BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Εστησα πέρυσι ένα φυσίγγι για το bell στα περάσματα του Οκτωβρίου για τις φασσες που μπαίνουν σύριζα πάνω από τα πυκνά.44 γραμμάρια νο8 επινικελωμενα με ΑΟ.Τα 2 κοπάδια που τουφεκισα την ίδια μέρα μου περάσανε περίπου στα 30 μέτρα πήρα 2 στην πρώτη και μετά μόνο πούπουλα και πουλιά που άνοιγαν φτερά και πέφτανε πέρα από το οπτικό μου πεδιο.Αν περνάγανε 10 μέτρα πιο κοντά θα έβλεπα αλλά πράγματα αλλά μετά από αυτό το σταμάτησα.Αξιζει το bell με 1000 αλλά για συγκεκριμένες καταστάσεις.
Για τα μέτρα που τις περίμενα ήταν τέλειο...αλλά βγήκαν πιο μακριά από ότι συνήθως
Φίλε Βαγγέλη ισχύουν αυτά που σου είπαν ο Νίκος κι ο Βασίλης.
Επειδή μας διαβάζουν πολλοί που ίσως παρασυρθούν και χωρίς πρόθεση να σε αμφισβητήσω Βαγγέλη, θα πω 2 λόγια πάντα φιλικά χάριν της συζήτησης κυρίως για αυτούς που δεν συμμετέχουν:
το "στήσιμο" (μπελλ τσοκ - 44γρ #8) για φάσσες είναι εξεζητημένο και το πολύ για 20-25 μ άλλωστε το λέει και ο Βαγγέλης.
Ειδικά η επιλογή οχταριών!!!
Να αποδεχθούμε ως έξυπνη κίνηση την χρήση μπελλ για μέχρι 30μ (εφόσον τις περιμένεις ακόμα πιο κοντά)
Επίσης τα 44 γρ να γεμίσουν την κατανομή
το νικελέ θα έλεγα αχρείαστο για αυτές τις αποστάσεις αλλά εντάξει καλύτερα περισσότερη παρά λιγότερη διάτρηση
το 8αρι όμως;
30γρ #8 έχουν 454 σκάγια
44 γρ #8 έχουν 665 σκάγια!
44 γρ #7 έχουν 485 σκάγια
44 γρ #6 έχουν 365 σκάγια
300 σκάγια είναι υπεραρκετά πόσο μάλλον για αυτές τις αποστάσεις!
το ζήτημα είναι ότι στα 30μ το #8 έχει 1,35j ενέργεια ενώ το #6 3,00 j !!!!
η φάσσα θέλει 2,32 j για να πέσει που το δίνει ΕΝΑ μόλις 6 αρι!
ενώ τα 8αρια θέλουν 2 σκάγια πλην όμως λόγω ανεπαρκούς ενέργειας, το καθένα ξεχωριστά δεν μπορεί να πετύχει την πολυπόθητη διάτρηση για να μεταφέρει το σύνολο της ενέργειας στο σώμα του πουλιού!

Ο κανόνας λέει ότι: σε γόμωση ντεμί μάγκνουμ επιλέγουμε 1 νούμερο σκάγια πιο χοντρά από το συνηθισμένο και σε μάγκνουμ 2 νούμερα, εφόσον είχαμε 44 γρ πιο λογικό είναι το 5αρι ή το 4αρι παρά το 8αρι!
Πλην όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση το 6αρι μας υπερκάλυπτε....
πάντα επιλέγουμε το χοντρότερο σκάγι που θα καλύψει καλά την κατανομή μας, για να έχουμε επάρκεια ενέργειας και διάτρησης....
 
Φίλε Βαγγέλη ισχύουν αυτά που σου είπαν ο Νίκος κι ο Βασίλης.
Επειδή μας διαβάζουν πολλοί που ίσως παρασυρθούν και χωρίς πρόθεση να σε αμφισβητήσω Βαγγέλη, θα πω 2 λόγια πάντα φιλικά χάριν της συζήτησης κυρίως για αυτούς που δεν συμμετέχουν:
το "στήσιμο" (μπελλ τσοκ - 44γρ #8) για φάσσες είναι εξεζητημένο και το πολύ για 20-25 μ άλλωστε το λέει και ο Βαγγέλης.
Ειδικά η επιλογή οχταριών!!!
Να αποδεχθούμε ως έξυπνη κίνηση την χρήση μπελλ για μέχρι 30μ (εφόσον τις περιμένεις ακόμα πιο κοντά)
Επίσης τα 44 γρ να γεμίσουν την κατανομή
το νικελέ θα έλεγα αχρείαστο για αυτές τις αποστάσεις αλλά εντάξει καλύτερα περισσότερη παρά λιγότερη διάτρηση
το 8αρι όμως;
30γρ #8 έχουν 454 σκάγια
44 γρ #8 έχουν 665 σκάγια!
44 γρ #7 έχουν 485 σκάγια
44 γρ #6 έχουν 365 σκάγια
300 σκάγια είναι υπεραρκετά πόσο μάλλον για αυτές τις αποστάσεις!
το ζήτημα είναι ότι στα 30μ το #8 έχει 1,35j ενέργεια ενώ το #6 3,00 j !!!!
η φάσσα θέλει 2,32 j για να πέσει που το δίνει ΕΝΑ μόλις 6 αρι!
ενώ τα 8αρια θέλουν 2 σκάγια πλην όμως λόγω ανεπαρκούς ενέργειας, το καθένα ξεχωριστά δεν μπορεί να πετύχει την πολυπόθητη διάτρηση για να μεταφέρει το σύνολο της ενέργειας στο σώμα του πουλιού!

Ο κανόνας λέει ότι: σε γόμωση ντεμί μάγκνουμ επιλέγουμε 1 νούμερο σκάγια πιο χοντρά από το συνηθισμένο και σε μάγκνουμ 2 νούμερα, εφόσον είχαμε 44 γρ πιο λογικό είναι το 5αρι ή το 4αρι παρά το 8αρι!
Πλην όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση το 6αρι μας υπερκάλυπτε....
πάντα επιλέγουμε το χοντρότερο σκάγι που θα καλύψει καλά την κατανομή μας, για να έχουμε επάρκεια ενέργειας και διάτρησης....
Πολύ σωστά όλα αυτά που έγραψες.
Επινικελωμενα επέλεξα γιατί πίστεψα ότι τα μολύβδινα θα είχαν παραμορφώσεις κ το ν8 το επέλεξα γιατί πίστεψα ότι ακόμη και στα 30 μέτρα να βγουν θα δεχτούν τουλάχιστον 3-4 σκάγια κ δεν θα είχα θέμα,κάτι που τελικά έγινε αλλά μόνο στην πρώτη τουφεκιά στην 2η κ 3η τα πουλιά πήραν και άλλα μέτρα κ είχα αυτό το αποτέλεσμα.Θα γίνουν κι άλλες δοκιμές σε πιασμένα πουλιά με διαφορετικό στήσιμο και θα σας πω τα αποτελέσματα...
 
Μίλησα μαζί του και μου είπε και αυτός να το συνδυάσω το Bell με ένα TM, αλλά όταν του είπα ότι δεν τουφεκάω μακριά, τότε μου είπε ότι μέχρι τα 30 είμαι καλυμμένος με το Bell και μέχρι τα σαράντα με το MR. Τώρα λές ότι ξέρω και εγώ? Γι αυτό ρωτάω!
Θα σου πρωτηνα λοιπόν να το σκευτεις καλά γιατί δυστυχώς είναι λίγο τσιμπημενα και τα χρήματα δεν περισεβουν. Και εκτός αυτου μπορεί στην πορεια να βρεις και κάποιο άλλο choke άλλης μάρκα και να σου αρέσει. Αλλά εσυ ξέρεις καλητερα από όλους που σηκώνεις όπλο. Και μεχρι ποια μέτρα.
 
Το BL τα 36,5 μετρα τα εχει...και νομιζω οτι μπορει να πιασει και τα 45 μετρα....αλλα...μονο με φυσιγγιο
ιδιογομωσης !!!
Δεν μπορεσα να δοκιμασω σημερα τα φυσιγγια με το διπολοκυαθιο που εστησα....αλλα θα γινουν...
Ωστοσο μου εστειλε ενας φιλος μου δικη του δοκιμη στα 36,5 μετρα με Ν6 σκαγια επινικελωμενα...
στα 36 γραμμαρια που επιβεβαιωνονται τα 36,5 μετρα.
Το φυσιγγιο ιδιογομωσης στημενο με ΤΕΚΝΑ ( την αρχοντησσα !!!! )....και LB6 Ιταλικο ...

Για του λογου το αληθες....

εικόνα_Viber_2021-12-20_16-23-20-809.jpg
 
Και πραγματική απόδοση 1/2 !!!!
Πυρομαχικό εδάφους αέρος έφτιαξε ο τύπος ...

Εγώ αν το έπαιρνα πάντως θα το έπαιρνα για τσίχλες στα 10-20μ.


Βασιλη μου , για την προσφορα και την ''δουλεια'' σου....οτι και να πω....οτι και να γραψω....ΛΙΓΟ ειναι!!!!!!!!!! :cool:

Παμε παρα ''κατω''.... Το φυσιγγιο ριχτηκε με benelli Super 90 και τσοκ crio plus - BL.

Oλη την δουλεια την εκανε το ΣΕΤΑΠ σε συνδιασμο βεβαια με το BL !!!

ΥΓ, Μου εκανε εντυπωση....που κανεις δεν ρωτησε για το σεταπ...Ο ''τυπος'' που το εστησε...το βαζει
3το στην μπεκατσα....κατεβαζει τις κλαρες και την μπεκατσα....και που και που ολο και καποιον λαγο
βαζει στην βουργια του!!! ;)
 
Την ξέρω την δουλειά μου ...
Πολύ ωραία τουφεκιά ... καληνύχτα παίδες ...

View attachment 38121
ΧΡΉΣΤΟΣ ΣΩΤΗΡΌΠΟΥΛΟς ΑΚΟΎΕΙ;
Παίρνεις την φωτο και την ανεβάζεις στο αμερικάνικο σαιτ
και τους λες: Oberfell says EXCELLENT pattern!

την ψυλλιάστηκα την δουλειά
αν κάνουμε κι άλλες δοκιμές κι έχουμε τέτοια αποτελέσματα
θα ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ότι τα BRAIN κάνουν αυτά που υπόσχονται!
ΘΑ Μιλάμε για ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ στην βλητική του λειόκαννου!
αρκεί να έχουμε το απαραίτητο στατιστικό πλήθος βολών!
Νίκο ξεκίνα δοκιμές! και πες του φίλου σου - εάν έχει τα ίδια αποτελέσματα σε άλλες 2-3 βολές - να κολλήσει το BL στην κάννη του και φτιάξει ΓΕΝΝΑΙΑ ποσότητα από αυτά τα φυσίγγια με μπαρούτη της ΙΔΙΑΣ παρτίδας, καλύτερη τουφεκιά δεν θα βρει! Έφτασε στην ΙΘΑΚΗ!

τουφεκιά που γεμίζει τσάντες
τουφεκιά που σε κάνει μάγκα
συνδυασμός τσοκ - φυσιγγίου που ΘΕΡΙΖΕΙ!!!!
έχει λίγα μέτρα ακόμη!!!!! (αν είναι δυνατόν)
ΑΡΙΣΤΗ ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ έχω πάρει από ελάχιστες τουφεκιές <5%
συνδυασμός τσοκ - φυσιγγίου για όλα τα κυνήγια! από πεταλούδες μέχρι τυρανόσαυρους! οκ υπερβάλλω! από ορτύκι μέχρι υδρόβια

για δείτε που για να πάμε φάσσες - υδρόβια, λαγό, θα μας κάνετε να φοράμε Brain BL και να γεμίζουμε με μουσταλευριές και άσπρες σκόνες από το Τζιμπουτί! (για φέρμα - τσίχλες ακόμα καλύτερα)

εν κατακλείδι:
φτιάχνεις 2 συνθέσεις
α. στα 36 γρ #6,5,4
β. στα 30-32 γρ # 9,8,7
και κάνεις όλα σου τα κυνήγια

υ.γ.1 ο Βαγγέλης που γέμισε #8 στα 44γρ να την δει οπωσδήποτε!
υ.γ.2 προτρέχωωωω, βιάζομαι πολύ και ίσως σκοντάψω.....
υ.γ.3 άρχισε πάλι να μου μπαίνει το σαράκι των δοκιμών κι είπα ότι ξέμπλεξα με δαύτες.
 
ΥΓ, Μου εκανε εντυπωση....που κανεις δεν ρωτησε για το σεταπ...Ο ''τυπος'' που το εστησε...το βαζει
3το στην μπεκατσα....κατεβαζει τις κλαρες και την μπεκατσα....και που και που ολο και καποιον λαγο
βαζει στην βουργια του!!! ;)
α, μάλιστα αυτός είναι; ;)

αυτό να το δούνε οι φίλοι που κυνηγάνε μπεκάτσα με 10αράκια
 
Βασιλη μου , για την προσφορα και την ''δουλεια'' σου....οτι και να πω....οτι και να γραψω....ΛΙΓΟ ειναι!!!!!!!!!! :cool:

Παμε παρα ''κατω''.... Το φυσιγγιο ριχτηκε με benelli Super 90 και τσοκ crio plus - BL.

Oλη την δουλεια την εκανε το ΣΕΤΑΠ σε συνδιασμο βεβαια με το BL !!!

ΥΓ, Μου εκανε εντυπωση....που κανεις δεν ρωτησε για το σεταπ...Ο ''τυπος'' που το εστησε...το βαζει
3το στην μπεκατσα....κατεβαζει τις κλαρες και την μπεκατσα....και που και που ολο και καποιον λαγο
βαζει στην βουργια του!!! ;)
Να είσαι καλά Νίκο.

Αυτή είναι μια γαμάτη τουφεκιά, σε εξωφρενική απόσταση για bell.
Άντε πες το σετάπ ...
Αν ο κύλινδρος δεν κάνει δουλειά θα πάρω και εγώ ένα αλλά όχι για 36μ.
10-20 ...

Φαντάζεσαι να τα πάει μπάλα η ανώμαλη νεροσωλήνα αχαχαχαχαχα
 
Με LB6 βγήκε αυτή η τουφεκιά, ακυρώθηκε το τσοκ.
Βγάλτε με εμπορικό φυσίγγι αυτήν την κατανομή εκεί και τα ξαναλέμε :)
Το 95% δεν γεμίζουμε :)
Ακριβώς. Με πρόλαβες για λίγα δεύτερα . Σε δοκιμές πριν 15 χρόνια με τέτοιου τύπου τσοκ κ φυσιγγια super caccia, percorso, στα 40 μέτρα είδαμε το στόχο να γεμίζει σκάγια
 
ΧΡΉΣΤΟΣ ΣΩΤΗΡΌΠΟΥΛΟς ΑΚΟΎΕΙ;
Παίρνεις την φωτο και την ανεβάζεις στο αμερικάνικο σαιτ
και τους λες: Oberfell says EXCELLENT pattern!

την ψυλλιάστηκα την δουλειά
αν κάνουμε κι άλλες δοκιμές κι έχουμε τέτοια αποτελέσματα
θα ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ότι τα BRAIN κάνουν αυτά που υπόσχονται!
ΘΑ Μιλάμε για ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ στην βλητική του λειόκαννου!
αρκεί να έχουμε το απαραίτητο στατιστικό πλήθος βολών!
Νίκο ξεκίνα δοκιμές! και πες του φίλου σου - εάν έχει τα ίδια αποτελέσματα σε άλλες 2-3 βολές - να κολλήσει το BL στην κάννη του και φτιάξει ΓΕΝΝΑΙΑ ποσότητα από αυτά τα φυσίγγια με μπαρούτη της ΙΔΙΑΣ παρτίδας, καλύτερη τουφεκιά δεν θα βρει! Έφτασε στην ΙΘΑΚΗ!

τουφεκιά που γεμίζει τσάντες
τουφεκιά που σε κάνει μάγκα
συνδυασμός τσοκ - φυσιγγίου που ΘΕΡΙΖΕΙ!!!!
έχει λίγα μέτρα ακόμη!!!!! (αν είναι δυνατόν)
ΑΡΙΣΤΗ ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ έχω πάρει από ελάχιστες τουφεκιές <5%
συνδυασμός τσοκ - φυσιγγίου για όλα τα κυνήγια! από πεταλούδες μέχρι τυρανόσαυρους! οκ υπερβάλλω! από ορτύκι μέχρι υδρόβια

για δείτε που για να πάμε φάσσες - υδρόβια, λαγό, θα μας κάνετε να φοράμε Brain BL και να γεμίζουμε με μουσταλευριές και άσπρες σκόνες από το Τζιμπουτί! (για φέρμα - τσίχλες ακόμα καλύτερα)

εν κατακλείδι:
φτιάχνεις 2 συνθέσεις
α. στα 36 γρ #6,5,4
β. στα 30-32 γρ # 9,8,7
και κάνεις όλα σου τα κυνήγια

υ.γ.1 ο Βαγγέλης που γέμισε #8 στα 44γρ να την δει οπωσδήποτε!
υ.γ.2 προτρέχωωωω, βιάζομαι πολύ και ίσως σκοντάψω.....
υ.γ.3 άρχισε πάλι να μου μπαίνει το σαράκι των δοκιμών κι είπα ότι ξέμπλεξα με δαύτες.

Μαριε...''ακου'' καλε μου φιλε!!! :)

Τι να πρωτο φτιαξουμε....Οτι και να φτιαξουμε το BL απλα....Κενταει....Το ειδα στον κυνηγοτοπο και
στις δοκιμες μου ( μια που εκανα εγω ) και στις δοκιμες του φιλου μου!!!
Θα ριξω εαν με αφησει ο καιρος ( βρεχει εδω ) τα φυσιγγια με το διπλοκυαθιο...και πιστευω και αυτα
οπως και ο LB6 θα γραψουν ''ιστορια'' με αυτο το τσοκ.
Ιδωμεν φιλε....Δεν ξερω τι κανουν τα αλλα τσοκ του Κ. Σωτηροπουλου....αλλα αυτο εδωσε ΡΕΣΤΑ φιλαρα μου!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top