BRAIN Chokes - Βλητικές δοκιμές

Χρίστο, χρόνια πολλά καταρχήν.
Το βίντεο δείχνει τα σκάγια των συγκεκριμένων φυσιγγίων.
Δεν μιλά για "περιδίνηση".
Απλά την "περιδίνηση" την βλέπεις καθαρά σε κάποιες βολές, αν όχι σε όλες.

Τα σκάγια δεν κάνουν ούτε σπειροειδή, ούτε ελικοειδή τροχιά ούτε περιδίνηση ούτε οτιδήποτε άλλο συμμετρικό.
Κάνουν τυχαίες αλλαγές κατεύθυνσης ανάλογα με το πόσο παραμορφωμένα είναι.
Το πόσο αποκλίνει η τυχαία αυτή κίνηση της θεωρητικής (ομαλής), σαφώς έχει να κάνει με το μέγεθος, την ταχύτητα και την παραμόρφωση των σκαγιών.

Το απλοϊκό αυτό (αλλά πολύ έξυπνο σαν εκτέλεση και παρουσίαση) βίντεο το έβαλα για να "δούμε" και αν μπορούμε να εκτιμήσουμε την διάμετρο της τυχαίας αυτής κίνησης των σκαγιών.
Τα φυσίγγια είναι συγκεκριμένα όπως και τα νούμερα των σκαγιών.

Το πόστ μου με το βίντεο ήταν σε απάντηση του παρακάτω πόστ του Κωστή.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/brain-chokes.779/post-660621
Θεωρώ δηλαδή ότι με νορμάλ σκάγια αν σημαδέψεις την γωνία του (υπό γωνία) τοίχου δεν θα έχεις κυκλική κατανομή.

Όταν όμως λες ότι:
"10 - 30 εκατοστά διάμετρος περιδίνησης (και πάντα ανάλογα με το νούμερο) δεν είναι τίποτα για "αεροδυναμικά σφαιρίδια" που επιταχύνθηκαν από 0 σε 400+ m/s μέσα σε miliseconds και πέρασαν από διαδοχικές εναλλασσόμενες φάσεις slipstreaming και air breaking"
αυτό είναι προσωπική σου εκτίμηση ή υπάρχουν βίντεο που το υποστιρίζουν ;

ps
Το slipstreaming και το air breaking δεν έχουν σχέση με το μέγεθος της "περιδίνησης" πιστεύω.
Σε λίγα μέτρα από την κάνη αυτά τα φαινόμενα σταματούν.
Μόνο η παραμόρφωση έχει.

Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και στις επιστρέφω για την γιορτή σου (προσκόπευση 3 ημερών! οεο)

1) "Τα σκάγια δεν κάνουν ούτε σπειροειδή, ούτε ελικοειδή τροχιά ούτε περιδίνηση ούτε οτιδήποτε άλλο συμμετρικό.
Κάνουν τυχαίες αλλαγές κατεύθυνσης ανάλογα με το πόσο παραμορφωμένα είναι."

Η παραμόρφωση είναι συνέχεια παρούσα, συνεπώς και η αλλαγή πορείας διαρκής και αυτό συνιστά περιδίνηση.

2) "Το απλοϊκό αυτό (αλλά πολύ έξυπνο σαν εκτέλεση και παρουσίαση) βίντεο το έβαλα για να "δούμε" και αν μπορούμε να εκτιμήσουμε την διάμετρο της τυχαίας αυτής κίνησης των σκαγιών."
Δεν είδα κάτι που να βοηθάει προς αυτή την κατεύθυνση, συγκεχυμένα και θολά τα περισσότερα πλάνα χωρίς καθαρή θέαση των σκαγιών.

3) "Θεωρώ δηλαδή ότι με νορμάλ σκάγια αν σημαδέψεις την γωνία του (υπό γωνία) τοίχου δεν θα έχεις κυκλική κατανομή."
Και το βίντεο αυτό πως απάντησε στην ανάρτηση του Κωστή; Και η βολή σε γωνία τοίχου που είπε ο Κωστής, τι νόημα έχει, ποιά η διαφορά εάν δεν είναι υπό γωνία; Και τα 27 μέτρα, τι επιλογή απόστασης είναι αυτή, έγινε με κάποιο κριτήριο; Και γιατί δεν θα είναι κυκλική η κατανομή; Δεν θα προλάβει ικανός αριθμός σκαγιών να περιδινηθεί;

4) "αυτό είναι προσωπική σου εκτίμηση ή υπάρχουν βίντεο που το υποστιρίζουν ;"
Προσωπικές δοκιμές επαλήθευσης στοιχείων και πληροφοριών καθώς ποτέ μου δεν δέχτηκα σαν δεδομένο οτιδήποτε, κάτι που με διαφοροποιεί άρδην από τους άκαπνους παπαγαλίζοντες θεωρητικούς "ειδικούς" και "δασκάλους" του χώρου
Επιπλέον, ξανασκέψου αυτά που ανέφερα για τα διασποράς και απλά μετάφερε την εξέλιξη του ίδιου φαινομένου υπό κλίμακα στα κανονικά φυσίγγια


5) "Το slipstreaming και το air breaking δεν έχουν σχέση με το μέγεθος της "περιδίνησης" πιστεύω.
Σε λίγα μέτρα από την κάνη αυτά τα φαινόμενα σταματούν. Μόνο η παραμόρφωση έχει."

Τα δύο πρώτα δίνουν την πρώτη έντονη εκκίνηση τυχαίων αποκλίσεων από την ευθύγραμμη πορεία και η παραμόρφωση φροντίζει την διαρκή συνέχισή τους καθώς τα σκάγια σαφώς δεν ξανα-αποκτούν τέλειο σφαιρικό σχήμα κατά την πορεία τους στον χώρο

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Πολυ ωραια η αναλυση των φωτο Κ Σωτηροπουλε, και συμφωνω με οσα διευκρινιζετε στην τελευταια αναρτηση. Παραθετω σχεδιο οπως εχω δει σε δικες μου δοκιμες. Αρχικα πιστευοταν οτι τα σκαγια του Α στα 10μ θα ειναι τα ιδια με αυτα του Γ στα 30μ , γιατι οτι ηταν να παιχτει παιχτηκε στην κανη και λιγα μετρα μετα, και ειχαν ολα παρει πλεον την τελικη πορεια. Βλεπανε ομως ο,τι κατι δε κολλαει , κυριως γιατι υπηρχαν κεντρικα σκαγια πολυ αδυναμα σε σχεση με τα διπλανα τους , εκαναν αυτο το πειραμα (και αλλα με βαψιμο σκαγιων κλπ αποτυχημενα ). Αφου λοιπον η μιση τουφεκια Α πεσει πανω στον τοιχο , η υπολοιπη Β παιρνει την κοκκινη κατανομη στα 30μ. Υπαρχουν και ανεμοσκαγα στο Γ εκτος κοκκινου.
Κανω 40 χρονια απλες αρχικες δοκιμες φυσιγγιων στα 28μ , γιατι εκει ειναι ακομα μαζεμενη η τουφεκια , και βγαζω ακρη με το ματι. Επισης ειναι η αποσταση που μπορω να δοκιμασω ολα τα τσοκ. Δεν ντρεπομαι να το πω , πως βλεποντας ενα βιντεο του Ναυπλιωτη με δοκιμες στα 27μ , λεω κατι καλυτερο θα ξερει :rolleyes: και τωρα δοκιμαζω στα 27μ.
Οσο αυξανεται η αποσταση πχ 36μ -40μ , η ελλειπτικη κοκκινη τεινει να γινεται κυκλος. Και ναι εχετε δικιο, ο ελικοειδης δινει εντονοτερο το φαινομενο
IMG_20211228_170051.jpg
 
Να πω εδώ πως όλες οι τουφεκιές είναι σχετικά blown up ("διαλυμένες") και ίσως να θέλουν κάποιες αλλαγές, ο Νίκος Π σίγουρα θα ξέρει γιατί έφτιαξε αυτό το setup και πως μπορεί να το αλλάξει



Κ, Σωτηροπουλε απο που βγαλατε το συμπερασμα οτι οι τουφεκιες μου ειναι σχετικα ''διαλυμενες'' ??
Τι εννοειτε Διαλυμενες ??
Διαλυμενες....απο τα κεντρα τους ?? Απο την κατανομη τους στα 15 ή 20 μετρα ??
Απο κατι αλλο που ισως εγω δεν γνωριζω ??

Θα ηθελα...εαν εχετε καποιες τουφεκιες ΜΗ διαλυμενες....να μου τις δειχνατε...ωστε να ξερω τι πρεπει
να διορθωσω στα σεταπ μου.

ΥΓ. Δεν προκειται για αντιπαραθεση....απλα για να μαθω ρωταω...και σας ευχαριστω!!!!
 
Last edited:
Όλο λέω πως οι 2d πίνακες δεν αξίζουν να ασχολούμαι μαζί τους και όλο με τέτοιους έχω να κάνω και να αναλύω
Χρίστο έχω κάποιες ερωτήσεις ...

1. Με ποιούς "πίνακες" αξίζει να ασχολούμαστε ;
3d ;;; Φωτογραφίες ;;; Υπάρχει κάτι άλλο ;;;
Τι έχει για εσένα την μεγαλύτερη προστιθέμενη αξία ;;;
Μην μου πεις πραγματικές βολές σε θηράματα !!!!

2. Θέλω να μου εξηγήσεις την μεθοδολογία με την οποία εξάγεις την αποτελεσματική επιφάνεια της τουφεκιάς.
Λογικά, βρίσκεις το κέντρο της τουφεκιάς, βρίσκεις το πλησιέστερο στο κέντρο κενό 12,5 cm ή μεγαλύτερο.
Σχεδιάζεις το κενό σαν κύκλο με την μεγαλύτερη δυνατή διάμετρο (ελάχιστη το 12.5).
Σχεδιάζεις τον κύκλο με κέντρο, το κέντρο της τουφεκιάς που να είναι εφαπτόμενος στον κύκλο του εγγύτερου κενού και το εμβαδό αυτό είναι η αποτελεσματική επιφάνεια.
Αν κάνω λάθος πες μου.
Οι ερωτήσεις είναι οι εξής
2.1. Το μικρότερο κενό είναι αυτό με διάμετρο 12.5cm ή έχει άλλη διάμετρο ;
2.2. Πως αλλάζει η διάμετρος αυτή (τα 12.5 εκατοστά) ανάλογα το νούμερο των σκαγιών ;
Στα σκάγια #10 πόση γίνεται ;
Στα σκάγια #2 πόση δίνεται ;

3. Θεωρείς τα
http://www.shotgun-insight.com/
http://www.targettelemetrics.com/
Ενδιαφέροντα ή όχι.
Υπάρχει κάποιο άλλο software, ανάλυσης κατανομής που θεωρείς αξιόπιστο ;

Ευχαριστώ, ...
 
Oλη την δουλεια την εκανε το ΣΕΤΑΠ σε συνδιασμο βεβαια με το BL !!!

ΥΓ, Μου εκανε εντυπωση....που κανεις δεν ρωτησε για το σεταπ...Ο ''τυπος'' που το εστησε...το βαζει
3το στην μπεκατσα....κατεβαζει τις κλαρες και την μπεκατσα....και που και που ολο και καποιον λαγο
βαζει στην βουργια του!!! ;)
Μπορείς να γράψεις αναλυτικά πως έστησες τον Lb6 και το σετάπ ?
 
Σε Νίκο Π
Blown up ή patchy τουφεκιές, ελληνιστί "διαλυμένες" ονομάζονται οι τουφεκιές που έχουν ανακατεμένα κενά και νέφη σκαγιών σε τυχαία διάταξη. Οι δικές σου έχουν μια τέτοια διάταξη μόνο σε κάποια όμως σημεία, αλλά αυτό είναι κατανοητό και αναμενόμενο καθώς τις προόριζες υποθέτω να βγάζουν σχετικά ανοικτή τουφεκιά και χρησιμοποίησες μεσόταπα (και με λίγο υψηλές - να υποθέσω- πιέσεις?)
Τουφεκιές μη διαλυμένες (όπως το εξέφρασες και εσύ) είναι -για να μην πάμε μακριά- οι.....δικές σου στη σελιδα 124! (όπου και πάλι το BL πρωτεύει με flying colours!)
Θέλω εδώ να σε ευχαριστήσω για τον κόπο και τη προσπάθεια που έκανες ώστε να γίνουν όλες αυτές οι δοκιμές που εγώ, καθιστός και από την άνεσή μου, είχα την ευκαιρία να σχολιάσω.

Σε gvp9000
Ως προς το 1).
Ποιά τεστ θεωρώ πως είναι πραγματικά αξιόπιστα;
- Βολές σε διαδοχικής διάταξης πίνακες από πολύ διαπερατό υλικό σε αποστάσεις ανάλογα με τις τυπικές βολές στο σκοπούμενο θήραμα.
- High speed video με γομώσεις 2 ή 3 διαφορετικών χρωμάτων σκαγιών με ταυτόχρονη τοποθέτηση είτε σε στρώσεις είτε δεξιά/αριστερά.
Είναι γνωστό πως ο "μάστορας", σε όλες τις τέχνες, πολλές φορές χρειάζεται να κατασκευάζει ο ίδιος τα εργαλεία του.
Βλέπεις, στην προσπάθειά μου να φτάσω εκεί που ήθελα, αναγκάστηκα να εφεύρω μέχρι και πρωτόφαντες, εξ' όσων γνωρίζω, μεθόδους 3D πειραματισμού, αφήνοντας τους διαφόρους "Doctors" στη Αμερική να πουλάνε για δική τους την εφαρμογή που το Photoshop προσέφερε πολύ πριν αυτοί "ανακαλύψουν" τα διάφορα Insights κλπ.
- Και ναι, η πράξη είναι αυτή που έχει την απολύτως μεγαλύτερη αξία. Δεν είναι όλα υποκείμενα σε απόλυτες μετρήσεις. Μόνο στην πράξη κρίνεται (αλλά και μόνο από σχετικούς ειδικούς) πχ η αποτελεσματικότητα μιάς ανάρτησης αυτοκινήτου F1 ή Rally. Δεν υπάρχει μέτρηση που να προβλέπει τη συμπεριφορά της σε όλο το φάσμα των ταχυτήτων, ακτίνας στροφών, την συνεργασία της με το σύστημα πέδησης, με το σύστημα κατεύθυνσης κλπ. Είναι τόσο πολυπαραγοντικά μερικά μεγέθη που μόνο η πράξη αναδεικνύει προτερήματα και ελαττώματα.
Αλλιώς δεν θα έβγαζε τόσα εκατομμύρια ο κοντοχωριανός μου ο Τομπάζης ως ο καλύτερος σύγχρονος αεροδυναμιστής στη F1. Θα τα βάζανε όλα σε ένα ..... insight και θα γινόντουσαν όλοι Τομπάζηδες!

Ως προς το 2).
- Εφόσον στη πραγματικότητα, ο μόνος άμεσα προσβάσιμος αλλά και οικονομικά προσιτός τρόπος ελέγχου μιάς τουφεκιάς είναι οι ... 2d πίνακες, αναγκαστικά έχω χρησιμοποιήσει και εγώ στο site μου, καθώς αυτούς έχουν μάθει όλοι να περιμένουν να δουν. Αν πας λοιπόν στο site μου, στη σελίδα https://brainchokes.com/el/toufekies/, εκεί θα καταλάβεις πιστεύω εύκολα τη σχετική μεθοδολογία μου
- Τα 12,5 εκ είναι σε μετρικό οι 5 ίντσες; Εγώ κρίνω τα κενά ανάλογα με το νούμερο σκαγιών που πρέπει να χρησιμοποιηθεί για το κάθε θήραμα σε σχέση με τη ζωτική επιφάνεια του συγκεκριμένου θηράματος. Στους πίνακες του site μου μιλάω για 36 γρ νο6 και πέρδικα.

Ως προς το 3)
- Τώρα τελευταία, οι διάφοροι "Doctors" έχουν ξεφύγει ως προς το ποσοστό πιθανότητας θανάτωσης και τείνουν να δηλώνουν πως μόνο το full / extra full έχει πραγματικά καλές πιθανότητες, με όλα τα υπόλοιπα τσοκαρίσματα να είναι μη πραγματικά επαρκή! Βγάλε συμπέρασμα κατά πόσο αυτοί έχουν υπάρξει ποτέ κυνηγοί ή σκοπευτές....
- Τη γνώμη μου για αυτά τα "εμπορικά προϊόντα" την εξέφρασα παραπάνω. Η δε πλάκα είναι πως ο Jones έχει δηλώσει ότι το insight του θα το αφήσει κληρονομιά στη ανθρωπότητα μετά τον θάνατό του! Αντιλαμβάνεσαι επίπεδο;
- Αν υπάρχει κάποιο άλλο software ανάλυσης κατανομής που να θεωρώ αξιόπιστο ; Και βέβαια υπάρχει, τα μάτια μου και τα μάτια σου, μετά από πλούσια εμπειρία στο να βλέπουμε και όχι απλώς να κοιτάμε τις τουφεκιές.
Όμως και πάλι θα δεις πως, όπως πάντα, θα καταλήγουμε να χρησιμοποιούμε αυτό που κάνει πιο καλά από όλα τα άλλα τη δουλειά μας, είτε αυτό είναι τσοκ, είτε φυσίγγι, είτε όπλο. Και η δουλειά είναι οι περισσότερες επιτυχίες στο κυνήγι και όχι οι καλύτερες "ζωγραφιές" σε πίνακα.
Αυτό που πάντα λέω: το απόλυτο κριτήριο είναι μόνο η απόδοση στην πράξη.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes

ΥΓ Θα απέχω για κάποιο καιρό από το forum εξαιτίας φόρτου εργασίας και εξέλιξης νέων προϊόντων. Παρακαλώ να μην θεωρηθεί αδιαφορία το ότι δεν θα απαντάω σε σχετικές ερωτήσεις γύρω από τα BRAIN.
 
Last edited:
Σε Νίκο Π
Blown up ή patchy τουφεκιές, ελληνιστί "διαλυμένες" ονομάζονται οι τουφεκιές που έχουν ανακατεμένα κενά και νέφη σκαγιών σε τυχαία διάταξη. Οι δικές σου έχουν μια τέτοια διάταξη μόνο σε κάποια όμως σημεία, αλλά αυτό είναι κατανοητό και αναμενόμενο καθώς τις προόριζες υποθέτω να βγάζουν σχετικά ανοικτή τουφεκιά και χρησιμοποίησες μεσόταπα (και με λίγο υψηλές - να υποθέσω- πιέσεις?)
Τουφεκιές μη διαλυμένες (όπως το εξέφρασες και εσύ) είναι -για να μην πάμε μακριά- οι.....δικές σου στη σελιδα 124! (όπου και πάλι το BL πρωτεύει με flying colours!)
Θέλω εδώ να σε ευχαριστήσω για τον κόπο και τη προσπάθεια που έκανες ώστε να γίνουν όλες αυτές οι δοκιμές που εγώ, καθιστός και από την άνεσή μου, είχα την ευκαιρία να σχολιάσω.


Δεν ειναι θεμα '' διαλυμενης'' τουφεκιας....και ο όρος διαλυμενη τουφεκια ειναι λαθος για μενα.
Αυτην την ωρολογια την χρησιμοποιουν.....οσοι δεν γνωριζουν οτι καθε βυσμα ( συγκεντρωτηρας )
εχει την δικη του συγκεντρωση και κατανομη....
Σε αυτες τις τουφεκιες θελουμε το εξτρα τσοκ να μας φτιαξει την τουφεκια...δλδ αυτο που κανει το BL.
Δεν ειναι ουτε θεμα πιεσεων.... τουλαχιστον στα δικα μου φυσιγγια....ειναι θεμα καθαρα βυσματος.
Προσωπικα ειδα τις διαφορες που δινει το BL...και για μενα ειναι ικανοποιητικες....στα μετρα που δοκιμασα.
Δεν ξερω τι αρεσει στους αλλους....Αβυσσος η ψυχη και τα ''θελω'' του καθε ανθρωπου...
Δεν ξερω τι θα κανει στα 10 μετρα με ποιο αποκεντρωτικο φυσιγγιο....θα το δοκιμασω τις επομενες
ημερες...
Σε ευχαριστω και εγω για τα καλα σου λογια , και την απαντηση!!!
Καλη δυναμη και επιτυχια σου ευχομαι σε οτι ετοιμαζεις....και καλες γιορτες....παντα με υγεια!!!
 
Για αλλη μια φορα....Καλη Χρονια....Παλικαρια.... :)
Την πρωτη μερα του χρονου....την Τιμησα με δοκιμες Διασπορας...ειναι αρκετες....τις ταξινομησα και τις
ανεβαζω σημερα!!!
Ξεκινησα με δυο φυσιγγια του Αειμνηστου ( Δασκαλου ) STOKA ....Με διασπορας και αναποδο αποκεντρωτηρα
ωστε να εχετε μετρο συγκρισης!!!
Τα φυσιγγια του STOKA ειναι με Ν6 ΣΚΑΓΙΑ....Δεν ειχα αλλο νουμερο....
Τα συμπερασματα βγαινουν.....δεν μας ''ενδιαφερει'' η ποσοτητα των σκαγιων...μας ενδιαφερει το
ανοιγμα της τουφεκιας....

εικόνα_Viber_2022-01-02_11-32-23-599.jpgεικόνα_Viber_2022-01-02_11-32-44-780.jpgεικόνα_Viber_2022-01-02_11-32-59-314.jpgεικόνα_Viber_2022-01-02_11-33-08-948.jpgεικόνα_Viber_2022-01-02_11-33-19-700.jpg
 
Ξεκινησα απο τα 10 μετρα.....
Τα 10 μετρα θελουν ''ειδικο'' διασπορας....για υπαρχει ανοιγμα στην τουφεκια.... με ''νορμαλ'' διασπορας
μην ψαχνετε τα 10 μετρα....με οποιο ΤΣΟΚ και να ριξετε!!!


εικόνα_Viber_2022-01-02_11-51-49-181.jpgεικόνα_Viber_2022-01-02_11-52-02-695.jpgεικόνα_Viber_2022-01-02_11-52-11-317.jpgεικόνα_Viber_2022-01-02_11-52-18-476.jpg

Τις επομενες ημερες θα ανεβασω δοκιμες με ΕΙΔΙΚΑ διασπορας για τα 10 μετρα...
 
Παμε κα στα 20 μετρα.....Αυτην την φορα....ο Αναποδος αποκεντρωτηρας με ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ μαμα ....και το BL .


εικόνα_Viber_2022-01-02_12-27-19-364.jpgεικόνα_Viber_2022-01-02_12-27-29-884.jpgεικόνα_Viber_2022-01-02_12-27-36-596.jpgεικόνα_Viber_2022-01-02_12-27-42-697.jpg

Αυτα για σημερα παλικαρια.....Υγεια και θηραματα να εχουμε....και φυσιγγια θα φτιαξουμε....

Τις επομενες ημερες....θα ανεβασω δοκιμες...με δυο Νουμερα σκαγιων....που εχουν ενδιαφερον....
καθως και τα υπερ διασπορας.... για απο 8 εως 15 μετρα.
 
Άρα συμφωνούν ότι σε αυτές τις αποστάσεις το εργοστασιακό τσοκ κύλινδρος σε καλύπτει απόλυτα :)
Μα είναι δυνατόν να εξετάζουν (ανταπάντησε μου) στα 15-20-25, τι κύκλο 76εκ να δεις και τι κύκλο 53εκ, αφού η συγκέντρωση αξίζει πρακτικά το 100%.
Ε α γεια σου θα σου πω κι εγω!!!!.big smile.
Τι να το κάνω σε αυτές τις κοντινές αποστάσεις το ειδικό τσοκ, πόσο μάλλον όταν για να το αποκτήσω το πληρώνω όσο μία άδεια κυνηγίου. Μόνο το ειδικό φυσίγγι (βρίθει το εμπόριο) θα δώσει το επιπλέον άνοιγμα και την επιπλέον διόρθωση, ακόμα και με στενότερο τσοκ.
Όπως έχετε πει, δε φτάνει μία δοκιμή για να βγάλουμε συμπέρασμα. Με μία δοκιμή όμως ψάλλατε αλληλούια για το τσοκ. Εγώ δεν το μηδενίζω, δεν το κατηγορώ ότι είναι άχρηστο, δεν το θάβω, προσπαθώ να φέρω την ψύχραιμη οπτική, γιατί νομίζω ότι ο υπέρμετρος ενθουσιασμός που καταγράφεται δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που βλέπουμε. Και προσέξτε, για την επιβεβαίωση δεν αρκεί σίγουρα μία δοκιμή. Για την διάψευση αρκεί, όμως, ώστε να μην μπορέσει να προκύψει γενικός κανόνας.

Κύριε Νίκο μου με λίγα λόγια μου λέτε ότι το τσοκ το έβγαλε για τα φυσίγγια σας ο κύριος Σωτηρόπουλος ???? Το ότι έσπασε κέντρα σε υπερσυγκεντρωτικα φυσίγγια τι πρακτικό αντίκρυσμα έχει στο μέσο κυνηγό που σκέφτεται να δώσει 100€ για ένα τσοκ???



Μπορεί να είμαι και υπερβολικά φτωχός ή υπερβολικά τσιγκούνης για να δεχτώ να πληρώσω 100€ για τσοκ κοντινών αποστάσεων, πόσο μάλλον όταν το βλέπω να έχει πολύ κοντινή εικόνα με ένα εργοστασιακό κύλινδρο που δε δικαιολογεί τη χρηματική διαφορά. Τουλάχιστον σε βολές που έχουμε δει και τώρα, αλλά και παλιότερα σε αντίστοιχο αναλυτικό τεστ.

Το είχα γράψει σε άλλο θέμα με τελείως άλλη αφορμή, προτιμώ να ψάξω το ιδανικό ή τέλειο φυσίγγι παρά το τσοκ.
Κι αν είναι να πάρω το κάτι παραπάνω θα το ψάξω σε ένα τσοκ όπως το TL, το LR ή το BX της εταιρείας, σε τόσο μακρινή απόσταση, δηλαδή που το φυσίγγι θα αρχίζει να ταβανιαζει από δυνατότητες και θα θέλει το boost απ' τα περιφερειακά χαρακτηριστικά του όπλου μου. Επίσης να με συγχωρείτε αλλά καμπάνα για τα 35μ δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ. Δεν είναι το θήραμα δισκάκι και ο νοων νοείται.
Ολη η ουσια ειναι πως με ενα τσοκ κωνο αυλο θα γινουν πιο πολα τα πουλια στην τσαντα σε στραβομενους φιλε ειναι και καπια ατομα που βαρανε με οπιοδηποτε τσοκ αλλα εχουν τσοκομανια
 
Εγω βλεπω οτι με τετια τσοκ και φυσιγγια διασπορας πιο ευχαριστιμανοι πελατες ειναι η αλεπου το κουναβι και η πλεων επιβεβαιομενη παρουσια της η αγριογατα δεν εχω σκοπο να προσβαλω κανεναν απλα η ουσια ειναι αυτη στο τελος
 
Παμε κα στα 20 μετρα.....Αυτην την φορα....ο Αναποδος αποκεντρωτηρας με ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ μαμα ....και το BL .


View attachment 38972View attachment 38975View attachment 38976View attachment 38977

Αυτα για σημερα παλικαρια.....Υγεια και θηραματα να εχουμε....και φυσιγγια θα φτιαξουμε....

Τις επομενες ημερες....θα ανεβασω δοκιμες...με δυο Νουμερα σκαγιων....που εχουν ενδιαφερον....
καθως και τα υπερ διασπορας.... για απο 8 εως 15 μετρα.
Ελικας Θώδη κ μαμά τσοκ♥️.love.
 
Ελικας Θώδη κ μαμά τσοκ♥️.love.

Φιλε βλεπεις ενα ''απλο'' διασπορας....Διασπορας υπαρχουν αμετρητα στησιματα.... Ο ελικας θωδη...
μπορει να δωσει Απιστευτα αποτελεσματα ειδικοτερα σε δυο νουμερα σκαγιων!!! Επισεις ο αναποδος
διασπορεας θελει κλειστα τσοκ....αυτος ειναι και ο λογος που το BL δεν εδωσε αυτο που περιμενα....
δλδ δεν δουλεψε οπως δουλευει σε αλλα βυσματα....

Τωρα οπως εγραψα και ποιο πανω.....τα 8 και 10 μετρα τα ξεχναμε....Σε αυτα τα μετρα δεν ''παιζουμε'' με
τσοκ.....εκει το φυσιγγιο θα κανει την διαφορα.....με οτι τσοκ και να βαλεις....
Και οταν λεω διασπορας 8-10 μετρων....εννοω να εχει ανοιγμα 76-80 εκατοστων ...και το φυσιγγιο τα 15 μετρα....
και στα 17-18 να εχει ''πεθανει''...
Και λεω για ολοστρογγυλα σκαγια....ουτε οβαλ ...ουτε φακες....ουτε τετραγωνα....χωρις αυτο να σημαινει
οτι δεν κινδυνευει ο σκυλος σου εαν ριξεις χαμηλα....
Ειναι εφικτο να γινει ενα τετοιο φυσιγγιο....ο προβληματισμος ειναι....στο κατα ποσον ειναι χρησιμο!!! ;)
 
Back
Top