Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν το αντιλαμβάνεσαι σαν "ξήλωμα"....δεν γίνεται τίποτα! Κόστος γύρω στο 300αρι.
Γιώργο βλέπεις την αντίληψη που κυριαρχεί;;; φυσικά δεν μιλάω για κανέναν προσωπικά. Τα εργοστάσιακα μαδερια τι αξια έχουν;
 
Κάπως έτσι έγινε και σε μένα που δν χτύπαγα ούτε τα μισά ορτυκια αποσα σηκωνα και τα νεύρα μου γίνονταν κρόσσια. Μετά την κάπως ακραία ρύθμιση σε cast off το ποσοστό μου ανέβηκε στο 90% View attachment 2817
Εφτιαξες λοιπόν την παρέκκλιση. Και λοιπόν;;;; υπάρχουν άλλες δέκα ρυθμίσεις τιμές που είναι για το σώμα σου. Αυτό εννοούσα ότι ο γαμπρός θέλει κουστούμι στον ράφτη αν θέλει να πάρει τη νύφη στην εκκλησία
 
Γιώργο βλέπεις την αντίληψη που κυριαρχεί;;; φυσικά δεν μιλάω για κανέναν προσωπικά. Τα εργοστάσιακα μαδερια τι αξια έχουν;
Φίλε Δημήτρη δν γνωρίζω από δικανα αν λύνει και βγαίνει το κοντάκι όπως της καραμπίνας για αυτό χρησιμοποίησα ίσως ατυχώς την λέξη 'ξηλωσω'. Στην 391 αν δν ερχόταν στον οπλουργο το κοντάκι εκεί που το ήθελα θα έφτιαχνα άλλο. Γνωρίζει κάποιος αν κυκλοφόρησε το 686 με διευρυμενους αυλους?
 
Εφτιαξες λοιπόν την παρέκκλιση. Και λοιπόν;;;; υπάρχουν άλλες δέκα ρυθμίσεις τιμές που είναι για το σώμα σου. Αυτό εννοούσα ότι ο γαμπρός θέλει κουστούμι στον ράφτη αν θέλει να πάρει τη νύφη στην εκκλησία
Στον οπλουργο φτιάχτηκε ότι ήταν εφικτό. Από τα λεγόμενα του, από τα αποτελέσματα και από τεστ τσωρτσιλ που έκανα θεωρώ πως είναι στο 90% στα μέτρα μου. Και σημειωτέον όλα αυτά φάνηκαν μετά την επιμήκυνση του κωνου. Προηγουμένως και για 15 συναπτα έτη από την αγορά του κυνηγούσα κανονικά με αυτό έχοντας μάλιστα πολύ ικανοποιητικα αποτέλεσματα καθώς διορθωνα εγώ το σώμα μου πάνω στο κοντάκι για να το φέρω εκεί που θέλω έχοντας όμως μια μη φυσική και σφιγμενη αίσθηση. Ειναι βλέπετε το πρώτο οπλο που απέκτησα παράλληλα με την πρώτη άδεια κυνηγιου στα 18 μου και θεωρούσα πως μου έχει ταιριάξει γάντι.
 
Κάπως έτσι έγινε και σε μένα που δν χτύπαγα ούτε τα μισά ορτυκια αποσα σηκωνα και τα νεύρα μου γίνονταν κρόσσια. Μετά την κάπως ακραία ρύθμιση σε cast off το ποσοστό μου ανέβηκε στο 90% View attachment 2817
Κώστα ο καθένας μας έχει τις ιδιαιτερότητές του. Βλέπεις ο καθένας μας είναι και ένα διαφορετικό σωματότυπο. Χώρια που ο καθένας μας επωμιζει διαφορετικά. Εγώ σε όλα τα όπλα με λίγο ,λίγο όμως, φάγωμα για καστ οφ ήρθα μια χαρά , με κορυφαίο το 525 μου που μόλις το κόντινα μου ήρθε γαντι. Με την Fabarm, που εσύ λες ότι σου ταιριάζει, ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ. Μέχρι που έκανα άλλο κοντάκι.

Μια χαρά είναι το καστ οφ. Δεν θα το έλεγα ακραίο. Θα ανεβάσω αργότερα παρόμοια φωτογραφία με το καστ οφ της L4s για να δεις τι εστί ακραίο καστ οφ. :)

Επίσης να συμπληρώσω ότι είναι τόσο προσωπικό το θέμα κοντάκι που, έφτασα στο σημείο να διερωτόμαι γιατί τα όπλα πουλιούνται με κοντάκια έτοιμα. Στο έτοιμο κοντάκι δύσκολα βάζεις χέρι κάτι που εκ προοιμίου θα γινει. Κάπου είχα δει ότι η Perazzi στα όπλα που έχει προς πώληση έχει εφαρμόσει το κοντάκι στο μέταλλο της βάσης και έχει αφήσει το υπόλοιπο σε ακατέργαστο τάκο για να μορφοποιηθεί ανάλογα με το σωματότυπο του αγοραστή. Θεωρώ ότι αν οι μηχανισμοί ρύθμισης στα ρυθμιζόμενα κοντάκια γίνουν φτηνοί και ελαφροί , όλα τα όπλα θα πρέπει να πωλούνται με ρυθμιζόμενα κοντάκια.
ΥΓ: Μήπως είμαστε topic. ; Το θέμα ταιριάζει περισσότερο στο "φέρτο στα μέτρα σου".
 
Last edited:
Φίλε Δημήτρη δν γνωρίζω από δικανα αν λύνει και βγαίνει το κοντάκι όπως της καραμπίνας για αυτό χρησιμοποίησα ίσως ατυχώς την λέξη 'ξηλωσω'. Στην 391 αν δν ερχόταν στον οπλουργο το κοντάκι εκεί που το ήθελα θα έφτιαχνα άλλο. Γνωρίζει κάποιος αν κυκλοφόρησε το 686 με διευρυμενους αυλους?
Το 686 Silver Pigeon I Sporting.
 
Φίλε Νικόλα συγνώμη για την παράλειψη. Εννοώ σε κυνηγετικό τουφέκι καθώς με ενδιαφέρει το σχετικά συγκρατημενο βάρος κοιτάζοντας πονηρά και προς τα αλουμίνια
Σε κυνηγέτικο beretta μόνο το 690 field έχει optima hp. Στο λέω γιατί το έψαξα κι εγώ πριν 3 χρόνια και κατέληξα στο field III
 
Φίλε Νικόλα συγνώμη για την παράλειψη. Εννοώ σε κυνηγετικό τουφέκι καθώς με ενδιαφέρει το σχετικά συγκρατημενο βάρος κοιτάζοντας πονηρά και προς τα αλουμίνια
Το τελευταία 686 νομίζω ειναι 18.6 αν θυμάμαι καλά, αναγράφεται στις κάννες οπότε εύκολα θα διαλέξεις.
Η beretta έχει εξαντλήσει πλέον την σειρά 686 με επανεκδόσεις του μοντέλου σε κάννες και τσοκ ίσως βρεις αυτο που θες σε καλή τιμή. Το μοντέλο που μου άρεσε ηταν το perenia = αιωνόβιο με πίρο από την σκοπευτική σειρά με ποιοτική εμφάνιση.
 
Το τελευταία 686 νομίζω ειναι 18.6 αν θυμάμαι καλά, αναγράφεται στις κάννες οπότε εύκολα θα διαλέξεις.
Η beretta έχει εξαντλήσει πλέον την σειρά 686 με επανεκδόσεις του μοντέλου σε κάννες και τσοκ ίσως βρεις αυτο που θες σε καλή τιμή. Το μοντέλο που μου άρεσε ηταν το perenia = αιωνόβιο με πίρο από την σκοπευτική σειρά με ποιοτική εμφάνιση.
Πολύ ποιοτικό το Perenia.αλλο όπλο.
 
Το τελευταία 686 νομίζω ειναι 18.6 αν θυμάμαι καλά, αναγράφεται στις κάννες οπότε εύκολα θα διαλέξεις.
Η beretta έχει εξαντλήσει πλέον την σειρά 686 με επανεκδόσεις του μοντέλου σε κάννες και τσοκ ίσως βρεις αυτο που θες σε καλή τιμή. Το μοντέλο που μου άρεσε ηταν το perenia = αιωνόβιο με πίρο από την σκοπευτική σειρά με ποιοτική εμφάνιση.
Νικολή τι εννοείς με πείρο?
 
Α400 xtreme plus Black Synthetic.
Έρωτας απο την πρώτη ματιά.Έψαχνα να την αγοράσω αυτόν τον καιρό και έμαθα ότι δεν υπάρχει στην Beretta Hellas και θα ξαναπαραλάβουν απο τέλη Οκτώβρη. Ευτυχώς βρήκα ένα γνωστό κατάστημα που είχε μία στοκ, πήγα την είδα και έδωσα προκαταβολή. Απο αύριο ξεκινάω διαδικασία για άδεια αγοράς για να πάω να την παραλάβω. Την είχε με 71cm κάννη όπως και ήθελα. Είχε και παραλαγής ετοιμοπαράδοτη αλλά με φοβίζει μην ξεθοριάσει με τον καιρό.
Άντε να την πάρω να δώ τι κάνει. Η γριά (Α302) θα πάει για φρεσκάρισμα στα βερνίκια της και θα ξεκουραστεί, εκτός και αν η καινούργια δεν φανεί άξιος αντικαταστάτης.
 
Α400 xtreme plus Black Synthetic.
Έρωτας απο την πρώτη ματιά.Έψαχνα να την αγοράσω αυτόν τον καιρό και έμαθα ότι δεν υπάρχει στην Beretta Hellas και θα ξαναπαραλάβουν απο τέλη Οκτώβρη. Ευτυχώς βρήκα ένα γνωστό κατάστημα που είχε μία στοκ, πήγα την είδα και έδωσα προκαταβολή. Απο αύριο ξεκινάω διαδικασία για άδεια αγοράς για να πάω να την παραλάβω. Την είχε με 71cm κάννη όπως και ήθελα. Είχε και παραλαγής ετοιμοπαράδοτη αλλά με φοβίζει μην ξεθοριάσει με τον καιρό.
Άντε να την πάρω να δώ τι κάνει. Η γριά (Α302) θα πάει για φρεσκάρισμα στα βερνίκια της και θα ξεκουραστεί, εκτός και αν η καινούργια δεν φανεί άξιος αντικαταστάτης.
Βασίλη αν επαιρνα καραμπίνα τώρα και εγώ την plus θα επαιρνα!
 
Ηλία είμαι berettakias η αλήθεια είναι, αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο που να μου γεμίζει το μάτι όσο η xtreme plus. Ένα μείων είναι το βάρος της για το περπατητό αλλά και η γρια ήταν βαριά. Η διαφορά τους σε βάρος είναι 300 γραμμάρια. Έχω διαβάσει αρκετά καλές κριτικές, μένει τώρα να μου το αποδείξει.
 
Ηλία είμαι berettakias η αλήθεια είναι, αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο που να μου γεμίζει το μάτι όσο η xtreme plus. Ένα μείων είναι το βάρος της για το περπατητό αλλά και η γρια ήταν βαριά. Η διαφορά τους σε βάρος είναι 300 γραμμάρια. Έχω διαβάσει αρκετά καλές κριτικές, μένει τώρα να μου το αποδείξει.
Είναι βαρύ για περπατητο πάντως,καθαρά καρτεροντουφεκο νομίζω!Οπως και να έχει με το καλό φίλε!
 
Η αλήθεια αυτή είναι. Σε ευχαριστώ.
Ξεκινησε γυμναστηριο αλτηρες και τα λοιπα οπως και ναχει ειναι ενα απιστευτο οπλο πραγματικα η αιχμη της Βερεττα αυτη την στιγμη και με το καλο να την παρεις και να την ευχαριστηθεις .Εγω προσωπικα θα ηθελα μια αποψη απο ενα συγκριτικο με την γριουλα σου την Α302 για να δουμε ποσο απεχουμε βλητικα απο τους παλαιους καιρους.Δεν συζηταμε καθολου τα εργονομικα της και τα σκοπευτικα της οσο και τα αποροφητικα της θα ελεγα ειναι για μενα μπροστα απο καθε αλλη προταση αυτη την στιγμη.Καλοριζικη και θα συμφωνησω οτι με το μαυρο ματ των πλαστικων ισως οπως ειπες απο τα φιλμ να αποφυγεις καποιο σχετικο κινδυνο πιστευω ομως και εκει θα εχουν υψηλη ποιοτητα.
 
Καλορίζικη, πιστεύω κι εγώ ότι είναι το πιο ολοκληρωμένο αυτογεμες αυτή τη στιγμή.Θα μου αρεσε κι εμένα αλλά λίγο το βάρος, λίγο η υπερυψωμένη ριγα που δεν έχω ξαναδοκιμάσει, λίγο τα ελαφριά κυνηγια που κάνω, με κάνει να κοιτάζω προς upland ή lite μεριά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top