BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
το spreader ενώ στο πινακα φαινεται αναποτελεσματικο στο κυνηγι εχει εξαιρετικα αποτελεσματα
Αυτο έχω ακούσει κι εγώ γιαυτό το έψαξα και το βρήκα. Θα δοκιμαστεί όμως αργότερα στο περπατητό της τσίχλας όπου από όσο είδα, ελπίζω να βοηθάει και γιά πουλιά που βγαίνουν και λίγο πιό μακριά
 
Δική μου γνώμη κ λίγο άσχετη με το τοπικ , είναι ότι τα σύγχρονα φυσίγγια με τους πλαστικούς συγκεντρωτηρες, είναι αναισθητα από τα τσοκ. Με δύο λόγια , όσο κ να ανοίξουμε τσοκ το κέντρο πάντα θα ειναι σχεδόν ίδιο
 
Δική μου γνώμη κ λίγο άσχετη με το τοπικ , είναι ότι τα σύγχρονα φυσίγγια με τους πλαστικούς συγκεντρωτηρες, είναι αναισθητα από τα τσοκ. Με δύο λόγια , όσο κ να ανοίξουμε τσοκ το κέντρο πάντα θα ειναι σχεδόν ίδιο
Γι'αυτό λένε όλοι ότι δουλεύουν καλύτερα με μάλλινη τάπα ή αντίστοιχες
 
Παραθέτω και εδώ μια δοκιμή που εκα πρόσφατα με το Bell με το 725 στα 20 μετρα με φυσιγγι Nike 32 no10
4565

Αυτό που ψάχνω ειναι να βρω γτ με το μπελ έχω πολλά τραυματισμενα. Συζητώντας με φίλο μου πρότεινε μιας και έχω 18,8 αυλό να αυξήσω των αριθμό των σκαγιων. Έτσι εκανα δοκιμή με 32 γρ νο 10.μενει να φανει και στο κυνήγι. Η παραπάνω αποτύπωση δείχνει άραγε αν και πόσα μέτρα ακόμα έχει η τουφεκια μου;
 
Γι'αυτό λένε όλοι ότι δουλεύουν καλύτερα με μάλλινη τάπα ή αντίστοιχες
Για τα τυπου spreader η μαλλινη για μενα ειναι κανονας λογω των ραβδωσεων..επειδη η μαλλινη διαβαζει το τσοκ αναγκαζοντε τα σκαγια να ακολουθησουν τον στροβυλισμο των ραβδωσεων..τωρα για το brain bell θα εχω αποψη σε καμια βδομαδα που θα το χω στα χερια μου να του πιω το αιμα
 
Παραθέτω και εδώ μια δοκιμή που εκα πρόσφατα με το Bell με το 725 στα 20 μετρα με φυσιγγι Nike 32 no10
View attachment 4565

Αυτό που ψάχνω ειναι να βρω γτ με το μπελ έχω πολλά τραυματισμενα. Συζητώντας με φίλο μου πρότεινε μιας και έχω 18,8 αυλό να αυξήσω των αριθμό των σκαγιων. Έτσι εκανα δοκιμή με 32 γρ νο 10.μενει να φανει και στο κυνήγι. Η παραπάνω αποτύπωση δείχνει άραγε αν και πόσα μέτρα ακόμα έχει η τουφεκια μου;
Πιστευω θα εχεις κατανομη μεχρι τα 30 περιπου Μανο
 
Δεν είναι βρε Μάνο καλά βαμμένος ο πίνακας. Δώστε λίγο προσοχή στο βάψιμο!
Είναι απλό πάντως, στην απόσταση που έχεις τα τραυματισμένα, έχει ανοίξει πολύ.
Τι σε έκανε σε 18,8 αυλό να πας σε τσοκ διασποράς; Στα πήγαινε πολύ σφικτά ο κύλινδρος ή δεν τον δοκίμασες;
 
Για τα τυπου spreader η μαλλινη για μενα ειναι κανονας λογω των ραβδωσεων..επειδη η μαλλινη διαβαζει το τσοκ αναγκαζοντε τα σκαγια να ακολουθησουν τον στροβυλισμο των ραβδωσεων..τωρα για το brain bell θα εχω αποψη σε καμια βδομαδα που θα το χω στα χερια μου να του πιω το αιμα
Το seminole spreader δεν έχει ραβδώσεις, έχω ακούσει ότι ακολουθεί πιό πολύ τη λογική του Tula
 
Όπως τα σκητ όπλα Μιλτο. Καμπάνα ανάποδη
Καταλαβα φιλε..για να δουμε οταν ερθει το δικο μου bell το προοριζω μονο με μαλλινη για μπεκατσα τουλαχιστον sipe 36-37 γρ και για μαξ ανοιγμα 3 στοιβαδες σκαγια με φελλο αναμεσα
 
Καταλαβα φιλε..για να δουμε οταν ερθει το δικο μου bell το προοριζω μονο με μαλλινη για μπεκατσα τουλαχιστον sipe 36-37 γρ και για μαξ ανοιγμα 3 στοιβαδες σκαγια με φελλο αναμεσα
Αν φτιάχνεις αυτό που νομίζω από τα παλιά, απλά δεν έχει αντίπαλο
 
Τωρα εφαγα σκαλωμα και δεν μου ρχεται στο μυαλο αυτο που λες..εχω τοσες συνταγες για μπεκατσα που ουτε και γω θυμαμαι τι εχω ριξει
Μια παλιά συνταγή με σιπε στα 36 με 3 στρωσεις σκάγια, με φελλο σε κάθε στρώση
 
Δεν είναι βρε Μάνο καλά βαμμένος ο πίνακας. Δώστε λίγο προσοχή στο βάψιμο!
Είναι απλό πάντως, στην απόσταση που έχεις τα τραυματισμένα, έχει ανοίξει πολύ.
Τι σε έκανε σε 18,8 αυλό να πας σε τσοκ διασποράς; Στα πήγαινε πολύ σφικτά ο κύλινδρος ή δεν τον δοκίμασες;

Τον δοκίμασα και είχα παρόμοια περιστατικά σε λιιιγο παραπάνω μέτρα όσο μπορώ να το κρίνω. Γενικά με τα μαμα ds δεν τα πήγαινα πολύ καλά. Το 5αρι το άφησα στην άκρη πολυ γρήγορα. Νομίζω πως ποιο ανοιχτό από το mid δεν πρέπει να βάλω. Έψαχνα την εναλλακτική, δλδ να βάλω ένα short range τσοκ αλλά να φορτώσω φυσίγγια.
 
Πολλές απορίες μαζεύτηκαν, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλες.

1) το Spreader δεν έχει ραβδώσεις και δεν έχει καμία σχέση με tula, έχει απλά ένα ανάστροφο κωνικό στα τελευταάα χιλιοστά
(τα ξέρω πολύ καλά τα Seminole καθώς είμαι αυτός που τα έφερε στην Ελλάδα σε συνεννόηση με τον Randy Mitchell που τα κατασκεύαζε).

2) ΤΑ ΡΑΒΔΩΤΑ ΤΣΟΚ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΑΓΡΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΜΑΘΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΑΣΑΡΧΕΙΑ. Θέλει προσοχή γιατί σύμφωνα με τον 2168/93 είναι το ίδιο με το να σε πιάσουνε με παράνομο πιστόλι (ού μπλέξεις...)

3) Όλες οι κάννες με αυλούς 18,7 - 18,9 (έχω δει τέτοια σε νέα Α5) έχουν φτιαχτεί για την Αμερικάνικη αγορά για μειωμένη ανάκρουση. Εκεί όμως η καθημερινή τουφεκιά είναι 1 1/4 oz δηλ 36 γρ σκάγια. Όπως εμείς έχουμε τα 30 - 33 γρ, αυτοί ρίχνουν νορμάλ 36 - 38 γρ. Σε αυτές τις γομώσεις έχουν σχεδιαστεί να ρίχνουν καλές τουφεκιές καθώς κάνουν καλύτερη έμφραξη μέσα στην κάννη (βέβαια τα φυσίγγια τους δεν είναι επουδενί τόσο ¨κλωτσηδερά" με πολύ ψηλές πιέσεις όσο τα ευρωπαϊκά των 36 γρ). Όταν ρίχνουν μικρότερες γομώσεις, συμπεριφέρονται κάπως περίεργα με κάπως "άτσαλες" κατανομές. Όμως έστω και έτσι, το πυκνό κέντρο δεν λέει να λείψει!
Ακόμα και με τα ανοιχτά Invector DS που έχουν από το εργοστάσιο, η κατάσταση δεν βοηθιέται, και άτσαλη τουφεκιά και το πυκνό κέντρο κάνει τα πράγματα ακόμα πιό περίεργα. Άρα ναι, θέλουν σχετικά πιό βαριές γομώσεις.

4) Το BELL δεν είναι διασποράς. Απλά αποδίδει από τα 8 μέχρι τα 30 μέτρα, ποιό διασποράς αποδίδει σε αυτές τις αποστάσεις; Πολλοί μου λένε πως το αδικώ καθώς σκοτώνουν συνεχώς και στα 35+ μέτρα, σε αυτούς λέω πως χρησιμοποιούν φυσίγγια με κλειστό setup, άλλοι πως μέχρι τα 25 μέτρα είναι ο χάρος πλανάται αλλά μετά έχουν και τραυματισμένα και σε αυτούς λέω πως ρίχνουν φυσίγγια με ανοιχτό setup. Αυτό όμως συμβαίνει με όλα τα τσοκ, είναι αγνά υπόθεση των γομώσεων.

Η παραπάνω φωτό του φίλου Manos με το BELL στα 20 μέτρα είναι αυτή που θέλω να βλέπω να βγάζουν όλα τα BRAIN. Ούτε ίχνος πυκνού κέντρου, απόλυτη ομοιομορφία, όση πυκνότητα στο κέντρο, τόση και στην περιφέρεια.

Και κάτι που ισχύει για όλες τις τουφεκιές: εντάξει, το τσοκ έκανε την δουλειά του και έβγαλε εξαιρετική κατανομή, όμως ... τα ωραία κατανεμημένα σκάγια έχουν την αναγκαία φονική ενέργεια το καθένα ξεχωριστά;;; Αν όχι, τα τραυματισμένα είναι το λογικά αναμενόμενο σίγουρο αποτέλεσμα, εδώ το BELL δεν μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω από την δουλειά του που ήδη έκανε πολύ καλά.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top