BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Άρα εξετάζουν κατανομές στα 15,20,25 μ με #8,5 και βλέπουν διαφορές σε μια τουφεκιά με 92% συγκέντρωση η μία και 94% η άλλη.
Γιατί εγώ δε βρίσκω λόγο να αγοράσεις ένα ακριβό τσοκ για τόσο ελάχιστες διαφορές σε τόσο μικρές αποστάσεις.


Καλησπερα Ντοκτορ μου!!! Ακου την γνωμη μου....1ον μην κοιτας την συγκεντρωση....την κατανομη
θα κοιτας για να βγαλεις το οποιο συμπερασμα....2ον....Ουτε κουμπαρος ουτε βαφτισιμιος του
Κ. Σωτηροπουλου ειμαι.....Αλλα να λεμε τα πραγματα με ονομα τους....
Βρες μου ενα εμπορικο φυσιγγιου που να βγαζει στα 30 μετρα 86% ...με 3* αστρα μαμα τσοκ...Δεν
υπαρχει.....στην καλυτερη περιπτωση 70% και αυτο ειναι θεωρητικο τις περισσοτερες φορες.,,,65%
εχουν τα περισσοτερα...
Εφοσον λοιπον μπορεσε και εσπασε τα κεντρα της δικης μου τουφεκιας.....το τσοκ κανει αυτο που υποσχεται!!!
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη φιλε μου!!! :)
 
Last edited:
στα 35μ έχω με ΤΜ αν κάνει και ρουμελιώτη 32γρ νο9 και δύο fantom s4 & f32 ( 1x1 το χαρτόνι ) όπλο breda 930View attachment 38144View attachment 38145View attachment 38146
αυτές τις βολές δεν είδα να σχολιάζουμε, κριμα που δεν είναι κάθετες οι φωτο
φίλε παύλο αν είχες καμία με νο6 στα 35-36 μ θα μπορούσαμε να την αναλύσουμε
 
Αυτη η τουφεκια γιατι δεν σας αρεσε? Εχει λιγο χαμηλοτερη ισοκατανομη αλλα εχει και ενα κυκλο κενων λιγοτερο απο το BL που γινεται η συγκριση, δεν βλεπω να υστερει καπου ο κυλινδρος...και οι διαφορες ειναι παρα πολυ μικρες σε σχεση με την προηγουμενη τουφεκια.
 
Αυτό που βλέπω εγώ ξεκάθαρα είναι πως μέχρι και τα 20 μέτρα είναι στα ίδια σχεδόν επίπεδα και τα 2 τσοκ..
Στα 25 μέτρα η ισοκατανομή του bell κάνει την διαφορά...
Όμως ο κύλινδρος και το bell προορίζονται για κοντινές έως μεσαίες αποστάσεις,δηλαδή έως τα 20 μέτρα..
Εγώ προσωπικά εφόσον θα ήθελα να πάρω ένα τσοκ για τις " μαύρες" όπως και για απογευματινό που τα πουλιά περνάνε σε κοντινές αποστάσεις,βλέποντας τους πίνακες του κυρίου Νίκου και τον ευχαριστώ για τον κόπο του,δεν θα άλλαζα τον κύλινδρο για κανένα λόγο...
Στα 25 μέτρα κυνηγάω οριακά με το 4* και από εκεί και πέρα μέχρι τα 35 μέτρα αλλάζω σε 3* με φυσίγγια υπόψιν ιδιογομωσης και "πειραγμενο" κώνο.....
 
Καταρχήν μπράβο στον Νικο που παντοτε είναι προθυμος να βοηθήσει με τις δοκιμές του...

Όμως έχω να κάνω λιγες παρατηρήσεις.....
Που μπορεί κ να είναι λάθος αλλά εγώ έτσι το βλέπω.........

Πρώτα από όλα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος τσιχλάς που έχει το bell η 5* για να ρίχνει φυσίγγια διασποράς...
Κάτι τέτοιο θα ήταν δώρο άδωρον.....

Κάποιοι από εσάς πιστευετε οτι κάθε κάννη η κάθε τσοκ είναι κ μια ιστορία...
Άρα λοιπόν πως ζητάτε να κάνει τις "δικές σας" δοκιμές κάποιος άλλος με το δικό του όπλο κ ρίχνοντας φυσίγγια ιδιογωμοσης...

Δλδ αν σαν πω εγω ότι το τάδε τσιχλοφυσιγγο σκίζει,θα πάτε να φορτώσετε κιβώτιο?


Οι περισσοτεροι έχετε στην γκαμα σας τσοκ 5* όποτε κάλλιστα μπορείτε να κάνετε ένα συγκριτικό με τo bell για να δείτε τι χάνετε κ τι κερδίζεται με το καθένα....
Έστω βρείτε ένα δανεικό στην ανάγκη......


Υ. Γ.
Σχετικά με προηγουμενο ποστ μου για τις επιδόσεις του bell, να (ξανά) πω ότι το όπλο μου δεν διαθέτει 5*, ουτε κ εχω κυνηγησει ποτε με αυτο το τσοκ για να μπορώ να συγκρίνω με το bell........

Εν ολίγοις το bell έκανε ότι ακριβώς μου ειχε υποσχεθει........

Τωρα, Αν τα 5* θα μπορουσαν να μου αφήσουν ίδιες η κ ενδεχομένως καλυτερες εντυπώσεις απο αυτό είναι κάτι που πραγματικα δεν μπορώ να το ξερω η να το μαντέψω......

Τασο μου.....να εισαι καλα φιλε...και σε ευχαριστω!!!
Το τσοκ δεν απεθυνεται μονο σε σε τσιχλαδες....περισσοτερο το δουλευουν στην μπεκατσα και
γι'αυτον τον λογο θα κανω δοκιμες και με διασπορας....
Το θεμα ειναι αλλο ομως....τα δικα μου φυσιγγια ειναι ''αυτα που ειναι''...και μονο εγω κυνηγαω με αυτα.
Τα εμπορικα δεν εχουν καμια σχεση με τα δικα μου....Δεν λεω οτι ειναι καλυτερα τα δικα μου...χειροτερα
ειναι...ΙΔΙΑ ομως με αυτα που κυνηγουν οι φιλοι και οι συναδελφοι δεν ειναι...
Τα δικα μου συμπερασματα για τσοκ τα εχω βγαλει....και ειναι θετικα!!!

.ΟΠΟΤΕ....Δοκιμες με εμπορικα φυσιγγια. ΕΧΩ με αναποδο αποκεντρωτηρα του ΣΤΟΚΑ...Παλικαρια περιμενω
προτασεις φυγγιων για τις δοκιμες!!! ;)
 
αυτές τις βολές δεν είδα να σχολιάζουμε, κριμα που δεν είναι κάθετες οι φωτο
φίλε παύλο αν είχες καμία με νο6 στα 35-36 μ θα μπορούσαμε να την αναλύσουμε
Δυστυχώς έχω χάσει πάνω από 100-120 δοκιμές σε χαρτόνι και πίνακα,,δεν υπάρχει και το ΤΜ πλέον να ξανά έριχνα
 
Τασο μου.....να εισαι καλα φιλε...και σε ευχαριστω!!!
Το τσοκ δεν απεθυνεται μονο σε σε τσιχλαδες....περισσοτερο το δουλευουν στην μπεκατσα και
γι'αυτον τον λογο θα κανω δοκιμες και με διασπορας....
Το θεμα ειναι αλλο ομως....τα δικα μου φυσιγγια ειναι ''αυτα που ειναι''...και μονο εγω κυνηγαω με αυτα.
Τα εμπορικα δεν εχουν καμια σχεση με τα δικα μου....Δεν λεω οτι ειναι καλυτερα τα δικα μου...χειροτερα
ειναι...ΙΔΙΑ ομως με αυτα που κυνηγουν οι φιλοι και οι συναδελφοι δεν ειναι...
Τα δικα μου συμπερασματα για τσοκ τα εχω βγαλει....και ειναι θετικα!!!

.ΟΠΟΤΕ....Δοκιμες με εμπορικα φυσιγγια. ΕΧΩ με αναποδο αποκεντρωτηρα του ΣΤΟΚΑ...Παλικαρια περιμενω
προτασεις φυγγιων για τις δοκιμες!!! ;)
Νίκο να είσαι καλά , και ευχαριστω για την διάθεση , τον κόπο σου , και τον χρόνο που μας αφιερώνεις ..shake hands.
 
Τασο μου.....να εισαι καλα φιλε...και σε ευχαριστω!!!
Το τσοκ δεν απεθυνεται μονο σε σε τσιχλαδες....περισσοτερο το δουλευουν στην μπεκατσα και
γι'αυτον τον λογο θα κανω δοκιμες και με διασπορας....
Το θεμα ειναι αλλο ομως....τα δικα μου φυσιγγια ειναι ''αυτα που ειναι''...και μονο εγω κυνηγαω με αυτα.
Τα εμπορικα δεν εχουν καμια σχεση με τα δικα μου....Δεν λεω οτι ειναι καλυτερα τα δικα μου...χειροτερα
ειναι...ΙΔΙΑ ομως με αυτα που κυνηγουν οι φιλοι και οι συναδελφοι δεν ειναι...
Τα δικα μου συμπερασματα για τσοκ τα εχω βγαλει....και ειναι θετικα!!!

.ΟΠΟΤΕ....Δοκιμες με εμπορικα φυσιγγια. ΕΧΩ με αναποδο αποκεντρωτηρα του ΣΤΟΚΑ...Παλικαρια περιμενω
προτασεις φυγγιων για τις δοκιμες!!! ;)
Αυτά που βγάζουν τουφέκια ντόνατ‼️πλάκα θα έχει να ακυρώσει αυτή την ιδιοτροπία ....το bell ,ενδιαφέρον θα είχε.....αν είναι το μαύρο‼️από τα 10 - έως κ 25 δεν γλυτωνε τίποτα με βελτιωμένο κύλινδρο ‼️
 
Από ότι είδα με το συγκεκριμένο φυσίγγι για κοντά είναι καλύτερος ο κύλινδρος για20/25 αρχίζει να υπερτερεί το bel τώρα δεν είναι εργοστασιακό το φυσίγγι.Δεν έχει σημασία τι φυσίγγι είναι στα 15 θα πρεπε να είναι ανοικτότερο αρκετά του κυλίνδρου αυτό σημαίνει πως θέλει ψάξιμο με τι φυσίγγι θα στο κάνει αυτό γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα για έναν που το θέλει για σκούπα από 10 έως 20 αφού δεν δίνει τίποτε περισσότερο από τον κύλινδρο και αν είναι να κοιτάξεις Από 20 έως 30 πρέπει να συγκρίνεις με 4αρι .
 
Γιατί κατομολογια το κάθε μπρείν έχει φάσμα να καλύπτει δύο τσοκ τώρα δεν υπερτερεί του κυλίνδρου μέχρι τα 20 συγκρίνοντας το από τα 29 έως τα 30 με το 4* θα δούμε αν υπερτερεί από το 4* αν δεν υπερτερεί και εκεί και είναι παρεμφερές το μόνο κέρδος θα είναι ότι με το ίδιο φυσίγγι στη καραμπίνα με μπελ θα είναι σαν να έχει δίκανο με σταθερό 5/4 νομίζω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει με τα τσοκ αυτά καλύπτει το κάθε ένα δύο τσοκ απλά σε κάποιες αποστάσεις με καλύτερη κατανομή γιατί είδαμε ότι δεν είναι σε όλο το φάσμα των μέτρων καλύτερη η κατανομή του σε σχέση με το κύλινδρο.
 
Το τσοκ δεν απεθυνεται μονο σε σε τσιχλαδες....περισσοτερο το δουλευουν στην μπεκατσα και
γι'αυτον τον λογο θα κανω δοκιμες και με διασπορας....
Οι περισσοτεροι που γράφουν εδώ κ ζητάνε δοκιμές είναι τσιχλαδες,για αυτό κ το είπα....

Τα δικα μου συμπερασματα για τσοκ τα εχω βγαλει....και ειναι θετικα!!!
Τα δικά σου συμπερασματα! Πολυ σωστά!
Δικό σου όπλο, φυσίγγια, κλπ...

Για τους άλλους δεν παυει να είναι μια ένδειξη κ οχι ο κανόνας που θα τους αποτρεψει η που θα τους κάνει να αγοράσουν αυτό το τσοκ....

Δεν θέλω να πω ότι το τσοκ δεν είναι καλό, και προς Θεου!!!

Αλλά παντα ειμαι της άποψης να δοκιμάζω εγώ το καθετί κ οχι να βαζω τον άλλον να δοκιμάζει για να μου πει....

Εν τέλει κ για να μην παρεξηγηθω δεν το θεωρώ κακό κάτι τέτοιο..... Αλλά.......
 
Last edited:
οι Ομπερφελλ και Τόμσον δεν εξετάζουν κατανομές στα 15,20,25 μ με #8,5
αλλά στα 36,5 μ με #6
Άρα συμφωνούν ότι σε αυτές τις αποστάσεις το εργοστασιακό τσοκ κύλινδρος σε καλύπτει απόλυτα :)
Μα είναι δυνατόν να εξετάζουν (ανταπάντησε μου) στα 15-20-25, τι κύκλο 76εκ να δεις και τι κύκλο 53εκ, αφού η συγκέντρωση αξίζει πρακτικά το 100%.
Ε α γεια σου θα σου πω κι εγω!!!!.big smile.
Τι να το κάνω σε αυτές τις κοντινές αποστάσεις το ειδικό τσοκ, πόσο μάλλον όταν για να το αποκτήσω το πληρώνω όσο μία άδεια κυνηγίου. Μόνο το ειδικό φυσίγγι (βρίθει το εμπόριο) θα δώσει το επιπλέον άνοιγμα και την επιπλέον διόρθωση, ακόμα και με στενότερο τσοκ.
Όπως έχετε πει, δε φτάνει μία δοκιμή για να βγάλουμε συμπέρασμα. Με μία δοκιμή όμως ψάλλατε αλληλούια για το τσοκ. Εγώ δεν το μηδενίζω, δεν το κατηγορώ ότι είναι άχρηστο, δεν το θάβω, προσπαθώ να φέρω την ψύχραιμη οπτική, γιατί νομίζω ότι ο υπέρμετρος ενθουσιασμός που καταγράφεται δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που βλέπουμε. Και προσέξτε, για την επιβεβαίωση δεν αρκεί σίγουρα μία δοκιμή. Για την διάψευση αρκεί, όμως, ώστε να μην μπορέσει να προκύψει γενικός κανόνας.
Καλησπερα Ντοκτορ μου!!! Ακου την γνωμη μου....1ον μην κοιτας την συγκεντρωση....την κατανομη
θα κοιτας για να βγαλεις το οποιο συμπερασμα....2ον....Ουτε κουμπαρος ουτε βαφτισιμιος του
Κ. Σωτηροπουλου ειμαι.....Αλλα να λεμε τα πραγματα με ονομα τους....
Βρες μου ενα εμπορικο φυσιγγιου που να βγαζει στα 30 μετρα 86% ...με 3* αστρα μαμα τσοκ...Δεν
υπαρχει.....στην καλυτερη περιπτωση 70% και αυτο ειναι θεωρητικο τις περισσοτερες φορες.,,,65%
εχουν τα περισσοτερα...
Εφοσον λοιπον μπορεσε και εσπασε τα κεντρα της δικης μου τουφεκιας.....το τσοκ κανει αυτο που υποσχεται!!!
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη φιλε μου!!! :)
Κύριε Νίκο μου με λίγα λόγια μου λέτε ότι το τσοκ το έβγαλε για τα φυσίγγια σας ο κύριος Σωτηρόπουλος ???? Το ότι έσπασε κέντρα σε υπερσυγκεντρωτικα φυσίγγια τι πρακτικό αντίκρυσμα έχει στο μέσο κυνηγό που σκέφτεται να δώσει 100€ για ένα τσοκ???



Μπορεί να είμαι και υπερβολικά φτωχός ή υπερβολικά τσιγκούνης για να δεχτώ να πληρώσω 100€ για τσοκ κοντινών αποστάσεων, πόσο μάλλον όταν το βλέπω να έχει πολύ κοντινή εικόνα με ένα εργοστασιακό κύλινδρο που δε δικαιολογεί τη χρηματική διαφορά. Τουλάχιστον σε βολές που έχουμε δει και τώρα, αλλά και παλιότερα σε αντίστοιχο αναλυτικό τεστ.

Το είχα γράψει σε άλλο θέμα με τελείως άλλη αφορμή, προτιμώ να ψάξω το ιδανικό ή τέλειο φυσίγγι παρά το τσοκ.
Κι αν είναι να πάρω το κάτι παραπάνω θα το ψάξω σε ένα τσοκ όπως το TL, το LR ή το BX της εταιρείας, σε τόσο μακρινή απόσταση, δηλαδή που το φυσίγγι θα αρχίζει να ταβανιαζει από δυνατότητες και θα θέλει το boost απ' τα περιφερειακά χαρακτηριστικά του όπλου μου. Επίσης να με συγχωρείτε αλλά καμπάνα για τα 35μ δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ. Δεν είναι το θήραμα δισκάκι και ο νοων νοείται.
 
Μετά την διόρθωση του Μάριου (αυτές ήταν οι λεπτομέρειες που δεν γνώριζα) συνεχίζω.

Τι γίνεται επίσης στις περιπτώσεις που εγώ θέλω να δοκιμάσω σκάγια #2 στα 70m για πρασινοκέφαλα ????

Δύο τρόποι.
1. Δοκιμάζουμε με σκάγια #6 στα 36,5μ και αν το αποτέλεσμα είναι καλό και αποδεκτό γεμίζουμε το ίδιο σετάπ με #2.
Ακολουθούμε δηλαδή την παραπάνω μέθοδο.

2. Δοκιμάζουμε το #2 στα 70μ απευθείας, ή το οποιοδήποτε φυσίγγι με οποιοδήποτε μέγεθος σκαγιών, βάρος γόμωσης και τσοκ στα μέτρα που μας ενδιαφέρουν.
Φτιάχνουμε πάλι τον κύκλο 76cm (30 ίντσες)
και μετράμε πόσα σκάγια είναι μέσα σε αυτόν.
Βλέπουμε αν ο αριθμός των σκαγιών είναι ικανός να καταβάλει (με μεγάλες πιθανότητες) το θήραμα, κοιτώντας τον παρακάτω πίνακα.
View attachment 38174
Καλό είναι να τσεκάρουμε και ισοκατανομή (φτιάχνοντας και τον κύκλο των 54 εκατοστών)
Αν έχουμε ισοκατανομή και τα απαραίτητα σκάγια από τον παραπάνω πίνακα δεν μας ενδιαφέρουν τα κενά.
Τα τραγικά κενά τα βλέπουμε με το μάτι. (Θα φρικάρει ο Μάριος @Prowler® με αυτά που γράφω αχαχα)
Μετράμε απαραίτητα διάτρηση σε μεγάλες αποστάσεις και είμαστε ΟΚ.

Επίσης καλό είναι να μετράμε 3 ή 5 φυσίγγια και να βρίσκουμε τον μέσο όρο και να βλέπουμε διαφορές από φυσίγγι σε φυσίγγι.
Το ξέρω είναι γ@μίσι, αλλά μας δείχνει την σταθερότητα του φυσιγγίου.
Αν κόψουμε 2-3 φυσίγγια και μετρήσουμε βάρος σκαγιών και πυρίτιδας πάλι καταλαβαίνουμε πολλά για την σταθερότητά του.
Τα φυσίγγια καλό είναι να δοκιμάζονται στις συνθήκες που θα χρησιμοποιηθούν !!!
Αν θέλω χειμερινό φυσίγγι για παγωνιές δεν θα κάνω δοκιμή κατακαλόκαιρο.
Θα την κάνω με παγωνιά αφού αφήσω τα φυσίγγια 2 ώρες στην παγωνιά.

Η απόδοση της πυρίτιδας έχουμε πει ότι εξαρτάται από την θερμοκρασία της !!!!!
Αν πάω για δοκιμές στους μείον 15 και το αυτοκίνητο έχει συν 30 η πυρίτιδα θα έχει συν 30.
Αν ρίξω λοιπόν ένα φυσίγγι μόλις βγω από το αυτοκίνητο ΔΕΝ το δοκιμάζω στους μείον 15 αλλά στους συν 30 σαν εσωτερική βλητική και μείον 15 σαν εξωτερική βλητική.
Τα γράφω λίγο απλοποιημένα ....
Για να κάνω πραγματική δοκιμή στους μείον 15 πρέπει και ο τελευταίος κόκκος πυρίτιδας να φτάσει στην θερμοκρασία αυτή !!!!!
Ο Νικολής @ΝίκοςΠ κάνει δοκιμές με κατεψυγμένα φυσίγγια (πχ -15 βαθμούς) ...
Χοντρικά αυτό που κάνει είναι δοκιμή εσωτερικής βλητικής (μέχρι τα σκάγια να βγούν από την κάνη) στους -15 και εξωτερικής βλητικής (μέχρι τα σκάγια να φτάσουν στον στόχο) στην θερμοκρασία περιβάλλοντος πχ +20.
Πολύ καλό κόλπο για να βλέπουμε την μείωση των ταχυτήτων στομίου σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Δεν είναι όμως εξ ολοκλήρου δοκιμή στους -15 !!!

Όλα τα παραπάνω αφιερωμένα σε όλους τους νέους κυνηγούς
Οι παλιοί έχουμε τα κουσούρια μας...

Αν θέλουν οι admin @Vasilis ας φτιάξουν άλλο θέμα πχ "Μεθοδολογίες δοκιμών φυσιγγίων" και ας μετακινήσουν τα παραπάνω ποστ εκεί.
Βρε, για κυνήγι θα πάμε καθόλου, ή όλη μέρα θα μετράμε σκάγια στους κύκλους;
 
Βρε, για κυνήγι θα πάμε καθόλου, ή όλη μέρα θα μετράμε σκάγια στους κύκλους;
άιντε ντε ,,,θα πάμε αλλά με τις περγαμηνές μαζί μας σε περίπτωηση αστοχίας να βγάζουμε να διαβάζουμε γιατί δεν πήραμε το θήραμα

τελικά τί εκθειάζουμε το αφτερ μαρκετ τσοκ ,το χειροποίητο φυσίγγι ή και τα δύο ; γιατί σε συζητήσεις περί άφτερ μαρκτερ τσοκ σε άλλα posts παρατήρησα πολύ φαγούρα ξυνίλα δεν δίνουν τίποτα σε σχέση με τα εργοστασιακά κλπ...τώρα βλέπω άλλα !
 
Άρα συμφωνούν ότι σε αυτές τις αποστάσεις το εργοστασιακό τσοκ κύλινδρος σε καλύπτει απόλυτα :)
Μα είναι δυνατόν να εξετάζουν (ανταπάντησε μου) στα 15-20-25, τι κύκλο 76εκ να δεις και τι κύκλο 53εκ, αφού η συγκέντρωση αξίζει πρακτικά το 100%.
Ε α γεια σου θα σου πω κι εγω!!!!.big smile.
Τι να το κάνω σε αυτές τις κοντινές αποστάσεις το ειδικό τσοκ, πόσο μάλλον όταν για να το αποκτήσω το πληρώνω όσο μία άδεια κυνηγίου. Μόνο το ειδικό φυσίγγι (βρίθει το εμπόριο) θα δώσει το επιπλέον άνοιγμα και την επιπλέον διόρθωση, ακόμα και με στενότερο τσοκ.
Όπως έχετε πει, δε φτάνει μία δοκιμή για να βγάλουμε συμπέρασμα. Με μία δοκιμή όμως ψάλλατε αλληλούια για το τσοκ. Εγώ δεν το μηδενίζω, δεν το κατηγορώ ότι είναι άχρηστο, δεν το θάβω, προσπαθώ να φέρω την ψύχραιμη οπτική, γιατί νομίζω ότι ο υπέρμετρος ενθουσιασμός που καταγράφεται δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που βλέπουμε. Και προσέξτε, για την επιβεβαίωση δεν αρκεί σίγουρα μία δοκιμή. Για την διάψευση αρκεί, όμως, ώστε να μην μπορέσει να προκύψει γενικός κανόνας.

Κύριε Νίκο μου με λίγα λόγια μου λέτε ότι το τσοκ το έβγαλε για τα φυσίγγια σας ο κύριος Σωτηρόπουλος ???? Το ότι έσπασε κέντρα σε υπερσυγκεντρωτικα φυσίγγια τι πρακτικό αντίκρυσμα έχει στο μέσο κυνηγό που σκέφτεται να δώσει 100€ για ένα τσοκ???



Μπορεί να είμαι και υπερβολικά φτωχός ή υπερβολικά τσιγκούνης για να δεχτώ να πληρώσω 100€ για τσοκ κοντινών αποστάσεων, πόσο μάλλον όταν το βλέπω να έχει πολύ κοντινή εικόνα με ένα εργοστασιακό κύλινδρο που δε δικαιολογεί τη χρηματική διαφορά. Τουλάχιστον σε βολές που έχουμε δει και τώρα, αλλά και παλιότερα σε αντίστοιχο αναλυτικό τεστ.

Το είχα γράψει σε άλλο θέμα με τελείως άλλη αφορμή, προτιμώ να ψάξω το ιδανικό ή τέλειο φυσίγγι παρά το τσοκ.
Κι αν είναι να πάρω το κάτι παραπάνω θα το ψάξω σε ένα τσοκ όπως το TL, το LR ή το BX της εταιρείας, σε τόσο μακρινή απόσταση, δηλαδή που το φυσίγγι θα αρχίζει να ταβανιαζει από δυνατότητες και θα θέλει το boost απ' τα περιφερειακά χαρακτηριστικά του όπλου μου. Επίσης να με συγχωρείτε αλλά καμπάνα για τα 35μ δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ. Δεν είναι το θήραμα δισκάκι και ο νοων νοείται.
Δόκτωρ Βασίλη μΕ φαίνεται είσαι σε εντελώς άλλη συχνότητα, τι να σΕ πω κι από που να ξεκινήσω
το τσοκ δεν φταίει αν ο Νίκος του έβαλε υπερσυγκεντρωτικό καύσιμο.....
διάβασε προσεκτικά τα μηνυματα του Βασίλη @gvp9000 εδώ και στις "δοκιμές" και τα ξαναλέμε...
 
Βρε, για κυνήγι θα πάμε καθόλου, ή όλη μέρα θα μετράμε σκάγια στους κύκλους;
άιντε ντε ,,,θα πάμε αλλά με τις περγαμηνές μαζί μας σε περίπτωηση αστοχίας να βγάζουμε να διαβάζουμε γιατί δεν πήραμε το θήραμα

τελικά τί εκθειάζουμε το αφτερ μαρκετ τσοκ ,το χειροποίητο φυσίγγι ή και τα δύο ; γιατί σε συζητήσεις περί άφτερ μαρκτερ τσοκ σε άλλα posts παρατήρησα πολύ φαγούρα ξυνίλα δεν δίνουν τίποτα σε σχέση με τα εργοστασιακά κλπ...τώρα βλέπω άλλα !
ο καλός ο μύλος τ' αλέθει όλα και κυνήγι και βαλλιστική

για κάποιους μας η βλητική του λειόκαννου είναι ένα χόμπι από μόνη της, άλλοι γουστάρουν ιδιογόμωση, άλλοι τα σκυλιά, άλλοι τα κοστουμαρισμένα κοντάκια, άλλοι είναι οπλόφιλοι, άλλοι τα σκοπευτήρια, άλλοι τα μικρά διαμετρήματα, άλλοι τα "γκάτζετ", άλλοι την συλλογή αντικών, ε, λοιπόν εμείς ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ "μετράμε σκάγια στους κύκλους" επ' ωφελεία ΟΛΩΝ ΜΑΣ..... ΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top