Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ πιστεύω ότι μπρος -πισω δεν πρέπει να μπει κάτι.Για να μην διαταραχθεί η λειτουργία του ελατηρίου της πάπιας κατά τον πυροβολισμό και σου ξεκολλήσει το δαχτυλίδι της κάννης.
Απο τηστηγμη που ειναι πισω απο το δαχτυλιδι δε τιθετε θεμα ειναι απλα και μονο για το τζογο της παπιας τα ελασματα εαν διασταλει η κανη βρισκει κοντρα στο δυχτιλιδι ετσι στεγνα ομως αυτο ειναι ανεκτο γτ η αποσταση που τοποθετιθηκε το δαψτιλιδι ειναι μικρη στις αλλες μπενελες το ελατιριο μπρωστα απο το δαχτυλιδι οπως και στις μπερεττα 391 και μετα πεζει το ρολο που λες
 
Να αγοράσουμε καινούργια όχι.Να πάρει τις προβληματικές η εταιρεία για ανακύκλωση και να μας δώσει τις νέες με μόνο κόστος τα έξοδα αποστολής.
Παρότι μπενελακιας με δύο benelli δεν μπορώ να μην επισημάνω το φάουλ της εταιρείας ,αλλά και το γράψιμο της κανονικά να μας πουλάει πάνω από 10 χρόνια όπλο με πρόβλημα στη πάπιαΜπορει να μην είναι ουσίας αλλά απομυθοποιεί και κάποια πράγματα.Φταιμε και εμείς σαν καταναλωτές που είμαστε ελαστικοί σε αυτά που αγοράζουμε ακριβά ,(στις φίρμες) και κάνουμε σκληρή κριτική στα οικονομικότερα και ίσως ποιο τίμια
Συμφωνώ μόνο που για να γίνει αυτό χρειάζονται πολλά στόματα και όχι μεμονωμένες κινήσεις ...

Την Μ2 την έχω πολύ λίγο καιρό αλλά δεν μπορώ να μην γράψω μερικές (βλακώδεις για εμένα) σχεδιαστικές "αστοχίες" ...
1. Benelli click ... έπρεπε να διαφημίσουν οι Τούρκοι ότι έλυσαν το πρόβλημα (δεν ξέρω αν πραγματικά το έλυσαν) για να το λύσει μετέπειτα και η benelli με μετατροπή του κλείστρου στις νέες SBE3. Κόστος μετατροπής αμελητέο για τα δεδομένα μιας εταιρίας !!!!
2. Χρήση locktite στην τάπα του σωλήνα του επαναντατικού. Το σύστημα της rem 1187 στο ίδιο σημείο είναι απείρως απλούστερο. Δεν χρειάζεται καν κλειδί για να ελευθερωθεί το ελατήριο.
3. Η ηλιθιότητα της ελατηριοτής τάπας της αποθήκης φυσιγγίων που χρειάζεται εργαλείο για την αφαίρεσή του ... το βάσανο 1187 είχε απλούστερο σύστημα.
4. Και κάτι απαράδεκτο ... 10 χρόνια εγγύηση στο Αμέρικα και 5?? στο Ελλάντα ... δεν ξέρω για Ευρώπη. (Η επιτομή του κλ@σίματος)
 
Συμφωνώ μόνο που για να γίνει αυτό χρειάζονται πολλά στόματα και όχι μεμονωμένες κινήσεις ...

Την Μ2 την έχω πολύ λίγο καιρό αλλά δεν μπορώ να μην γράψω μερικές (βλακώδεις για εμένα) σχεδιαστικές "αστοχίες" ...
1. Benelli click ... έπρεπε να διαφημίσουν οι Τούρκοι ότι έλυσαν το πρόβλημα (δεν ξέρω αν πραγματικά το έλυσαν) για να το λύσει μετέπειτα και η benelli με μετατροπή του κλείστρου στις νέες SBE3. Κόστος μετατροπής αμελητέο για τα δεδομένα μιας εταιρίας !!!!
2. Χρήση locktite στην τάπα του σωλήνα του επαναντατικού. Το σύστημα της rem 1187 στο ίδιο σημείο είναι απείρως απλούστερο. Δεν χρειάζεται καν κλειδί για να ελευθερωθεί το ελατήριο.
3. Η ηλιθιότητα της ελατηριοτής τάπας της αποθήκης φυσιγγίων που χρειάζεται εργαλείο για την αφαίρεσή του ... το βάσανο 1187 είχε απλούστερο σύστημα.
4. Και κάτι απαράδεκτο ... 10 χρόνια εγγύηση στο Αμέρικα και 5?? στο Ελλάντα ... δεν ξέρω για Ευρώπη. (Η επιτομή του κλ@σίματος)
Να προσθέσω τον πολυμερισμό της βελούδινης επίστρωσης( soft touch)στα πλαστικά μέρη,το έκανε για να μην δείχνουν φτηνιαρικα αλλά δεν της βγήκε.Εχω και μια εντύπωση ότι τα κοντάκια κομφορτ που βγάζει τώρα (comfort 1)είναι υποδιεστερα σε ποιότητα πλαστικού από αυτά που έβγαζε στην αρχή.Τριξιμο με ελαφρά πίεση ,πετσικαρισμα στα βέλη του κομφορτ εκεί που συναντά το ένθετο της ράχης.
 
1. Benelli click ... έπρεπε να διαφημίσουν οι Τούρκοι ότι έλυσαν το πρόβλημα (δεν ξέρω αν πραγματικά το έλυσαν) για να το λύσει μετέπειτα και η benelli με μετατροπή του κλείστρου στις νέες SBE3. Κόστος μετατροπής αμελητέο για τα δεδομένα μιας εταιρίας !!!!
Το ανάποδο έγινε.
 
2. Χρήση locktite στην τάπα του σωλήνα του επαναντατικού. Το σύστημα της rem 1187 στο ίδιο σημείο είναι απείρως απλούστερο. Δεν χρειάζεται καν κλειδί για να ελευθερωθεί το ελατήριο.
3. Η ηλιθιότητα της ελατηριοτής τάπας της αποθήκης φυσιγγίων που χρειάζεται εργαλείο για την αφαίρεσή του ... το βάσανο 1187 είχε απλούστερο σύστημα.
Για μέρη που στη χειρότερη θα τα επισκεφθείς μία στην πενταετία (μπορεί και ποτέ...) δε βλέπω κάποιο "βάσανο"
 
4. Και κάτι απαράδεκτο ... 10 χρόνια εγγύηση στο Αμέρικα και 5?? στο Ελλάντα ... δεν ξέρω για Ευρώπη. (Η επιτομή του κλ@σίματος)
Θέμα αντιπροσώπου, όχι εταιρείας.
Η εγγύηση δεν συνεπάγεται αξιοπιστία
Μη θυμηθούμε κάτι άλλες εταιρείες με ισόβια εγγύηση...
 
Θέμα αντιπροσώπου, όχι εταιρείας.
Η εγγύηση δεν συνεπάγεται αξιοπιστία
Μη θυμηθούμε κάτι άλλες εταιρείες με ισόβια εγγύηση...
Πηγή ;

Με το δεύτερο συμφωνώ, αλλά η αξιοπιστία δεν δημιουργεί επιπλέον κόστη άρα πιο εύκολα αυξάνεται ο χρόνος της εγγύησης. (Με απλά λόγια αν ένα προϊόν έχει 2 χρόνια εγγύηση (την νόμιμη) και ένα άλλο που κάνει την ίδια δουλειά και έχει το ίδιο κόστος έχει 10 ποιο θα διάλεγες ?)
Ο χρόνος εγγύησης δεν καθορίζεται τυχαία και ούτε για να αυξηθούν οι πωλήσεις (σε σοβαρές εταιρίες) ... αλλά νομίζω τα ξέρεις αυτά ....

Δεν ξέρω για ποιες εταιρίες μιλάς. Εγώ δεν γνωρίζω καμία.
 
Last edited:
Για μέρη που στη χειρότερη θα τα επισκεφθείς μία στην πενταετία (μπορεί και ποτέ...) δε βλέπω κάποιο "βάσανο"
Εγώ τα επισκέπτομαι όταν το όπλο έχει φάει πολλή βροχή. 4-5 φορές το έτος στην καλύτερη 1 (Remington-ίτηδα).
Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Είναι η απλότητα έναντι της πολυπλοκότητας.
 
Το ανάποδο έγινε.
Έχεις δίκιο.
Η πατέντα στην Αμερική από benelli κατατέθηκε 1/12/2015 ... για το πότε άρχισε η παραγωγή δεν γνωρίζω ούτε γιατί όπλο αγορασμένο το 2020 δεν έχει το κλείστρο αυτό (εκτός αν η benelli πιστεύει ότι το click είναι ένα μικρό πρόβλημα).
Της Retay κατατέθηκε 12/6/2018.
Αλλά νομίζω συμφωνούμε ότι η benelli καθυστέρησε πολύ.
 
Last edited:
Πηγή ;
Ποιανού υπογραφή έχει η εγγύηση του όπλου σας;
Είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα υστερούμε στο aftersales σε σχέση ειδικά δε με ΗΠΑ.
Εγώ τα επισκέπτομαι όταν το όπλο έχει φάει πολλή βροχή. 4-5 φορές το έτος στην καλύτερη 1 (Remington-ίτηδα).
Αν πουλήσετε ποτέ όπλο, να με έχετε στα υπόψιν :)
δεν το έχει ανάγκη σε τόση συχνότητα
Αλλά νομίζω συμφωνούμε ότι καθυστέρησε πολύ.
Όταν κάτι δουλεύει καλά γτ να το αλλάξεις, 99% στο κλικ λάθος έχει ο χρήστης όχι το όπλο.
 
Ποιανού υπογραφή έχει η εγγύηση του όπλου σας;
Είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα υστερούμε στο aftersales σε σχέση ειδικά δε με ΗΠΑ.

Αν πουλήσετε ποτέ όπλο, να με έχετε στα υπόψιν :)
δεν το έχει ανάγκη σε τόση συχνότητα

Όταν κάτι δουλεύει καλά γτ να το αλλάξεις, 99% στο κλικ λάθος έχει ο χρήστης όχι το όπλο.
Πόσες χριστοπαναγιες να έχουν πέσει για το ενα τοις εκατό που δεν έφταιγε ο χρήστης;
 
Ποιανού υπογραφή έχει η εγγύηση του όπλου σας;
Είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα υστερούμε στο aftersales σε σχέση ειδικά δε με ΗΠΑ.

Αν πουλήσετε ποτέ όπλο, να με έχετε στα υπόψιν :)
δεν το έχει ανάγκη σε τόση συχνότητα
Του Κύργια ... αλλά ο Κύργιας δεν είναι ο κατασκευαστής είναι ο μεταπωλητής.
Αν η Benelli έδινε 10 χρόνια εγγύηση για την Ευρώπη (με μεγάλα γράμματα στο site της) λέτε ο Κύργιας να έδινε 5 στην Ελλάδα ?

Για την ώρα έχω μια 1187 με σχισμένο receiver χωρίς ίχνος σκουριάς :) Την θέλετε :)
Όταν κάτι δουλεύει καλά γτ να το αλλάξεις, 99% στο κλικ λάθος έχει ο χρήστης όχι το όπλο.
Όταν κάτι δουλεύει καλά δεν το αλλάζεις ... το αλλάζεις μόνο όταν έχει πρόβλημα ... μάλλον το click ήταν πρόβλημα, εξού και η πατέντα, η αλλαγή και η διαφήμιση.
Έχουν αναλυθεί οι λόγοι του click ... Μόνο σε περίπτωση που ο χρήστης κλείσει απαλά το κλείστρο φταίει αυτός. Κλαριά, χτυπήματα του κοντακιού και τινάγματα του όπλου δεν είναι φταίξιμο του χρήστη.
 
99% στο κλικ λάθος έχει ο χρήστης όχι το όπλο.
Πριν λιγο εβλεπα ενα βιντεακι δεν ηταν με μπενελι αλλα ο τυπος κρατουσε το κλειστρο λιγα χιλιοστα μεχρι να κλεισει, δεν βρισκω λόγο να γινεται ? Ακομα και στην γρηγορη αλλαγή φυσιγγιου και καλα για να μην υποψιαστει το θηραμα ,αυτο εχει ακουσει την ολη διαδικασια πολυ ποιο πριν απο το να αφηνουμε το κλειστρο να κλεινει κανονικά.
 
Πόσες χριστοπαναγιες να έχουν πέσει για το ενα τοις εκατό που δεν έφταιγε ο χρήστης;
οι λιγότερες δυνατές σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό :D
Μόνο σε περίπτωση που ο χρήστης κλείσει απαλά το κλείστρο φταίει αυτός. Κλαριά, χτυπήματα του κοντακιού και τινάγματα του όπλου δεν είναι φταίξιμο του χρήστη.
αν ήταν συχνό και μαζικό φαινόμενο το σύστημα λειτουργίας θα είχε πάει άπατο, αντ' αυτού είναι γενικώς αποδεκτό ως το πλέον αξιόπιστο
Του Κύργια ... αλλά ο Κύργιας δεν είναι ο κατασκευαστής είναι ο μεταπωλητής.
Αν η Benelli έδινε 10 χρόνια εγγύηση για την Ευρώπη (με μεγάλα γράμματα στο site της) λέτε ο Κύργιας να έδινε 5 στην Ελλάδα ?
Δε ξέρω. Συνδέεται αυτό ως γεγονός με έλλειψη αξιοπιστίας ή απλότητας του μηχανισμού που ήταν η αρχική τοποθέτηση;
 
Του Κύργια ... αλλά ο Κύργιας δεν είναι ο κατασκευαστής είναι ο μεταπωλητής.
Αν η Benelli έδινε 10 χρόνια εγγύηση για την Ευρώπη (με μεγάλα γράμματα στο site της) λέτε ο Κύργιας να έδινε 5 στην Ελλάδα ?

Για την ώρα έχω μια 1187 με σχισμένο receiver χωρίς ίχνος σκουριάς :) Την θέλετε :)

Όταν κάτι δουλεύει καλά δεν το αλλάζεις ... το αλλάζεις μόνο όταν έχει πρόβλημα ... μάλλον το click ήταν πρόβλημα, εξού και η πατέντα, η αλλαγή και η διαφήμιση.
Έχουν αναλυθεί οι λόγοι του click ... Μόνο σε περίπτωση που ο χρήστης κλείσει απαλά το κλείστρο φταίει αυτός. Κλαριά, χτυπήματα του κοντακιού και τινάγματα του όπλου δεν είναι φταίξιμο του χρήστη.
Εάν πρόκειται να μπεις σε δύσκολο μέρος με επαφές του όπλου με κλαριά, το καλύτερο είναι να αδειασεις τη θαλάμη και όταν βγεις να ελέγξεις εσωτερικά τη κάννη πριν ξαναγεμισεις,αλλιώς φλερτάρεις με ατύχημα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top