BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Χαίρομαι και εγώ που μαθαίνω ότι ένας δικός μας πατριώτης πρωτοπορεί.!!
Εύγε κύριε Σωτηρόπουλε που πλάσατε τις γνώσεις σε ένα εργαλείο για όλους τους φίλους του λειόκανου.
Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, υπάρχουν στο μέλλον σχέδια για Tru-Choke Baikal.?
Και πάλι σας εύχομαι καλές δουλειές και να βλέπετε σε κάθε πελάτη σας το χαμόγελο..
Απο οσο εχω δει απο γνωστο κυνηγομαγαζο του κιλκις, υπαρχουν.
 
μαγια Παναγιωτη!! Απ οτι βλεπω πας για extreme βολες!! περιμενουμε εντυπωσεις , ειδικα απο το ΒL που δεν το εχω δοκιμασει ακομη ....αλλα στα50-60μετρα με χονδρα
Τολη σε ευχαριστώ
Το ΤΜ μου το πρότεινε ο κ σωτηροπουλος οπως και το BL ηθελα ενα τσοκ για περδικα αλλα να το χρησιμοποιω και σρ μερικα περασματα που παω , και την καμπανα για πετπατητο μπεκατσα θα τα δοκιμάσω πιο πολύ στις τσιχλες που είναι πολλές τουφεκιες και σε χαρτί και θα σας γραψω εντυπωσεις!
Αν οντως ειναι τοσο καλα θα δρομολογησω να παρω και για την Α400
 
Χαίρομαι και εγώ που μαθαίνω ότι ένας δικός μας πατριώτης πρωτοπορεί.!!
Εύγε κύριε Σωτηρόπουλε που πλάσατε τις γνώσεις σε ένα εργαλείο για όλους τους φίλους του λειόκανου.
Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, υπάρχουν στο μέλλον σχέδια για Tru-Choke Baikal.?
Και πάλι σας εύχομαι καλές δουλειές και να βλέπετε σε κάθε πελάτη σας το χαμόγελο..
Αγαπητέ Ευθύμη,
Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Να σε πληροφορήσω πως μέχρι τώρα παράγουμε για όλα τα μοντέλα πολλών κατασκευαστών όπλων και πρόκειται σχετικά σύντομα να παράξουμε και για πολλούς ακόμα, μεταξύ των οποίων και τα Baikal. Λίγη υπομονή και θα έχουμε την χαρά να σου προσφέρουμε όποιο τσοκ μπορεί να χρειαστείς!
 
Last edited by a moderator:
το tula (ΒL)που το εριξα για δοκιμες σκοπευτηριο στο πινακα και σε 2 ορτυκοκυνηγα ...ηταν πολυ καλο και ΑΝΩΤΕΡΟ του seminole spreader που κατεχω. το ΤΜ οπως σου γραφω δοκιμασε το και στα 50 με καλα χονδρα και θα δεις :) ... ειναι τσοκ μπαλαντερ ..το νομιζεις σας 3*-ΙΜ ...αλλα κανει πολυ καλα σκοτωματα και σε αποστασεις FULL ...αρκει να εχεις φυσικα καλο φυσιγγι. τωρα απο περδικα δεν εχω εμπειρια (απο ορτυκι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ) αλλα μηπως θα επρεπε να βαλεις κανα καλο "μαλινο" ή μεσοταπο πρωτο μιας και ειναι λιγο σφιχτουτσικο το ΤΜ , στο σκοπευτηριο και κυνηγι με 8αρια μεσοταπα οι τσιχλες και τα δισκακια και στα 30μ τα κανε σκονη
 
. το ΤΜ οπως σου γραφω δοκιμασε το και στα 50 με καλα χονδρα και θα δεις :) ... ειναι τσοκ μπαλαντερ ..το νομιζεις σας 3*-ΙΜ ...αλλα κανει πολυ καλα σκοτωματα και σε αποστασεις FULL ... αλλα μηπως θα επρεπε να βαλεις κανα καλο "μαλινο" ή μεσοταπο πρωτο μιας και ειναι λιγο σφιχτουτσικο το ΤΜ ,
Στο μυαλο μου εισαι.sarcastic.
Θα δω τα φυσιγια ποτ ρίχνω περδικα τι κανουν με ΤΜ αν ειναι πολυ κλειστο υπάρχει το MR;)
 
...μια ωραια ιδεα "αλλα Αμερικα" θα ηταν ο κ. Σωτηροπουλος, να βγαλει μια σειρα custom made chokes ...να του πας την καννη και να φτιαχνει τσοκ σε οποια συσφιξη ακριβως ζητα ο πελατης!
Αγαπητέ tolis1, το...."Αμέρικα" είναι ήδη εδώ! Αυτό που αναφέρεις έχει γίνει ήδη σε τρεις περιπτώσεις, εκ των οποίων η μία είναι με την Α5 του Greek Hunter που του φτιάξαμε custom MR για κάννη με αυλό στο όριο του 12 gauge (18,85!) και που δεν μπορούσε να βγάλει σωστή τουφεκιά ούτε με τα εργοστασιακά αλλά ούτε και με κάποια after market τσοκ. Αντίθετα με το τι μπορεί να σκεφτεί κάποιος πως δεν θα ασχοληθούμε με κάποιο όπλο ειδικά, να πω πως κατι τέτοιες προκλήσεις είναι αυτό που πάντα έψαχνα στην βλητική (εξ ου και η σχεδίαση του εσωτερικού προφίλ BRAIN).
 
Αντίθετα με το τι μπορεί να σκεφτεί κάποιος πως δεν θα ασχοληθούμε με κάποιο όπλο ειδικά, να πω πως κατι τέτοιες προκλήσεις είναι αυτό που πάντα έψαχνα στην βλητική (εξ ου και η σχεδίαση του εσωτερικού προφίλ BRAIN).
Κυριε Σωτηρόπουλε είστε ωραίος! Δωστε πόνο!:);)

** Περιμένω να δώ την βελτίωση που μπορούν τα τσόκ σας να δώσουν βλητικά, σε ένα όπλο baikal. Προσωπικά για εμένα αποτελεί πρόκληση.
 
Ευχαριστώ πολύ κύριε Σωτηρόπουλε... Κάτι ακόμα..
Γράφεται ότι τα BRAIN είναι τα μόνα τσοκ στον κόσμο που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με ατσαλένια σκάγια ανεξάρτητα από τον βαθμό σύσφιγξής τους, περιλαμβανομένου και του BX (Beyond Exteme) of 14/10 / 0,056”, του πιο κλειστού τσοκ που παράγεται παγκοσμίως, ακόμα και με Magnum Steel BB's, παράγοντας ταυτόχρονα όμως απόλυτα τέλειες τουφεκιές.
Το ίδιο ισχύει και για τα δράμια( εννιαβολα κτλ).?
 
Ευχαριστώ πολύ κύριε Σωτηρόπουλε... Κάτι ακόμα..
Γράφεται ότι τα BRAIN είναι τα μόνα τσοκ στον κόσμο που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με ατσαλένια σκάγια ανεξάρτητα από τον βαθμό σύσφιγξής τους, περιλαμβανομένου και του BX (Beyond Exteme) of 14/10 / 0,056”, του πιο κλειστού τσοκ που παράγεται παγκοσμίως, ακόμα και με Magnum Steel BB's, παράγοντας ταυτόχρονα όμως απόλυτα τέλειες τουφεκιές.
Το ίδιο ισχύει και για τα δράμια( εννιαβολα κτλ).?
Αγαπητε Ευθύμη, κατ' αρχήν συγγνώμη για τη αργοπορία στην απάντηση. Ναι ισχύει το ίδιο και για δράμια. Μόνο που στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να πειραματιστεί κανείς με τον βαθμό σύσφιγξης καθώς ορισμένοι τύποι δραμιάρικων φυσιγγιών αποδίδουν καλύτερα με ελαφρά πιό χαλαρό τσοκάρισμα ενώ για άλλους ισχύει και το αντίστροφο, μεριικοί θέλουν πιό σφιχτό. Πάντως, η χρησιμότητα των δραμιάρικων στην πραγματικότητα έγκειται στο να ανοίγουν σχετικά νωρίς για επιτυχία σε κινούμενους στόχους μέσα σε πυκνό όπου χρειάζεται η διασπορά. Σε μεγάλες αποστάσεις, η φονική ενέργειά τους (ορμή = μάζα Χ ταχύτητα) έχει μειωθεί πολύ, εκεί η καλύτερη επιλογή είναι το μονόβολο. Δυστυχώς, συχνά το να τουφεκάμε σε μεγάλες αποστάσεις με δράμια έχει σαν αποτέλεσμα μόνο τον τραυματισμό μεγάλου αριθμού θηραμάτων, κάτι που έχει οδηγήσει σε απαγόρευση της χρήσης τέτοιων φυσιγγιών σε πολλά κράτη.
 
Σήμερα παρέλαβα ένα Tight Medium για την Fabarm.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κ.Σωτηρόπουλο για την εξυπηρέτηση..shake hands.
Το Σάββατο θα δοκιμαστεί στον κυνηγότοπο...;)
Καλοδουλετο Γιωργαρε!!
Να σου χαρισει ομορφες κι αποτελεσματικες τουφεκιες!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top