BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Χρησιμοποιουσα το Seminole spreader από το 1997 που είχα πάρει από τον κ. Χρήστο την Benelli kaliston, έπειτα το 2010 που αγόρασα το Vinci τι ξανααγορασα...μιλάμε μιας κ κυνηγάω μόνο περπατητο τσίχλες κ ορτύκια ....είχα ρίξει χιλιάδες ντουφεκιες με αυτο. Έλα μου όμως που είχε περιορισμός σε μέρη πιο ανοιχτά ή σε κομμάτια με πιο κυνηγημένα πουλιά δυστυχώς δεν με κάλυπτε και αναγκαστικά βιδωνα επάνω το τεσσάρι carlson's που είχα.
Μόλις όμως μου έβαλα επάνω το bell έπαθα εγκεφαλικό έκανα τα καλύτερα κυνήγια της ζωής μου τι κοντά τι μακριά δεν χρειάζεται να αλλάξω τσοκ. κυνηγάω στα ίδια μέρη όπως και πριν με το ίδιο όπλο όπως και πριν και φυσικά με το ιδιο φυσίγγι, συγκεκριμένα το B&Ρ MB32 9αρι.
από τότε το belle δεν έχει ξεκολλήσει από πάνω βγάζω όλο μου το κυνήγι με αυτό το σοκάκι εχω απίστευτες επιτυχίες και το κυριότερο σε όσους φίλους μου το έχω δώσει και το έχουν βιδωσει πάνω για δοκιμή έπειτα το αγόρασαν κατευθείαν και συνεχίζουν να έχουν τα ίδια θαυμάσια αποτελέσματα και να μην το ξεκολλάνε από πάνω.
Στην Αφρική επίσης με 28 γραμμάρια 7,5 έχω αρκετές λήψεις σε βίντεο σε φάσες να τις ρίχνω ασταμάτητα σε αποστάσεις 30 και μετρων και όχι ένα και δύο πουλιά αλλά πολλά και φυσικά είναι όλα γραμμένα σε βιντεάκια που έχω στο YouTube.
Είχα ποστάρει και αρκετές δοκιμές πριν τρία χρόνια που το δοκίμασα το bell εν σχέσει με το spreader και με μεσοταπα και με συγκεντρωτηρα σε όλες τις δοκιμές το bell άνοιγε πριν το spreader και σε όλες τις δοκιμές το bell κράταγε πιο πολλά μέτρα από το speader το πώς γίνεται αυτό ανεξήγητο.
Επίσης φίλος και πάρα πολύ γνωστός coach του Σπόρτινγκ όταν το ρίξαμε περσι σχιστό στον πίνακα και σε πουλες μου είπε με λιγα λόγια ότι "ενθουσιάστηκα και δεν ενθουσιάζομαι πολύ εύκολα αλλά με αυτό το τσοκ ενθουσιάστηκα"
Γι αυτον ακριβως τον λογο το πηρα το bell γιατι μου αρεσει η φιλοσογια του σαν τσοκ και αν βρω την χρυση τομη του για την μπεκατσα που το θελω δεν προκειται να το ξεβιδωσω πανω απ το οπλο συν το οτι ειναι ελληνικη προσπαθεια που ακομα και στην αντιπερα οχθη συζητιεται οποτε κατι λεει αυτο και πιστευω αξιζει να ασχοληθουμε μαζι τους..να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω σχετικα με τον κυριο Σωτηροπουλο περα απο τα τηλεφωνα που εκανα στο ανθρωπο και τον επρηξα για να δω αν εστειλε το τσοκακι μου
 
benelli 61 ek καννη 18,4 αυλο , τσοκ brain bell , για μπεκατσα τι σφαιρα θα λεγατε; ευχαριστω
Βικτωρα χωρις να το εχω πιασει ακομα στα χερια μου θα ελεγα σε πολυ κλειστα μερη πρωτο διασπορας ελικα και τα αλλα κανονικα με συγκεντρωτηρα ή μαλλινοταπα σε πιο ανοιχτα συγκεντρωτηρα..απο βδομαδα που θα ξεκινησω δοκιμες θα σου απαντησω με σιγουρια
 
Βικτωρα χωρις να το εχω πιασει ακομα στα χερια μου θα ελεγα σε πολυ κλειστα μερη πρωτο διασπορας ελικα και τα αλλα κανονικα με συγκεντρωτηρα ή μαλλινοταπα σε πιο ανοιχτα συγκεντρωτηρα..απο βδομαδα που θα ξεκινησω δοκιμες θα σου απαντησω με σιγουρια
Θα περιμένω με ανυπομονησία φίλε
 
Θα περιμένω με ανυπομονησία φίλε
Και γω φιλε να ερθει το τσοκακι για να ετοιμαστω για την μακρομυτα.οχι τιποτα αλλο αλλα εχω μαζεψει τοσα χαρτονια να τους μπουμπουνιξω καμια τουφεκια που δεν ξερω τι να τα κανω
 
κ. Χρήστο καλημέρα,
όταν έχετε χρόνο, πείτε μας κάτι και για τη νέα τεχνολογία σας Flexi Muzzle (δεν θυμάμαι αν έχει γίνει αναφορά σε προηγούμενα post)
και επίσης αφού βελτιώνει την τουφεκιά (με κάποιους περιορισμούς φυσικά στη χρήση σκαγίων και βάρους γόμωσης) γιατί δεν ενσωματώνετε και στα κυνηγετικά τσοκ την τεχνολογία αυτή ?
Καλημέρα Kostas,

Η τεχνολογία FLEXI MUZZLE εφαρμόζεται (πάντα σε συνδυασμό με τη βασική μας και κύρια τεχνολογία ΤΣΟΚ-ΜΕΣΑ-ΣΤΟ-ΤΣΟΚ) μόνο στα αγωνιστικά μοντέλα καθώς έχουν αυτούς τους περιορισμούς σε γομώσεις που ανέφερες. Σε κυνηγετικές γομώσεις, τα flyers που θα φύγουν εξαιτίας υπέρμετρης πίεσης στα πλευρικά σκάγια της στήλης τους, είναι ποσοστιαία ασήμαντου αριθμού. Πραγματικά αξίζει μόνο σε μικρές σκοπευτικές γομώσεις όταν έχουν όμως και "ζωηρές" πιέσεις.

Βέβαια, ακόμα και με τους περιορισμούς τους (μολύβδινα σκάγια έως 36 γρ και μέγεθος Νο4 ή μικρότερο και ατσαλένια σκάγια έως 32 γρ και μέγεθος Νο 6 ή μικρότερο), μιά χαρά μπορεί κάποιος να τα χρησιμοποιήσει στα περισσότερα κυνήγια που κάνουμε στη χώρα μας.

Φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Καλημέρα Kostas,

Η τεχνολογία FLEXI MUZZLE εφαρμόζεται (πάντα σε συνδυασμό με τη βασική μας και κύρια τεχνολογία ΤΣΟΚ-ΜΕΣΑ-ΣΤΟ-ΤΣΟΚ) μόνο στα αγωνιστικά μοντέλα καθώς έχουν αυτούς τους περιορισμούς σε γομώσεις που ανέφερες. Σε κυνηγετικές γομώσεις, τα flyers που θα φύγουν εξαιτίας υπέρμετρης πίεσης στα πλευρικά σκάγια της στήλης τους, είναι ποσοστιαία ασήμαντου αριθμού. Πραγματικά αξίζει μόνο σε μικρές σκοπευτικές γομώσεις όταν έχουν όμως και "ζωηρές" πιέσεις.

Βέβαια, ακόμα και με τους περιορισμούς τους (μολύβδινα σκάγια έως 36 γρ και μέγεθος Νο4 ή μικρότερο και ατσαλένια σκάγια έως 32 γρ και μέγεθος Νο 6 ή μικρότερο), μιά χαρά μπορεί κάποιος να τα χρησιμοποιήσει στα περισσότερα κυνήγια που κάνουμε στη χώρα μας.

Φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Για κάποιον συνάδελφο που χρησιμοποιεί το όπλο του σκοπευτήριο και στο κυνήγι ρίχνει μέχρι 32 γραμ. ποια τσοκ θα προτείνατε, τα κυνηγετικά ή τα σκοπευτικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.
 
κ Χρήστο καλήμερα είμαι κάτοχος ενός bell σε όπλο benelli becacia και είμαι πολύ ευχαριστημενος, φέτος αγόρασα μια maxus και σκέφτομαι να αγοράσω και ένα τσοκ για την maxus, κυνήγι περπατητο για τσίχλες, εσείς κατά την γνώμη σας ποιο θα μου προτείνατε το mr η το bell ο αυλός του όπλου είναι 18,8 ευχαριστώ.
 
Last edited:
Για κάποιον συνάδελφο που χρησιμοποιεί το όπλο του σκοπευτήριο και στο κυνήγι ρίχνει μέχρι 32 γραμ. ποια τσοκ θα προτείνατε, τα κυνηγετικά ή τα σκοπευτικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.
Τα σκοπευτικά καθώς έχουν μία πολύ μικρή υπεροχή στα 24 - 28 γρ δηλ τις σκοπευτικές γομώσεις. Μετά είναι ολόϊδια, με τα κυνηγετικά να έχουν μία πολύ μικρή υπεροχή σε γομώσεις 45 γρ και πάνω.

Φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
κ Χρήστο καλήμερα είμαι κάτοχος ενός bell σε όπλο benelli becacia και είμαι πολύ ευχαριστημενος, φέτος αγόρασα μια maxus και σκέφτομαι να αγοράσω και ένα τσοκ για την maxus, κυνήγι περπατητο για τσίχλες, εσείς κατά την γνώμη σας ποιο θα μου προτείνατε το mr η το bell ο αυλός του όπλου είναι 18,8 ευχαριστώ.
Το bell Γιάννη, στο περπατητό δεν έχει ταίρι.

Φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Με μια εκτεταμένη χρήση στο μπελ έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημενος και από το αποτέλεσμα αλλά και από την ποιοτητα του αποτελέσματος σε απογευνατινο καρτερακι τσίχλας για ντουφεκιες πάνω κατω στα 30 μέτρα....όλα τα πουλιά είχαν ακαριαίες καταβολές!
 
Σήμερα που ήταν καλή μέρα, κυνήγησα τις πρωϊνές τσιχλίτσες, αυτές που λέμε μαύρες, με το Bell και ενθουσιάστηκα τόσο πολύ που το ξέχασα επάνω στη Montefeltro μέχρι που άρχισαν να ψηλώνουν πολύ, οπότε έβαλα το MR όπως και χθες με εξίσου καλές εντυπώσεις. Αν και κυνηγάω με NSI Classica (το πρωΐ βάζω το πρώτο διασποράς dispersante) που είναι ιδιαίτερα συγκεντρωτικό φυσίγγι, το Bell έδειχνε να το ανοίγει σχετικά γρήγορα. πιστεύω ότι με ένα μαλλινόταπο ίσως να είναι καλύτερα. Ψάχνω το Classica Fibre αλλά δεν το βρίσκω πάνω από εφτάρι.
 
Σήμερα που ήταν καλή μέρα, κυνήγησα τις πρωϊνές τσιχλίτσες, αυτές που λέμε μαύρες, με το Bell και ενθουσιάστηκα τόσο πολύ που το ξέχασα επάνω στη Montefeltro μέχρι που άρχισαν να ψηλώνουν πολύ, οπότε έβαλα το MR όπως και χθες με εξίσου καλές εντυπώσεις. Αν και κυνηγάω με NSI Classica (το πρωΐ βάζω το πρώτο διασποράς dispersante) που είναι ιδιαίτερα συγκεντρωτικό φυσίγγι, το Bell έδειχνε να το ανοίγει σχετικά γρήγορα. πιστεύω ότι με ένα μαλλινόταπο ίσως να είναι καλύτερα. Ψάχνω το Classica Fibre αλλά δεν το βρίσκω πάνω από εφτάρι.

Αμα θες καλό μαλλινόταπο ρίξε το Super Felt της NSI
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top