Benelli Team

Από δοκιμές που έκανα με συγκεκριμένα φυσίγγια και Νο 9, διαφόρων εταιριών και με τα τσόκ 1,2,3,και 4, σε 30 μέτρα, διαπίστωσα αλλόκοτα πράγματα, δηλαδή, τα *** η Τουφεκιά ήταν πιό κλειστή από το * και ** χωρίς να με εντυπωσιάσει κανένα από τα τρία. Το **** εντάξει δούλεψε σαν τεσσάρι! Το όπλο είναι το Rafaello Power Bore, Deluxe με 71 πόντους κάνη!. Ερώτηση τώρα!. Έχει κάποιος άποψη να μου προτείνει ένα τσόκ after market έσω έξω ή και κανονικό που να κινείται μεταξύ ** και ***?. Τώρα η κάνη είναι ή 18,3 ή 18,4, αυτό μάλλον δεν θα το μάθω ποτέ! Σας ευχαριστώ!
Τι φυσίγγια δοκίμασες ;
Υπολόγισες ποσοστά.
Βάλε καμιά φωτό.
 
Αφου χτυπάς καλά γιατί να το πειράξεις; Εγώ δεν θα το πείραζα.
Γιατί χτύπησα και ένα τρυγόνι που καθόταν γύρω στα 25 βήματα και εκτός ότι με κουτσουλισε είδα ότι η τουφεκια έσκασε από πάνω του. Σε συνδυασμό λοιπόν και με αυτά που μου είπαν είπα να την αλλάξω. Κυριακή θα ξαναπάω πάλι για δοκιμές !
 
Γιατί χτύπησα και ένα τρυγόνι που καθόταν γύρω στα 25 βήματα και εκτός ότι με κουτσουλισε είδα ότι η τουφεκια έσκασε από πάνω του. Σε συνδυασμό λοιπόν και με αυτά που μου είπαν είπα να την αλλάξω. Κυριακή θα ξαναπάω πάλι για δοκιμές !
Βάλε την επόμενη και δοκίμασε.
 
Από δοκιμές που έκανα με συγκεκριμένα φυσίγγια και Νο 9, διαφόρων εταιριών και με τα τσόκ 1,2,3,και 4, σε 30 μέτρα, διαπίστωσα αλλόκοτα πράγματα, δηλαδή, τα *** η Τουφεκιά ήταν πιό κλειστή από το * και ** χωρίς να με εντυπωσιάσει κανένα από τα τρία. Το **** εντάξει δούλεψε σαν τεσσάρι! Το όπλο είναι το Rafaello Power Bore, Deluxe με 71 πόντους κάνη!. Ερώτηση τώρα!. Έχει κάποιος άποψη να μου προτείνει ένα τσόκ after market έσω έξω ή και κανονικό που να κινείται μεταξύ ** και ***?. Τώρα η κάνη είναι ή 18,3 ή 18,4, αυτό μάλλον δεν θα το μάθω ποτέ! Σας ευχαριστώ!
Λογικο είναι γιατί τα ψιλά. σκάγια δεν θέλουν σφιχτό Τσοκ .... Για Νο 9 κάνει το τέσσερις τσοκ ,το οκτώ μέχρι 3* τσοκ απο το νούμερο 7 και κάτω τι 1* και το 2*.......
Από δοκιμές που έκανα με συγκεκριμένα φυσίγγια και Νο 9, διαφόρων εταιριών και με τα τσόκ 1,2,3,και 4, σε 30 μέτρα, διαπίστωσα αλλόκοτα πράγματα, δηλαδή, τα *** η Τουφεκιά ήταν πιό κλειστή από το * και ** χωρίς να με εντυπωσιάσει κανένα από τα τρία. Το **** εντάξει δούλεψε σαν τεσσάρι! Το όπλο είναι το Rafaello Power Bore, Deluxe με 71 πόντους κάνη!. Ερώτηση τώρα!. Έχει κάποιος άποψη να μου προτείνει ένα τσόκ after market έσω έξω ή και κανονικό που να κινείται μεταξύ ** και ***?. Τώρα η κάνη είναι ή 18,3 ή 18,4, αυτό μάλλον δεν θα το μάθω ποτέ! Σας ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Προσφατα αγόρασα την be diamond και πηγα το πρωτο μου κυνηγι.
Αποτέλεσμα ηταν να χτυπήσω 3 πουλια να τα παρω και τα 3.
Την επομενη μερα πήγα για πρωτη φορα στη ζωή μου σκοπευτήριο, ηρθαν λοιπον καπιοι θαμώνες αλλά και σκοπευτες και μου ειπαν οτι είναι φοβερο όπλο, όταν όμως το επώμισαν μου ειπαν οτι ψιλοτουφεκαει και θέλει αλλαγή φλάτζας.
Μου είπαν εμπειροι σκοπευτές να βαλω πάνω την D (φορούσε την Β από το εργοστασιο)
Μπορεί να με βοηθήσει καποιος που εχει το ίδιο μοντελο και να μου πει τι φλάτζα φοράει?
Να αναφέρω το ύψος μου ειναι 1.78 και το όπλο έχει 65cm κάννη.
Ρε Νικο εμεις κανουμε αμαν να πετυχουμε κανα βρωμοπουλο κι εσυ 3 στα 3 και θες να το πειραξεις?
Κι εγω αν επωμισω ξενο οπλο η θα μου ψιλο ή θα μου χαμηλο.
Κανε αμα ειναι κανα τσωρτσιλ τεστ να δεις ο ιδιος τι κανει. Αλλα και παλι αφου βαρας καλα......
 
Ρε Νικο εμεις κανουμε αμαν να πετυχουμε κανα βρωμοπουλο κι εσυ 3 στα 3 και θες να το πειραξεις?
Κι εγω αν επωμισω ξενο οπλο η θα μου ψιλο ή θα μου χαμηλο.
Κανε αμα ειναι κανα τσωρτσιλ τεστ να δεις ο ιδιος τι κανει. Αλλα και παλι αφου βαρας καλα......
Ναι και εγώ αυτής της άποψης είμαι όπλο που σκοτώνει δεν το πειράζεις! Έλα όμως που μου έβαλαν την ιδέα τώρα και μου σκαλωσαν το κεφάλι! Βγαίνει ο άλλος και μου λέει ότι αν τα πετυχαίνεις έτσι όπως είναι το όπλο σου που να δεις τι παπάδες θα κάνεις μόλις το φέρεις ακριβώς εκεί που πρέπει!
 
Ναι και εγώ αυτής της άποψης είμαι όπλο που σκοτώνει δεν το πειράζεις! Έλα όμως που μου έβαλαν την ιδέα τώρα και μου σκαλωσαν το κεφάλι! Βγαίνει ο άλλος και μου λέει ότι αν τα πετυχαίνεις έτσι όπως είναι το όπλο σου που να δεις τι παπάδες θα κάνεις μόλις το φέρεις ακριβώς εκεί που πρέπει!
Οταν επωμιζεις βλεπεις την ριγα της καννης?
 
Ναι και εγώ αυτής της άποψης είμαι όπλο που σκοτώνει δεν το πειράζεις! Έλα όμως που μου έβαλαν την ιδέα τώρα και μου σκαλωσαν το κεφάλι! Βγαίνει ο άλλος και μου λέει ότι αν τα πετυχαίνεις έτσι όπως είναι το όπλο σου που να δεις τι παπάδες θα κάνεις μόλις το φέρεις ακριβώς εκεί που πρέπει!
Μην πειράξεις καθόλου το όπλο ήρθαν όλοι οι τουφεκοι να δείξουν Πόσο μεγάλη είναι. Πήγαινε για κυνήγι και ευχαριστησου την οπλαρα!
 
Με την B που είχε πάνω ναι με την D που έβαλα σήμερα βλέπω μόνο την οπτική ίνα και αυτή πάνω ίσα ίσα
Αν υπαρχει ενδιαμεση φλαντζα C πρεπει να την δοκιμασεις. Δεν ειμαι ειδικος! Απλα εγω προσωπικα θελω να βλεπω καθαρα ολο το στοχαστρο και μονο αυτο.
 
ρωτάω για το σύστημα ταχείας γόμωσης του όπλου
είχαμε κατι διαφωνίες εδώ μέσα, σχετικά με το speed loading της Browning και το λεγόμενο fast load της Μπενέλλας!

εσύ Γιάννη ποια νομίζεις ότι γεμίζει γρηγορότερα από την εμπειρία σου;
φαντάσου έχεις ρίξει μια τριάρα π.χ. σε γρουν' και φεύγει σιγά-σιγά τραυματισμένο και θέλεις να του ρίξεις άλλες μια -δύο! ποιο όπλο θα γεμίσει πιο γρήγορα;

κανείς άλλος; (με εμπειρία σε Μπενέλλι και Μπραουνινγκ)

θα σας πω μετά τι μΕ είπε φίλος της παρέας μου φουλ Μπενελλάκιας (δεν το είχα σκεφτεί)
Η browning για μένα και στο λέω ειδικά η b2000 που γεμίζει από τα πλάγια βάζεις φυσίγγι με το αριστερό χέρι χωρίς να κατεβάσεις το όπλο από τον ώμο μπαίνει πιο εύκολα το φυσίγγι από ότι από κάτω θεωρώ ότι είναι το πιο γρήγορο όπλο σε επαναγεμιση ,τώρα αν εξεικοιωθεις μπορείς και με μπενελι αφήνοντας τη λαβή στο κοντάκι βάζεις φυσίγγι με το δεξί και χτυπάς απλά το κουμπάκι που αν είναι και μεγάλο οπλίζει γρήγορα η μπορείς να φορτώσεις πριν αδειάσει έχω κάνει πολλά πειράματα οπως έχω κάνει και δοκιμές για ταχείς βολές τραβώντας το όπλο από τον ώμο με τον αορτηρα ,αλλά νομίζω τη browning δύσκολα την προλαβαίνεις έχει μια κίνηση λιγότερη.
 
Έγινε μάγκες σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Την επόμενη που θα πάω σκοπευτήριο και θα γίνει η νεκροψία θα σας πω τα αποτελέσματα !
Πιστευω οτι το προβλημα λυθηκε. Ναχεις ύγεια να χαρεις το οπλο σου.
 
Ναι και εγώ αυτής της άποψης είμαι όπλο που σκοτώνει δεν το πειράζεις! Έλα όμως που μου έβαλαν την ιδέα τώρα και μου σκαλωσαν το κεφάλι! Βγαίνει ο άλλος και μου λέει ότι αν τα πετυχαίνεις έτσι όπως είναι το όπλο σου που να δεις τι παπάδες θα κάνεις μόλις το φέρεις ακριβώς εκεί που πρέπει!
Εγω να δεις ποσο τοχω τερματισει. Ξερω πως ειναι να σου σφηνωθει στο κεφαλι.
 
Back
Top