BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Παντελή, οι γωνίες στις εγκοπές για το τσοκόκλειδο ήταν πολύ κοφτερές, σε όλα τα τσοκ βέβαια ισχύει αυτό, αλλά ειδικά στο BL που είναι και πολύ λεπτό στο στόμιο είναι ακόμη πιο κοφτερές.
Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση, μάλλον πρέπει να το διόρθωσε γιατί στο δικό μου δεν είναι ενοχλητικά αιχμηρές.
IMG_9919.jpg
 
Έχει δοκιμαστεί σε πίνακα??? Γιατί δεν το βλέπω γενικά να το δοκίμασε κάνεις δεν έχω βρει κάτι στα φόρουμ δεν έχει πολυσυζητηθει....
Το έχω δοκιμάσει με 33 γρ μαξ και μαληνη με μπαφερ πάει πολύ καλά μέχρι και τα 60 είναι καλό με ότι άλλο το δοκημασα με απογοήτευσε
 
Το έχω δοκιμάσει με 33 γρ μαξ και μαληνη με μπαφερ πάει πολύ καλά μέχρι και τα 60 είναι καλό με ότι άλλο το δοκημασα με απογοήτευσε
Το θέμα είναι με χοντρά τι κάνει γιατί αν θα παρθεί θα προοριστει για τα χηναρια!!!!!
 
Y.Γ. Τα ίδια με σένα έχω κι εγώ (BL & MR, σε σπείρωμα INVECTOR απλό, για το SKB). Θα ήθελα να μου πεις πως τα είδες, τις εντυπώσεις σου ... ;)
Εγώ τα έχω σε mobile για το 687, μου προέκυψαν κόκκινα γιατί τα πήρα από δεύτερο χέρι :cool: .
Τα πήρα σχετικά πρόσφατα και δεν τα έχω κυνηγήσει ακόμα, αλλά επειδή πήρα και ένα Seminole spreader έριξα πρόχειρα μερικές δοκιμαστικές στον πίνακα από τα 15 μέτρα για να δω πόσο ανοίγουν με α) NSI Due Sporting 28gr, β) Lambro Direct 34gr και γ) Tordo 30gr (μη με ρωτήσετε γιατί επέλεξα αυτά τα φυσίγγια, αυτά είχα μαζί μου, αυτά έριξα :cool: )
Όπως είπα έριξα πολύ βιαστικά, έτσι για να πάρω μία ιδέα, κάποιες τουφεκιές έχουν φύγει δεξιά (μάλλον πάμε για κοντάκι) και έτσι ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες από τα DUE και τα TORDO μόνο για την ποιοτική σύγκριση της κατανομής. εμένα προσωπικά μου αρέσει καλύτερα η κατανομή του Brain...






SEMINOLE SPREADER NSI DUE Sporting28GR 15M.

SEMINOLE SPREADER NSI DUE Sporting28GR 15M.jpg



BRAIN BELL NSI DUE Sporting28GR 15M.
BRAIN BELL NSI DUE Sporting 28GR 15M.jpg


SEMINOLE SPREADER TORDO 30GR 15M
SEMINOLE SPREADER TORDO 30GR 15M.jpg


BRAIN BELL TORDO 30GR 15M
BRAIN BELL- TORDO 30GR -15M.jpg
 
Κώστα επειδή μου το κάνανε δωράκι αυτό το lr ενας καλός φίλος οι δοκιμές που έκανα στο πίνακα με φυσίγγια 32 και 36 γραμμαρίων σε νούμερα 6 7 8 9 σε καλύπτει από τα 30 μέχρι τα 50 μέτρα.ειδα πολύ ωραίες κατανομές .τώρα θα το δούμε και στο κυνηγι
Παιδιά ζητώ συγγνώμη και πρέπει να κάνω μια διόρθωση.εγραψα lr κατά λαθος.το tl έχω τελικα
 
Δεν έχω βρεί κάτι στα θέματα, ούτε και με αναζήτηση, μπορείς να μου πεις τι είναι αυτό;
Έχω το BRAIN BELL και το MR και με ενδιαφέρει...
Μπορεί να έχει και δύο χρόνια που είχε γίνει μία συζήτηση, το bell είναι αδιαμφισβήτητα ενα από τα καλύτερα τσοκ παγκοσμίως!!!κάνει άψογα την δουλειά του και σκοπευτηκα και κυνηγετικά!!! Το μοναδικό του "ελάττωμα" κάτι που προσωπικά με "ενοχλεί" είναι ότι είναι πολύ αιχμηρό στο στόμιο,έχω σκίσει την θήκη του όπλο,το παπούτσι στο σκοπευτήριο και γενικότερα πρέπει να έχεις το νου σου...είχε πει ο κ.Χρήστος ότι θα έβρισκε μία λύση για αυτό...γι'αυτό ρώτησα μήπως έγινε καμία αλλαγή...
 
Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση, μάλλον πρέπει να το διόρθωσε γιατί στο δικό μου δεν είναι ενοχλητικά αιχμηρές.
View attachment 3145
Ε ναι ρε φίλε!!! Έτσι μάλιστα!!! Όντως το άλλαξε,αυτό δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου.. Μπράβο του πάντως ο λόγος του μετράει! Πάμε για αλλαγή..
 
Εγώ τα έχω σε mobile για το 687, μου προέκυψαν κόκκινα γιατί τα πήρα από δεύτερο χέρι :cool: .
Τα πήρα σχετικά πρόσφατα και δεν τα έχω κυνηγήσει ακόμα, αλλά επειδή πήρα και ένα Seminole spreader έριξα πρόχειρα μερικές δοκιμαστικές στον πίνακα από τα 15 μέτρα για να δω πόσο ανοίγουν με α) NSI Due Sporting 28gr, β) Lambro Direct 34gr και γ) Tordo 30gr (μη με ρωτήσετε γιατί επέλεξα αυτά τα φυσίγγια, αυτά είχα μαζί μου, αυτά έριξα :cool: )
Όπως είπα έριξα πολύ βιαστικά, έτσι για να πάρω μία ιδέα, κάποιες τουφεκιές έχουν φύγει δεξιά (μάλλον πάμε για κοντάκι) και έτσι ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες από τα DUE και τα TORDO μόνο για την ποιοτική σύγκριση της κατανομής. εμένα προσωπικά μου αρέσει καλύτερα η κατανομή του Brain...






SEMINOLE SPREADER NSI DUE Sporting28GR 15M.

View attachment 3147



BRAIN BELL NSI DUE Sporting28GR 15M.
View attachment 3148


SEMINOLE SPREADER TORDO 30GR 15M
View attachment 3151


BRAIN BELL TORDO 30GR 15M
View attachment 3152
Μιας κι έβαλες τις δοκιμές σου, να βάλω κι εγώ κάποιες δικές μου. Αν και τις είχα ανεβάσει τότε που τις έκανα, αλλά λόγω προβλήματος του postimage έχουν χαθεί.

Φυσίγγια Cheddite Sporting (28gr No.8)
BL στα 15 - 20 - 30 μέτρα:
3155
3156
3157

Και MR στα 30 και 35 μέτρα:

3158
3159
......................
 
Εγώ τα έχω σε mobile για το 687, μου προέκυψαν κόκκινα γιατί τα πήρα από δεύτερο χέρι :cool: .
Τα πήρα σχετικά πρόσφατα και δεν τα έχω κυνηγήσει ακόμα, αλλά επειδή πήρα και ένα Seminole spreader έριξα πρόχειρα μερικές δοκιμαστικές στον πίνακα από τα 15 μέτρα για να δω πόσο ανοίγουν με α) NSI Due Sporting 28gr, β) Lambro Direct 34gr και γ) Tordo 30gr (μη με ρωτήσετε γιατί επέλεξα αυτά τα φυσίγγια, αυτά είχα μαζί μου, αυτά έριξα :cool: )
Όπως είπα έριξα πολύ βιαστικά, έτσι για να πάρω μία ιδέα, κάποιες τουφεκιές έχουν φύγει δεξιά (μάλλον πάμε για κοντάκι) και έτσι ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες από τα DUE και τα TORDO μόνο για την ποιοτική σύγκριση της κατανομής. εμένα προσωπικά μου αρέσει καλύτερα η κατανομή του Brain...






SEMINOLE SPREADER NSI DUE Sporting28GR 15M.

View attachment 3147



BRAIN BELL NSI DUE Sporting28GR 15M.
View attachment 3148


SEMINOLE SPREADER TORDO 30GR 15M
View attachment 3151


BRAIN BELL TORDO 30GR 15M
View attachment 3152
και το σεμινολ αριστο ειναι.
 
Αυτή είναι η περιγραφή του σαιτ:
ΒX: Beyond Xtreme (14/10 mm / 0,056”), το πιό κλειστό τσοκ στον κόσμο, για βολές σε αδύνατες μέχρι σήμερα αποστάσεις
για να δουλεψει αυτό το τσοκ θέλει πιτουρα κλπ. Αλλιώς δεν θα δεις αυτο που πρέπει.
μεχρι το ΤL ολα ειναι καλα και με καλες κατανομες.
 
για να δουλεψει αυτό το τσοκ θέλει πιτουρα κλπ. Αλλιώς δεν θα δεις αυτο που πρέπει.
μεχρι το ΤL ολα ειναι καλα και με καλες κατανομες.
Δεν έχω brain Αλέξανδρε έχω στραφεί στα αμερικανακια.. θα ήθελα να τα δοκιμάσω όμως γιατί σχεδόν όλοι οι κάτοχοι είναι ευχαριστημένοι..
 
Δεν έχω brain Αλέξανδρε έχω στραφεί στα αμερικανακια.. θα ήθελα να τα δοκιμάσω όμως γιατί σχεδόν όλοι οι κάτοχοι είναι ευχαριστημένοι..
δεν ξερω τι όπλο έχεις αλλά σε invector + μπορεις να δοκιμασεις τα δικά μου στο σκοπευτήριο απο 16/9 ....
 
δεν ξερω τι όπλο έχεις αλλά σε invector + μπορεις να δοκιμασεις τα δικά μου στο σκοπευτήριο απο 16/9 ....
Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση!! Έχω crio+ δυστυχώς δεν έχουμε όλοι ελαφάκια .big smile.
Είσαι ευχαριστημένος εσυ;
 
φίλε ειμαι ευχαριστημένος πολύ.

Bell: ειναι σουπερ στο περπατητο μεν αλλά θέλει πολλα σκαγια ισως και 10ρια...
CR: ειναι λιγο πιο κλειστό και ειναι περισσότερο για πιο μακρινα πουλια 15+
MR: λιγο πιο κλειστό αποτο παραπάνω. Μεταξυ αυτού και του TM στα 30μ δεν ειχα δει μεγαλη διαφορα στα30μ.
TM: σουπερ για καρτερτατο.
LR: εχω κανει βολες σε τσιχλες στα 60 και 70 βηματα.
TL: το εχω στην L4s sporting αλλα δεν το εχω κυνηγήσει.
 
φίλε ειμαι ευχαριστημένος πολύ.

Bell: ειναι σουπερ στο περπατητο μεν αλλά θέλει πολλα σκαγια ισως και 10ρια...
CR: ειναι λιγο πιο κλειστό και ειναι περισσότερο για πιο μακρινα πουλια 15+
MR: λιγο πιο κλειστό αποτο παραπάνω. Μεταξυ αυτού και του TM στα 30μ δεν ειχα δει μεγαλη διαφορα στα30μ.
TM: σουπερ για καρτερτατο.
LR: εχω κανει βολες σε τσιχλες στα 60 και 70 βηματα.
TL: το εχω στην L4s sporting αλλα δεν το εχω κυνηγήσει.
στη remington εχω το bel mr tm και εντος των ημερων ερχεται και το tl της πιο πολλες ζημιεσ της εχω κανει με το bel
 
Η ενημέρωση μου από πολλούς φίλους - μέλη του H/L πως γράφονται πολλά καλά σχόλια για τα τσοκ μου αλλά και πως αρκετοί άλλοι χρειάζονται κάποιες διευκρινήσεις, με έκαναν να σκεφτώ πως για τα μεν καλά σχόλια θα πρέπει να ευχαριστήσω αυτούς που τα γράφουν και για δε τους φίλους που χρειάζονται περισσότερα στοιχεία θα πρέπει να τα παρέχω.

Η επάνοδός μου στην ενότητα αυτή του H/L δεν έχει να κάνει με ανάγκη διαφήμισης, οι πωλήσεις μου αυξήθηκαν με αμείωτο ρυθμό και τον καιρό που δεν συμμετείχα σε αυτό το φόρουμ. Έχει να κάνει με την νοοτροπία μου ως επαγγελματία πως οφείλω να έχω το "κοινό" μου ενημερωμένο όσο καλύτερα γίνεται και ως τέτοια θα ήθελα να εκλαμβάνονται όλα τα σχόλιά μου.

Καταρχάς ευχαριστώ για τα καλά σχόλια όλους όσους είχαν την καλωσύνη να τα κάνουν. Δεν αναφέρω κάποιους γιατί θα ξεχάσω πολλούς.

Για το BELL: δουλεύει τέλεια και με λίγα σκάγια, δεν χρειάζεται επουδενί "φόρτωμα". Πολλοί σκοπευτές Skeet σε Εθνικές Ομάδες πολλών χωρών τουφεκάνε πιατάκια (στο πλάϊ δηλ μικρότερο από σιταρήθρα) σε αποστάσεις μέχρι και 26 μέτρα με 24 γραμμάρια σκάγια και δεν χάνουν ούτε ένα πιάτο! Και ναι, έχω φροντίσει τις γωνίες να μην "κόβουν" όσο παληά.

Για το BΧ : Αλέξανδρος και Teo Virginia έχουν δίκηο, έχω κουραστεί να λέω σε αυτούς που μου το ζητάνε πως ως ειδικό τσοκ θέλει και ειδικά φυσίγγια δηλ. τάπα από σκληρό υλικό, σκάγια υψηλού αντιμονίου και οπωσδήποτε buffering. Χωρίς αυτά, θα δώσει μία "εξαιρετικά κλειστή τουφεκιά έξτρα φουλ", με αυτά όμως...ιδιογομωτής στη Κρήτη έβγαλε κύκλο 90 εκ στα 70 μέτρα!

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Εγώ τα έχω σε mobile για το 687, μου προέκυψαν κόκκινα γιατί τα πήρα από δεύτερο χέρι :cool: .
Τα πήρα σχετικά πρόσφατα και δεν τα έχω κυνηγήσει ακόμα, αλλά επειδή πήρα και ένα Seminole spreader έριξα πρόχειρα μερικές δοκιμαστικές στον πίνακα από τα 15 μέτρα για να δω πόσο ανοίγουν με α) NSI Due Sporting 28gr, β) Lambro Direct 34gr και γ) Tordo 30gr (μη με ρωτήσετε γιατί επέλεξα αυτά τα φυσίγγια, αυτά είχα μαζί μου, αυτά έριξα :cool: )
Όπως είπα έριξα πολύ βιαστικά, έτσι για να πάρω μία ιδέα, κάποιες τουφεκιές έχουν φύγει δεξιά (μάλλον πάμε για κοντάκι) και έτσι ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες από τα DUE και τα TORDO μόνο για την ποιοτική σύγκριση της κατανομής. εμένα προσωπικά μου αρέσει καλύτερα η κατανομή του Brain...






SEMINOLE SPREADER NSI DUE Sporting28GR 15M.

View attachment 3147



BRAIN BELL NSI DUE Sporting28GR 15M.
View attachment 3148


SEMINOLE SPREADER TORDO 30GR 15M
View attachment 3151


BRAIN BELL TORDO 30GR 15M
View attachment 3152
το spreader ενώ στο πινακα φαινεται αναποτελεσματικο στο κυνηγι εχει εξαιρετικα αποτελεσματα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top