BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Εγω θελω και απο εδω μεσα να ευχαριστησω δημοσια τον κυριο Χρηστο Σωτηροπουλο,διοτι χωρις καμια επιβαρυνση δεχτηκε να μου αντικαταστησει το Brain bell τσοκ που ειχα,λογω κοφτερων εγκοπων,με καινουριο τσοκ.
Πρωτα απο απ'ολα η κινηση του αυτη τον τιμα σαν επαγγελματια και φυσικα σαν ανθρωπο.
Μακαρι ολοι οι επαγγελματιες του χωρου να ηταν σαν τον κυριο Σωτηροπουλο!
 
Πες μου τι δεν καταλαβαίνεις.Ρίχνω γύρω στις 7500+ φυσιγγια τον χρόνο με το ιδιο όπλο και σιγουρα οι επωμισεις ειναι πάνω από τριπλάσιες.
Οταν λοιπόν βάζω τα ελαφριά τσοκ πάνω βλέπω άλλο όπλο και το αισθάνομαι καλύτερα. Οχι γιατί ελάφρυνε 50-60 γραμμάρια συνολικά αλλά τα χάνει από την μύτη του και γίνεται λιγότερο μπροστόβαρο.Ετσι νοιώθω την κινηση πολύ καλύτερη για εμένα.
 
Εγω θελω και απο εδω μεσα να ευχαριστησω δημοσια τον κυριο Χρηστο Σωτηροπουλο,διοτι χωρις καμια επιβαρυνση δεχτηκε να μου αντικαταστησει το Brain bell τσοκ που ειχα,λογω κοφτερων εγκοπων,με καινουριο τσοκ.
Πρωτα απο απ'ολα η κινηση του αυτη τον τιμα σαν επαγγελματια και φυσικα σαν ανθρωπο.
Μακαρι ολοι οι επαγγελματιες του χωρου να ηταν σαν τον κυριο Σωτηροπουλο!
+100000000/
 
Πες μου τι δεν καταλαβαίνεις.Ρίχνω γύρω στις 7500+ φυσιγγια τον χρόνο με το ιδιο όπλο και σιγουρα οι επωμισεις ειναι πάνω από τριπλάσιες.
Οταν λοιπόν βάζω τα ελαφριά τσοκ πάνω βλέπω άλλο όπλο και το αισθάνομαι καλύτερα. Οχι γιατί ελάφρυνε 50-60 γραμμάρια συνολικά αλλά τα χάνει από την μύτη του και γίνεται λιγότερο μπροστόβαρο.Ετσι νοιώθω την κινηση πολύ καλύτερη για εμένα.
Το είχα παρατηρήσει όταν έβαζα το gemini στη καραμπίνα Μ ότι άλλαζε το βάρος της η μάλλον γν το πω σωστά το ζύγισμα...ίσως επδ ήταν έσω έξω....
 
- Τα τσοκ Τιτανίου BRAIN ρίχνουν όπως και τα ατσαλένια όλων των ειδών τα σκάγια, ακόμα και ατσαλένια ΒΒ ανεξάρτητα από την σύσφιγξη, ακόμα και το BX (14/10) χωρίς να παθαίνουν το παραμικρό (όταν τα μόνα αμερικάνικα τιτανίου Extreme σταματάνε στο ντεμί για χρήση με ατσαλένια). Είναι κατασκευασμένα από το ακριβότερο τιτάνιο Grade 5 καθώς είναι με Aerospace Specifications (τιμή κιλού 78 ευρώ αντί για 23 - 26 το απλό)

- Βλητικά δεν υπάρχει καμμία απολύτως διαφορά.

- Η διαφορά βάρους είναι περίπου το μισό (φωτό στο site μας με CRIO PLUS MR stainless steel 47γρ και το ίδιο σε Titanium 25 γρ). Μιλάμε δηλ για κάποια 22 γραμμάρια το καθένα σε σχετικά μεγάλο και βαρύ μοντέλο.

Όμως, στη περίπτωση πχ των Krieghoff, όπου το ατσαλένιο μας είναι πολύ βαρύτερο του εργοστασιακού λόγω πολύ μεγαλύτερου τελικού μήκους (χρειάζομαι ένα minimum εσωτερικής διαδρομής της γόμωσης για να αποδόσει πλήρως το προφίλ Choke-in-Choke), εκεί η διαφορά είναι σημαντική.

Τώρα όσον αφορά το συνολικό βάρος, σε καραμπίνα είναι ελάχιστα αισθητή η διαφορά, σε super pose όμως όντως είναι κάπως αισθητή

Ως προς το ζύγισμα και πάλι σε καραμπίνα δεν υπάρχει καμμία σημαντική διαφορά. Εδώ το ζύγισμα αλλάζει κάθε φορά που ρίχνουμε τουφεκιά και η αποθήκη ελαφραίνει κατά ένα φυσίγγι, τα 22 γρ μας μάραναν; (αν βέβαια η σύγκριση γίνεται με έσω-έξω) Στα super pose όμως και ειδικά του σκοπευτηρίου, τα 50-60 γρ στο μπροστά άκρο της κάννης κάνουν όντως μεγάλη διαφορά στο swing.

Συμπέρασμα: όσοι έχετε καραμπίνα αλλά θέλετε ντε και καλά να λέτε ότι το τσοκ σας είναι από τιτάνιο...περάστε παρακαλώ από το ταμείο με 20 ευρώ περισσότερα (προσωπικά χρησιμοποιώ ατσάλινα). Οι κάτοχοι super pose και δη οι σκοπευτές δικαιολογούνται να τα θέλουν.

Φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
κ. Χρήστο καλημέρα,
όταν έχετε χρόνο, πείτε μας κάτι και για τη νέα τεχνολογία σας Flexi Muzzle (δεν θυμάμαι αν έχει γίνει αναφορά σε προηγούμενα post)
και επίσης αφού βελτιώνει την τουφεκιά (με κάποιους περιορισμούς φυσικά στη χρήση σκαγίων και βάρους γόμωσης) γιατί δεν ενσωματώνετε και στα κυνηγετικά τσοκ την τεχνολογία αυτή ?
 
Ειχα γράψει κ εγώ ότι τα Κικς δεν αυξάνουν η μάλλον δεν μπορούν να αυξήσουν διάτρηση κ να μειώσουν προσκοπευσεις. Απλως δεν γίνεται. Το φαινόμενο με τα σκασιματα στα Κικς οφείλεται απλως στο μεγάλο κ έντονο κέντρο που δίνουν. Πιο πολλά σκάγια με λίγα λόγια ταυτόχρονα. Αλλά έχει πέσει κ πολύ κλάμα με τα Κικς. Αν ο χειριστής δεν είναι άριστος κ το όπλο λέιζερ πάνω του χανονται τα αχαστα
 
Καλως ή κακως για να διαπιστωσει καποιος αν ειναι τα κορυφαια τσοκ στον κοσμο πρεπει να ρισκαρει και να παρει ενα..και γω περιμενω ενα bell να δω αν κανει αυτα που υποσχεται..θα το ξεπατωσω στις δοκιμες στον πινακα και στο κυνηγι αλλα αν δω 2-3 τραυματισμενα δεν θα τα χρεωσω αμεσως στο τσοκ γιατι ενα τσοκ απο μονο του δεν μας κανει την διαφορα αλλα θα το ψαξω εξονυχιστικα να φτιαξω ενα φυσιγγι που να κανει τον συνδυασμο φυσιγγι καννη τσοκ να δουλευει σαν ελβετικο ρολοι..ειδομεν..δεν μας περισσευουν τα λεφτα αλλα αξιολογες ελληνικες προσπαθειες αξιζει να τους δινουμε ευκαιριες
 
Α
Το ζητούμενο, ήταν κ θα είναι η αυξημένη συγκέντρωση με ισοκατανομή....για μένα!!!αν τα brain όπως υποστηρίζουν το επιτυγχάνουν τότε ναι είναι τα καλύτερα στον κόσμο!
Ακριβως έτσι Τζονυ. Δεν ξέρω αν είναι τα καλύτερα στον κόσμο, αλλά είναι ελληνικά κ πρεπει να τα στηρίξουμε. 2 είναι οι ξένες εταιριες που κάνουν αυτό που κάνουν τα BRAIN. Tα Muller κ τα Helix της Briley
 
Α

Ακριβως έτσι Τζονυ. Δεν ξέρω αν είναι τα καλύτερα στον κόσμο, αλλά είναι ελληνικά κ πρεπει να τα στηρίξουμε. 2 είναι οι ξένες εταιριες που κάνουν αυτό που κάνουν τα BRAIN. Tα Muller κ τα Helix της Briley
Μεταξύ χελιξ και πλάσμα ποια είναι λες καλύτερα?

Σορυ για το οφτοπικ ας μεταφερθει
 
Καλως ή κακως για να διαπιστωσει καποιος αν ειναι τα κορυφαια τσοκ στον κοσμο πρεπει να ρισκαρει και να παρει ενα..και γω περιμενω ενα bell να δω αν κανει αυτα που υποσχεται..θα το ξεπατωσω στις δοκιμες στον πινακα και στο κυνηγι αλλα αν δω 2-3 τραυματισμενα δεν θα τα χρεωσω αμεσως στο τσοκ γιατι ενα τσοκ απο μονο του δεν μας κανει την διαφορα αλλα θα το ψαξω εξονυχιστικα να φτιαξω ενα φυσιγγι που να κανει τον συνδυασμο φυσιγγι καννη τσοκ να δουλευει σαν ελβετικο ρολοι..ειδομεν..δεν μας περισσευουν τα λεφτα αλλα αξιολογες ελληνικες προσπαθειες αξιζει να τους δινουμε ευκαιριες
Χρησιμοποιουσα το Seminole spreader από το 1997 που είχα πάρει από τον κ. Χρήστο την Benelli kaliston, έπειτα το 2010 που αγόρασα το Vinci τι ξανααγορασα...μιλάμε μιας κ κυνηγάω μόνο περπατητο τσίχλες κ ορτύκια ....είχα ρίξει χιλιάδες ντουφεκιες με αυτο. Έλα μου όμως που είχε περιορισμός σε μέρη πιο ανοιχτά ή σε κομμάτια με πιο κυνηγημένα πουλιά δυστυχώς δεν με κάλυπτε και αναγκαστικά βιδωνα επάνω το τεσσάρι carlson's που είχα.
Μόλις όμως μου έβαλα επάνω το bell έπαθα εγκεφαλικό έκανα τα καλύτερα κυνήγια της ζωής μου τι κοντά τι μακριά δεν χρειάζεται να αλλάξω τσοκ. κυνηγάω στα ίδια μέρη όπως και πριν με το ίδιο όπλο όπως και πριν και φυσικά με το ιδιο φυσίγγι, συγκεκριμένα το B&Ρ MB32 9αρι.
από τότε το belle δεν έχει ξεκολλήσει από πάνω βγάζω όλο μου το κυνήγι με αυτό το σοκάκι εχω απίστευτες επιτυχίες και το κυριότερο σε όσους φίλους μου το έχω δώσει και το έχουν βιδωσει πάνω για δοκιμή έπειτα το αγόρασαν κατευθείαν και συνεχίζουν να έχουν τα ίδια θαυμάσια αποτελέσματα και να μην το ξεκολλάνε από πάνω.
Στην Αφρική επίσης με 28 γραμμάρια 7,5 έχω αρκετές λήψεις σε βίντεο σε φάσες να τις ρίχνω ασταμάτητα σε αποστάσεις 30 και μετρων και όχι ένα και δύο πουλιά αλλά πολλά και φυσικά είναι όλα γραμμένα σε βιντεάκια που έχω στο YouTube.
Είχα ποστάρει και αρκετές δοκιμές πριν τρία χρόνια που το δοκίμασα το bell εν σχέσει με το spreader και με μεσοταπα και με συγκεντρωτηρα σε όλες τις δοκιμές το bell άνοιγε πριν το spreader και σε όλες τις δοκιμές το bell κράταγε πιο πολλά μέτρα από το speader το πώς γίνεται αυτό ανεξήγητο.
Επίσης φίλος και πάρα πολύ γνωστός coach του Σπόρτινγκ όταν το ρίξαμε περσι σχιστό στον πίνακα και σε πουλες μου είπε με λιγα λόγια ότι "ενθουσιάστηκα και δεν ενθουσιάζομαι πολύ εύκολα αλλά με αυτό το τσοκ ενθουσιάστηκα"
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top