BRAIN Chokes - Βλητικές δοκιμές

Εννοει την αναπηρία,το να είναι κατάκοιτος κάποιος με πόνους όπως συμβαίνει στο τελικό στάδιο καρκίνου,αυτό φίλε το φοβούνται ολοι

Αυτο εννουσα φιλε!!!! Εαν και νομιζω οτι εχω την ''δυναμη''....να μην φτασω σε τετοιο σταδιο....
Ο Θεος να προστατευει ΟΛΟΝ τον κοσμο απο τετοιες καταστασεις.....
 
Αυτη την δοκιμη που μπορουμε να την δουμε ;;; υπαρχει καποιο link
την ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια στην Αμερικη (ζουσα εκει 3 χρονια ), αλλα δεν θυμαμαι που. Επαιρνα συχνα το Shooting Sportsman Magazine και το Outdoor Life Magazine, το δευτερο κυριως για τα τεστ εξοπλισμου που εκανε. Πιθανοτερο το διαβασα στο πρωτο.
 
την ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια στην Αμερικη (ζουσα εκει 3 χρονια ), αλλα δεν θυμαμαι που. Επαιρνα συχνα το Shooting Sportsman Magazine και το Outdoor Life Magazine, το δευτερο κυριως για τα τεστ εξοπλισμου που εκανε. Πιθανοτερο το διαβασα στο πρωτο.
Οκ ευχαριστω . Ξερεις εχω χασει πολλα πουλια κυριως μπεκατσες εξαιτιας κλαδιον που βρηκε η ντουφεκια στα πρωτα μετρα, δεν θυμαμαι ποτε να επεσε πουλι μετα απο τετοια τουφεκια , θα προσπαθησω να κανω το πειραμα στην πρωτη ευκαιρια
 
Οκ ευχαριστω . Ξερεις εχω χασει πολλα πουλια κυριως μπεκατσες εξαιτιας κλαδιον που βρηκε η ντουφεκια στα πρωτα μετρα, δεν θυμαμαι ποτε να επεσε πουλι μετα απο τετοια τουφεκια , θα προσπαθησω να κανω το πειραμα στην πρωτη ευκαιρια
στασου στα 5 'η 7 μ ή 10μ απο γωνια τσιμεντενιου τοιχιου η πετρινου τοιχου , και ριξε σε στοχο 1χ1 που ειναι στα 27μ απο σενα . θα βλεπεις τον μισο, αλλα θα ριξεις στο κεντρο. Ειναι προσομοιωση αυτου που θυμαμαι. Το προβλημα οπως και με τα κλαδια ειναι οτι ΑΡΑΙΩΝΟΥΝ την τουφεκια . Θα δεις στρογγυλη την τουφεκια αλλα με πολυ μικροτερη (αλλα οχι τη μιση) πυκνοτητα
 
στασου στα 5 'η 7 μ ή 10μ απο γωνια τσιμεντενιου τοιχιου η πετρινου τοιχου , και ριξε σε στοχο 1χ1 που ειναι στα 27μ απο σενα . θα βλεπεις τον μισο, αλλα θα ριξεις στο κεντρο. Ειναι προσομοιωση αυτου που θυμαμαι. Το προβλημα οπως και με τα κλαδια ειναι οτι ΑΡΑΙΩΝΟΥΝ την τουφεκια . Θα δεις στρογγυλη την τουφεκια αλλα με πολυ μικροτερη (αλλα οχι τη μιση) πυκνοτητα
Κάπως έτσι, γίνεται κ η εξακρίβωση της ίσιας κανης‼️
 
Πιο πολύ μ'αρεσει ο κύλινδρος ‼️
Πολύ ωραίες τουφεκιες αλλά πιο ωραία είναι τα φωτάκια σου
Στα 15μετρα μοιαζουν τα ιδια, στα 20 μετρα ειναι καλυτερη η κατανομη του bell, εχει σπασμενο κεντρο και πιο καλη περιφερεια.
Και στις δυο τουφεκιες το 5 του οπλου ειναι καλυτερο ;)

λέμε μ' αρέσει αυτό ή δεν μου αρέσει εκείνο
ακόμα όμως και κάτι "αφηρημένο" για πολλούς όπως η αισθητική είναι "μετρήσιμο", υπόκειται σε κανόνες....
το ζήτημα είναι να αιτιολογήσουμε με ΑΠΤΑ στοιχεία την άποψή μας, αλλιώς "θεωρητικολογούμε" χωρίς "πρακτική" σημασία.....

κι επειδή κάποιοι μας είμαστε πολύ "πρακτικότεροι" από όσο πιστεύουν αρκετοί φίλοι...
θέλουμε κάτι "χειροπιαστό" κάτι "πρακτικό" στα χέρια μας για να πειστούμε....
πως έλεγε ο αείμνηστος Χάρυ Κλυν: "γουστάρω το νέφος! θέλω να βλέπω τι αναπνέω!"

θα μου πείτε μα η φωτογραφία της κατανομής δεν είναι αυτό το "χειροπιαστό" που μας λες;
Οχι μαγκίτες μου ΔΕΝ είναι...
Η φωτογραφία της κατανομής είναι η "θεωρία"...... η αποτύπωση της "θεωρίας"
Αυτό που είναι "πράξη" είναι τι παίρνουμε μετά την ανάλυση
Και αυτό που παίρνουμε δεν είναι τίποτε άλλο εκτός από ΑΠΤΑ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ στοιχεία!!!!
τουτέστιν: αριθμούς, βαθμολογίες ....

ποια είναι αυτά;
1) συγκέντρωση
2) ποιότητα κατανομής ("ισοκατανομή")
3) κενά
4) διάτρηση

4 πραγματάκια
τα έχεις στα χέρια σου και καταλήγεις σε ΑΣΦΑΛΕΣ συμπέρασμα.....

Υ.Γ. κάποτε θα γράψω κάτι που είπε ένας ξένος για "την θεωρία και την πράξη", τώρα το αφήνω χρονιάρες μέρες γαρ........
 
λέμε μ' αρέσει αυτό ή δεν μου αρέσει εκείνο
ακόμα όμως και κάτι "αφηρημένο" για πολλούς όπως η αισθητική είναι "μετρήσιμο", υπόκειται σε κανόνες....
το ζήτημα είναι να αιτιολογήσουμε με ΑΠΤΑ στοιχεία την άποψή μας, αλλιώς "θεωρητικολογούμε" χωρίς "πρακτική" σημασία.....

κι επειδή κάποιοι μας είμαστε πολύ "πρακτικότεροι" από όσο πιστεύουν αρκετοί φίλοι...
θέλουμε κάτι "χειροπιαστό" κάτι "πρακτικό" στα χέρια μας για να πειστούμε....
πως έλεγε ο αείμνηστος Χάρυ Κλυν: "γουστάρω το νέφος! θέλω να βλέπω τι αναπνέω!"

θα μου πείτε μα η φωτογραφία της κατανομής δεν είναι αυτό το "χειροπιαστό" που μας λες;
Οχι μαγκίτες μου ΔΕΝ είναι...
Η φωτογραφία της κατανομής είναι η "θεωρία"...... η αποτύπωση της "θεωρίας"
Αυτό που είναι "πράξη" είναι τι παίρνουμε μετά την ανάλυση
Και αυτό που παίρνουμε δεν είναι τίποτε άλλο εκτός από ΑΠΤΑ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ στοιχεία!!!!
τουτέστιν: αριθμούς, βαθμολογίες ....

ποια είναι αυτά;
1) συγκέντρωση
2) ποιότητα κατανομής ("ισοκατανομή")
3) κενά
4) διάτρηση

4 πραγματάκια
τα έχεις στα χέρια σου και καταλήγεις σε ΑΣΦΑΛΕΣ συμπέρασμα.....

Υ.Γ. κάποτε θα γράψω κάτι που είπε ένας ξένος για "την θεωρία και την πράξη", τώρα το αφήνω χρονιάρες μέρες γαρ........
Αναμφίβολα,αλλά ,μιας κ είναι της μόδας το γρήγορο συμπέρασμα οπως κ οι ιατρικες διάγνωσεις για κορωνσαν λόγου χαρη... να γίνεται στα δύο μέτρα κ έξω απ' το ιατρείο (έτσι εξετάστηκα)είπα να πρωτοτυπίσω κ γω κ να πω κύλινδρο,εκ του ασφαλους;)
 
λογικό είναι
που το περίεργο;
λογικο ειναι, προφανες και αναμενομενο δεν ειναι , μεχρι να φανει με πειραμα
Φαινεται προφανες , οτι αν στα δεκα μετρα βαλεις εναν πασαλο και στα 30 πισω το στοχο , θα υπαρχει καθετο κενο στη μεση του στοχου. Τελικα καλυπτεται απο τα σκαγια με τις ελικοειδεις τροχιες , αλλα παντα ειναι αραιοτερο απο τον υπολοιπο στοχο (για το αποτελεσμα , ειναι σαν να ειναι οντως κενο)
Καλα και ο αντιστροφος αποκεντρωτηρας στα direct , σαν κινουμενος πασαλος καπως λειτουργει, και να το κενο στο κεντρο
(αυτο τωρα μου ηρθε , μην το παρετε σοβαρα, ή τελος παντων σχολιαστε το , να δουμε αν οντως ειναι ετσι)
 
Σε λίγο που θα ρίχνω σαν τη ταινία ντουφέκια που θα στρίβει στις γωνίες και θα ρίχνω με φάλτσο από αριστερά προς δεξιά του φρυγανου για να πετύχω τη μπεκατσα που σηκώθηκε από δεξιά με πορεία προς αριστερά και θα συναντιέται με τα σκακιά μουρη με μούρη θα σας πω το τρόπο
 
Τα σκάγια δεν κάνουν σπειροειδή τροχιά ακτίνας μέτρου ή μέτρων.
Μόνο κάποιων εκατοστών.

Μέτρων ίσως κάνουν τα ελληνικά σκάγια που ρίχνονται από Ελληνικά φυσίγγια.

Από 2:10 και μετά.

Και τι ακριβώς αναφέρει αυτό το απλοϊκό περιγραφικό βίντεο σχετικά με τις πορείες των σκαγιών; Που μιλάει για σπειροειδή πορεία; Αν και τα αγγλικά είναι η δεύτερη μητρική μου γλώσσα, μήπως, επειδή από τις χιλιάδες τουφεκιές έχω χάσει αρκετή από την ακοή μου, δεν το άκουσα;

Η πιό έντονη περίπτωση, η πλέον ενδεικτική της σπειροειδούς μορφής της πορείας των σκαγιών είναι αυτή των φυσιγγιών διασποράς. Σε ακραίες περιπτώσεις (με σκάγια με τη μορφή φακής, κυβοειδή κλπ) έχουν χτυπηθεί και αθέλητοι στόχοι μέχρι και σε σχεδόν 90 μοίρες από το στόμιο της κάννης.
Οι μικρές ατέλειες της αεροδυναμικής των σκαγιών (που οι μεγαλύτερες δημιουργούνται κατά και μετά την εκπυρσοκρότηση) είναι αυτές που προκαλούν την σπειροειδή κίνηση, πολύ λιγότερο έντονη βέβαια από ότι στα διασποράς παραμορφωμένων σκαγιών.

Ποτέ δεν μίλησε κανείς για ακτίνα μέτρων!!!!!! Όταν όμως μιλάμε για συνολική επιφάνεια διαμέτρου 75 - 90 εκατοστών σε 40 γυάρδες, 10 - 30 εκατοστά διάμετρος περιδίνησης (και πάντα ανάλογα με το νούμερο) δεν είναι τίποτα για "αεροδυναμικά σφαιρίδια" που επιταχύνθηκαν από 0 σε 400+ m/s μέσα σε miliseconds και πέρασαν από διαδοχικές εναλλασσόμενες φάσεις slipstreaming και air breaking


Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Και τι ακριβώς αναφέρει αυτό το απλοϊκό περιγραφικό βίντεο σχετικά με τις πορείες των σκαγιών; Που μιλάει για σπειροειδή πορεία; Αν και τα αγγλικά είναι η δεύτερη μητρική μου γλώσσα, μήπως, επειδή από τις χιλιάδες τουφεκιές έχω χάσει αρκετή από την ακοή μου, δεν το άκουσα;

Η πιό έντονη περίπτωση, η πλέον ενδεικτική της σπειροειδούς μορφής της πορείας των σκαγιών είναι αυτή των φυσιγγιών διασποράς. Σε ακραίες περιπτώσεις (με σκάγια με τη μορφή φακής, κυβοειδή κλπ) έχουν χτυπηθεί και αθέλητοι στόχοι μέχρι και σε σχεδόν 90 μοίρες από το στόμιο της κάννης.
Οι μικρές ατέλειες της αεροδυναμικής των σκαγιών (που οι μεγαλύτερες δημιουργούνται κατά και μετά την εκπυρσοκρότηση) είναι αυτές που προκαλούν την σπειροειδή κίνηση, πολύ λιγότερο έντονη βέβαια από ότι στα διασποράς παραμορφωμένων σκαγιών.

Ποτέ δεν μίλησε κανείς για ακτίνα μέτρων!!!!!! Όταν όμως μιλάμε για συνολική επιφάνεια διαμέτρου 75 - 90 εκατοστών σε 40 γυάρδες, 10 - 30 εκατοστά διάμετρος περιδίνησης (και πάντα ανάλογα με το νούμερο) δεν είναι τίποτα για "αεροδυναμικά σφαιρίδια" που επιταχύνθηκαν από 0 σε 400+ m/s μέσα σε miliseconds και πέρασαν από διαδοχικές εναλλασσόμενες φάσεις slipstreaming και air breaking


Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Χρίστο, χρόνια πολλά καταρχήν.
Το βίντεο δείχνει τα σκάγια των συγκεκριμένων φυσιγγίων.
Δεν μιλά για "περιδίνηση".
Απλά την "περιδίνηση" την βλέπεις καθαρά σε κάποιες βολές, αν όχι σε όλες.

Τα σκάγια δεν κάνουν ούτε σπειροειδή, ούτε ελικοειδή τροχιά ούτε περιδίνηση ούτε οτιδήποτε άλλο συμμετρικό.
Κάνουν τυχαίες αλλαγές κατεύθυνσης ανάλογα με το πόσο παραμορφωμένα είναι.
Το πόσο αποκλίνει η τυχαία αυτή κίνηση της θεωρητικής (ομαλής), σαφώς έχει να κάνει με το μέγεθος, την ταχύτητα και την παραμόρφωση των σκαγιών.

Το απλοϊκό αυτό (αλλά πολύ έξυπνο σαν εκτέλεση και παρουσίαση) βίντεο το έβαλα για να "δούμε" και αν μπορούμε να εκτιμήσουμε την διάμετρο της τυχαίας αυτής κίνησης των σκαγιών.
Τα φυσίγγια είναι συγκεκριμένα όπως και τα νούμερα των σκαγιών.

Το πόστ μου με το βίντεο ήταν σε απάντηση του παρακάτω πόστ του Κωστή.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/brain-chokes.779/post-660621
Θεωρώ δηλαδή ότι με νορμάλ σκάγια αν σημαδέψεις την γωνία του (υπό γωνία) τοίχου δεν θα έχεις κυκλική κατανομή.

Όταν όμως λες ότι:
"10 - 30 εκατοστά διάμετρος περιδίνησης (και πάντα ανάλογα με το νούμερο) δεν είναι τίποτα για "αεροδυναμικά σφαιρίδια" που επιταχύνθηκαν από 0 σε 400+ m/s μέσα σε miliseconds και πέρασαν από διαδοχικές εναλλασσόμενες φάσεις slipstreaming και air breaking"
αυτό είναι προσωπική σου εκτίμηση ή υπάρχουν βίντεο που το υποστιρίζουν ;

ps
Το slipstreaming και το air breaking δεν έχουν σχέση με το μέγεθος της "περιδίνησης" πιστεύω.
Σε λίγα μέτρα από την κάνη αυτά τα φαινόμενα σταματούν.
Μόνο η παραμόρφωση έχει.
 
Τέλος, είναι καρμικό!
Όλο λέω πως οι 2d πίνακες δεν αξίζουν να ασχολούμαι μαζί τους και όλο με τέτοιους έχω να κάνω και να αναλύω.

Τέλος πάντων, όπως έχω ξαναπεί, αν ασχολούμαστε με πίνακες δοκιμών, τουλάχιστον ας το κάνουμε σωστά.

- Βήμα 1ο σχετικά με τους πίνακες του Νίκου Π που αποτελούν το αντικείμενο πολλών αναρτήσεων χθες και σήμερα: Εξισώνουμε το μέγεθος!
Αν δείτε τα (πολύ μου άρεσαν) λαμπάκια πάνω από τα χαρτιά στις original φωτογραφίες, θα δείτε πως σε αυτές του κυλίνδρου είναι πολύ μεγαλύτερα, άρα και οι τουφεκιές φαίνονται πιό μεγάλες ("χορταίνει το μάτι") από ότι του BELL. Στις φωτό που παραθέτω, είναι ακριβώς το ίδιο μέγεθος.

- Βήμα 2ο, ορίζουμε με περιμετρική χάραξη την αποτελεσματική επιφάνεια κάθε τουφεκιάς, κάτι που θα μας βοηθήση πολύ στην σωστή "ανάγνωση" της κάθε μιάς. Έτσι φαίνονται πιό έντονα οι διαφορές σε ομοιμορφία κατανομής, σπάσιμο πυκνότητας κέντρου κλπ
Την χάραξη την έκανα προσπαθώντας να μην αδικήσω / ευνοήσω την κάθε μία τουφεκιά, πιστεύω πως give and take είναι δίκαιη και εξυπηρετεί τον σκοπό μας. Προσοχή δόθηκε και στο να μη δημιουργούνται και πολλά μεγάλα κενά στη προσπάθεια να είναι όσο μεγαλύτερη γίνεται.

Αποτέλεσμα:
1) Το BELL ανοίγει σαφώς πιό νωρίς από τον κύλινδρο
2) Το BELL σπάει εμφανώς τα κέντρα πολύ έντονα σε σχέση με τον κύλινδρο (που στα 20 μέτρα έχει 2-3 "νέφη" σκαγιών πάνω και αριστερά από το κέντρο πολύ μεγάλης πυκνότητας που αχρηστεύουν έτσι μεγάλο αριθμό σκαγιών)
3) Ο κύλινδρος έχει μεγάλο αριθμό flyers (ανεμόσκαγων) που δεν μπορούν να προσφέρουν τίποτα στην φονικότητα της τουφεκιάς.
4) Ο κύλινδρος στα 20 μέτρα έχει πολλά περισσότερα σκάγια εκτός αποτελεσματικής επιφάνειας από ότι το BELL, κάνοντας εμφανές το ότι σε ακόμα μεγαλύτερη απόσταση, η αποτελεσματική του επιφάνεια θα έχει φθίνει ακόμα περισσότερο σε σχέση με του BELL.


15 μέτρα, αριστερά το BELL, δεξιά ο κύλινδρος (εξισωμένο μέγεθος)

15m (2).jpg


20 μέτρα, αριστερά το BELL, δεξιά ο κύλινδρος (εξισωμένο μέγεθος)

20m.jpg

Να πω εδώ πως όλες οι τουφεκιές είναι σχετικά blown up ("διαλυμένες") και ίσως να θέλουν κάποιες αλλαγές, ο Νίκος Π σίγουρα θα ξέρει γιατί έφτιαξε αυτό το setup και πως μπορεί να το αλλάξει

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
Ευχαριστώ όλους όσους μου ευχήθηκαν για την γιορτή μου και αντεύχομαι Χρόνια Πολλά και πάντα με Υγεία πάνω από όλα
(Για το κυνήγι δεν θα ευχηθώ τίποτα. Δεν είμαι προληπτικός αλλά....και αν?)

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Back
Top