Beretta A302

Status
Not open for further replies.
αμα ερθης ξανα στην σερρες για τσιχλα φιλεμου με τον κοστασ bak θα βρης τετεια καραμπινα 18,6,,, .yel..yel.
Οκ, Στις Σέρρες έχω έρθει εκδρομή, για κυνήγι όχι, όμως εάν πάω στους φίλους μου στην Δράμα και έχω χρόνο, θα ήθελα πολύ να γνωριστούμε!. Στο Γάζωρο έχω φίλο απο την Πάτρα που μένει εκεί, (Ερωτικός μετανάστης :D:D:D).
 
Ακόμα καλύτερα για τον υποψήφιο αγοραστή - δεν έχει φλάντζες αλλαγής κλίσης μεν αλλά σίγουρα μπορεί κάτι να γίνει άν απαιτείται επέμβαση από κοντακά.
Αφού μπορεί να γίνει και τοποθέτηση εσωτερικών τσόκ όπως λέχθηκε παραπάνω η συνολική αναβάθμιση είναι ολοκληρωτική θα έλεγα έστω και με το επιπλέον κόστος.
Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα "μοντέρνο" αυτογεμές - τουναντίον έχει αποδείξει την αξία του περίτρανα.
Τώρα άν κάποιος "κολλάει" σε λεπτομέρειες (π.χ. δεν διαθέτει magnum θαλάμη, δεν έχει σφραγίδα για ατσάλινα κλπ) άς πορευτεί ανάλογα.
Η προσφορά είναι άκρως ελκυστική πάντως. 😍
 
Ακόμα καλύτερα για τον υποψήφιο αγοραστή - δεν έχει φλάντζες αλλαγής κλίσης μεν αλλά σίγουρα μπορεί κάτι να γίνει άν απαιτείται επέμβαση από κοντακά.
Αφού μπορεί να γίνει και τοποθέτηση εσωτερικών τσόκ όπως λέχθηκε παραπάνω η συνολική αναβάθμιση είναι ολοκληρωτική θα έλεγα έστω και με το επιπλέον κόστος.
Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα "μοντέρνο" αυτογεμές - τουναντίον έχει αποδείξει την αξία του περίτρανα.
Τώρα άν κάποιος "κολλάει" σε λεπτομέρειες (π.χ. δεν διαθέτει magnum θαλάμη, δεν έχει σφραγίδα για ατσάλινα κλπ) άς πορευτεί ανάλογα.
Η προσφορά είναι άκρως ελκυστική πάντως. 😍
Τα 40-42 γραμμάρια σε 2&3/4 κάλυκα με μολυβένια σκάγια τα ρίχνει άνετα.
 
Τα 40-42 γραμμάρια σε 2&3/4 κάλυκα με μολυβένια σκάγια τα ρίχνει άνετα.
Μια χαρά καλύπτει τις βασικές ανάγκες του κυνηγού σε όλα τα ελληνικά θηράματα.

Οι πατεράδες - θείοι - παππούδες μας δεν είχαν παράπονο.

Απλά δεν θέλει πειράματα με "φουρνέλα" ,"θερμοβαρικά", "δυναμίτες" κλπ βλαπτικά έως επικίνδυνα για τον μηχανισμό πυροτεχνήματα.

Το ότι είναι ένα όπλο κυριολεκτικά θρύλος δεν σημαίνει ότι αντέχει σε κακομεταχείριση τέτοιου είδους - ούτε της αξίζει.

Ελπίζω ο μελλοντικός του ιδιοκτήτης να το κατανοεί και να το σεβαστεί.
 
Last edited:
Μια χαρά καλύπτει τις βασικές ανάγκες του κυνηγού σε όλα τα ελληνικά θηράματα.

Οι πατεράδες - θείοι - παππούδες μας δεν είχαν παράπονο.

Απλά δεν θέλει πειράματα με "φουρνέλα" ,"θερμοβαρικά", "δυναμίτες" κλπ βλαπτικά έως επικίνδυνα για τον μηχανισμό πυροτεχνήματα.

Το ότι είναι ένα όπλο κυριολεκτικά θρύλος δεν σημαίνει ότι αντέχει σε κακομεταχείριση τέτοιου είδους - ούτε της αξίζει.

Ελπίζω ο μελλοντικός του ιδιοκτήτης να το κατανοεί και να το σεβαστεί.
Έχω ξάδελφο που έχει την A302 με τα εσωτερικά choke που έχουν μούφα εξωτερική που βιδώνει και τα συγκρατεί(από το εργοστάσιο).Βάζει τόσα χρόνια 3Α Semi Magnum στο λαγό.Ουδέν πρόβλημα.
 
Αγορασμενη το 1984.
Κοντεύει τις δύο εκατοντάδες χιλιάδες φυσίγγια.
Έχει αλλαχθεί το επανατατικό ελατήριο δύο φορές και το πλαϊνό λαμάκι μία.
Εμπλοκές τέσσερις (4!),όλα αυτά τα χρόνια στο σύνολο των προαναφερθέντων φυσιγγιων.
Ότι της βάλω στην αποθήκη,θα το ανεβάσει,θα το ρίξει και θα ανεβασει το επομενο,απρόσκοπτα!
Η τουφεκιά της,από πολύ καλή έως άριστη.
Τι να ζηλέψει από τα σύγχρονα?
Το πλαστικό η το χρωματιστό στόχαστρο?
Άντε να δεχτώ το βάρος,το οποίο φτιάχνεται...
Με αριγη κάνη 68cm και κοντάκι πάπια ελαφρύτερα από τα "μαμά" κάτω από 3.100 γρμ.
 
Οι κανες της τότε εποχή λόγο καθαρότερος ατσαλιού μεγαλύτερων τοιχωμάτων με σωστή συντήρηση καθως ήταν χρωμιωμενες κιόλας στην Μπερέτα δεν παθαίνουν τίποτε όσα φυσίγγια και να έχεις ρίξει.Το ότι βελτίωσαν τα κράματα και πέτυχαν μεγαλύτερη σκλήρυνση όχι ελαστικότητα τονίζω που αυτό δίνει ελαφρύτερες κανες με μεγαλύτερες αντοχές πιέσεων δε σημαίνει βλητικα και μακροχρόνα ότι είναι καλύτερες,απλά ρίχνουν διναμιτες για αυτούς που πάσχουν από μαγκουμίτιδα και ξέχασαν ότι με 32 γρ σκάκι το που μπορείς να κυνηγάς τα πάντα.
 
Να δωσω μια αλλη ερμηνεια και εγω .Το οπλο αυτο ειναι ιδιαιτερη περιπτωση οπως και η 302 που ειχα και εγω εχοντας αυλο 18.2 εργοστασιακο αντιστοιχως το οπλο του φιλου μας 18.6.Αυτο απο μονο του το κανει ξεχωριστο περιπτωση που λεμε και επικουρικα ο Τακης ως νοικοκυρης στα εργαλεια του επιτασσεται ως η καλιτερη επιλογη για καποιον που αγαπαει και ειναι και ρομαντικος με τα παλαια στιβαρα αξιοποιστα μοντελα. .Τωρα θα δωσω και μια ποιο ψαγμενη προταση για οσους ψαχνουν την τουφεκια διοτι ολοι μας αναφερθηκαμε στο σταθερο της κανης.Μια κανη steelium με κωνο γυρω στα 6-7 cm και 18.6 αυλο εχει γυρω στα 800€.Η προταση μου ανοιγμα του τσοκ σε 4/10 και ενα κωνο στα 5cm κοστος γυρω στα 120€(70€ κωνος 50€ διαμορφωση τσοκ) και ο πινακας θα σας αφησει αφωνους .Δεν το λεω απλα σαν ιδεα το εχω δει στην πραξη.Καντε λογαριασμο και
απολογισμο και πραξτε αναλογα .Η προσφορα του Τακη ειναι εξαιρετικη και συμφερουσα.
 
Ακόμα καλύτερα για τον υποψήφιο αγοραστή - δεν έχει φλάντζες αλλαγής κλίσης μεν αλλά σίγουρα μπορεί κάτι να γίνει άν απαιτείται επέμβαση από κοντακά.
Κι όμως έχει νομίζω (κατα κάποιο τρόπο). Το πλακάκι πισω δεν είναι εναλλάξιμο με διαφορετικές κλίσεις από 50 μέχρι 65?
 

Attachments

  • plate-drop-beretta-πίσω-55588-55mm-36.jpg
    plate-drop-beretta-πίσω-55588-55mm-36.jpg
    40,6 KB · Προβολές: 16
Κι όμως έχει νομίζω (κατα κάποιο τρόπο). Το πλακάκι πισω δεν είναι εναλλάξιμο με διαφορετικές κλίσεις από 50 μέχρι 65?
Είναι! Μόνο που δεν τις έδινε με την αγορά! Την έχω αλλάξει και εγώ!
Μπράβο τότε - ακόμα καλύτερα! ;)

Αυτά τα λένε βρέ παιδιά - τα λένε ! 😁
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top