BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Φίλε Nikws7. Από τις δικές μας δοκιμές έχει προκλύψει πως με φυσίγια διασποράς, είτε με ελικοειδη διασπορεα είτε αναστροφο τύπου ΕΛΙΞ η direct, ο κύκλος της τουφεκιάς παραμένει σχεδόν ίδιος αλλά η κρίσιμη πυκνότητα χάνεται λίγο αργότερα, με λίγα λόγια προστίθενται κάποια επιπλέον μέτρα στην απόσταση καταβολής. Αυτό ισχύει και για τα "ημι-διασποράς" δηλ μαλλινόταπας ή μεσόταπας. Όμως, αυτό που θα ήθελα, είναι να κάνει κάποιος φίλος από εσάς αντίστοιχες δοκιμές και να επιβεβαιώσει ως τρίτος τα παραπάνω. Εξάλλου αυτή είναι και η ομορφιά αλλά και η πραγματική χρησιμότητα των forums.
 
Φίλε Nikws7. Από τις δικές μας δοκιμές έχει προκλύψει πως με φυσίγια διασποράς, είτε με ελικοειδη διασπορεα είτε αναστροφο τύπου ΕΛΙΞ η direct, ο κύκλος της τουφεκιάς παραμένει σχεδόν ίδιος αλλά η κρίσιμη πυκνότητα χάνεται λίγο αργότερα, με λίγα λόγια προστίθενται κάποια επιπλέον μέτρα στην απόσταση καταβολής. Αυτό ισχύει και για τα "ημι-διασποράς" δηλ μαλλινόταπας ή μεσόταπας. Όμως, αυτό που θα ήθελα, είναι να κάνει κάποιος φίλος από εσάς αντίστοιχες δοκιμές και να επιβεβαιώσει ως τρίτος τα παραπάνω. Εξάλλου αυτή είναι και η ομορφιά αλλά και η πραγματική χρησιμότητα των forums.
Θετικό για όσους κυνηγάνε μπεκάτσα με καραμπινα...βάζεις το πρώτο διασπορας και το δεύτερο μισοταπο μαλλινη η κανονικό ανάλογα με την μορφολογια του τόπου . αναμένω και εγώ κάποια δοκιμή από συνάδελφο
 
Να κάνω μια ερώτηση που νομίζω ενδιαφέρει πολύ κόσμο . ...... ποια η συμπεριφορά των brain με φυσσιγια διασπορας με ελικοειδη διασπορεα αλλά και αναστροφο τύπου ΕΛΙΞ η direct έχει γίνει από κάποιον δοκιμή ? και αν ναι με ποια από από τις συσφηξεις .

Φίλε Nikws7. Από τις δικές μας δοκιμές έχει προκλύψει πως με φυσίγια διασποράς, είτε με ελικοειδη διασπορεα είτε αναστροφο τύπου ΕΛΙΞ η direct, ο κύκλος της τουφεκιάς παραμένει σχεδόν ίδιος αλλά η κρίσιμη πυκνότητα χάνεται λίγο αργότερα, με λίγα λόγια προστίθενται κάποια επιπλέον μέτρα στην απόσταση καταβολής. Αυτό ισχύει και για τα "ημι-διασποράς" δηλ μαλλινόταπας ή μεσόταπας. Όμως, αυτό που θα ήθελα, είναι να κάνει κάποιος φίλος από εσάς αντίστοιχες δοκιμές και να επιβεβαιώσει ως τρίτος τα παραπάνω. Εξάλλου αυτή είναι και η ομορφιά αλλά και η πραγματική χρησιμότητα των forums.

Μάλλον αναφέρεστε στο BL. Πραγματικά θα άξιζε μια δοκιμή...
 
Αρη ευχαριστουμε για τους αριθμους,η τουφεκια ειναι 2 αστρα ακριβως,65%,φαινεται η ενισχηση και εκτος κυκλου σε σκαγια που εχει η τουφεκια,τι διαμετρο εχει το στομιο Αρη το εχεις μετρηση?

Σαραντο ενοειται οτι μετραω φιλε, απλα μου αρεσει αυτα που μετραω να τα βλεπω κ στην πραξη για την πρακτικη τους χρησιμοτητα... ;) Ειναι κουφο αυτο που θα σου πω, μιας κ δεν το εχω ξανακαθυστερησει ποτε τοσο, αλλα λογω συνεχων κυνηγιων δεν εχω προλαβει να το μετρησω κ ολο το αμελω... Θα το μετρησω το μεσημερι κ θα επανελθω...

Άρη το TM το δοκιμασες και ποιο κοντά? πχ στα 20-25 μέτρα ?

Οχι δεν το εχω δοκιμασει σε χαρτι σε τοσο κοντινη αποσταση... Μονο στα 35 και στα 40 μετρα καποιες λιγες δοκιμες... Η παραπανω ηταν απλα μια τυχαια περιπτωση, χωρις να την εχω επιλεξει ως καλυτερη η οχι... Κ οι αλλες τουφεκιες παραπλησια "εικονα" εχουν... Συγκεντρωση 64 εως 68 % στα 35 μετρα...

Άρη
Η διάμετρος του κύκλου ?
76 εκατοστα...

Το φυσίγγι εμπορίου ή ιδιογόμωση;
Ιδιογομωση αλλα τιποτα εξεζητημενο... Ενα απλο φυσιγγι στα 33 γρ με PSB2 που δοκιμαζω...
 
Σαραντο ενοειται οτι μετραω φιλε, απλα μου αρεσει αυτα που μετραω να τα βλεπω κ στην πραξη για την πρακτικη τους χρησιμοτητα... ;) Ειναι κουφο αυτο που θα σου πω, μιας κ δεν το εχω ξανακαθυστερησει ποτε τοσο, αλλα λογω συνεχων κυνηγιων δεν εχω προλαβει να το μετρησω κ ολο το αμελω... Θα το μετρησω το μεσημερι κ θα επανελθω...
Εγω πλεων δεν κυνηγαω και δεν ξερω τι κανουν,γιαυτο γραφω μονο για το εργο,εννοειται οτι στην πραξη αυτο που θα σου δωσει τα θηραματα ειναι και το καλυτερο.
 
Παραλαβη!
Το colonial ηταν μονιμα βιδωμενο πανω στη Benelli.Αντε,το αντικαθιστουσα με ραβδωτο διασπορεα στις "μαυρες"!.sarcastic.
Ευελπιστω,το Brain να μου δωσει περισσοτερες χαρες....:)
image hosting without registration
Κατι που ξεχασα ν'αναφερω:τα δυο chokes,εχουν ακριβως την ιδια συσφιξη.18.0 μετρημενο με ηλεκτρονικο η 18,1 μετρημενο με μηχανικο....
Παντως,την ιδια!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top