BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Επειδή μπορεί πολύ εύκολα η συζήτηση να ξεφύγει ας έχουμε και κάποια πράγματα στο μυαλό μας. Ο Χρήστος έφτιαξε ένα τσοκ το οποίο έχει πάρει ένα μερίδιο στην αγορά. Σε κάποιους αρέσει σε κάποιους άλλους όχι. Όποιον κατασκευαστή κι αν ρωτήσω θα μου πει ότι το δικό του τσοκ ειναι το καλύτερο γιαυτό που κατασκευαστηκε. Το καλύτερο τσοκ δεν υπάρχει γτ απλά όλοι αυτό θα είχαμε. Παίζει ρόλο και το μάρκετινγκ μην τρελαινεστε όλοι και ας είμαστε και λίγο πιο συγκροτημένοι με εκφράσεις τύπου το καλύτερο τσοκ όλων. Τα ίδια ισχύουν για όλα τα προϊόντα. Ε εντάξει ας λέει ο καθένας την γνώμη του, κι ας φιλτράρουμε κι εμείς ύστερα. Φιλικά πάντοτε, κρίνοντας αυτά που διαβάζω και βάζοντας και την προσωπική μου εμπειρία πριν κρίνω.
 
Τώρα μάλιστα... σε οποία σελίδα με τσοκ και αν μπεις είτε είναι kikcs, brain, pattern, comp, Teague, Briley, Seminole(κάποτε), Carlson, pure, και αααλλα πολλά όλοι μα όλοι γράφουν πως έχουν τα καλύτερα τσοκ στον κόσμο και αποδίδουν τα μέγιστα... πως γίνεται αυτο ποιος ξέρει; Πολύ απλά γιατί ο κάθε κατασκευαστής παινευει ,και πολύ σωστά κανει, το δικό του κατασκεύασμα (γιατί αν δεν παινέψεις και το σπίτι σου...) και τελικά όλοι γυρίζουν γύρω από το βωμό του MARKETING και τίποτα άλλο.... δεν υπάρχει τσοκ που να αποδίδει τα μέγιστα κύριοι.. υπάρχει τσοκ που αποδίδει τα μέγιστα στη εκάστοτε κάννη... αυτό αυτόματος τα αναιρεί όλα... γιατί μπορεί στην περίπτωση να αποδώσει καλά και με άλλο τσοκ να αποδόσει καλύτερα... αυτη είναι η όλη ομορφιά της βλητικης στην οποία πολύ πατάνε για να τα οικονομήσουν και άλλη γιατι την ερωτεύονται... δεν θα βρεθεί ποτε το μέγιστο όσο αλλάζουν φυσιγγια, αλλάζουν κάννες, αλλάζουν τσοκ, μηχανισμοί, μέταλλα, και κυρίως αλλάζει ο κάτοχος ο οποίος θεωρεί μέγιστο για αυτόν κατι διαφορετικό απ ότι ένας άλλος.... είναι πολλοί οι παράγοντες και δυστυχώς η ευτυχώς αλλάζουν με γεωμετρικούς ρυθμούς.....
Φιλικά
 
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο μακροσκελές αλλά ΑΞΊΖΕΙ να το διαβάσετε αν είστε ο Peter Wilson ανήκετε στην πρώτη κατηγορία αν όχι ανήκετε στην δεύτερη. Δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη των τσοκ brain πάρα μόνο από φίλους, αλλά αν κάνουν αυτό που υπόσχονται τότε ίσως να είναι και το καλυτερο τσοκ.
σκοποβολής Gil και Vicky Ash έρχεται να ενισχύσει τα συμπεράσματα του Δρος Jones και να μας βοηθήσει να επιλέξουμε το καλύτερο τσοκάρισμα.

Μια σημείωση για την ορολογία των τσοκ. Οι αγλλόπληκτοι ανάμεσα μας χρησιμοποιούμε τους όρους μισό, τρία τέταρτα κλπ. Για να μην υπάρχει σύγχυση καθορίζονται στην αρχή οι όροι. Κύλινδρος ίσον πέντα άστρα, βελτιωμένος κύλινδρος τέσσερα άστρα, μισό τσοκ τρία άστρα, τρία τέταρτα δύο άστρα και φουλ τσοκ ένα άστρο.

===========

Ενα μέρος της παρουσίασης των τσοκ από τον Gil Ash εδώ:


================

Το ζύγος Gil και Vicky Ash είναι διάσημοι δάσκαλοι σκοποβολής με το λειόκαννο και έχουν δικό τους σκοπευτήριο στις ΗΠΑ. Εχουν αναλύσει όσο λίγοι δάσκαλοι τις τεχνικές του λειόκαννου και έχουν αναπτύξει τεχνικές βελτίωσης της σκοπευτικής τεχνικής. Αραιά και που ασχολούνται με την βλητική του λειόκαννου, διότι είναι δάσκαλοι και όχι οπλουργοί. Η ασχολία τους με την βλητική αφορά την απόδοση του σκοπευτή πάντα.

Για να κατανοήσει ο σκοπευτής τι ακριβώς κάνει το τσοκ επιννόησαν ένα απλό μέσο της απεικόνισης του ανοίγματος της τουφεκιάς σε διαστήματα ανά δέκα μέτρα. Οι Ash απέφυγαν την παραδοσιακή μέθοδο περιγραφής του τσοκ με ποσοστά σκαγίων στον κύκλο διαμέτρου 75 εκατοστών στα 35 μέτρα. Αυτό το μέτρο δεν λέει τίποτε στον σκοπευτή, είναι μια αφηρημένη έννοια. Οι Ash, μετά από πολλές δοκιμαστικές βολές καθόρισαν το "φονικό κέντρο" της τουφεκιάς, δηλαδή το μέρος της τουφεκιάς που θα έσπαγε ένα πιάτο με σιγουριά σε κάθε απόσταση, από δέκα υάρδες και ανά δέκα υάρδες, μέχρι το σημείο που η περιφερειακή κατανομή "ξεφτίζει" και δεν είναι πιο ικανή να σπάσει ένα πιάτο. Το πιάτο σημειώστε έχει διαστάσεις ίσες με το σώμα ενός μεσαίου μεγέθους θηράματος, πχ φάσσα, άρα είναι ικανοποιητικό μέτρο και για το κυνήγι.

Αυτό το "φονικό κέντρο" προβάλλεται με χρωματιστούς κύκλους. Πορτοκαλί ίσον 10 υάρδες, κίτρινο 15, καραμελί 20, κόκκινο 25, μαρόν 30, θαλασσί 35, μπλε 40, σταχτί 45, σκούρο σταχτί 50. (για πρακτικούς λόγους υπολογίστε ότι μια υάρδα ίσον ένα μέτρο).

ΤΟ ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ
Μετά από τις δοκιμές οι Ash βρήκαν ότι το κέντρο της τουφεκιάς ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΣΟΚ, ένα κέντρο με διάμετρο 15 ιντσών, δηλαδή 37 εκατοστών, είναι πάντα "φονικό" για τα πιάτα.

Αυτή η διαπίστωση αντηχεί τα συμπεράσματα του Δρος Jones που έγραψε, μετά από ανάλυση με υπολογιστή 2500 βολών, ότι το κέντρο της τουφεκιάς είναι το σημείο μέγιστης πυκνότητας για ΟΛΑ ΤΑ ΤΣΟΚ, ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.

Το ίδιο είχαν γράψει το 1908 ο Ζουρνέ και στην δεκαετία του 1970 ο Λάουρυ. Ο Ζουρνέ πήγε ένα βήμα παραπέρα και συνέστησε σκοπευτική προπόνηση που θα ελαχιστοποιούσε την απόκλιση της σκόπευσης. Βρήκε μάλιστα ότι με κατάλληλη εκπαίδευση ο σκοπευτής μπορεί να μειώσει την απόκλιση του κατά 50 τοις εκατό, δηλαδή να διπλασιάσει την απόδοση του!

Περίπου το ίδιο λέει και ο Jones λέγοντας ότι ο σοπευτής του Τραπ καλά θα κάνει να ασχολείται με το κέντρο της τουφεκιάς του παρά με επουσιώδη θέματα. Διότι είναι ευνόητο ότι ένας σκοπευτής που μπορεί να "κεντράρει" το στόχο του μέσα στο κεντρικό κύκλο των 37 εκατοστών θα έχει πάντα επιτυχίες!

Για ανάλυση του κέντρου της τουφεκιάς και την πυκνότητα του δείτε εδώ: http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki24.php

ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ
Από την απεικόνιση των τσοκ με τους χρωματιστούς κύκλους φαίνεται η εξέλιξη της τουφεκιάς καθως αυτή απομακρύνεται από το στόμιο. Υπενθυμίζεται ότι οι κύκλοι είναι το "φονικό" κέντρο που σπάει πιάτα και όχι το σύνολο των σκαγίων.

Τι βλέπουμε;

Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ, τα πέντα άστρα, ανοίγει γρήγορα όπως είναι αμενόμενο, και δίνει την μέγιστη αποτελεσματικότητα στα 25 μέτρα. Μετά "ξεφτίζει" γρήγορα.

Ο ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ, τα τέσσερα άστρα παράγει έναν γεωμετρικά αναπτυσσόμενο κώνο από το στόμιο και μετά και φτάνει στο έπακρο της αποτελεσματικότητας στα 30 μέτρα και μετά χάνει την αποτελεσματικότητα του σε μικρή απόσταση. Είναι το μόνο τσοκ με αυτή την τέλεια κωνική, σαν χωνί, εξέλιξη της τουφεκιάς.

ΜΙΣΟ ΤΣΟΚ, Η ΕΚΠΛΗΞΗ, τα τρία άστρα, όπου η τουφεκιά ανοίγει σταδιακά από το στόμιο στα 25 μέτρα, μετά τα 25 μέτρα διατηρεί το άνοιγμα χωρίς να χάνει την πυκνότητα της για ακόμη 20 μέτρα. Ακόμη και στα 50 μέτρα διατηρεί ένα "φονικό" κέντρο 45 εκατοστών που θα σπάσει το πιάτο αν το βρει.

ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ, ένα άστρο, η τουφεκιά ανοίγει αργά μέχρι τα 30 μέτρα, ενώ μετά δείχνει μια γρήγορη αραίωση έως τα 50 μέτρα.

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ
Η αποτελεσματικότητα του Βελτιωμένου Κύλινδρο και του Μισού τσο, δηλαδή τέσσερα και τρία άστρα, δείχνουν την σοφία των παλιών Αγγλων οπλουργών που έβαζαν αυτά τα δύο τσοκ στα περισσότερα δίκαννα. Είναι μια επιλογή πολύ πιο χρήσιμη από το κλασσικό ντεμί και φουλ των Ευρωπαίων οπλουργών.

Το δεύτερο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι για τον κυνηγό με μια κάννη, δηλαδή καραμπίνα ή μονόκαννο, το μισό τσοκ είναι πιο χρήσιμη επιλογή από κάθε άλλο τσοκάρισμα.

Για τον μπεκατσά, ορτυκά και κάθε κυνηγό που ασχολείται με κοντινά θηράματα, καθώς και τον Σκηταδώρο η πρώτη επιλογή είναι ο Κύλινδρο, τα πέντα άστρα.

Πάνω από όλα, και για κάθε τσοκ, και σε όλες τις αποστάσεις, παραμένει κυρίαρχο το κεντρικό μέρος της τουφεκιάς, ο εσωτερικός κύκλος των 40 εκατοστών που θα σπάσει το πιάτο. Αυτό δείχνει, για μια ακόμη φορά, την αξία της σκοπευτικής τεχνικής και της προπόνησης.

Κανένα μέσο προπόνησης δεν μειώνει τις αποκλίσεις από το όπλο με το ένα βλήμα. Οταν έχεις μόνο ένα βλήμα τότε θες δε θες θα μάθεις να κεντράρεις τη βολή σου.Και επειδή το να είσαι κέντρο στην καθε τουφέκια είναι αδύνατο καλυτερα λοιπόν να είσαι σε μια ντουφεκια ισοκατανεμημενη για αρκετά μέτρα που θα σου δώσει τις επιτυχίες, αυτό νομίζω είναι το δόγμα των τσοκ brain ,αν έχω λάθος ο κ.Σωτηροπουλος ας με διορθώσει
 
Last edited:
- Συμφωνώ απόλυτα. Εάν αναφέρεσαι στα περί συμβατότητας ιδιοσυχνοτήτων επειδή μου αρέσει να είμαι ακριβολόγος , θα δεις πως αναφέρομαι σε κάτι που έχω παρατηρήσει μαζί με δεκάδες άλλους βλητικούς ανά τον κόσμο τα τελευταία πολλά χρόνια (1ο στάδιο "παρατήρηση") και έχω, μετά από πολλή σκέψη, διατυπώσει μία θεωρία (να και το 2ο στάδιο).

Έχω αποφύγει πολύ προσεκτικά και επιμελώς να πω οτιδήποτε περί βεβαίας αποδείξεως για ισχυρισμό ύπαρξης διαμόρφωσης επιστημονικής θέσης. Ίσα - ίσα που έχω γράψει πως για την εξακρίβωση ισχύος της θεωρίας μου, ο εργαστηριακός εξοπλισμός είναι τόσο ακριβός που πιθανόν και να μην αξίζει το κόστος.

Το να επαληθευτεί θα έχει αξία μόνο εάν εξαχθούν και συμπεράσματα - οδηγίες για την βέλτιστη κατασκευή των καννών έτσι ώστε όλες να έχουν την ίδια ιδιοσυχνότητα που να ταιριάζει με την συχνότητα της τουφεκιάς καθώς περνάει μέσα από αυτές.
Χαίρομαι κ. Σωτηρόπουλε ! Προσθέστε στην θεωρία σας αν δεν το έχετε κάνει τις αρχές επαληθευσιμότητας και
διαψευσιμότητας για τυχόν αποκλίσεις.
Δεν βλέπω το λόγο να μην είναι τα Ελληνικά τσοκ τα καλύτερα του κόσμου.



- Όμως θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω πως πολλά πράγματα δεν εξηγούνται "επιστημονικά" (εργαστηριακή απομόνωση παραμέτρων - αξιολόγηση εξαγομένων κλπ κλπ). Πολλά πράγματα απλά τα βλέπουμε να συμβαίνουν και απλά μένουμε στο να δεχόμαστε τα αποτελέσματά τους επ΄ωφελεία μας. Για πες μου την επιστημονική εξήγηση του βελονισμού, της αυτο-ίασης κ.α.
Έχω σπουδάσει Οικονομικά και σε πληροφορώ πως στη επιστήμη μου υπάρχουν "επιστημονικές¨ θεωρίες για το κάθε τι και για το αντίθετό του (όλες πάντα με επίκλιση παρατηρήσεων και αποτελεσμάτων βεβαίως - βεβαίως). Έτσι και σε έναν κλάδο όπως η βλητική του λειόκαννου χωρίς (δυστυχώς) πανεπιστημιακή έδρα παγκοσμίως, τα περισσότερα έχουν να κάνουν με χρήση - εκμετάλλευση επωφελών παρατηρηθέντων αποτελεσμάτων και πειραματική διερεύνηση για την όποια δυνατή βελτίωση ... βλέπε (και) τσοκ.
Καλύτερα να μας τα πουν οι ίδιοι.

Σε ολόκληρο το industry των καννών και των τσοκ δεν υπάρχει κανείς, ούτε ένας, που να παρέχει την παραμικρή επιστημονική εξήγηση ή απόδειξη για το οτιδήποτε (εταιρείες του ίδιου group, Beretta και Benelli έχουν τις απολύτως αντίθετες απόψεις για την κατασκευή των βέλτιστων καννών). Όποιος ισχυριστεί το αντίθετο απλά δείχνει το μέγεθος της ασχετοσύνης του. Ακόμα και τα πλέον εξοπλισμένα βλητικά εργαστήρια (Olin, Winchestern, Remington, Afems κλπ) απλά εξαντλούνται στη όσο πιό λεπτομερή παρατήρηση για το τι παράγει τα καλύτερα αποτελέσματα. Πόσο μάλλον (και όχι πόσω), οι κατασκευάστριες εταιρείες. Και ο καλύτερος είναι αυτός που έχει κάνει τις πιό οξυδερκείς παρατηρήσεις και παράγει τα τσοκ με τα καλύτερα συγκριτικά αποτελέσματα (χωρίς να ενδιαφέρεται κανείς για Phd)
Τώρα, τα περί φιλοσοφικής ή θεολογικής αιτιολόγησης που ανέφερες, αφήνω εσένα να τα αναλύσεις, εγώ απλά τα ξεπερνάω και πάω παρακάτω.
Συμφωνώ να πάμε παρακάτω εξάλλου δεν έχουν σχέση αυτοί με την βλητική.

Πάντα φιλικά (τουλάχιστον εγώ)

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes

Πάντα φιλικά.
Νικολής.
 
Manos : "Παίζει ρόλο και το μάρκετινγκ μην τρελαινεστε όλοι και ας είμαστε και λίγο πιο συγκροτημένοι με εκφράσεις τύπου το καλύτερο τσοκ όλων."
george k : "δεν υπάρχει τσοκ που να αποδίδει τα μέγιστα κύριοι.. υπάρχει τσοκ που αποδίδει τα μέγιστα στη εκάστοτε κάννη... αυτό αυτόματος τα αναιρεί όλα. "

Καλό το marketing αλλά σταματάει εκεί που αρχίζουν τα test. Τα περί παρόμοιων αποδόσεων ισχύει για όλα τα άλλα τσοκ αφού ΟΛΑ ειναι ένα κωνικό και ένα παράλληλο, παρόλα αυτά όλοι λένε για την ιδιαίτερη γεωμετρία τους χωρίς να λένε ποιά είναι αυτή και σε τι διαφέρει. Τα BRAIN έχουν την τεχνολογία ΤΣΟΚ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΣΟΚ και αποδίδουν τελείως διαφορετικά, τι να κάνουμε δηλαδή; Έχουν γίνει και δημοσιευτεί περί τα 15 test ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ των BRAIN με ότι τσοκ μπορείτε να φανταστείτε, με διάφορα όπλα και διάφορα φυσίγγια. Σε όλα έχουν βγει τα καλύτερα. Ακόμα και σε αυτά που έκανε εχθρικά διακείμενος δοκιμαστής. Έχω κουραστεί να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια. Πιστεύετε ότι είναι marketing; Μη το αγοράσετε. Τα test είναι λάθος; Και όλα τα δημοσιευμένα σχόλια από τους κατόχους και αυτά λάθος; ΟΚ, όποιος νοιώθει πολύ έξυπνος για να τον κοροϊδέψει ο Σωτηρόπουλος με τα BRAIN καλά κάνει και φυλάγεται. Και η ζωή συνεχίζεται...

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Καλησπερα κ. Σωτηροπουλε,
Πιστευετε οτι η αποδοση των brain ειναι ιδια σε οπλα με συμβατικους και διευρυμενους αυλους ;;
Ναι, απλά αλλάζω την σχέση της πρώτης σύσφιγξης με την τελική της εξόδου.

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο μακροσκελές αλλά ΑΞΊΖΕΙ να το διαβάσετε αν είστε ο Peter Wilson ανήκετε στην πρώτη κατηγορία αν όχι ανήκετε στην δεύτερη. Δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη των τσοκ brain πάρα μόνο από φίλους, αλλά αν κάνουν αυτό που υπόσχονται τότε ίσως να είναι και το καλυτερο τσοκ.
σκοποβολής Gil και Vicky Ash έρχεται να ενισχύσει τα συμπεράσματα του Δρος Jones και να μας βοηθήσει να επιλέξουμε το καλύτερο τσοκάρισμα.

Μια σημείωση για την ορολογία των τσοκ. Οι αγλλόπληκτοι ανάμεσα μας χρησιμοποιούμε τους όρους μισό, τρία τέταρτα κλπ. Για να μην υπάρχει σύγχυση καθορίζονται στην αρχή οι όροι. Κύλινδρος ίσον πέντα άστρα, βελτιωμένος κύλινδρος τέσσερα άστρα, μισό τσοκ τρία άστρα, τρία τέταρτα δύο άστρα και φουλ τσοκ ένα άστρο.

===========

Ενα μέρος της παρουσίασης των τσοκ από τον Gil Ash εδώ:


================

Το ζύγος Gil και Vicky Ash είναι διάσημοι δάσκαλοι σκοποβολής με το λειόκαννο και έχουν δικό τους σκοπευτήριο στις ΗΠΑ. Εχουν αναλύσει όσο λίγοι δάσκαλοι τις τεχνικές του λειόκαννου και έχουν αναπτύξει τεχνικές βελτίωσης της σκοπευτικής τεχνικής. Αραιά και που ασχολούνται με την βλητική του λειόκαννου, διότι είναι δάσκαλοι και όχι οπλουργοί. Η ασχολία τους με την βλητική αφορά την απόδοση του σκοπευτή πάντα.

Για να κατανοήσει ο σκοπευτής τι ακριβώς κάνει το τσοκ επιννόησαν ένα απλό μέσο της απεικόνισης του ανοίγματος της τουφεκιάς σε διαστήματα ανά δέκα μέτρα. Οι Ash απέφυγαν την παραδοσιακή μέθοδο περιγραφής του τσοκ με ποσοστά σκαγίων στον κύκλο διαμέτρου 75 εκατοστών στα 35 μέτρα. Αυτό το μέτρο δεν λέει τίποτε στον σκοπευτή, είναι μια αφηρημένη έννοια. Οι Ash, μετά από πολλές δοκιμαστικές βολές καθόρισαν το "φονικό κέντρο" της τουφεκιάς, δηλαδή το μέρος της τουφεκιάς που θα έσπαγε ένα πιάτο με σιγουριά σε κάθε απόσταση, από δέκα υάρδες και ανά δέκα υάρδες, μέχρι το σημείο που η περιφερειακή κατανομή "ξεφτίζει" και δεν είναι πιο ικανή να σπάσει ένα πιάτο. Το πιάτο σημειώστε έχει διαστάσεις ίσες με το σώμα ενός μεσαίου μεγέθους θηράματος, πχ φάσσα, άρα είναι ικανοποιητικό μέτρο και για το κυνήγι.

Αυτό το "φονικό κέντρο" προβάλλεται με χρωματιστούς κύκλους. Πορτοκαλί ίσον 10 υάρδες, κίτρινο 15, καραμελί 20, κόκκινο 25, μαρόν 30, θαλασσί 35, μπλε 40, σταχτί 45, σκούρο σταχτί 50. (για πρακτικούς λόγους υπολογίστε ότι μια υάρδα ίσον ένα μέτρο).

ΤΟ ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ
Μετά από τις δοκιμές οι Ash βρήκαν ότι το κέντρο της τουφεκιάς ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΣΟΚ, ένα κέντρο με διάμετρο 15 ιντσών, δηλαδή 37 εκατοστών, είναι πάντα "φονικό" για τα πιάτα.

Αυτή η διαπίστωση αντηχεί τα συμπεράσματα του Δρος Jones που έγραψε, μετά από ανάλυση με υπολογιστή 2500 βολών, ότι το κέντρο της τουφεκιάς είναι το σημείο μέγιστης πυκνότητας για ΟΛΑ ΤΑ ΤΣΟΚ, ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.

Το ίδιο είχαν γράψει το 1908 ο Ζουρνέ και στην δεκαετία του 1970 ο Λάουρυ. Ο Ζουρνέ πήγε ένα βήμα παραπέρα και συνέστησε σκοπευτική προπόνηση που θα ελαχιστοποιούσε την απόκλιση της σκόπευσης. Βρήκε μάλιστα ότι με κατάλληλη εκπαίδευση ο σκοπευτής μπορεί να μειώσει την απόκλιση του κατά 50 τοις εκατό, δηλαδή να διπλασιάσει την απόδοση του!

Περίπου το ίδιο λέει και ο Jones λέγοντας ότι ο σοπευτής του Τραπ καλά θα κάνει να ασχολείται με το κέντρο της τουφεκιάς του παρά με επουσιώδη θέματα. Διότι είναι ευνόητο ότι ένας σκοπευτής που μπορεί να "κεντράρει" το στόχο του μέσα στο κεντρικό κύκλο των 37 εκατοστών θα έχει πάντα επιτυχίες!

Για ανάλυση του κέντρου της τουφεκιάς και την πυκνότητα του δείτε εδώ: http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki24.php

ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ
Από την απεικόνιση των τσοκ με τους χρωματιστούς κύκλους φαίνεται η εξέλιξη της τουφεκιάς καθως αυτή απομακρύνεται από το στόμιο. Υπενθυμίζεται ότι οι κύκλοι είναι το "φονικό" κέντρο που σπάει πιάτα και όχι το σύνολο των σκαγίων.

Τι βλέπουμε;

Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ, τα πέντα άστρα, ανοίγει γρήγορα όπως είναι αμενόμενο, και δίνει την μέγιστη αποτελεσματικότητα στα 25 μέτρα. Μετά "ξεφτίζει" γρήγορα.

Ο ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ, τα τέσσερα άστρα παράγει έναν γεωμετρικά αναπτυσσόμενο κώνο από το στόμιο και μετά και φτάνει στο έπακρο της αποτελεσματικότητας στα 30 μέτρα και μετά χάνει την αποτελεσματικότητα του σε μικρή απόσταση. Είναι το μόνο τσοκ με αυτή την τέλεια κωνική, σαν χωνί, εξέλιξη της τουφεκιάς.

ΜΙΣΟ ΤΣΟΚ, Η ΕΚΠΛΗΞΗ, τα τρία άστρα, όπου η τουφεκιά ανοίγει σταδιακά από το στόμιο στα 25 μέτρα, μετά τα 25 μέτρα διατηρεί το άνοιγμα χωρίς να χάνει την πυκνότητα της για ακόμη 20 μέτρα. Ακόμη και στα 50 μέτρα διατηρεί ένα "φονικό" κέντρο 45 εκατοστών που θα σπάσει το πιάτο αν το βρει.

ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ, ένα άστρο, η τουφεκιά ανοίγει αργά μέχρι τα 30 μέτρα, ενώ μετά δείχνει μια γρήγορη αραίωση έως τα 50 μέτρα.

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ
Η αποτελεσματικότητα του Βελτιωμένου Κύλινδρο και του Μισού τσο, δηλαδή τέσσερα και τρία άστρα, δείχνουν την σοφία των παλιών Αγγλων οπλουργών που έβαζαν αυτά τα δύο τσοκ στα περισσότερα δίκαννα. Είναι μια επιλογή πολύ πιο χρήσιμη από το κλασσικό ντεμί και φουλ των Ευρωπαίων οπλουργών.

Το δεύτερο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι για τον κυνηγό με μια κάννη, δηλαδή καραμπίνα ή μονόκαννο, το μισό τσοκ είναι πιο χρήσιμη επιλογή από κάθε άλλο τσοκάρισμα.

Για τον μπεκατσά, ορτυκά και κάθε κυνηγό που ασχολείται με κοντινά θηράματα, καθώς και τον Σκηταδώρο η πρώτη επιλογή είναι ο Κύλινδρο, τα πέντα άστρα.

Πάνω από όλα, και για κάθε τσοκ, και σε όλες τις αποστάσεις, παραμένει κυρίαρχο το κεντρικό μέρος της τουφεκιάς, ο εσωτερικός κύκλος των 40 εκατοστών που θα σπάσει το πιάτο. Αυτό δείχνει, για μια ακόμη φορά, την αξία της σκοπευτικής τεχνικής και της προπόνησης.

Κανένα μέσο προπόνησης δεν μειώνει τις αποκλίσεις από το όπλο με το ένα βλήμα. Οταν έχεις μόνο ένα βλήμα τότε θες δε θες θα μάθεις να κεντράρεις τη βολή σου.Και επειδή το να είσαι κέντρο στην καθε τουφέκια είναι αδύνατο καλυτερα λοιπόν να είσαι σε μια ντουφεκια ισοκατανεμημενη για αρκετά μέτρα που θα σου δώσει τις επιτυχίες, αυτό νομίζω είναι το δόγμα των τσοκ brain ,αν έχω λάθος ο κ.Σωτηροπουλος ας με διορθώσει
".......καλυτερα λοιπόν να είσαι σε μια ντουφεκια ισοκατανεμημενη για αρκετά μέτρα που θα σου δώσει τις επιτυχίες, αυτό νομίζω είναι το δόγμα των τσοκ brain ,αν έχω λάθος ο κ.Σωτηροπουλος ας με διορθώσει"

Ακριβώς!

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Manos : "Παίζει ρόλο και το μάρκετινγκ μην τρελαινεστε όλοι και ας είμαστε και λίγο πιο συγκροτημένοι με εκφράσεις τύπου το καλύτερο τσοκ όλων."
george k : "δεν υπάρχει τσοκ που να αποδίδει τα μέγιστα κύριοι.. υπάρχει τσοκ που αποδίδει τα μέγιστα στη εκάστοτε κάννη... αυτό αυτόματος τα αναιρεί όλα. "

Καλό το marketing αλλά σταματάει εκεί που αρχίζουν τα test. Τα περί παρόμοιων αποδόσεων ισχύει για όλα τα άλλα τσοκ αφού ΟΛΑ ειναι ένα κωνικό και ένα παράλληλο, παρόλα αυτά όλοι λένε για την ιδιαίτερη γεωμετρία τους χωρίς να λένε ποιά είναι αυτή και σε τι διαφέρει. Τα BRAIN έχουν την τεχνολογία ΤΣΟΚ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΣΟΚ και αποδίδουν τελείως διαφορετικά, τι να κάνουμε δηλαδή; Έχουν γίνει και δημοσιευτεί περί τα 15 test ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ των BRAIN με ότι τσοκ μπορείτε να φανταστείτε, με διάφορα όπλα και διάφορα φυσίγγια. Σε όλα έχουν βγει τα καλύτερα. Ακόμα και σε αυτά που έκανε εχθρικά διακείμενος δοκιμαστής. Έχω κουραστεί να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια. Πιστεύετε ότι είναι marketing; Μη το αγοράσετε. Τα test είναι λάθος; Και όλα τα δημοσιευμένα σχόλια από τους κατόχους και αυτά λάθος; ΟΚ, όποιος νοιώθει πολύ έξυπνος για να τον κοροϊδέψει ο Σωτηρόπουλος με τα BRAIN καλά κάνει και φυλάγεται. Και η ζωή συνεχίζεται...

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Ορίστε μια απλή ντουφεκια που βρήκα...γιατί εδώ λοιπόν φενεται ξεκάθαρα η υπέροχη του kikcs? Πως γίνεται λοιπόν να μιλάμε για το καλύτερο στον κόσμο;;; Υπέροχη κατανομή και περισσότερα σκάγια... γιατί εδώ δεν απέδωσε τα μεγιστα με αυτο το φυσιγγι ενώ το kikcs τα πήγε καλύτερα;;;; ορίστε ένα καλύτερο από τα brain...
 
Δεν μειώνω ούτε προσπαθώ να αποτρέψω κόσμο στην αγορά των τσοκ... δικά τους είναι τα λεφτά μαι τα κάνουν ότι θέλουν........
Αυτό ακριβώς Γιώργο, το κάθε τσοκ ,όπλο, φυσιγγι που ταιριάζει σε εμάς. Καλώς ή κακώς πρέπει ο κάθε ένας μας να κάνει τις δικές του δοκιμές, οπλο,φυσίγγια το ίδιο και για τα τσοκ δεν κυνηγάμε όλοι το ίδιο δεν είναι όλα τα όπλα το ίδιο. Δεν σημαίνει ότι ο τάδε επειδή δοκίμασε αυτό και δεν του κάτσε δεν θα δουλέψει και για τον άλλο, μην κρίνουμε από τις τουφεκιές του κάθε ένα αλλά από τις δικές μας.
 
Καλύτερα τσοκ φτιάχνουν όλοι? Τα καλύτερα για μας και το οπλο πρέπει να τα βρούμε εμείς πληρώνοντας και δοκιμάζοντας βέβαια, και δεν τα βγάζουμε άχρηστα με μια τουφεκιά στον πίνακα , δεν περιμένουμε από τον καθένα να μας πει.
 
παρόλο που έχω χρησιμοποιήσει brain στο παρελθόν,αυτό το "Τα καλύτερα τσοκ στον κόσμο" χτυπάει λίγο κάπως όμως και αν το έβλεπα τώρα σαν νέος αγοραστής θα με απέτρεπε να κάνω την αγορά
Παυλάρα επειδή είσαι τρελοτσοκακιας και η γνώμη σου μετράει παρά πολύ με αυτά που έχεις δοκιμάσει πες μας αν θες με σειρά προτεραιότητας από το πρώτο στο τελευταίο.... μιλάμε για ίδια σύσφιξη και σπείρωμα!!
 
Παιδιά δεν έχετε κατανοήσει κάτι το κάθε όπλο έστω και της ίδιας Εταιρείας διαφέρει βλητικα ακόμη και αν είναι στην ίδια σειρά παραγωγής, γιατί λοιπόν τα τσοκ να μη διαφέρουν. Άσε που το κώλυμα ορισμένων είναι πόσα σκαγια θα βάλει το όπλο τους στα 80 μέτρα λες και είναι ικανοί να ρίξουν εκεί.Προσωπικα προτιμώ να μην πάρω ένα θήραμα για βιντεο στα 50 μέτρα και να χάσω 5 στα 20.
 
Λοιπόν για να μηλησουμε λίγο με αποδείξεις την ποιο κληστη τουφέκια την έχω βγάλει με το bx στα 55 μτ από ολλα τα τσοκ που έχω δοκιμάσει περίπου 100% ώμος με φυσίγγια ιδιογωμοση με απαρχεωμενα υληκα κατά το Χρήστο Σωτηρόπουλος ποιο αρχεα από τη μαληνη με πυτουρα και βρωμες που ώμος δεν υπάρχει ακόμα ηληκο που να μου έχει δώσει καλητερα αποτελέσματα και πιστέψτε με έχω δοκιμάσει Πόλα και έχω και πρωσβαση σε κανονάκι γιατί όπως γνωρίζετε ζω πολύ καιρό στην απέναντι όχθη
Έχω πάρει τα τσοκ του Χρήστου τον εκτιμώ πάρα πολύ για τοις γνώσεις του εγώ για αυτά που τα πήρα με καλύπτουν παρά πολύ στα κηνηγια που κάνω ότι του έχω ζητήσει μου το έφτιαξε αλλά θέλω να τον πληροφορησω ότι με τα απαρχεωμενα υληκα τα τσοκ του είναι amazing
 
Ρε παιδιά έχοντας διαβάσει όλα τα παραπάνω σχόλια προς τα τσόκ brain και ως προς το πρόσωπο του κυρίου Σωτηροπούλου πιστεύω ότι πρώτον τον έχετε τρελάνει στις ερωτήσεις και δεύτερο το λέει και ο ίδιος οποίος θέλει αγοράζει και ρωτάω εγώ εσείς που έχετε αλλά τσόκ και άλλη φιλοσοφία (ΞΕΝΟΜΑΝΙΑ) να μας απαντήσει και ο κατασκευαστής των ξένων προϊόντων στις απορίες μας. ΥΓ Κανένας δεν αγιασε στο τόπο του.........
 
Εγώ θα το σταματήσω εδώ δεδομένου πως οποία δοκιμή και αν μπει οποία άποψη και αν ακουστεί ο κ.Χρηστος θα δικαιολογεί πάντα τα τσοκ του ως τα καλύτερα του κόσμου... λογικο αφού όλες οι εταιρίες λένε τα ίδια προκειμένου να πουλήσουν το προϊόν τους, ενώ εγώ θα συνεχίζω να πιστεύω πως δεν υπάρχει το καλύτερο τσοκ στον κόσμο......
Ευχαριστώ για την συζήτηση κ.Χρηστο..
Φιλικά Γιώργος..
 
Κύριε Χρήστο εγώ θέλω να ρωτήσω πέρα από αυτά που έχω δει και ακούσει για πιο λόγο από 80 ευρώ που είχαν αρχικά πήγαν στα 94 ......θα ήθελα πολύ να αποκτήσω ένα αλλά η καιροί είναι δύσκολοι δεν περισσεύουν δυστυχώς!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top