Beretta A302

Status
Not open for further replies.
Ο κώνος είχε γίνει πριν γίνει μπεξατσοντουφεκο και όχι μονο
Το κατάλαβα, γι αυτό απορώ για την κίνηση να κοπεί η κάνη, να γίνει μπεκατσοντούφεκο στα 56cm και μετά να πουληθεί ...
Η ρίγα με τι φλόγα βγήκε ?
Μην έσκασε καμιά κάνη μπροστά και το σενιάρισες ?
Αυτό σκέφτηκα πρώτο να σου πω την αλήθεια.

Αλλά ξέρω ότι έχεις αρρώστια με τις μετατροπές.

Εγώ δεν θα το αγόραζα γιατί
1ον. μπήκε φλόγα στην κάνη
2ον. δεν ξέρω αν ο ιδιοκτήτης την έκοψε από σκάσιμο.
Δεν μιλάω για εσένα ... για το αν έβρισκα τέτοιο όπλο, γενικά μιλάω.
3ον. Ειδικά για μπεκατσοντούφεκο θα αγόραζα ένα δίκανο, σε καμιά περίπτωση αυτογεμές.

Δε τρυπιετε το πιστονι μαλων ενωει το σωληνα με το μπρατσο
Το κατάλαβα ρε, αυτό έλειπε να κάνει τρύπες στο ποτηράκι και να δουλεύει ...
Το μπράτσο λογικά παίρνει μερικές τρύπες και αυτό .pray to God.
 
Last edited:
γιατί εδώ που διαβάζω όλο σπασμένα κλείστρα βλέπω για 302 και 303 .
Είπαμε, μόνο όπλα μελών του HL δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα και σκοτώνουν στον Θεό.
Δεν το έχεις παρατηρήσει ακόμα ?

Πως θα τα πουλήσουν μετά αν το βγάλουν στην φόρα ?

Για να σε καθησυχάσω μέχρι και κλείστρο από Benelli έχει χαλάσει από φυσίγγι μαζί με την ουρά της κάνης οπότε ναι, ... τα κλείστρα των Α3xx σπάνε από υπερτασικά φυσίγγια ... βασικά σπάνε από όλα τα όπλα.
 
Last edited:
Βασίλη μου δυστυχώς εσύ κρατά ένα εργοστασιακό μη φοβού και σκοτωθείς από το όπλο σου και άσε εμένα να πειράματιζομαι .
Βλέπω ότι μετά τα πειράματά σου τα όπλα παίρνουν δρόμο και απορώ αν τα πειράματα πετυχαίνουν ή όχι.
Σε πάω όμως γιατί είσαι επίμονος.

ps (προς όλους)
Να μας λέτε όλοι τι "βελτιώσεις" κάνετε όταν το όπλο παίρνει πόδι, για να τις αποφεύγουμε. 🤣
 
Last edited:
Είναι πάντως κάποιοι που έχουν κάνει μετατροπές, βαφές, κοντάκια και ότι άλλο στα όπλα τους που τους ικανοποιούν και έχουν δώσει ένα σκασμό λεφτά, έχουν την εντύπωση (όταν τα πουλάνε) ότι θα τα γουστάρει και ο άλλος και είναι πρόθυμος να τα πληρώσει.
Όχι δεν παίρνει αξία το όπλο, αντίθετα χάνει κιόλας. Για παράδειγμα εγώ αν αγόραζα ένα οπλο με σταθερό φουλ θα το άνοιγα, αλλά δεν θα ήθελα να το έχει ανοίξει ο προκάτοχος. Έτσι είναι τα πράγματα.
Γιατί να χάσει ένα όπλο από βαφή;στις παλιές μπενελι πάντα ήταν χάλια,ειδικά στις ραφαελλο σε καπάκι βάσης και καννη
 
Βλέπω ότι μετά τα πειράματά σου τα όπλα παίρνουν δρόμο και απορώ αν τα πειράματα πετυχαίνουν ή όχι.
Σε πάω όμως γιατί είσαι επίμονος.

ps (προς όλους)
Να μας λέτε όλοι τι "βελτιώσεις" κάνετε όταν το όπλο παίρνει πόδι, για να τις αποφεύγουμε. 🤣
Και καλά θα κάνετε αφήστε τα σοβαρά όπλα γιαυτούς που ξέρουν
 
Γιατί να χάσει ένα όπλο από βαφή;στις παλιές μπενελι πάντα ήταν χάλια,ειδικά στις ραφαελλο σε καπάκι βάσης και καννη
Γιατί δεν ξέρεις τι έχει επισκευαστεί και πώς.Αν υπήρχαν κρατήρες στο εργκαλ η το ατσάλι από διάβρωση από επίμονη αμμοβολή η τι άλλο , στοκαρίστηκε και βάφτηκε πού το ξέρεις; Υπερβολή ;
 
Υπάρχει και το πριόνι, το laser, η υδροκοπή κτλ
Οι περισσότερες πως αφαιρούνται ?
Δεν ξέρω, ρωτάω.
Δεν ξέρω για τις περισσότερες.
Σε δύο δικές μου που αφαιρέθηκε η ρίγα,κόπηκαν τα ποδαράκια,έμεινε μια μικρή ράμπα εμπρός και πίσω,από την ίδια την λίμα, διαμορφώθηκε με κιμά,γυαλιστηκε όλη η κάνη εξωτερικά και ξαναβαφτηκε.
 
Δεν ξέρω για τις περισσότερες.
Σε δύο δικές μου που αφαιρέθηκε η ρίγα,κόπηκαν τα ποδαράκια,έμεινε μια μικρή ράμπα εμπρός και πίσω,από την ίδια την ρίγα, διαμορφώθηκε με κιμά,γυαλιστηκε όλη η κάνη εξωτερικά και ξαναβαφτηκε.
Για αυτό ρώτησα αν είχε μπει φλόγα.
Αν γίνει με πριόνι έχει καλώς.
 
Για αυτό ρώτησα αν είχε μπει φλόγα.
Αν γίνει με πριόνι έχει καλώς.
Για να μπει φλόγα,ίσως γίνεται σε ενδιάμεσες ρίγες σε δίκανα και η ένταση της πρέπει να είναι ανάλογη με το υλικό κόλλησης.
Σε κανες αυτογεμων δεν βλέπω τον λόγο να μπει φλόγα, εκτός κι αυτός που το κάνει... βαριέται!

Όποιος αναλάβει να το κάνει πρέπει να είναι ΓΝΩΣΤΗΣ!
Εννοείται ότι σε κανες που έχουν υποστεί κρυογενη κατεργασία ΔΕΝ ΤΟ ΚΆΝΕΙΣ!
 
Δεν ξέρω για τις περισσότερες.
Σε δύο δικές μου που αφαιρέθηκε η ρίγα,κόπηκαν τα ποδαράκια,έμεινε μια μικρή ράμπα εμπρός και πίσω,από την ίδια την λίμα, διαμορφώθηκε με κιμά,γυαλιστηκε όλη η κάνη εξωτερικά και ξαναβαφτηκε.
Μπερδεμένα τα γράφεις συνονόματε, για μπιφτέκια συζητάμε; 🙉😄
Κιεγω έβγαλα την ρίγα από μια παλιά κάννη. Έκοψα πριν το μπροστινο ποδαράκι, ώστε να μείνει το στόχαστρο, μετά λύγισα το κομμένο κομμάτι προς τα επάνω και το ζέστανα με Turbo torch, μολις μαλακωνε η κόλληση σηκωνα την ρίγα και προχώραγα στο επόμενο ποδαράκι. Δεν χρειάστηκε να ζεστάνω την κάννη καθόλου.
 
Για να μπει φλόγα,ίσως γίνεται σε ενδιάμεσες ρίγες σε δίκανα και η ένταση της πρέπει να είναι ανάλογη με το υλικό κόλλησης.
Σε κανες αυτογεμων δεν βλέπω τον λόγο να μπει φλόγα, εκτός κι αυτός που το κάνει... βαριέται!

Όποιος αναλάβει να το κάνει πρέπει να είναι ΓΝΩΣΤΗΣ!
Εννοείται ότι σε κανες που έχουν υποστεί κρυογενη κατεργασία ΔΕΝ ΤΟ ΚΆΝΕΙΣ!
Εδώ κολλάνε κάνες με ηλεκτροκόλληση Γιάννη ... στο οξυγόνο θα κολλήσουν.
Ποιος έχει τις γνώσεις, ποιος κάθεται επιτόπου να δει τι κάνει ο μάστορας (ή ο βοηθός του) και στο κάτω κάτω αν θέλω να κάνω μια μετατροπή θα την κάνω σε μαμά όπλο με εμένα παρόντα ή εγώ προσωπικά, δεν θα αγοράσω όπλο έτοιμο με την μετατροπή γιατί δεν ξέρω τι μ@λακίες μπορεί να έχουν γίνει.
Αυτή είναι η κεντρική ιδέα.
 
Μπερδεμένα τα γράφεις συνονόματε, για μπιφτέκια συζητάμε; 🙉😄
Κιεγω έβγαλα την ρίγα από μια παλιά κάννη. Έκοψα πριν το μπροστινο ποδαράκι, ώστε να μείνει το στόχαστρο, μετά λύγισα το κομμένο κομμάτι προς τα επάνω και το ζέστανα με Turbo torch, μολις μαλακωνε η κόλληση σηκωνα την ρίγα και προχώραγα στο επόμενο ποδαράκι. Δεν χρειάστηκε να ζεστάνω την κάννη καθόλου.
Το διόρθωσα!🙂
Γράφει ότι θέλει αφού!😢
 
Κι εγω έβγαλα την ρίγα από μια παλιά κάννη. Έκοψα πριν το μπροστινο ποδαράκι, ώστε να μείνει το στόχαστρο, μετά λύγισα το κομμένο κομμάτι προς τα επάνω και το ζέστανα με Turbo torch, μολις μαλακωνε η κόλληση σηκωνα την ρίγα και προχώραγα στο επόμενο ποδαράκι. Δεν χρειάστηκε να ζεστάνω την κάννη καθόλου.
Και εγώ όταν χρειάστηκε να αφαιρέσω την αποθήκη την ζέστανα με θερμοπίστολο ρυθμιζόμενης θερμοκρασίας στους 130-150 βαθμούς και δοκίμαζα συνεχώς.
Ποιος "επαγγελματίας" θα το κάνει έτσι να φάει μια ώρα ?

Φλόγιστρο και σε 1 λεπτό βγήκε.
 
Δεν είναι απαραίτητο να ζεσταθεί η κάνη για να αφαιρεθεί η ρίγα.🙂
Δε χρειάζεται να ζεστάνεις την κανη ζεσταίνουμε την ρίγα σταδιακά και ξεκολλάει όταν φτάσει σε σημείο που πρέπει.Τωρα οι ρίγες τοποθετούνται αφού είναι ήδη διαμορφωμένες οι κανες με κοληση τότε δε τις πειράζει η θερμοκρασία τις πειράζει στο προσεκτικό ξεκόλλημα μόνο , όση θερμοκρασία χρειάζεται για να κολήσει με την ίδια ξεκολαει μια ρίγα και μπορείς αν θέλεις να έχεις και την κανη μέσα στο νερό για να εμποδίσει την μεταφορά όσο γίνεται θερμότητας που δεν χρειάζεται .Ψιλά γράμματα για την πλειοψηφία,τέλος πάντων τα όπλα χαλάνε και σπάνε από τις μαλακίες που βάζει ο κάθε ένας μέσα όχι από μετατροπές εκτός και αν τις κάνεις ο μπακάλης της γειτονιάς ο τελείως ανίδεος.
 
Δε χρειάζεται να ζεστάνεις την κανη ζεσταίνουμε την ρίγα σταδιακά και ξεκολλάει όταν φτάσει σε σημείο που πρέπει.Τωρα οι ρίγες τοποθετούνται αφού είναι ήδη διαμορφωμένες οι κανες με κοληση τότε δε τις πειράζει η θερμοκρασία τις πειράζει στο προσεκτικό ξεκόλλημα μόνο , όση θερμοκρασία χρειάζεται για να κολήσει με την ίδια ξεκολαει μια ρίγα και μπορείς αν θέλεις να έχεις και την κανη μέσα στο νερό για να εμποδίσει την μεταφορά όσο γίνεται θερμότητας που δεν χρειάζεται .Ψιλά γράμματα για την πλειοψηφία,τέλος πάντων τα όπλα χαλάνε και σπάνε από τις μαλακίες που βάζει ο κάθε ένας μέσα
Δηλαδή θες να μου πεις ότι αν ζεστάνεις τη ρίγα για να φτάσει η κόλληση στην θερμοκρασία τήξης η κάνη στο σημείο της κόλλησης δεν θα έχει αποκτήσει την ίδια θερμοκρασία με την κόλληση (άντε ελάχιστα παρακάτω, ελάχιστα όμως !!!)
Είναι πιο σωστή μέθοδος με το κρατήσεις το φλόγιστρο μεταξύ κάνης - ρίγας αλλά μην θεωρούμε ότι η κάνη παραμένει κρύα ή δεν αποκτά θερμοκρασιακές διαφορές.

Αν η κόλληση είναι ασήμι τότε η θερμοκρασία πρέπει να ανεβεί πολύ.
Αν είναι καλάι λιγότερο, αν είναι μπρούντζος περισσότερο.
Η Rem πχ κολλάει με τόξο την ρίγα είχα δει σε ένα video.

Στην 302-303 με τι κόλληση είναι κολλημένη η ρίγα, ξέρει κάποιος ?
όχι από μετατροπές εκτός και αν τις κάνεις ο μπακάλης της γειτονιάς ο τελείως ανίδεος.
Άστο αυτό το θέμα καλύτερα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top