Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πολύ κανείς κ σου αρεσουν.shake hands.!!Αλλά εχω μια απορια..γιατι πάλι 20αρι κ γιατι πάλι μπενελι?
Έχω γράψει στο cal20 μερικούς από τους λόγους που μαρεσει αυτό το διαμέτρημα πολλά συν έχει βέβαια και τα αρνητικά του.Benelli για πλεονεκτηματα που εχει (είναι γνωστά σε όλους )+είναι πιο λεπτοκαμομενα από τα αλλά αυτογεμη.
 
Κωνσταντίνε, σου αρέσουν οι τουφεκιές που βγάζουν οι 20άρες Benelli?
 
Κωνσταντίνε, σου αρέσουν οι τουφεκιές που βγάζουν οι 20άρες Benelli?
Δυστυχώς δεν έκανα δοκιμές σε πινακα,μόνο κυνήγι περδικας 3με4εξοδους με το 20αρι αλλά μετά το Νοέμβρη καθημερινό στη τσίχλα σε περπατητο,ευχαριστημένος στην περδικα στην τσίχλα είχα θέμα μάλλον λόγο φισιγκιων.
 
Δεν έχει έρθει αλλα,είναι το ίδιο μοντέλο με την becachia με μικροδιαφορες,υπερηψωμενη ριγα και η κανη της βγαίνει σε διαφορά μήκη αν θες λεπτομέρειες κοίταξε benelli usa,υπάρχει και το benelli cordoba που έχει φτιαχτεί για το κυνήγι τριγονιων στην Αργεντινή.Και εδώ δεν φέρνουν το benelli Centro και το benelli comfort.
 
Καλο μεσημερι! Εριξα στο σκοπευτηριο την Τεταρτη με μια Benelli Rafaello Crio 66 ποντους κανη και πραγματικα μου αφησε αριστες εντυπωσεις σαν οπλο..πραγματικα εντυπωσιαστικα απο τα σπασιματα που εκανε, και να πω την αληθεια δεν το περιμενα,να κανει τοσο καλα σπασιματα και να κανω τετοιο σκορ,παρολο που τα μετρα του οπλου δεν ηταν για μενα..οσον αφορα το ζυγισμα και την εργονομια του οπλου πραγματικα ηταν αριστα. ειχα 28gr και μου φανηκε οτι εχει λιγοτερη ανακρουση απο δικανο.στο τελος μου ειπε ενας παλιος σκοπευτης (πρωταθλητης skeet και φανατικος κυνηγος) που εχει το ιδιο οπλο οτι η benelli εχει βελτιωσει πολυ τις κανες της σε αυτα τα οπλα και στα επομενα μοντελα,και οτι οι συσφιξεις του συγκεκριμενου οπλου ειναι πιο κλειστες απο τις αναγραφομενες...
 
η benelli εχει βελτιωσει πολυ τις κανες της σε αυτα τα οπλα και στα επομενα μοντελα
Αυτό είναι αλήθεια. Αν δεν την φορτώνεις, είναι μια χαρά, ειδικά με τις σκοπευτικές γομώσεις τα πάει πολύ καλά.
 
Καλησπερα! Jnp sporting εριχνα με τσοκ 4*.. Η πουλα ειχε ενα κανονικο πιατο trap,που σιγουρα το εσπασα στα 30+ μετρα,και εχει και ολα τα special πιατα ,mini,rabit,badu,φασιανος,επισης πολλα εξερχομενα και εισερχομενα πιατα,επισης 2 πιατα απο τους πυργους του skeet με ταχυτητες skeet..εχει και 3 πιατα που φευγουν απο πισω και περνανε πανω απο το πεδιο αρκετα ψηλα και λιγο λοξα..οι αποστασεις που σπουσα εγω τα πιατα ηταν απο 15 μεχρι 35 μετρα..φυσιγγι 28gr lampro sporting πρασινο.ξέχασα να γράψω οτι το οπλο είχε 18.3 άυλο..
 
Last edited:
Tα 4 αστρα ταιριαζουν πολυ με τις Benelli...
Πολλα οπλα εχουν κακα για μενα τσοκ, χαλοντας τη γενικη εικονα του οπλου... Μεταμορφωνονται πολυ ευκολα με εξωεργοστασιακα τσοκ...
 
Tα 4 αστρα ταιριαζουν πολυ με τις Benelli...
Πολλα οπλα εχουν κακα για μενα τσοκ, χαλοντας τη γενικη εικονα του οπλου... Μεταμορφωνονται πολυ ευκολα με εξωεργοστασιακα τσοκ...
Γενικά στα κυνηγετικα μοντέλα ή στα φτηνά σκοπευτικά έχουν τα πιο φτηνά και κακοφτιαγμενα τσοκ. Κλασσικό παράδειγμα τα mobil της Beretta,Benelli ,Franchi.Μετά από είκοσι και βάλε χρόνια στην πιάτσα και δε λένε να βάλουν Briley ανοξειδωτα. Και δεν πρόκειται για θέμα κόστους. Πήγα στην συγκεκριμένη αντιπροσωπεια και έχουν τα mobil 38 € ,οπότε παρήγγειλα από έξω τα Briley και μάλιστα λίγο φθηνότερα μαζί και η μεταφορά .Επιπλέον μέτρησα το 4* επί τόπου στην αντιπροσωπεια και είναι περίπου 18.25 -18,27 , δηλαδή με αυλο 18,3 συμπεριφερεται σαν κυλινδρος. Ενώ το Briley είναι 18,15.Άσε που στα mobil δεν υπάρχει LM.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top