Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
δωσε στην μπενελι λιγο ακομα πιτς , δηλαδή όταν τα δυο οπλα είναι διπλα διπλα η κανη της μπενελι να είναι πιο μπροστα , το επανω μερος του πελματος να βγει δηλαδή 2-3 χιλιοστα πιο εξω
Οκ!! Σε ευχαριστω! Θα το κανω! Απλα επειδη το θεμα κοντακι το θεωρω νουμερο ενα στο οπλο θελω να γινει σωστα και απο ατομο που ξερει.εδω καποιος δεν υπαρχει.προσβαση εχω μονο στον Σκριβανο γιατι ειναι η γυναικα μου απο Θεσσαλονικη και ανεβαινω συχνα εκει..
 
Last edited:
Πολύ κατεβασμένο (drop) το Beretta, απορώ που δεν σου ψιλοντουφεκάει έντονα η Benelli .xm.
Γιωργο οταν πηγα στον Σκριβανο του ζητησα ενα καθαρα κυνηγετικο κοντακι γενικου κυνηγιου.παντως το ματι μου οπως το βλεπω στον καθρεφτη επωμιζοντας εναλλαξ τα δυο οπλα,ειναι ακριβως πανω απο ριγα και στα 2 οπλα χωρις η benelli να ειναι πιο πανω..αυτη την εντυπωση μου εδειξε και στην πραξη χθες .αν δεις και εδω που φαινεται καλυτερα θα δεις οτι δεν ειναι πολυ ψηλο και το κοντακι στην benelli..στην πραξη τωρα 2 λαγους που εριξα με την beretta αυθορμητα εντελως γιατι ηταν μπηχτες μεσα σε κλαδια τους πηρα και τους δυο.χθες με την benelli εριξα σε ενα πιατο λαγο εντελως αυθορμητα γιατι κοιταζα αλλου (δεν ηξερα παντα πως εβγαιναν τα πιατα εχω ριξει λιγες φορες) περιμενα ψηλα δισκακι και ξαφνικα μου φωναζει λαγος και το πιατο σκονιστηκε..
eSzG1qO.jpg

rUPCI5v.jpg
 
Γιωργο οταν πηγα στον Σκριβανο του ζητησα ενα καθαρα κυνηγετικο κοντακι γενικου κυνηγιου.παντως το ματι μου οπως το βλεπω στον καθρεφτη επωμιζοντας εναλλαξ τα δυο οπλα,ειναι ακριβως πανω απο ριγα και στα 2 οπλα χωρις η benelli να ειναι πιο πανω..αυτη την εντυπωση μου εδειξε και στην πραξη χθες .αν δεις και εδω που φαινεται καλυτερα θα δεις οτι δεν ειναι πολυ ψηλο και το κοντακι στην benelli..στην πραξη τωρα 2 λαγους που εριξα με την beretta αυθορμητα εντελως γιατι ηταν μπηχτες μεσα σε κλαδια τους πηρα και τους δυο.χθες με την benelli εριξα σε ενα πιατο λαγο εντελως αυθορμητα γιατι κοιταζα αλλου (δεν ηξερα παντα πως εβγαιναν τα πιατα εχω ριξει λιγες φορες) περιμενα ψηλα δισκακι και ξαφνικα μου φωναζει λαγος και το πιατο σκονιστηκε..
eSzG1qO.jpg

rUPCI5v.jpg
Έχεις δύο μερακληδικα όπλα για περπατητο κυνήγι και όχι μόνο, νομίζω ήρθε η ώρα να αποκτήσεις και κάνα σκυλί φερμας Γιάννη.
.off topic.
 
Γιωργο οταν πηγα στον Σκριβανο του ζητησα ενα καθαρα κυνηγετικο κοντακι γενικου κυνηγιου.παντως το ματι μου οπως το βλεπω στον καθρεφτη επωμιζοντας εναλλαξ τα δυο οπλα,ειναι ακριβως πανω απο ριγα και στα 2 οπλα χωρις η benelli να ειναι πιο πανω..αυτη την εντυπωση μου εδειξε και στην πραξη χθες .αν δεις και εδω που φαινεται καλυτερα θα δεις οτι δεν ειναι πολυ ψηλο και το κοντακι στην benelli..στην πραξη τωρα 2 λαγους που εριξα με την beretta αυθορμητα εντελως γιατι ηταν μπηχτες μεσα σε κλαδια τους πηρα και τους δυο.χθες με την benelli εριξα σε ενα πιατο λαγο εντελως αυθορμητα γιατι κοιταζα αλλου (δεν ηξερα παντα πως εβγαιναν τα πιατα εχω ριξει λιγες φορες) περιμενα ψηλα δισκακι και ξαφνικα μου φωναζει λαγος και το πιατο σκονιστηκε..
eSzG1qO.jpg

rUPCI5v.jpg
Γιάννη, βλέπω αρκετά μεγάλη διαφορά στο πάχος του χτενιού...
Λογικά η BERETTA πρέπει να έχει μεγαλύτερη πλάγια κλίση (cast off) από τη BENELLI...
 
Γιάννη, βλέπω αρκετά μεγάλη διαφορά στο πάχος του χτενιού...
Λογικά η BERETTA πρέπει να έχει μεγαλύτερη πλάγια κλίση (cast off) από τη BENELLI...
Ναι Σπυρο ειναι οπως τα λες..πιθανόν αυτο να αντισταθμίζεται με το λεπτό χτένι της Benelli...
 
Βασικά σας ευχαριστω όλους για τις παρατηρήσεις σας.ουσιαστικα ψάχνομαι ακόμα και με τα δυο οπλα ειδικά με την Benelli που την εχω ελάχιστα..αλλα και την beretta δεν την εχω ρίξει πολυ..καθε παρατήρηση που κανετε ειναι πολύτιμη για μενα.το θεμα ειναι οτι ειμαι οπαδός να κυνηγάω με μονο ενα οπλο..τωρα έμπλεξα γιατι αγαπάω πολυ και τα δυο αυτα οπλα..ο πίνακας θα τα δείξει ολα πιστευω..το επόμενο βήμα μου θα ειναι αυτο,βολές απο τα 15 μετρα με 2 άστρα..
 
Βασικά σας ευχαριστω όλους για τις παρατηρήσεις σας.ουσιαστικα ψάχνομαι ακόμα και με τα δυο οπλα ειδικά με την Benelli που την εχω ελάχιστα..αλλα και την beretta δεν την εχω ρίξει πολυ..καθε παρατήρηση που κανετε ειναι πολύτιμη για μενα.το θεμα ειναι οτι ειμαι οπαδός να κυνηγάω με μονο ενα οπλο..τωρα έμπλεξα γιατι αγαπάω πολυ και τα δυο αυτα οπλα..ο πίνακας θα τα δείξει ολα πιστευω..το επόμενο βήμα μου θα ειναι αυτο,βολές απο τα 15 μετρα με 2 άστρα..
Κι εγω παντα με ενα θελω να ριχνω αλλα ελα που μας τρωει παντα για κατι διαφορετικο! Και τελικα καποιο τρωει ο οπλοβαστος! Σου ευχομαι παντως να τα δουλεψεις και τα δυο σχεδον το ιδιο!
 
Κάνουμε λάθος να συγκρίνουμε ένα custom κοντάκι με ένα εργοστασιακό. Αλλά από την άλλη, κουβέντα κάνουμε. Αφού τον δρόμο τον ξέρεις, είναι εύκολο να φτιάξεις και για την Benelli ένα custom. ;)
Από ένα πιάτο δυστυχώς δεν βγαίνουν συμπεράσματα και μόνο η "κ@yl@" που έχουμε κρατώντας κάτι καινούριο στα χέρια είναι ικανή να σπάσει όλους τους δίσκους. Τα υπόλοιπα δισκάκια έσπαγαν καλά με το Benelli? Ήσουν κέντρο ή απλά έσπαγαν; Εγώ συνεχίζω να βλέπω μεγάλες διαφορές στα κοντάκια :)
 
Κάνουμε λάθος να συγκρίνουμε ένα custom κοντάκι με ένα εργοστασιακό. Αλλά από την άλλη, κουβέντα κάνουμε. Αφού τον δρόμο τον ξέρεις, είναι εύκολο να φτιάξεις και για την Benelli ένα custom. ;)
Από ένα πιάτο δυστυχώς δεν βγαίνουν συμπεράσματα και μόνο η "κ@yl@" που έχουμε κρατώντας κάτι καινούριο στα χέρια είναι ικανή να σπάσει όλους τους δίσκους. Τα υπόλοιπα δισκάκια έσπαγαν καλά με το Benelli? Ήσουν κέντρο ή απλά έσπαγαν; Εγώ συνεχίζω να βλέπω μεγάλες διαφορές στα κοντάκια :)
Καλησπερα! Εσπασα μερικα τυπου trap αλλα και καθαρα trap με 4 αστρα εργοστασιακο mobile τσοκ( το μετρησα τωρα και βγαινει καθαρο 4αρι,βαση αυλου) και εσπασαν παρα πολυ καλα ..στο τελος μου το ειπαν και αλλοι για αυτα τα μακρινα σπασιματα..και να πω την αληθεια δεν το περιμενα με 4 αστρα γι αυτο εκατσα και μετρησα το τσοκ μηπως ηταν πιο σφικτο..τα κοντακια θα συμφωνησω μαζι σου εχουν οπτικα μεγαλες διαφορες..κατα ενα παραξενο τροπο οπως επωμιζονται,καθονται πολυ καλα και τα δυο και μετα απο παρα πολλες επωμισεις ειναι ελαχιστα πιο ψηλο στο benelli..ειναι μικρο το δειγμα ομως μονο απο 2 πουλες,θα εχουμε συνεχεια και με τα δυο οπλα και βλεπουμε..κουβεντα να κανουμε οπως λες μονο ωφελιμη μπορει να ειναι...
 
Εσπασα μερικα τυπου trap αλλα και καθαρα trap με 4 αστρα εργοστασιακο mobile τσοκ( το μετρησα τωρα και βγαινει καθαρο 4αρι,βαση αυλου) και εσπασαν παρα πολυ καλα ..
Το όπλο ψιλοτουφεκάει :).
Περιμένω ανυπόμονα τις τουφεκιές στον πίνακα και αυτά που θα δεις σε οριζόντιες τραβέρσες ;)
 
Υπαρχει καποιο πελμα χαμηλο που να τερ.στον ΣΒΕ1,γιατι αυτοπου εχει απο μαμα οταν φοραω βαρια ρουχα,υπαρχει θεμα.Με λιγα ρουχα ειναι οκ.
 
Γιατι εχω την εντυπωση οτι το κοντακι της Benelli "αριστεριζει" ?
Καλημερα! Σταυρο ετσι φαινεται αλλα εχει ελαχιστο cast off..εχει λεπτο χτενι και ισως αυτο ανισταθμιζεται οπως ειπε και ο Σπυρος..δες εδω εχει λιγο cast off..
ZIcmWdZ.jpg
 
Βρηκα μιση ωρα και εριξα απο τα 14 μετρα με 2 αστρα και lampro 5 28 gr N 7,5..το αποτελεσμα μου φανηκε παρα πολυ καλο...εσβηναν ολες οι τουφεκιες το σημαδι που εκανα στον πινακα..εδω το ξαναεκανα απο πανω γιατι φαινοταν ελαχιστα..σημαδευα αυθορμητα οχι αργα οχι γρηγορα και παντα οπως και το κυνηγι εχω την κανη ελαφρα κατω απο τον στοχο για να μπορω να τον ελεγχο..
Εριξα και μια τουφεκια απο τα 43 μετρα μετρημενα με κορδελα με τα φυσιγγια που εριχνα στα μακρινα πιατα lampro 5 28gr N 7,5..σημαδεψα στο περιπου στη μεση του πινακα χωρις σημαδι..και οχι απολυτα ευθεια γιατι ηταν χωραφια..τσοκ mobile μαμησιο 2 άστρα.. Πίνακας: μηκος:1.12 πλάτος 92 ...Οπλο Benelli Centro 66cm..
0VrsAWu.jpg

O3HgfHj.jpg


DsTiVf1.jpg
 
Last edited:
όχι μονο δεν εχει cast off αλλα και λιγο cast on , αριστεριζει δηλαδή το κοντακι , τωρα γερνεις κεφαλι και μπαινεις κεντρο , σε αυθορμητη επωμιση και κεφαλι ακινητο η τουφεκια θα παει ολη αριστερα
Καλημερα! Σταυρο ετσι φαινεται αλλα εχει ελαχιστο cast off..εχει λεπτο χτενι και ισως αυτο ανισταθμιζεται οπως ειπε και ο Σπυρος..δες εδω εχει λιγο cast off..
ZIcmWdZ.jpg
[/QUOT
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top