Benelli Team

@Prowler® βλέπω ότι το έχεις πάρει πολύ κατάκαρδα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. ........................ Δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει και να σε απασχολεί τόσο ούτε να νευριάζεις και να παρεξηγείς. ........................................
.very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny.
κατάκαρδα; μου έφτιαξες την μέρα!!!!
"νευριάζω";;;; ή "παρεξηγώ;;;"""""
.very funny..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny.
να'σαι καλά!!!
φίλε χαμπάρι δεν πήρες τι παίζει μαζί μου
άντε να στα ξαναπώ

Κουβέντα κάνουμε εντελώς φιλικά αφου δεν υπάρχει κάτι που να μας κάνει εχθρούς πέρα απο την διαφορετική άποψη που έχει ο καθένας μας.
Φίλε Μανώλη, εν προκειμένω δεν τίθεται θέμα "άποψης", αλλά ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ,
όταν γράφουμε σε ΔΗΜΟΣΙΟ φόρουμ κάτι το διαβάζουν πολλοί
στην συγκεκριμένη περίπτωση για έναν που γράφει στο hl υπάρχουν άλλοι 10 ή 100 που τον διαβάζουν,
προφανώς υπάρχουν άτομα που ψάχνονται να αγοράσουν όπλο
αυτά τα άτομα ΑΘΕΛΑ σου τα παραπληροφόρησες!
Στο καφενείο μας, με τους φίλους μας μπορούμε να πούμε και καμιά κουβέντα παραπάνω!
ΕΔΩ ΟΧΙ!
μας διαβάζουν πολλοί!
ΕΞ ΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ και αυτό που λανθασμένα αντιλαμβάνεσαι ως κόλλημά μου!!!

Εκτός και αν αυτό το θεωρείς σοβαρό λόγο. Για το ίδιο χόμπι που αγαπάμε γίνεται οι κουβέντα όλη. Και προσθεού δεν έχω κάτι με την browning ουτε είμαι κανενα παιδαρέλι πλέον στα 40 μου να φανατίζομαι όπως ισχυρίστηκες σε προηγούμενα μηνύματα σου. Απλά θεωρώ καλύτερα όπλα τα benelli και το speedloading της browning δεν το θεωρώ και τόσο αναγκαίο που να κανει τρελή διαφορά. Δηλαδή ποτέ δεν θα θεωρούσα σοβαρό λόγο ή βασικό κριτήριο το speedloading της Browning για την αγορά όπλου. Αυτό είναι όλο εξού και η διαφωνία μας. Όπως και να έχει το speedloading της Browning σου δίνει και μία άλλη εναλλακτική στον τρόπο γεμίσματος και αυτό μόνο κακό δεν είναι.
άλλο αυτό και άλλο ότι "και η μπενέλλι έχει σύστημα και μάλιστα πιο γρήγορο" όπως έγραψες!!!

Παρόλα αυτά η ταχύτητα πιστεύω ότι έχει να κάνει και με την εξοικείωση του καθενός.
Σαφώς!!! αλλά την εξοικείωση την βοηθάει ο εργονομικός σχεδιασμός και η ενσωμάτωση συστήματος στο όπλο
Εγώ πχ γεμίζω πιο γρήγορα το πρώτο φυσίγγι στην θαλάμη ρίχνοντας το στο ανοιχτό κλειστρο από ότι το δευτερο φυσίγγι στην αποθήκη απο κάτω. Πάντα , τα φυσίγγια στην αποθήκη είναι αυτά που με καθυστερούν περισσότερο στο γέμισμα. Αυτή η γλώσσα που πρέπει να την πιέσω προς τα πάνω για να μπορέσω να σπρώξω το φυσίγγι στην αποθήκη μέχρι να κουμπώσει με δυσκόλευε πάντα περισσότερο. Ειδικά αν το ελατήριο της αποθήκης ειναι σκληρό. Ασε που κάποιες φορές δεν το έχω πιέσει αρκετά προς τα πάνω και κολάει και δεν μπαίνει με την πρώτη. Για αυτό υποστηρίζω και όλα τα παραπάνω. Ειναι υποκειμενική η άποψη μου σίγουρα. Όπως και σε εσένα μπορεί να σε δυσκολεύει περισσότερο το γεμίσμα απο το κλειστρο και όχι απο την αποθήκη οπότε το speedloading της browning να σε βολευει περισσότερο.
Τέλος πάντων.
Άντε να το ξαναγράψω: δεν τίθεται ζήτημα τι "βολεύει" έμενανε ή εσένανε!
Το ένα όπλο έχει ενσωματωμένο ΣΥΣΤΗΜΑ speedloading το άλλο ΟΧΙ!
Αυτό που λένε benelli fast load είναι τρυκ (tip & hint) το οποίο μάλιστα δεν είναι και ότι καλύτερο
Αν ήταν άμοιρο μειονεκτημάτων η ίδια η Μπενέλλι θα το διαφήμιζε! (εδώ διαφημίζει ως "σύστημα" τα διαμαντάκια στις ψάθες)
Και δεν θα προσφέρονταν κιτ ενσωμάτωσης αντίστοιχου speedloading από τον εγγλέζο
Περιμένω με ανυπομονησία να ακούσω και τι σου είπαν για το γέμισμα στα benelli που λες δεν είχες σκεφτεί για να δούμε και μια διαφορετική άποψη και να πάρουμε ιδέες.
η γουρουνο- παρέα μου κυνηγάει κυρίως με μπενέλλες
τυχαία ανέφερε κάποιος κάτι για την σκληρή γλώσσα του όπλου του και θυμήθηκα το φαστ λοουντ
ρώτησα λοιπόν 2 παρόντες κατόχους (και σκληροπυρηνικούς μπενελλάκηδες) αν το δουλεύουν
ο ενας ούτε το ξερε (μοντεφελτρο)
ο άλλος (SBE I) μου είπε:
το δούλευα έτσι συνέχεια μέχρι που έπαθα δυο φορές κλικ!!! (η πρώτη πέρασε ανώδυνα αλλά στη δεύτερη φορά έπεσε κλάμα) ...ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ και το ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΕΤΣΙ!!! μόνο με το κουμπί!!!

* Κι εγώ Περιμένω με ανυπομονησία να δω τα βιντεάκια που υποσχέθηκες!
** Φίλε Μανώλη, να σε ρωτήσω κάτι; πότε πήρες μπενέλλι; αν θυμάμαι καλά δικανάκιας πλαγιόκαννος δεν ήσουν;
*** Δεν το ρωτάω τυχαία κι εγώ δηλώνω κυρίως "δισκάνδαλος δικανάκιας"
 
Fast loading? 😳
Η Μπενέλλι;
Ναι μαριε γιατι ?.κατσε να εισαι αδειος να εχεις κατεβασει τα παντελονια για ναρκοθετηση σημειου ,και να δεις ενα 200αρι kοπαδι φασια να ερχετε πανω σου ,να δεις για ποτε γεμιζεις.speed load και μαλακιες .Εχεις δει το βαγγος load?.yel.
 
Last edited:
Ο
Ναι μαριε γιατι ?.κατσε να εισαι αδειος να εχεις κατεβασει τα παντελονια για ναρκοθετηση σημειου ,και να δεις ενα 200αρι kοπαδι φασια να ερχετε πανω σου ,να δεις για ποτε γεμιζεις.speed load και μαλακιες .Εχεις δει το βαγγος load?.yel.
Πάω πάσο…😂
 
Ναι μαριε γιατι ?.κατσε να εισαι αδειος να εχεις κατεβασει τα παντελονια για ναρκοθετηση σημειου ,και να δεις ενα 200αρι kοπαδι φασια να ερχετε πανω σου ,να δεις για ποτε γεμιζεις.speed load και μαλακιες .Εχεις δει το βαγγος load?.yel.
Φαντασου και ναρκοθετηση σημειου και να σου περνα απο πισω σου ο λαγος. Εκει να δεις γλεντια!!!!!!!
 
Πάω πάσο…😂
Αν δεν πας πάσο, δώσε 200€ και έχεις Browning fast loading σε Benelli ... :) :) :)
Πάλι πιο φθηνά σου έρχεται ...
https://www.j-kenny.com/product/lifter/

Πρόβλημα βέβαια η βλητική κατωτερότητα αλλά αν πάρεις Vinci σύμφωνα με τον κ Jarrod και τον κ Rob Roberts έχεις αγοράσει το ΠΙΟ ΣΦΙΧΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ χωρίς κώνο ... αν κάνεις και κώνο βαράει #8 μολύβια σχεδόν στο 100% !!!

Βλέπω να πετάς την Beretta στα σκουπίδια .very funny.

https://www.outdoorlife.com/article...red-forcing-cone-can-improve-pellet-patterns/

1663745404582.png
 
Αν δεν πας πάσο, δώσε 200€ και έχεις Browning fast loading σε Benelli ... :) :) :)
Πάλι πιο φθηνά σου έρχεται ...
https://www.j-kenny.com/product/lifter/

Πρόβλημα βέβαια η βλητική κατωτερότητα αλλά αν πάρεις Vinci σύμφωνα με τον κ Jarrod και τον κ Rob Roberts έχεις αγοράσει το ΠΙΟ ΣΦΙΧΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ χωρίς κώνο ... αν κάνεις και κώνο βαράει #8 μολύβια σχεδόν στο 100% !!!

Βλέπω να πετάς την Beretta στα σκουπίδια .very funny.

https://www.outdoorlife.com/article...red-forcing-cone-can-improve-pellet-patterns/

View attachment 56118
Ρεμινγκτονακιας δεν είσει,μπινιλακιας ούτι‼️Αρε τι είσει συ τιλικά θα μας πεις❓❓❓😆καλημέρα παίδες‼️
Κρύωσε ο χαβάς‼️
 
Ναι μαριε γιατι ?.κατσε να εισαι αδειος να εχεις κατεβασει τα παντελονια για ναρκοθετηση σημειου ,και να δεις ενα 200αρι kοπαδι φασια να ερχετε πανω σου ,να δεις για ποτε γεμιζεις.speed load και μαλακιες .Εχεις δει το βαγγος load?.yel.
Το γέλιο είναι να έχει βγει η μισή νάρκη και η άλλη μισή να μην βγαίνει με τίποτα αχαχαχα
Ανεβάζεις τα psi στον σφιγκτήρα σηκώνεσαι με κατεβασμένα τα παντελόνια βάζεις ένα φυσίγγι στην θαλάμη, σημαδεύεις μια στο πιο κοντινό και πυκνό σημείο του κοπαδιού και ρίχνεις.

Λες και θα παίρναμε περισσότερες αν ρίχναμε τρία φυσίγγια. .sarcastic.
Όλα μελετημένα !!!
 
Last edited:
Το γέλιο είναι να έχει βγει η μισή νάρκη και η άλλη μισή να μην βγαίνει με τίποτα αχαχαχα
Ανεβάζεις τα psi στον σφιγκτήρα σηκώνεσαι με κατεβασμένα τα παντελόνια βάζεις ένα φυσίγγι στην θαλάμη, σημαδεύεις μια στο πιο πυκνό σημείο και ρίχνεις.

Λες και θα παίρναμε περισσότερες αν ρίχναμε τρία φυσίγγια. .sarcastic.
Όλα μελετημένα !!!
Αυτό δεν είναι νάρκη ρε‼️με την νάρκη την πατάς.... κ την πατάνε‼️
 
Ρεμινγκτονακιας δεν είσει,μπινιλακιας ούτι‼️Αρε τι είσει συ τιλικά θα μας πεις❓❓❓😆καλημέρα παίδες‼️‼️
Κρυφο-πλαγιο-δικανάκιας :)
Αλλά με συσφίξεις F και XF το άφησα στην πάντα μέχρι να βελτιωθώ σκοπευτικά :)

21.JPG
 
Κρυφο-πλαγιο-δικανάκιας :)
Αλλά με συσφίξεις F και XF το άφησα στην πάντα μέχρι να βελτιωθώ σκοπευτικά :)

View attachment 56120
Το γέλιο είναι να έχει βγει η μισή νάρκη και η άλλη μισή να μην βγαίνει με τίποτα αχαχαχα
Ανεβάζεις τα psi στον σφιγκτήρα σηκώνεσαι με κατεβασμένα τα παντελόνια βάζεις ένα φυσίγγι στην θαλάμη, σημαδεύεις μια στο πιο κοντινό και πυκνό σημείο του κοπαδιού και ρίχνεις.

Λες και θα παίρναμε περισσότερες αν ρίχναμε τρία φυσίγγια. .sarcastic.
Όλα μελετημένα !!!
Η να πεσουν.2,3 κατω φτερουγατες κοντα σε πυκνο
 
Last edited:
Τα φυσίγγια Βασίλη ήταν Λάμπρο 30 γρ. 7άρια, Ρίο τάργκετ τα μπλέ, 28 γρ Νο 8.5 και κάποια άλλα 30.5 γρ Νο 8.5. Έριξα βέβαια από δύο στο κάθε τσόκ από την ίδια μάρκα. Τα χαρτόνια τα άφησα εκεί που έκανα τις δοκιμές (στον γαλατά) και μάλλον δεν θα ξαναπάω εκεί!.
Εγώ θα έριχνα σε 32 γμρ 9αρια rc,bp ,nsi classica ,και για λιγότερα γραμμάρια 10ρια.Για τσοκ πάρε brain που δεν επηρεάζεται από τον αυλό όπως λέει ο κατασκευαστής , μίλα μαζί του τι θέλεις από το τσοκ.
 
Fast loading? 😳
Η Μπενέλλι;
Το έχει η Nova και η Supernova και το ονομάζει "mag-stop".
Απομονώνει την αποθήκη ώστε να γεμιστεί χειροκίνητα η θαλάμη.
άλλο πράμα είναι
ένα ας το πούμε τρυκ
ρίχνεις το φυσίγγι στο οπλο και το πιέζεις στην γλωσσα
το κατ οφφ απελευθερώνεται, η γλώσσα σηκώνεται και το κλείστρο πεφτει
τραβάς τα δάχτυλα γρήγορα
 
Ωραίο σύστημα φαίνεται…τι να το κανείς όμως…όσα παραπάνω και να ρίξεις….🥱
τι να το κάνεις;
να σΕ περάσει ένα 30αρι κοπάδι γρουνια στη σειρά να δεις τι να το κάνεις!hippo

πλάκα-πλάκα το speed loading της Μπραουν το καταευχαριστήθηκα σε περπατητό τσίχλας
να αδειάζεις την καραμπίνα και να σηκώνονται κι άλλα πουλιά από το ρέμα... .terror.
 
Φαντασου και ναρκοθετηση σημειου και να σου περνα απο πισω σου ο λαγος. Εκει να δεις γλεντια!!!!!!!
Έχω πάρει λαγό έτσι. Μάλιστα επειδή δεν είχα τελειώσει ακόμα και δεν ήμουν σίγουρος αν τον έχω πάρει, κάθισα, έκανα τη δουλίτσα μου και μετά πήγα και τον βρήκα ανάσκελα :p
 
Εγώ θα έριχνα σε 32 γμρ 9αρια rc,bp ,nsi classica ,και για λιγότερα γραμμάρια 10ρια.
Αυτά με Gemini LM μια χαρά πήγαν ... βασικά είναι όλα τα ψιλά που έριξα.

Jordan κόκκινο #9
Κένταυρος Velosity #9
Golden κίτρινο #9
Imperial πράσινο #9
Lambro series 2 #7,5
NSI Due Japan special skeet #9,5
Lambro κίτρινο διασποράς #8 (απλά δεν συμπεριφέρθηκε σαν διασποράς 🤣 )

Απόσταση 30μ-32μ
 
τι να το κάνεις;
να σΕ περάσει ένα 30αρι κοπάδι γρουνια στη σειρά να δεις τι να το κάνεις!hippo

πλάκα-πλάκα το speed loading της Μπραουν το καταευχαριστήθηκα σε περπατητό τσίχλας
να αδειάζεις την καραμπίνα και να σηκώνονται κι άλλα πουλιά από το ρέμα... .terror.
Δεν με έπιασες μου φαίνεται…περίεργο για σενα αυτο να συμβεί.
 
Back
Top