Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
οι λιγότερες δυνατές σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό :D

αν ήταν συχνό και μαζικό φαινόμενο το σύστημα λειτουργίας θα είχε πάει άπατο, αντ' αυτού είναι γενικώς αποδεκτό ως το πλέον αξιόπιστο

Δε ξέρω. Συνδέεται αυτό ως γεγονός με έλλειψη αξιοπιστίας ή απλότητας του μηχανισμού που ήταν η αρχική τοποθέτηση;
"Πιστεύω" ότι η Benelli είναι από τα πιο αξιόπιστα όπλα (μένει βέβαια να αποδειχθεί) ... γι'αυτό την αγόρασα πριν από κάτι μήνες.
Δεν μπορώ όμως να μην την συγκρίνω με άλλα όπλα που κατείχα επί 20+ χρόνια σαν ευκολία αποσυναρμολόγησης.
Ούτε μπορώ να πιστέψω ότι μόλις το 2015 κατάλαβαν το πρόβλημα (μικρό, ελάχιστο στα υπόλοιπα θηράματα εκτός γουρουνιού .. θα συμφωνήσω ... αλλά όμως υπαρκτό πρόβλημα) ... ούτε φυσικά γιατί στην Μ2 του 2020 δεν έχει εφαρμοστεί η πατέντα του 2015.

Η 10-ετής εγγύηση ήταν το κερασάκι στην τούρτα ... δεν έχει να κάνει με την απλότητα ... ίσως έχει να κάνει λιγάκι με την αξιοπιστία ... μακάρι οι προδιαγραφές των τελικών προϊόντων να είναι οι ίδιες μεταξύ ευρώπης και αμερικής ...

Φιλικά πάντα ...
 
Εμένα πάντως μου έχει γίνει συνήθεια ότι όπλο και να έχω συνεχώς πάει το χέρι μου στο κλειστρο ασυναίσθητα
Ακριβως το ίδιο φίλε μου παθαίνω και γω όλη την ώρα το δάχτυλο εκεί αλλά πάει συνέχεια εκεί γτ όταν είχα benelli έπαθα δύο φορές αυτό το κλικ μια σε κοπάδι φασσες και μια σε ένα πολύ μεγάλο γουρουνι από τότε όλη την ώρα εκει
 
"Πιστεύω" ότι η Benelli είναι από τα πιο αξιόπιστα όπλα (μένει βέβαια να αποδειχθεί) ... γι'αυτό την αγόρασα πριν από κάτι μήνες.
Δεν μπορώ όμως να μην την συγκρίνω με άλλα όπλα που κατείχα επί 20+ χρόνια σαν ευκολία αποσυναρμολόγησης.
Ούτε μπορώ να πιστέψω ότι μόλις το 2015 κατάλαβαν το πρόβλημα (μικρό, ελάχιστο στα υπόλοιπα θηράματα εκτός γουρουνιού .. θα συμφωνήσω ... αλλά όμως υπαρκτό πρόβλημα) ... ούτε φυσικά γιατί στην Μ2 του 2020 δεν έχει εφαρμοστεί η πατέντα του 2015.

Η 10-ετής εγγύηση ήταν το κερασάκι στην τούρτα ... δεν έχει να κάνει με την απλότητα ... ίσως έχει να κάνει λιγάκι με την αξιοπιστία ... μακάρι οι προδιαγραφές των τελικών προϊόντων να είναι οι ίδιες μεταξύ ευρώπης και αμερικής ...

Φιλικά πάντα ...
Εννοείται πάντα φιλικά.
Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να αμφιβάλλει για την αξιοπιστία μιας Μπενέλι (κάτι που έχει ήδη αποδειχθεί εδώ και δεκαετίες δεν είναι χθεσινή, μένει να σας πείσει). Όπως πρώτη φορά βλέπω να παραπονείται κάποιος για δυσκολία στην αποσυναρμολόγησή της.
Όσοι παραπονιούνται, για τη βλητική απόδοση λένε. Όσο ζεις μαθαίνεις τελικά!
 
"Πιστεύω" ότι η Benelli είναι από τα πιο αξιόπιστα όπλα (μένει βέβαια να αποδειχθεί) ... γι'αυτό την αγόρασα πριν από κάτι μήνες.
Δεν μπορώ όμως να μην την συγκρίνω με άλλα όπλα που κατείχα επί 20+ χρόνια σαν ευκολία αποσυναρμολόγησης.
Ούτε μπορώ να πιστέψω ότι μόλις το 2015 κατάλαβαν το πρόβλημα (μικρό, ελάχιστο στα υπόλοιπα θηράματα εκτός γουρουνιού .. θα συμφωνήσω ... αλλά όμως υπαρκτό πρόβλημα) ... ούτε φυσικά γιατί στην Μ2 του 2020 δεν έχει εφαρμοστεί η πατέντα του 2015.

Η 10-ετής εγγύηση ήταν το κερασάκι στην τούρτα ... δεν έχει να κάνει με την απλότητα ... ίσως έχει να κάνει λιγάκι με την αξιοπιστία ... μακάρι οι προδιαγραφές των τελικών προϊόντων να είναι οι ίδιες μεταξύ ευρώπης και αμερικής ...

Φιλικά πάντα ...
Γιατί άμα σου προσφέρει το μη-μπενελι κλικ σε όπλο του χιλιαρικου γιατί εσύ να πας να αγοράσεις το μοντέλο 2000+.
 
Πρέπει να αποκτήσω και εγώ αυτό το τικ για να μην έχω κλικ :)
Έχω γενικά τικ :cool:
Και με την ασφάλεια πάντα το χέρι μου πάει εκεί για έλεγχο και πάντα την βγάζω ασυναίσθητα όταν δω το θήραμα
Είτε βλέπω τα σκυλιά σε φερμα είτε βλέπω να έρχονται οι φασσες πάνω μου είτε σε κυνήγι δίωξης βγάζω την ασφάλεια όταν δω το θήραμα χωρίς να το σκεφτώ
Μπορεί να σας φανεί παράξενο αλλά αυτός είναι ο λόγος που δεν παίρνω και μια Beretta 302 που έχω επειδή έχει την ασφάλεια μπροστά φοβάμαι ότι θα μπερδευτω θα πατάω πίσω αντί για μπροστά
 
Εννοείται πάντα φιλικά.
Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να αμφιβάλλει για την αξιοπιστία μιας Μπενέλι (κάτι που έχει ήδη αποδειχθεί εδώ και δεκαετίες δεν είναι χθεσινή, μένει να σας πείσει). Όπως πρώτη φορά βλέπω να παραπονείται κάποιος για δυσκολία στην αποσυναρμολόγησή της.
Όσοι παραπονιούνται, για τη βλητική απόδοση λένε. Όσο ζεις μαθαίνεις τελικά!
Αμφιβάλλω ελάχιστα για την αξιοπιστία ... γι'αυτό την αγόρασα (και με γνώση του click).
Δεν είναι δύσκολή η αποσυναρμολόγηση μέχρι ενός σημείου ...είναι πανεύκολη ... θα μπορούσε να είναι πιο εύκολη από το σημείο αυτό και μετά.
Με τις βλητικές αποδόσεις δεν έχω θέμα ... ότι πρέπει να πέσει ... πέφτει. :)
 
Γιατί άμα σου προσφέρει το μη-μπενελι κλικ σε όπλο του χιλιαρικου γιατί εσύ να πας να αγοράσεις το μοντέλο 2000+.
Η πατέντα έχει προσθέσει βασικά μια τρύπα, ένα ελατήριο και μια μπίλια, άντε και λίγη επιπλέον κατεργασία.
Κόστος μηδενικό.
Φήμη εταιρίας, όφελος τεράστιο.
Εγώ έτσι το βλέπω ...
Και σιγά μην έδινα 2k για έναν υπό δοκιμή μηχανισμό. (παρόλο που δεν έχω οικονομικό πρόβλημα)
Άστον να περάσει καμια δεκαετία και θα δούμε. Γι' αυτό λέω άργησε ,,,

Τελικά θα μας τρελάνουν αυτοί οι sales managers.
 
Η πατέντα έχει προσθέσει βασικά μια τρύπα, ένα ελατήριο και μια μπίλια, άντε και λίγη επιπλέον κατεργασία.
Κόστος μηδενικό.
Φήμη εταιρίας, όφελος τεράστιο.
Εγώ έτσι το βλέπω ...
Και σιγά μην έδινα 2k για έναν υπό δοκιμή μηχανισμό. (παρόλο που δεν έχω οικονομικό πρόβλημα)
Άστον να περάσει καμια δεκαετία και θα δούμε. Γι' αυτό λέω άργησε ,,,

Τελικά θα μας τρελάνουν αυτοί οι sales managers.
Τώρα το λες ότι δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα και βαφτισα το παιδί το Σάββατο που μας πέρασε .yel.
 
Για εμένα το δύσκολο είναι ότι θέλω κάβουρα για την βίδα :mad: δεν ξεβιδωνει με τίποτα ας είναι λαδωμενη αντίθετα με την Browning που θέλει τσεκαρισμα γιατί λασκαρει λίγο
Δεν είναι θέμα λαδώματος πιστεύω, εμένα το κάνει μετά από πολλά φυσίγγια και με τη μία απ' τις 2 κάννες. αυτό που έχω παρατηρήσει σαν διαφορά μεταξύ των δύο καννών, είναι εκεί που κουμπώνουν στο δαχτυλίδι, η μανίσια κάννη το δαχτυλίδι σχεδόν εφάπτεται μόλις μπαίνει στην ουρίτσα της αποθήκης. με τη 2η κάννη (μ' αυτήν κάνει το σφίξιμο η βίδα μετά από πολλές τουφεκιές) υπάρχει ένα μικρό κενό μεταξύ δαχτυλιδιού και πατούρας ουρίτσας αποθήκης που μπαίνει. πιστεύω αυτό κάνει τη βίδα να καργαρει λόγω ελάχιστης παλινδρόμησης της κάννης (γι αυτό εχει και το ελατήριο η βίδα εξάλλου) μετα από πολλές τουφεκιές. με την άλλη κάννη όμως δεν σφίγγει ποτέ.
 
Τώρα το λες ότι δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα και βαφτισα το παιδί το Σάββατο που μας πέρασε .yel.
Δεν έχω οικονομικό πρόβλημα των 2k εννοούσα ... ;) τα βαφτίσια είναι επαναλαμβανόμενο έξοδο ... κάτι σαν τον γάμο, ένα πράμα o_O
επίσης στην SBE3 μου την έσπαγε η γωνία στην βάση ... και οι πολλές αναφορές ότι ψηλοντουφεκάει ....
 
Η πατέντα έχει προσθέσει βασικά μια τρύπα, ένα ελατήριο και μια μπίλια, άντε και λίγη επιπλέον κατεργασία.
Κόστος μηδενικό.
Φήμη εταιρίας, όφελος τεράστιο.
Εγώ έτσι το βλέπω ...
Και σιγά μην έδινα 2k για έναν υπό δοκιμή μηχανισμό. (παρόλο που δεν έχω οικονομικό πρόβλημα)
Άστον να περάσει καμια δεκαετία και θα δούμε. Γι' αυτό λέω άργησε ,,,

Τελικά θα μας τρελάνουν αυτοί οι sales managers.
Εργατωρες και κόστη είναι από την έρευνα ,τη κατοχύρωση της πατέντας, μέχρι την υλοποίηση και θα προσπαθήσει να πάρει μέχρι και το τελευταίο ευρώ που μπορεί .Σε 10 χρόνια ίσως να το έχουν όλες οι μπενελι παραγωγής.
 
Εργατωρες και κόστη είναι από την έρευνα ,τη κατοχύρωση της πατέντας, μέχρι την υλοποίηση και θα προσπαθήσει να πάρει μέχρι και το τελευταίο ευρώ που μπορεί .Σε 10 χρόνια ίσως να το έχουν όλες οι μπενελι παραγωγής.
Κάτσε να δούμε αν δουλεύει πρώτα ... δεν διαβάζω και τα καλύτερα για την υλοποίηση της πατέντας.
Είναι καλύτερα από πριν αλλά όχι τέλεια ...
 
Εάν πρόκειται να μπεις σε δύσκολο μέρος με επαφές του όπλου με κλαριά, το καλύτερο είναι να αδειασεις τη θαλάμη και όταν βγεις να ελέγξεις εσωτερικά τη κάννη πριν ξαναγεμισεις,αλλιώς φλερτάρεις με ατύχημα.
Safety first - Εκτός αν έρθεις μούρη με μούρη με κανένα λαβωμένο κάπρο.
Εκεί φλερτάρουμε να γνωρίσουμε τον έρωτα όπως δεν τον έχουμε γνωρίσει ως τώρα ... :p
 
Διαβάζω διαβάζω διαβάζω για κλικ πάπιες που κουνιούνται μέχρι και προβλήματα αξιοπιστίας ,τα παλιά μοντέλα κλπ κλπ .Συμφωνώ σε όλα για όλα αυτά λοιπόν ένα στα δύο οπλα που πωλούνται παγκοσμιος είναι benelli
 
Διαβάζω διαβάζω διαβάζω για κλικ πάπιες που κουνιούνται μέχρι και προβλήματα αξιοπιστίας ,τα παλιά μοντέλα κλπ κλπ .Συμφωνώ σε όλα για όλα αυτά λοιπόν ένα στα δύο οπλα που πωλούνται παγκοσμιος είναι benelli
Οι πωλήσεις είναι ένα μέτρο της αξιοπιστίας αλλά δεν είναι το μόνο.

Βασικές αρχές (για εμένα τουλάχιστον) για αυτογεμή καθαρά και συντηρημένα ....
Όταν πατάς την σκανδάλη πρέπει να εκπυρσοκροτεί.
Δεν πρέπει να παθαίνει εμπλοκές (εκτός από προβληματικά φυσίγγια, ξένα σώματα στο εσωτερικό, κακή συντήρηση ή ελαττωματικό εξάρτημα).
Πρέπει να έχει αντοχή στην οξείδωση.
Πρέπει να γίνεται "βίδες" με μηδέν εργαλεία.
Πρέπει να βγάζει αξιοπρεπείς (δεν είναι απαραίτητο άριστες) τουφεκιές.
Πρέπει να είναι στιβαρό, χωρίς χαλαρές συνδέσεις, κουνήματα, σπασίματα κτλ.
Εύκολη αλλαγή οποιουδήποτε εξαρτήματος φθαρεί μετά από πολλά χρόνια χρήσης ή είναι ελαττωματικό (δυστυχώς υπάρχουν και αυτά σε όλα τα όπλα).
Όλα τα παραπάνω πρέπει να τα κάνει σε βάθος χρόνου με άλλα λόγια να έχει μακροζωία.

Επίσης δεν υπάρχει η τέλεια μηχανολογική κατασκευή που να μην επιδέχεται βελτίωση.
Για αυτές τις πιθανές βελτιώσεις μιλάμε εδώ ...
Το αν οι βελτιώσεις αυτές είναι ήσσονος ή όχι σημασίας, συζητιέται, οι περισσότερες είναι ήσσονος αλλά δεν παύει να είναι βελτιώσεις.
 
Ερώτηση: μεταξύ benelli m2 (αριστερής) και benelli beccaccia ποια θα προτιμούσατε;
Τι πλεονεκτήματα έχει κάθε μιά έναντι της άλλης;
(κυνήγι τσίχλα περπατητό 90% , αριστεροεπωμίζων και με ζητούμενο το δυνατόν λιγότερο βάρος στο δεξί χέρι που κρατάει την πάπια)
 
Ερώτηση: μεταξύ benelli m2 (αριστερής) και benelli beccaccia ποια θα προτιμούσατε;
Τι πλεονεκτήματα έχει κάθε μιά έναντι της άλλης;
(κυνήγι τσίχλα περπατητό 90% , αριστεροεπωμίζων και με ζητούμενο το δυνατόν λιγότερο βάρος στο δεξί χέρι που κρατάει την πάπια)
Μιας και κάτοχος Beccaccia Αλλά και m1 super 90 (99% m2), για περπατητο τσίχλας με 28-31gr Beccaccia και ξερό ψωμί, απλά μπορεί να υποφέρεις το βράδυ αν ρίχνεις πολλες τουφεκιές. Αν ο ώμος σου δεν αντέχει το ξύλο παρε την m2, εμένα προσωπικά με κουράζει το τόσο βάρος στο πολύωρο περπάτημα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top