Benelli Team

Κάπου είχα διαβάσει ότι το ωφέλιμο βεληνεκές του λειοκαννου είναι 45μ με σκαγια και 100 με μονοβολα. Δεν το έχω επιβεβαιώσει και δεν έχω ρίξει τόσο.
Αυτά μπορεί να ίσχυαν παλιά, τώρα είναι πολύ περισσότερο με τα καινούργια υλικά.
Εντάξει αποστάσεις περίπου 70 μέτρα είναι μακρινές αλλά όχι απαγορευτικές.
Το θέμα είναι ότι είναι ακριβά τα καινούργια υλικά.
Ρωτάω γιατί κάποιος από εδώ μπορεί να κάνει τέτοιες τουφεκιές με μολύβδινα φυσίγγια ή ιδιογόμωση σε συνδυασμό με μια κορυφαία κάνη.
Στα 40 - 50 μέτρα ακόμα και τα ιταλικά όπλα δουλεύουν που λέει ο λόγος.
Ψάχνομαι για κάτι πολύ πιο δυνατό.
 
Είσαι σίγουρος ότι μίλας για ωφέλιμο και όχι δραστικό ,γιατί αυτά εξαρτώνται από το νούμερο σκαγιων και το θήραμα ,δεν είναι ραβδωτό το λειοκανο.Για να μπορείς να κάνεις τέτοιους υπολογισμούς με ακρίβεια.Ειναι υποθετικά τα περισσότερα .Δες τομπαταδειγμα του Ναυπλιώτη που δοκίμασε στα 50 τα μπλε του Λάμπρου και το Α1 34 special πιστεύεις πως δε θα σκότωνε η ντουφέκια εκεί το θήραμα.
Ναι θα το έκανε. Τρεις στις δέκα φορές
 
Τι είναι ωφέλιμο και τι δραστικό βεληνεκές στα λειόκανα ;
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει ;
 
Τι είναι ωφέλιμο και τι δραστικό βεληνεκές στα λειόκανα ;
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει ;
Το ίδιο είναι στα λειοκανα αφού δεν έχεις σκοπευτικα. Η απόσταση που είναι αποτελεσματικά τα πυρά όσον αφορά στην καταβολή του θηράματος
 
Δραστικό βεληνεκές λέγετε η απόσταση που το όπλο σκοτώνει στάνταρ ωφέλιμο η μέγιστη απόσταση που μπορεί να στείλει επιτυχημένη βολή και από θέμα φονικότητας και από θέμα ευθυβολιας και μέγιστο εκεί που μπορεί να σε βρει το βλήμα έστω και κατά λάθος και να σου κάνει ζημιά σε μεγάλη απόσταση δηλ.
 
Ναι θα το έκανε. Τρεις στις δέκα φορές
Εάν εστελνες τη ντουφέκια πάνω στο θήραμα θα το έκανε 10 στις 10 άλλο αν θα σκοτώνε όπως έγραψα το όπλο και άλλο θα θα είχε τις ικανότητες να το κάνει ο σκοπευτής
 
Δηλαδή το ωφέλιμο και το δραστικό βεληνεκές για σκάγια πεντάρια για θήραμα λαγό πόσο είναι για μια Benelli και για μια Mossberg ;
Το ίδιο για εννιάρια και τσίχλες με τα ίδια όπλα.
 
Δηλαδή το ωφέλιμο και το δραστικό βεληνεκές για σκάγια πεντάρια για θήραμα λαγό πόσο είναι για μια Benelli και για μια Mossberg ;
Το ίδιο για εννιάρια και τσίχλες με τα ίδια όπλα.
Γιάννη δε νομίζω να υπάρχει ακριβής απάντηση σε αυτό. Με δοκιμές θα το βρείς με συνδυασμό φυσιγγίου και τσόκ για κάθε όπλο ξεχωριστά στα κυνήγια σου. Και πάλι όμως δεν θα είναι μετρήσιμο γιατί με ποιό τρόπο θα υπολογίσεις την κινητική ενέργεια των σκαγιών στα 60 μέτρα;
Όπως και δεν έχει νόημα ο διαχωρισμός του βεληνεκούς σε λειόκανα, όπως στα τυφέκια με ραβδωτή κάννη (στρατιωτικού και πολιτικού τύπου). Καλύτερα να μη χρησιμοποιούμε αυτούς τους όρους (δραστικό, ωφέλιμο). Στο wikipedia πχ. τα περιγράφει αλλιώς απ΄οτι στα στρατιωτικά εγχειρίδια.
 
Χωρίς να έχω πρόθεση να σε προσβάλω, αν θες βάλε ένα αντικείμενο μεγέθους τσίχλας πχ ένα κουτί από αναψυκτικό σε μιά απόσταση 70 μέτρων μετρημένη με ταινία, να δείς πως φαίνεται και ακόμα ρίξε να δείς πόσα σκάγια θα το χτυπήσουν.
Είναι πολύ εύκολο να κάνουμε λάθος εκτίμηση στην απόσταση, όσο έμπειροι κι αν είμαστε.
 
Εάν εστελνες τη ντουφέκια πάνω στο θήραμα θα το έκανε 10 στις 10 άλλο αν θα σκοτώνε όπως έγραψα το όπλο και άλλο θα θα είχε τις ικανότητες να το κάνει ο σκοπευτής
για τα φυσίγγια του Λάμπρου λέγαμε. Στα 50 μ μετράει το φυσίγγι , όχι το όπλο
 
Τι είναι ωφέλιμο και τι δραστικό βεληνεκές στα λειόκανα ;
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει ;

γιατί ξέρει κανένας τι είναι σκέτο βεληνεκές στα λειοκανα , για να ξέρει και το δραστικό και το ωφέλιμο 😊🙄😉
Καμμία έννοια από αυτές δεν εφαρμόζεται στα λειοκανα. Το κάνουν κάποιοι καταχρηστικά.
Βεληνεκές είναι έννοια που αφορά ραβδωτα και πυροβολικό και αναφέρεται στο μέγιστο μήκος που θα φτάσει το βλήμα αν βληθει από κάνη με 45 ° γωνία ως προς το έδαφος.
Άντε να εφαρμόσουμε αυτόν τον ορισμό στο λειοκανο . Μέχρι εκεί.
Τα λειοκανα ΟΠΛΑ δεν έχουν αποστάσεις και δράσεις.
Η τουφεκιά έχει. Έχει ποσοστά συγκέντρωσης ανα απόσταση , τίποτα αλλο
 
Δηλαδή το ωφέλιμο και το δραστικό βεληνεκές για σκάγια πεντάρια για θήραμα λαγό πόσο είναι για μια Benelli και για μια Mossberg ;
Το ίδιο για εννιάρια και τσίχλες με τα ίδια όπλα.

με benelli εδώ στο πεδίο βολής hl δεν θα βγουν τα σκάγια από την κάνη
Άλλου δεν ξέρω
Νομίζω στο Ουρμπίνο πάνε καλύτερα
 
για τα φυσίγγια του Λάμπρου λέγαμε. Στα 50 μ μετράει το φυσίγγι , όχι το όπλο
Βολές πάνω από πενήντα μέτρα σίγουρα και όχι θεωρία έχω κάνει και έχω δει αρκετές μόνο σε λαγό που υπάρχουν σημεία αναφοράς για σωστή μέτρηση της απόστασης.Αποτελεσμα υπήρχε ΜΌΝΟ και το τονίζω ΜΌΝΟ με Νίτρο ρεμιγκτον νο 2 σεμι αλλά και μάγκνουμ,τσοκ 2 και φουλ με 4διαφορετικα όπλα.
Στον αέρα τα μέτρα δύσκολα υπολογίζονται . Σίγουρα πρέπει να τουφεκισεις σε σταθερό σημείο με μετρημένα τα μέτρα για να δεις πραγματικά το αποτύπωμα.
 
Δε μπορω να σου εξηγησω ...το λιγοτερο οτι σκουπιδι υπηρχε το εκαιγε αν εμενες.μεχρι και τα τσεχικα στην σερβια με τις υγρασιες αλλα τεσπα.ψηλα γραμματα...αν βαλεις καλο φυσιγγι η μπενελο σκοτωνει τελικα
Δηλαδη αν παρω Maxus , ριχνω οτι φυσιγγι φθηνο βρω στην αγορα?
 
Χωρίς να έχω πρόθεση να σε προσβάλω, αν θες βάλε ένα αντικείμενο μεγέθους τσίχλας πχ ένα κουτί από αναψυκτικό σε μιά απόσταση 70 μέτρων μετρημένη με ταινία, να δείς πως φαίνεται και ακόμα ρίξε να δείς πόσα σκάγια θα το χτυπήσουν.
Είναι πολύ εύκολο να κάνουμε λάθος εκτίμηση στην απόσταση, όσο έμπειροι κι αν είμαστε.
1716834668918.gif
 
Back
Top