Benelli Team

Τα περκορσο κατσια εχω αποθεμα ακομα.
Και οτι εβρισκα δεν ειχα θεμα.

Εγω δε μιλησα για 70 μετρα φιλε ,και στα 15 στημενο κυνηγι κανω με φουλ.

Οχι γιατι δεν γουσταρω να χαλασω το θεμα και να το τσουβαλιασω με φυσιγγια που αναιρουν το ρολο της καννης.εχει γινει πολλες φορες και απο εριστικους τυπους.

Με λιγα λογια οτι και να ρηξω με τις καννες που εχω δεν εχω θεματα
Ενα ωραιο φυσιγγι που εριχνα ηταν σε 1 νουρο και 0 του μητσακου 33 γρ g3000
 
Δεν θα ειναι ευκολο για αυτους που αγαπουσαν Rem να αναγκαστουν τωρα να αγαπησουν Benelli ....
( Giorgos k που εισαι ??? )
Θα αναγκαστουν να μεινουν με ενα οπλο με ενα επιπεδο πιο κατω απο την νεα Benelli !!
Θυμησου λιγο ποσες ιταλικες εταιριες εχουν βγαλει πανω απο 10 μοντελα με διαφορετικα ατσαλια,διαφορετικες ονομασιες,διαφορετικα τσοκ,απλα hp ,pro και καμια απο αυτες δεν ξεπερασε αμερικανικο και ψαχνονται κε ατσαλια στιλιουμ μιλιουμ ακομα.
Η ρεμινγκτον πριν 70 χρονια σταθηκε και ακομα και σημερα βγαζει τον 18,55. Ακομα και οταν πηγε σε 2 μοντελα στον 18,7 δεν τον ξεπερασε...μετα απο 50 χρονια αυτο για δικο της λογαριασμο....μενει εκει που ειναι χωρις πολυ προμοσιον
 
Θυμησου λιγο ποσες ιταλικες εταιριες εχουν βγαλει πανω απο 10 μοντελα με διαφορετικα ατσαλια,διαφορετικες ονομασιες,διαφορετικα τσοκ,απλα hp ,pro και καμια απο αυτες δεν ξεπερασε αμερικανικο και ψαχνονται κε ατσαλια στιλιουμ μιλιουμ ακομα.
Η ρεμινγκτον πριν 70 χρονια σταθηκε και ακομα και σημερα βγαζει τον 18,55. Ακομα και οταν πηγε σε 2 μοντελα στον 18,7 δεν τον ξεπερασε...μετα απο 50 χρονια αυτο για δικο της λογαριασμο....μενει εκει που ειναι χωρις πολυ προμοσιον
Γι'αυτό έμεινε πίσω σε πωλήσεις από την Benelli !
 
Εσεις μια βλαβη ακουτε σε καποιο μοντελο και σας πιανει ψυχολογικο μην σας αφησει το οπλο στο κυνηγι + του οτι το κανετε καραμελα για ολα τα οπλα οτι βγαζουν θεματα επειδη διαβασατε οτι εγινε σε ενα.
Υπαρχουν αλλοι που εχουν ψυχολογικο να σημαδεψουν το πουλι
 
Καταρχην δεν εχουν καμια σχεση τα φυσιγγια που ριχνουν αυτοι σε σχεση με αυτα που παραγονται απο αθηνα και κατω...
2ο αυτος ο αμερικανόβλαχος που βγαζει τα τσοκ ,οχι κονο τσοκ βγαζει αλλα ειναι απο τους μεγαλυτερους εισαγωγεις μπενελι στις ηπα και τις δινει 18,6 αχρωμιωτες με λειανση που νομιζεις οτι ειναι χρωμιου.

Εκει ξαναθυμιζω ριχνουν με ατσαλινα που πατανε 5 φορες κατω το καλυτερο μολυβδινο.

Παρε μια μερα καποια τεμαχια μπλακ κλαουντ και ριχτα πανω σε κανονικο κυνηγι ακομα και με σωληνα
Δεν διάβασες προσεκτικά..... με το φίλο τα ίδια φυσίγγια ρίχναμε....... Remington 47 βολα
και 27 βολα...... πολύ καλή η Remington δε
χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω..... αλλά σε απαιτητικά κυνήγια αυτό που μετράει είναι η αξιοπιστία. Και όταν κατασταλάξει κάποιος σε ένα όπλο που μπορεί να κάνει τα γούστα του θα ψάξει και το ανάλογο φυσιγγι..... δηλαδή αυτοί που ρίχνουν με Remington ή με οποιοδήποτε άλλο όπλο πάνε για φασσες,παπια και άλλα θήραματα με παγανοφυσιγγα; Ο κυνηγός που εξειδικεύεται σε ένα ή περισσότερα θήραματα επιλέγει με βάση το θήραμα, το βιότοπο,την συμπεριφορά των θηραμάτων το ανάλογο φυσιγγι...... και να συμπληρώσω ότι έχω ρίξει με πολλές....rem, Beretta, fabarm, franchi, auto 5 όλες είναι καλά όπλα....τα χέρια αυτού που τα κρατάνε σκοτώνουν.....
 
Last edited:
Για περιμενε λιγο Δημητρο πολυ φορα πηρες κατα της benelli. δεχομαι λοιπον οτι υστερει βλητικα στα μεγαλα θηραματα εναντι των καλων αεριων.δεν θελω λοιπον να σου μιλησω καθολου για την ιταλιδα. επιτρεψε μου μια μικρη ανασκοπηση. 1977 ερχεται καινουργια απο το αμερικα REM 1100. Η ομορφια των ξυλων κ η σκοπευτικη γραμμη ηταν απο αλλο πλανητη. αρχιζει το κυνηγι ντουφεκιες φανταστικες ,τοτε ριχναμε τα ροτβαιλ τα ελληνικα. στο πρωτο κυνηγι παπι στο κοτυχι στην Ηλεια 3 μερες ακαθαριστη η κανη γεμισε κρατηρες.λαθος δικο μου,την επομενη χρονια ηρθε καινουργια κανη.λοιπον παρολο το βαρος ,ειμουνα κ 20σαρης τοτε ειχα ευχαριστηθει κυνηγια. στα 4 χρονια λοιπον αρχισανε τα οργανα. μονοκανο τρεξε βαλε λαστιχακια καινουργια ,βαλε κωνικα καινουργια κ κ κ.....το 1983 αγοραζω Α302 με τα χωνευτα τσοκακια.το οπλο ητανε πιο ελαφρυ κ πιο καθαρο.βαραγε καλα τα πρασινα μια χαρα.το μονο ασχημο ηταν τα ξυλα που ηταν σαν κομοδινο.μετα απο καμμια 25 οπλα ειναι το μονο που μετανοιωσα που τοδωσα.παμε λοιπον παρακατω.1995 αγοραζω 390 gold mallard.ο τζιμης ο ελμαλιωτης μου εβγαλε 4 για να διαλεξω ξυλα.πρωτο κυνηγι 3ημερο στη κυμη κ γινεται μονοκανο.το προσπερναω γιατι ηταν εργοστασιακη αστοχια.μπορει να συμβει κ στα καλυτερα σπιτια. δεν μου καθοταν με τιποτα κ εφυγε την επομενη σεζον.2011 λεω να ξαναπαρω ενα αεριων.με παρασυρει ο κυπριδημος κ παιρνω MAXUS 1.σαφως καλη τουφεκια κ αμαν μεσα στο γεναρη ξαφνικα μονοκανο. εχω μεγαλη εφεση στα μονοκανα.κανενας οπλουργος ουτε η αντιπροσωπεια ελυσε το προβλημα.το πουλησα 500 μονο σε ενα βοσκο που ηξερε το προβλημα. το ξερω σε κουρασα με τα μονοκανα.δεν ειναι ολα ετσι.μπορει να ετυχαν σε μενα.που θελω να καταληξω.οταν πολλοι κυνηγοι παγκοσμιως εμπιστευονται την benelli σιγουρα χωρις προβληματα ,τι να τους πεις για REM V3 η για την steelium κανη της beretta.εδω ειμαστε μια οικογενεια κ ειναι αποδεκτες ολες οι επιλογες των φιλων μας.
 
Για περιμενε λιγο Δημητρο πολυ φορα πηρες κατα της benelli. δεχομαι λοιπον οτι υστερει βλητικα στα μεγαλα θηραματα εναντι των καλων αεριων.δεν θελω λοιπον να σου μιλησω καθολου για την ιταλιδα. επιτρεψε μου μια μικρη ανασκοπηση. 1977 ερχεται καινουργια απο το αμερικα REM 1100. Η ομορφια των ξυλων κ η σκοπευτικη γραμμη ηταν απο αλλο πλανητη. αρχιζει το κυνηγι ντουφεκιες φανταστικες ,τοτε ριχναμε τα ροτβαιλ τα ελληνικα. στο πρωτο κυνηγι παπι στο κοτυχι στην Ηλεια 3 μερες ακαθαριστη η κανη γεμισε κρατηρες.λαθος δικο μου,την επομενη χρονια ηρθε καινουργια κανη.λοιπον παρολο το βαρος ,ειμουνα κ 20σαρης τοτε ειχα ευχαριστηθει κυνηγια. στα 4 χρονια λοιπον αρχισανε τα οργανα. μονοκανο τρεξε βαλε λαστιχακια καινουργια ,βαλε κωνικα καινουργια κ κ κ.....το 1983 αγοραζω Α302 με τα χωνευτα τσοκακια.το οπλο ητανε πιο ελαφρυ κ πιο καθαρο.βαραγε καλα τα πρασινα μια χαρα.το μονο ασχημο ηταν τα ξυλα που ηταν σαν κομοδινο.μετα απο καμμια 25 οπλα ειναι το μονο που μετανοιωσα που τοδωσα.παμε λοιπον παρακατω.1995 αγοραζω 390 gold mallard.ο τζιμης ο ελμαλιωτης μου εβγαλε 4 για να διαλεξω ξυλα.πρωτο κυνηγι 3ημερο στη κυμη κ γινεται μονοκανο.το προσπερναω γιατι ηταν εργοστασιακη αστοχια.μπορει να συμβει κ στα καλυτερα σπιτια. δεν μου καθοταν με τιποτα κ εφυγε την επομενη σεζον.2011 λεω να ξαναπαρω ενα αεριων.με παρασυρει ο κυπριδημος κ παιρνω MAXUS 1.σαφως καλη τουφεκια κ αμαν μεσα στο γεναρη ξαφνικα μονοκανο. εχω μεγαλη εφεση στα μονοκανα.κανενας οπλουργος ουτε η αντιπροσωπεια ελυσε το προβλημα.το πουλησα 500 μονο σε ενα βοσκο που ηξερε το προβλημα. το ξερω σε κουρασα με τα μονοκανα.δεν ειναι ολα ετσι.μπορει να ετυχαν σε μενα.που θελω να καταληξω.οταν πολλοι κυνηγοι παγκοσμιως εμπιστευονται την benelli σιγουρα χωρις προβληματα ,τι να τους πεις για REM V3 η για την steelium κανη της beretta.εδω ειμαστε μια οικογενεια κ ειναι αποδεκτες ολες οι επιλογες των φιλων μας.
Εσυ τραβηξες την ταλαιπωρια εγω κουραστηκα που τα διαβασα ρε φιλε!
 
Τα περκορσο κατσια εχω αποθεμα ακομα.
Και οτι εβρισκα δεν ειχα θεμα.

Εγω δε μιλησα για 70 μετρα φιλε ,και στα 15 στημενο κυνηγι κανω με φουλ.

Οχι γιατι δεν γουσταρω να χαλασω το θεμα και να το τσουβαλιασω με φυσιγγια που αναιρουν το ρολο της καννης.εχει γινει πολλες φορες και απο εριστικους τυπους.

Με λιγα λογια οτι και να ρηξω με τις καννες που εχω δεν εχω θεματα
Για 70 μέτρα ενδιαφέρομαι φίλε για παπιά και φάσσες σε πολύ κρύο.
Να πάρω percorso δηλαδή για τα 70 μέτρα με πολύ κρύο αυτό μου συστήνεις ? Είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί τώρα στην Ελλάδα ;
Τι νούμερο να επιλέξω για παπιά και φάσσες στα 70 μέτρα λες ;

Δεν ενδιαφέρομαι για τα 15 μέτρα.
 
Για 70 μέτρα ενδιαφέρομαι φίλε για παπιά και φάσσες σε πολύ κρύο.
Να πάρω percorso δηλαδή για τα 70 μέτρα με πολύ κρύο αυτό μου συστήνεις ? Είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί τώρα στην Ελλάδα ;
Τι νούμερο να επιλέξω για παπιά και φάσσες στα 70 μέτρα λες ;

Δεν ενδιαφέρομαι για τα 15 μέτρα.
Για τα 70 μέτρα νομίζω ότι καλό είναι να πάρουμε βιντεοκάμερα και όχι λειοκανο και εμπορικά φυσίγγια...... Φιλικά και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κάποιον...... γνωρίζετε πολλούς κυνηγούς που έχουν την ικανότητα να ρίχνουν επαναλαμβανόμενα σε αυτές τις αποστάσεις και να έχουν επιτυχίες; Εγώ μετά από 30 χρόνια ενασχόλησης με το κυνήγι δεν έχω δει τέτοιο άτομο......
Και επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πιστεύω ότι μιλούσες σοβαρά για τα 70 μέτρα και όχι θέλοντας να κάνεις χιούμορ.
 
Για τα 70 μέτρα νομίζω ότι καλό είναι να πάρουμε βιντεοκάμερα και όχι λειοκανο και εμπορικά φυσίγγια...... Φιλικά και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κάποιον...... γνωρίζετε πολλούς κυνηγούς που έχουν την ικανότητα να ρίχνουν επαναλαμβανόμενα σε αυτές τις αποστάσεις και να έχουν επιτυχίες; Εγώ μετά από 30 χρόνια ενασχόλησης με το κυνήγι δεν έχω δει τέτοιο άτομο......
Και επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πιστεύω ότι μιλούσες σοβαρά για τα 70 μέτρα και όχι θέλοντας να κάνεις χιούμορ.
Μιλούσα για πραγματικά 70 μέτρα φίλε.
Αυτή είναι η ανάγκη μου.
Βλέπω ότι εδώ υπάρχουν άτομα που τις έχουν αυτές τις αποστάσεις και ήθελα να μάθω τι όπλα έχουν και τι φυσίγγια ρίχνουν.
 
Η αξιοπιστία της beneli δεν υπάρχει και δε χωράει θέμα συζήτησης αλλά και άλλα όπλα είναι αξιόπιστα από εκεί και έπειτα η επιλογή όπλου είναι καθαρά προσωπικό θέμα.Δεν υπάρχει λόγος κόντρας, όσο για τα 70 μέτρα που ρωτάει ο συνάδελφος μεταξύ σοβαρού και αστείου σηκώνουν πολλοί ντουφέκι γιατι απλά στον υδροβιότοπο χωρίς σημείο αναφοράς μπορεί να νομίζουν οτι είναι στα 40 .Και κάποια φυσίγγια έχουν τη δυνατότητα καταβολής και εκεί αλλά δεν την έχει ο κυνηγός δυστυχώς .Διότι απλά δε τολμάει να τραβήξει το ντουφέκι όσο μπροστά χρειάζεται.Γιαυτο και η πλειοψηφία δεν γνωρίζει τα όρια του όπλου και του νουμ σκαγιου.
 
Και κάποια φυσίγγια έχουν τη δυνατότητα καταβολής και εκεί αλλά δεν την έχει ο κυνηγός δυστυχώς .Διότι απλά δε τολμάει να τραβήξει το ντουφέκι όσο μπροστά χρειάζεται.Γιαυτο και η πλειοψηφία δεν γνωρίζει τα όρια του όπλου και του νουμ σκαγιου.
Με το σκόρπισμα που θα κάνει στα 70 μέτρα είναι θέμα τύχης αν θα το πάρεις άς βάλεις και την απαιτούμενη προσκόπευση
Και γουρούνια έχουν πέσει σε τέτοια μέτρα επειδή έτυχε να περάσει ένα βόλι και να τα πάρει σε καίριο σημείο πχ ριζάφτι ή σπονδυλική στήλη
Τα όρια κατά την γνώμη μου είναι εκεί που δεν χρειάζεται και η τύχη αλλά μόνο η ικανότητα
 
Η αξιοπιστία της beneli δεν υπάρχει και δε χωράει θέμα συζήτησης αλλά και άλλα όπλα είναι αξιόπιστα από εκεί και έπειτα η επιλογή όπλου είναι καθαρά προσωπικό θέμα.Δεν υπάρχει λόγος κόντρας, όσο για τα 70 μέτρα που ρωτάει ο συνάδελφος μεταξύ σοβαρού και αστείου σηκώνουν πολλοί ντουφέκι γιατι απλά στον υδροβιότοπο χωρίς σημείο αναφοράς μπορεί να νομίζουν οτι είναι στα 40 .Και κάποια φυσίγγια έχουν τη δυνατότητα καταβολής και εκεί αλλά δεν την έχει ο κυνηγός δυστυχώς .Διότι απλά δε τολμάει να τραβήξει το ντουφέκι όσο μπροστά χρειάζεται.Γιαυτο και η πλειοψηφία δεν γνωρίζει τα όρια του όπλου και του νουμ σκαγιου.
Φίλε τι φυσίγγια να αγοράσω για 70 μέτρα ;
Ένας άλλος φίλος μου είπε percorso.
Φάσσα και παπί με κρύο.
Κυνηγάω βόρεια Ελλάδα.
Επίσης κανένα καλό όπλο έχεις να μου προτείνεις για αυτά τα μέτρα ;
 
Φίλε τι φυσίγγια να αγοράσω για 70 μέτρα ;
Ένας άλλος φίλος μου είπε percorso.
Φάσσα και παπί με κρύο.
Κυνηγάω βόρεια Ελλάδα.
Επίσης κανένα καλό όπλο έχεις να μου προτείνεις για αυτά τα μέτρα ;
Με το βαμβάκι το πάς.......
 
Back
Top