω.η κατασταση μετραει
 
Όλα σχετικά είναι... Σαν οπτική είμαι πιο κοντά στου Φίλιππα, αλλά αν κάποιος το πουλάει και 15.000 και βρεθεί αγοραστής μάλλον καλά έκανε και το πούλησε 15.000 ένα τέτοιο όπλο. Σαν αγοραστής κι εγώ δεν θα έδινα 900 γι αυτό το όπλο, σαν πωλητής μπορεί να την έβαζα και λίγο υψηλότερα και απλά να περίμενα το λαβράκι .yel.
 
Μήπως όμως στην Ελλάδα μυθοποιηθηκαν και λίγο αυτές οι σειρές οπότε απέκτησαν και μια συλεκτική αξία ανεβάζοντας βέβαια και την τιμή τους? Όχι ότι δεν είναι ωραία όπλα η καλοφτιαγμενα άλλο εννοώ καταλαβαίνεται.
 
Μήπως όμως στην Ελλάδα μυθοποιηθηκαν και λίγο αυτές οι σειρές οπότε απέκτησαν και μια συλεκτική αξία ανεβάζοντας βέβαια και την τιμή τους? Όχι ότι δεν είναι ωραία όπλα η καλοφτιαγμενα άλλο εννοώ καταλαβαίνεται.
Κωστα παιζει ρολο η κατασταση του οπλου σιγουρα αλλα αν εγω σου πουλάω 1 κιλό ρεβύθια 100 ευρω θα τα παρεις?ο καθενας ορίζει την τιμη που θελει.ο αγοραστής αποφασιζει
 
συμφωνώ με τον Ευριπίδη ο καθένας λέει μια τιμή κι όποιος θέλει ανταποκρίνεται η όχι,ανάλογα με την κρίση του και την εκτίμηση του
για να βοηθήσω λίγο περισσότερο θα σας πώ μια ιστορία που έζησα κάποτε :
όταν δούλευα εκτελωνιστής ένας εισαγωγέας(παλιός έμπειρος πετυχημένος) είχε φέρει κάποια εμπορεύματα(παιδικά παιχνίδια) που εμένα μου φάνηκαν ότι δεν πουλιούνται
έχοντας πολύ θάρρος μαζί του τον ρώτησα....κε Χρήστο θα πουληθούν αυτά;;;;;
μου λέει λοιπόν την εξής ατάκα:
Μάκη <<Δεν μένει πράγμα απούλητο και μουνί αγάμητο>> ha haaa
από τότε τον θυμήθηκα πάρα πολλές φορές :)

υ.σ. συγγνώμη για το ακατάλληλο της ατάκας,αν νομίζει η διαχ/ση ότι ενοχλεί ας το σβήσει
 
Last edited:
Κωστα παιζει ρολο η κατασταση του οπλου σιγουρα αλλα αν εγω σου πουλάω 1 κιλό ρεβύθια 100 ευρω θα τα παρεις?ο καθενας ορίζει την τιμη που θελει.ο αγοραστής αποφασιζει
Σίγουρα Ευριπο είναι και θέμα ζήτησης και όσο αυξάνεται ανεβαίνει και η τιμή, βέβαια και η συνολική κατάσταση παίζει ρόλο όπως και πόσο κοντά είναι στην αρχική, όσο ποιό πολλές οι παρεμβάσεις τόσο χαμηλώνει και το αντίτιμο.
 
Σίγουρα Ευριπο είναι και θέμα ζήτησης και όσο αυξάνεται ανεβαίνει και η τιμή, βέβαια και η συνολική κατάσταση παίζει ρόλο όπως και πόσο κοντά είναι στην αρχική, όσο ποιό πολλές οι παρεμβάσεις τόσο χαμηλώνει και το αντίτιμο.[/QUOTE
.shake hands.
 
Φίλιππα εχεις λαθος εδω φιλε μου.ειναι οπως τα λεει ο τακης.δεν εχει σημασία αν ειναι του 83 κι αν εχει στάνταρ κανη.θα σε παραπεμψω σε μια 302 που ειχε μια εποχή ο χατζιωτης ατουφεκιστη απο αμερικη η οποια ηταν στάνταρ 3 αστρα αλλα ειχε μέχρι το αυτακι του κλειστρου το προστατευτικό κάλυμμα του εργοστασιου.τιμη πώλησης 1500 ευρω.επισης η greystone η οποια ειναι πανω απο 10 χρονων μοντελο οπως και η stonecoat πωλούνται κοντα ή πανω απο 1000 ευρω αν ειναι σε καλη κατασταση.το ιδιο συμβαινει και με τα δικανα.δες ποσο πωλούνται τα 682 gold e σε καλη κατασταση ή και αλλων εταιρειων.απλα λεω για μπερετα γιατι μ αυτα ασχολουμαι.προσωπικα το 687 silver pigeon που ειχα μου ειχε πιασει καινουργιο 2000 ευρω και το πουλησα μετα απο περιπου 11 χρονια συνεχούς χρήσης 1500 ευρω.η κατασταση μετραει
Και μην ξεχνάμε Ευριπίδη πως η Α302 είναι η ανώτερη σε ποιότητα κατασκευής και από τις αλλες δύο που αναφέρεις!!:)
 
Καθε αντικειμενο "εχει" τον αγοραστη του, αυτο ειναι αποδεδειγμενο και το γνωριζουν πολυ καλα οι φιλοι μας καταστηματαρχες. Αρκει να μπορεις να
περιμενεις...
Ενας ιδιωτης δεν περιμενει, παρα μονο σε λιγοστες περιπτωσεις.
Η κατασταση του οπλου παιζει τον πρωτευοντα ρολο, θα πρεπει να συνεκτιμηθει ομως οτι αγορασθηκε με δραχμες και σημερα θα πωληθει σε ευρω,
αυτο απο μονο του σπρωχνει την τιμη του προς τα πανω, ποσο κοστιζε την εποχη που αγορασθηκε κλπ. Ολα αυτα βεβαια ισχυουν για - αποδεδεδειγμενα -
καλα οπλα, σαν αυτα που αναφερονται και οχι για ολα.
Και σε δυο χρονια να το δωσει στην ανωτερω τιμη παλι κερδισμενος θα ειναι, εαν βαλει στην τραπεζα το ποσο που εδωσε για την αγορα του, δεν θα
παρει απολυτως τιποτα. Ενα καταστημα εχει εξοδα, συντηρησης και βιωσιμοτητας, τιποτα δεν ειναι δωρεαν, πρεπει και αυτο να ειναι σεβαστο.
 
Για να πάρει την 302 ελαφρώς Μεταχειρισμένη ο πατέρας μου πριν Χρόνια, έδωσε 2 δικανα πλαγια καινούρια που είχε κερδίσει συν την χρηματική διαφορά. Μόνο με δραχμές τότε. Πολύ Προ κρίσεως κτλ.... Αυτό....
 
Θα κανω μια τελευταια παρενβαση επι του θεματος ... γιατι μαλλον δεν εγινα κατανοητος.....
Οταν αυτην την στιγμη στην αγορα βρισκεις ακριβως το ΙΔΙΟ οπλο και οχι μονο 1 αλλα αρκετα στην τιμη απο 500 εως 600 ευρω.....ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να πουληθει ενα μεταχειρισμενο οπλο στα 900;
Αν ηταν ολοκαινουργιο.... ισως να εβρισκε αγοραστη.....
Φυσικα την τιμη την βαζει ο εχων το προιον. . . ....αλλα δυστηχως την τιμη τελικα την καθοριζει η αγορα. ....
 
Στα όπλα παίζει ρόλο η διαγωγή που έχει δείξει, η κατάσταση του και τελευταία η χρονολογία. Πριν περίπου ένα χρόνο είχα βάλει αγγελία κι εδώ μια benelli elite που κατειχα μοντέλο 2005. Την είχα βάλει 1300 και τέλος 1200 ευρω. Με είχαν πάρει πολλοί πολλά τηλέφωνα αλλά κυρίως αν την δίνω 1000 η 1100 ευρω. Εγώ δεν είχα ανάγκη τα χρήματα και έριξα πόρτα σε δεκάδες τηλεφωνήματα. Κάποια στιγμή πήρε ένας σοβαρός άνθρωπος που μου είπε, εγώ φίλε αν είναι καλό το όπλο θα το πληρώσω όσο ζητάς. Ήρθε λοιπόν το είδε κι έπαθε πλάκα. Μου είπε επί λέξει: Αυτό το κακόμοιρο δεν έχει τουφέκισει καθολου; Ο άνθρωπος αμέσως το έκλεισε. Έδωσε 100 ευρω παραπάνω από τους αλλους που βλακωδώς με έπαιρναν τηλέφωνο και χωρίς να δουν το όπλο είχαν σκαλώσει στο μοντελο 2005 και στα 1100 ευρώ. Η δε maxus που πουλησα προχθες; δεν εμεινε στην αγγελια ουτε μιση μερα. Συμπέρασμα η κατασταση του οπλου το νο1 για μενα και φιλικη συμβουλή σε οσους αγοραζουν οπλα: ποτε μην κανετε παζάρια του τύπου π.χ να σου δώσω τόσο να το παρω; Πηγαίνετε πρώτα να δείτε το όπλο κι αν αξίζει δώστε αυτό το κατιτίς παραπάνω να το αποκτήσετε.
 
Back
Top