Benelli Team

Φίλε Μανώλη
1ον μετράμε με μικρόμετρο τα στόμια των τσοκ και αφαιρούμε από την διάμετρο αυλού, έτσι ξεύρουμε που βαδίζουμε
2ον ΔΕΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ μόνο ένα φυσίγγι από κάθε τσοκ, οι ειδικοί λένε 5 εγώ τα πήγα στα 3 αλλά ΟΧΙ μόνο ένα,
3ον δεν ρίχνουμε μόνο έναν τύπο φυσιγγίου αλλά 3-4
4ον δεν ρίχνουμε 9αρια αλλά 6αρια (άντε 7αρια η 7μισαρια)
5ον δεν ρίχνουμε στα 30μ αλλά στα 36,5μ ΑΚΡΙΒΩΣ από το στόμιο της κάννης

τουτέστιν για να βγάλουμε ΑΣΦΑΛΕΣ συμπέρασμα για την απόδοση των τσοκ μας
θέλουμε:
4 τσοκ Χ 4 φυσίγγια Χ 4 τύπους φυσιγγίων = 64 βολές
άντε να κάνουμε σκόντο
4 τσοκ Χ 3 φυσίγγια Χ 3 τύπους φυσιγγίων = 36 βολές όχι πιο λίγα

καλές δοκιμές!!!!


* στην περίπτωσή σου ή το *** δεν ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές (0,5 χιλ +- 0,1χιλ) ή πέτυχες στο υπερσυγκεντρωτικό φυσίγγι του κουτιού
** μην ψάχνεις εξωεργοστασιακά τσοκάκια πριν ξεψαχνίσεις τα μανίσια, τα οποία μπορεί να αποδειχθούν αποτελεσματικότερα.....
Σε ευχαριστώ!
 
Από δοκιμές που έκανα με συγκεκριμένα φυσίγγια και Νο 9, διαφόρων εταιριών και με τα τσόκ 1,2,3,και 4, σε 30 μέτρα, διαπίστωσα αλλόκοτα πράγματα, δηλαδή, τα *** η Τουφεκιά ήταν πιό κλειστή από το * και ** χωρίς να με εντυπωσιάσει κανένα από τα τρία. Το **** εντάξει δούλεψε σαν τεσσάρι! Το όπλο είναι το Rafaello Power Bore, Deluxe με 71 πόντους κάνη!. Ερώτηση τώρα!. Έχει κάποιος άποψη να μου προτείνει ένα τσόκ after market έσω έξω ή και κανονικό που να κινείται μεταξύ ** και ***?. Τώρα η κάνη είναι ή 18,3 ή 18,4, αυτό μάλλον δεν θα το μάθω ποτέ! Σας ευχαριστώ!
18.35ειναι η κανη των power bowr σύμφωνα με τη benelli εάν δοκίμασες φυσίγγια διαφόρων εταιριών να ψάχνεις για τσοκ αλλά ήταν 3/4 διαφορετικά η 1/2 γιατί η μπενελι διαλέγει τάπες εάν σου το έκανε σε 3/4 διαφορετικά πάρε τσοκ gemini porter lmod .Και όσο για τη κανη σε οποιοδήποτε οπλουργο πας μπορεί να τη μετρήσει έχουν αυλό μέτρο .Το θέμα νουμ σκαγιων δεν έχει καμία σχέση το όπλο πρέπει να βγάζει το αναμενόμενο ειδικά αν ρίχνεις μέχρι 32 γρ δεν μιλάμε να ρίχνεις 9αρια 36 και 40 .Το gemini έχω δει από δοκιμές και είχα δοκιμάσει και εγώ παλαιότερα έκανε πολύ καλές κατανομές και κρατούσε μέτρα ταιριάζει πολύ στις Μπενελι,τώρα αν θες συγκέντρωση μεγάλη πρέπει να ψάχτεις με φρένου .Σου προτείνω gemini γιατί το χω δει και είναι οικονομικό αλλιώς και για τα drain ακούω τα καλύτερα αλλά δεν τα γνωρίζω προσωπικά.
 
Τι φυσίγγια δοκίμασες ;
Υπολόγισες ποσοστά.
Βάλε καμιά φωτό.
Τα φυσίγγια Βασίλη ήταν Λάμπρο 30 γρ. 7άρια, Ρίο τάργκετ τα μπλέ, 28 γρ Νο 8.5 και κάποια άλλα 30.5 γρ Νο 8.5. Έριξα βέβαια από δύο στο κάθε τσόκ από την ίδια μάρκα. Τα χαρτόνια τα άφησα εκεί που έκανα τις δοκιμές (στον γαλατά) και μάλλον δεν θα ξαναπάω εκεί!.
 
Λίγα γρ αδικαιολόγητο να μην έχεις αναμενόμενα αποτελέσματα με κάποιο φυσίγγι
Και όμως.....τώρα να έφταιγε η ζέστη? 32 βαθμοί ήταν, και είχε πολλή υγρασία!. Όμως πάλι σε όλα? Τι να πώ!. Τώρα δοκιμές πάλι σε 1,5 μήνα!.
 
Δε νομίζω να έφταιγε η ζέστη 30και 28γρ εμπορίου έριχνες για τι είναι φτιαγμένα για - φταίει αυτό που με κάνει και βρίζω καμιά φορά δίνεις ένα τσουβάλι λεφτά και ψάχνεις τσοκ μετά για το όπλο αλλά όταν γράφω κάποια πράγματα δε τα καταλαβαίνουν όλοι άντε ψάξε καμία 10μαρκες να βρεις φυσίγγι.
 
Γιατί χτύπησα και ένα τρυγόνι που καθόταν γύρω στα 25 βήματα και εκτός ότι με κουτσουλισε είδα ότι η τουφεκια έσκασε από πάνω του. Σε συνδυασμό λοιπόν και με αυτά που μου είπαν είπα να την αλλάξω. Κυριακή θα ξαναπάω πάλι για δοκιμές !
Πριν αλλάξεις οτιδήποτε κυνήγα με το τουφέκι πρώτα και θα δεις από μόνος σου αν πρέπει να αλλάξεις κάτι. Περίμενε και τις τσίχλες με το καλό και θα βγάλεις άκρη!Να ξέρεις πως αν κάτσεις σε παρέες θα αλλάξεις κοντάκι, θα πάρεις after market τσοκ, θα αλλάξεις πέλματα κτλ.Κατσε ντε!ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βγάλαμε?Κυνήγα το τουφέκι και θα δεις από τον μέσω όρο και όχι από 1-2 αποτυχημένες τουφεκιές!
 
Τα φυσίγγια Βασίλη ήταν Λάμπρο 30 γρ. 7άρια, Ρίο τάργκετ τα μπλέ, 28 γρ Νο 8.5 και κάποια άλλα 30.5 γρ Νο 8.5. Έριξα βέβαια από δύο στο κάθε τσόκ από την ίδια μάρκα. Τα χαρτόνια τα άφησα εκεί που έκανα τις δοκιμές (στον γαλατά) και μάλλον δεν θα ξαναπάω εκεί!.
Γιατί ρίχνεις με 1* και 2* με τόσο ψιλά σκάγια ?
Τι θα κερδίσεις ?
Τι κυνηγάς ?

Δεν έχω κάνει δοκιμές σε ψιλά με 1* και 2*.
Όλες είναι με LM.

Δεν ξέρω τι θέλεις να δεις ούτε τι προσπαθείς να κάνεις.
Διάβασε όμως αυτό πριν αγοράσεις τσοκ ή πουλήσεις το όπλο σου.

They used three different lead cartridges with pellet size running from 2.4mm (No.7) to 4.25mm
(BB+), one bismuth at 3.1mm (No.4), two steel at 2.8mm (No.5) and 3.3mm (No.3), and one zinc
at 2.9mm (approx No.5).
Figure 1 shows the general picture from all the test loads with the surprising result that, even with
the same cartridge, the pattern percentage does not increase consistently with choke. There is a
clear increase from cylinder (0 thous) to quarter choke (10 thous) and in most but not all loads
from quarter to half choke (20 thous) although sometimes this is only slight. After half choke the
increase is only slight at most. Pattern percentage then even decreases, especially from full (40
thous) to super full (50 thous). Clearly this is a real result as it occurs more or less consistently
with pellet sizes from No. 7 to BB and with different shot materials and makes of cartridge
1663703222446.png
 
Γιατί ρίχνεις με 1* και 2* με τόσο ψιλά σκάγια ?
Τι θα κερδίσεις ?
Τι κυνηγάς ?

Δεν έχω κάνει δοκιμές σε ψιλά με 1* και 2*.
Όλες είναι με LM.

Δεν ξέρω τι θέλεις να δεις ούτε τι προσπαθείς να κάνεις.
Διάβασε όμως αυτό πριν αγοράσεις τσοκ ή πουλήσεις το όπλο σου.

They used three different lead cartridges with pellet size running from 2.4mm (No.7) to 4.25mm
(BB+), one bismuth at 3.1mm (No.4), two steel at 2.8mm (No.5) and 3.3mm (No.3), and one zinc
at 2.9mm (approx No.5).
Figure 1 shows the general picture from all the test loads with the surprising result that, even with
the same cartridge, the pattern percentage does not increase consistently with choke. There is a
clear increase from cylinder (0 thous) to quarter choke (10 thous) and in most but not all loads
from quarter to half choke (20 thous) although sometimes this is only slight. After half choke the
increase is only slight at most. Pattern percentage then even decreases, especially from full (40
thous) to super full (50 thous). Clearly this is a real result as it occurs more or less consistently
with pellet sizes from No. 7 to BB and with different shot materials and makes of cartridge
View attachment 56109
Επειδή το όπλο είναι καινούργιο, θέλησα να έχω μια εικόνα του τι μπορεί να κάνει με τα σκάγια Νο, 7, 8,5 και 9. και με τσόκ 1,2,3,4. Όχι το όπλο δεν το πουλώ, το αγάπησα, είναι όμορφο (και για αυτό άλλωστε το αγόρασα), είναι τέλεια ζυγισμένο και μου κάθεται φανταστικά!. Τα κυνήγια μου είναι Τρυγόνια, Τσιχλοκότσυφα και Φάσσες!. Κάποτε ήταν και οι Πέρδικες στο μενού!. Περιστασιακά πάω με φίλους για Αγριογούρουνο και Λαγό!. Απλά κοιτάζοντας τις τουφεκιές στους στόχους αναρωτήθηκα μήπως με κάποιο τσόκ βελτιώσω την εικόνα που έβλεπα!. Τώρα τι μάρκα θα είναι το τσόκ δεν με νοιάζει, πάντως το νούμερο που θα επέλεγα θα ήταν ένα από αυτά, IM, M, LM.
 
ρωτάω για το σύστημα ταχείας γόμωσης του όπλου
είχαμε κατι διαφωνίες εδώ μέσα, σχετικά με το speed loading της Browning και το λεγόμενο fast load της Μπενέλλας!

εσύ Γιάννη ποια νομίζεις ότι γεμίζει γρηγορότερα από την εμπειρία σου;
φαντάσου έχεις ρίξει μια τριάρα π.χ. σε γρουν' και φεύγει σιγά-σιγά τραυματισμένο και θέλεις να του ρίξεις άλλες μια -δύο! ποιο όπλο θα γεμίσει πιο γρήγορα;

κανείς άλλος; (με εμπειρία σε Μπενέλλι και Μπραουνινγκ)

θα σας πω μετά τι μΕ είπε φίλος της παρέας μου φουλ Μπενελλάκιας (δεν το είχα σκεφτεί)
@Prowler® βλέπω ότι το έχεις πάρει πολύ κατάκαρδα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Μπορεί να κάνω λάθος σε αυτο που λέω. Ειναι απλά η άποψη μου βάση εμπειρίας και βάση εξοικείωσης που έχω με τα αυτόγεμή όπλα . Δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει και να σε απασχολεί τόσο ούτε να νευριάζεις και να παρεξηγείς. Κουβέντα κάνουμε εντελώς φιλικά αφου δεν υπάρχει κάτι που να μας κάνει εχθρούς πέρα απο την διαφορετική άποψη που έχει ο καθένας μας. Εκτός και αν αυτό το θεωρείς σοβαρό λόγο. Για το ίδιο χόμπι που αγαπάμε γίνεται οι κουβέντα όλη. Και προσθεού δεν έχω κάτι με την browning ουτε είμαι κανενα παιδαρέλι πλέον στα 40 μου να φανατίζομαι όπως ισχυρίστηκες σε προηγούμενα μηνύματα σου. Απλά θεωρώ καλύτερα όπλα τα benelli και το speedloading της browning δεν το θεωρώ και τόσο αναγκαίο που να κανει τρελή διαφορά. Δηλαδή ποτέ δεν θα θεωρούσα σοβαρό λόγο ή βασικό κριτήριο το speedloading της Browning για την αγορά όπλου. Αυτό είναι όλο εξού και η διαφωνία μας. Όπως και να έχει το speedloading της Browning σου δίνει και μία άλλη εναλλακτική στον τρόπο γεμίσματος και αυτό μόνο κακό δεν είναι.

Παρόλα αυτά η ταχύτητα πιστεύω ότι έχει να κάνει και με την εξοικείωση του καθενός. Εγώ πχ γεμίζω πιο γρήγορα το πρώτο φυσίγγι στην θαλάμη ρίχνοντας το στο ανοιχτό κλειστρο από ότι το δευτερο φυσίγγι στην αποθήκη απο κάτω. Πάντα , τα φυσίγγια στην αποθήκη είναι αυτά που με καθυστερούν περισσότερο στο γέμισμα. Αυτή η γλώσσα που πρέπει να την πιέσω προς τα πάνω για να μπορέσω να σπρώξω το φυσίγγι στην αποθήκη μέχρι να κουμπώσει με δυσκόλευε πάντα περισσότερο. Ειδικά αν το ελατήριο της αποθήκης ειναι σκληρό. Ασε που κάποιες φορές δεν το έχω πιέσει αρκετά προς τα πάνω και κολάει και δεν μπαίνει με την πρώτη. Για αυτό υποστηρίζω και όλα τα παραπάνω. Ειναι υποκειμενική η άποψη μου σίγουρα. Όπως και σε εσένα μπορεί να σε δυσκολεύει περισσότερο το γεμίσμα απο το κλειστρο και όχι απο την αποθήκη οπότε το speedloading της browning να σε βολευει περισσότερο.
Τέλος πάντων.

Περιμένω με ανυπομονησία να ακούσω και τι σου είπαν για το γέμισμα στα benelli που λες δεν είχες σκεφτεί για να δούμε και μια διαφορετική άποψη και να πάρουμε ιδέες.
 
Επειδή το όπλο είναι καινούργιο, θέλησα να έχω μια εικόνα του τι μπορεί να κάνει με τα σκάγια Νο, 7, 8,5 και 9. και με τσόκ 1,2,3,4. Όχι το όπλο δεν το πουλώ, το αγάπησα, είναι όμορφο (και για αυτό άλλωστε το αγόρασα), είναι τέλεια ζυγισμένο και μου κάθεται φανταστικά!. Τα κυνήγια μου είναι Τρυγόνια, Τσιχλοκότσυφα και Φάσσες!. Κάποτε ήταν και οι Πέρδικες στο μενού!. Περιστασιακά πάω με φίλους για Αγριογούρουνο και Λαγό!. Απλά κοιτάζοντας τις τουφεκιές στους στόχους αναρωτήθηκα μήπως με κάποιο τσόκ βελτιώσω την εικόνα που έβλεπα!. Τώρα τι μάρκα θα είναι το τσόκ δεν με νοιάζει, πάντως το νούμερο που θα επέλεγα θα ήταν ένα από αυτά, IM, M, LM.
Εγώ θα έλεγα καλύτερα να πειραματιστείς με φυσίγγια και όχι αγοράζοντας τσοκ. Θεωρώ ότι και τα αφτερμαρκετ τσοκ δεν θα κάνουν τρελή διαφορά. Μπορεί το τσοκ να θεωρείς ότι ειναι πιο αποτελεσματική λύση λύνοντας οριστικά το πρόβλημα ανεξαρτήτου φυσιγγιού αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Περισσότερη βελτίωση θα δεις από καποιο άλλο φυσίγγι που θα ταιριάζει καλύτερα στο όπλο σου.
 
ρωτάω για το σύστημα ταχείας γόμωσης του όπλου
είχαμε κατι διαφωνίες εδώ μέσα, σχετικά με το speed loading της Browning και το λεγόμενο fast load της Μπενέλλας!

εσύ Γιάννη ποια νομίζεις ότι γεμίζει γρηγορότερα από την εμπειρία σου;
φαντάσου έχεις ρίξει μια τριάρα π.χ. σε γρουν' και φεύγει σιγά-σιγά τραυματισμένο και θέλεις να του ρίξεις άλλες μια -δύο! ποιο όπλο θα γεμίσει πιο γρήγορα;

κανείς άλλος; (με εμπειρία σε Μπενέλλι και Μπραουνινγκ)

θα σας πω μετά τι μΕ είπε φίλος της παρέας μου φουλ Μπενελλάκιας (δεν το είχα σκεφτεί)
Μάριε πιστεύω ότι η έκτακτη επαναγεμιση είναι περισσότερο θέμα εξάσκησης παρά μηχανισμού στο λειοκαννο. Μου αρέσει πολύ το σύστημα την Browning όμως δεν είναι μόνο η έκτακτη επαναγεμιση μετά το άδειασμα του όπλου είναι και η γρήγορη αλλαγή φυσιγγίου στη θαλάμη αθόρυβα. Όλα είναι θέμα εξάσκησης.
 
Μάριε πιστεύω ότι η έκτακτη επαναγεμιση είναι περισσότερο θέμα εξάσκησης παρά μηχανισμού στο λειοκαννο. Μου αρέσει πολύ το σύστημα την Browning όμως δεν είναι μόνο η έκτακτη επαναγεμιση μετά το άδειασμα του όπλου είναι και η γρήγορη αλλαγή φυσιγγίου στη θαλάμη αθόρυβα. Όλα είναι θέμα εξάσκησης.
Εννοείτε.
 
Ναι και εγώ αυτής της άποψης είμαι όπλο που σκοτώνει δεν το πειράζεις! Έλα όμως που μου έβαλαν την ιδέα τώρα και μου σκαλωσαν το κεφάλι! Βγαίνει ο άλλος και μου λέει ότι αν τα πετυχαίνεις έτσι όπως είναι το όπλο σου που να δεις τι παπάδες θα κάνεις μόλις το φέρεις ακριβώς εκεί που πρέπει!
κάνε τεστ με καλαμακι και μετα τσωρτιλ
 
View attachment 56073τι βλέπεις όταν το επωμιζεις;
Φίλε Odin και λοιποί φίλοι
δεν είναι απολύτως σωστή η εν λόγω εικόνα
πρέπει να βλέπεις και λίγο ρίγα ειδικά αν δεν κυνηγάς αποκλειστικά τριχωτά
ο κανόνας είναι: οι δύο ακίδες να σχηματίζουν ένα ανάστροφο "8"
όχι η μεσαία να καλύπτει την ακριανή (αν και αυτό είναι καλό για τριχωτά)
 
Επειδή το όπλο είναι καινούργιο, θέλησα να έχω μια εικόνα του τι μπορεί να κάνει με τα σκάγια Νο, 7, 8,5 και 9. και με τσόκ 1,2,3,4. Όχι το όπλο δεν το πουλώ, το αγάπησα, είναι όμορφο (και για αυτό άλλωστε το αγόρασα), είναι τέλεια ζυγισμένο και μου κάθεται φανταστικά!. Τα κυνήγια μου είναι Τρυγόνια, Τσιχλοκότσυφα και Φάσσες!. Κάποτε ήταν και οι Πέρδικες στο μενού!. Περιστασιακά πάω με φίλους για Αγριογούρουνο και Λαγό!. Απλά κοιτάζοντας τις τουφεκιές στους στόχους αναρωτήθηκα μήπως με κάποιο τσόκ βελτιώσω την εικόνα που έβλεπα!. Τώρα τι μάρκα θα είναι το τσόκ δεν με νοιάζει, πάντως το νούμερο που θα επέλεγα θα ήταν ένα από αυτά, IM, M, LM.
Δεν θα δεις διαφορά με κανένα aftermarket με την ίδια σύσφιξη εκτός από τρίφτες που ίσως θα σου αυξήσουν την συγκέντρωση μέχρι περίπου 10%, αδιάφορο δηλαδή στο κυνήγι.

Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή της χρήσης της λέξης "βελτίωση" με την αύξηση της συγκέντρωσης.

Μην ακούς ιστορίες περί διαλέγματος ταπών με τις benelli.
Όλα τα όπλα, τσοκ με κάποια βύσματα μπορεί να πάνε πιο σφιχτά ή το αντίθετο.

Σε 5-6 δοκιμές που έκανα με το LM στα 30 και 32μ με νούμερα από 7,5 μέχρι 9 με διάφορα φθηνοφύσιγγα, μια χαρά πήγαν, με διάφορες τάπες.

Και το σημαντικότερο, για ότι λέω, έχω αποδείξεις !!!

Χρησιμοποίησε σφιχτά τσοκ σε χοντρά σκάγια όχι σε ψιλά !!!
 
Last edited:
Back
Top