Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Περιμενω στην πραξη τι θα δειξει η V3.Ισως ειναι το επομενο εργαλειο που θα αγορασω.
Τον συνδυασμο που εφτιαξες σε τι κυνηγια τον δουλεψες;

Τσιχλα και παπια κυνηγω. Και με τα ψιλα και με τα χοντρα αλλα και με τα ατσαλινα οι τουφεκιες του οπλου εντυπωσιακες.
 
Ax ρε Παυλο τι επαθε ο Αντωνης τωρα στα γεραματα. Απο rem.Εγινε benellorem. Και να το παραδεχεται ολο καμαρι.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.
 
Τσιχλα και παπια κυνηγω. Και με τα ψιλα και με τα χοντρα αλλα και με τα ατσαλινα οι τουφεκιες του οπλου εντυπωσιακες.
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται το θέμα. Από φινίρισμα η καννη εκεί που έγιναν οι συγκολλησεις
τι λέει; Προφανώς θα χρειαστηκε και ξαναβάψιμο.
 
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται το θέμα. Από φινίρισμα η καννη εκεί που έγιναν οι συγκολλησεις
τι λέει; Προφανώς θα χρειαστηκε και ξαναβάψιμο.

Ετσι ακριβως. Η καννη ξεβαφτηκε, τροποποιηθηκε και μετα ξαναβαφτηκε.

http://s9.postimg.org/4bx1cauv3/IMG_0502.jpg
http://s21.postimg.org/hub07nb6f/2013_11_01_14_27_55.jpg
 
Ax ρε Παυλο τι επαθε ο Αντωνης τωρα στα γεραματα. Απο rem.Εγινε benellorem. Και να το παραδεχεται ολο καμαρι.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.

Ο φιλος μου ο Αντωνης ηταν παντα υπερ του αμερικανικου οπλου για κυνηγι υδροβιων και ζει το κυνηγι για λιγες αλλα πολυ μακρινες τουφεκιες. Απο τα λιγα ατομα που γνωριζω που κυνηγουσε αποτελεσματικα με συσφιξη γαλοπουλας παπια και χηνες αλλα και τσιχλες στα μπασιματα μεσουρανα. Και επειδη παντα ψαχνεται για το κατι παραπανω στην βλητικη αποδοση προχωρησε και αυτος σε αυτη τη πατεντα. Ηδη ψαχνει να παρει ακομη 5 με 10 μετρα δραστικο βεληνεκες σε συνδυασμο οπλου, τσοκ και φυσιγγιου ιδιογομωσης.
 
Βρε παιδιά κανα σχόλιο για την raffaelo power bore?
Σκέφτομαι να την αγοράσω. Κάποιος που να εχει κ άλλο Benelli να μας πει ... Αξίζει το κάτι παραπάνω €€ η κάννη ή είναι για λογο marketing.
Θυμάμαι πέρσι σε συγκριτικό του Λεωνίδα στο Hunter passion εναντίων της "απλής" raffaelo έβγαζε στον πίνακα καλύτερη βολή κ ίσως καλύτερο ζύγισμα λόγω της ριγας απο ανθρακονημα... Στην πράξη;;;;
 
Έχω την πρώτη centro με ριγα από ανθρακονημα και καννη 66 εκ. Το ζυγισμα της άψογο σαν καλό σ/ποζέ.Την δουλεύω κυρίως περπατητο γιατί είναι 3 κιλα. Θα σου συνιστούσα να την πάρεις με 71 εκ γιατί μάλλον την θες για καρτέρι. Σε αυτό το μήκος αντιστοιχεί με σ/ποζέ 81 εκ η αερίων 76 εκ.Βασικά δες αν σουρχεται και αν σε ικανοποιεί το ζυγισμα.
Για την απόδοση της καννης ας ακούσεις αυτούς που την έριξαν.
 
φίλος που την έχει και την κυνήγησε φέτος σε τρυγόνι φάσσα έχει να πεί τα καλύτερα
ο φίλος είναι έμπειρος και παλιός κυνηγός γνωστός στα σκοπευτήρια πολύ καλός σκοπευτής χρόνια ιδιογομωτής και μετρημένος στα λόγια του
:)
 
Εγώ τη δοκίμασα και μου έπεφτε κοντό.... 36,5 πόντους το κοντάκι, αλλά με το progressive σύστημα δεν μπορείς να το πειράξεις ..
Υπάρχει μεγαλύτερο πέλμα που προσθέτει 1cm επιπλέον αλλά χρεώνεται έξτρα...
Όταν τις είδα και τις δυο, ίσως η απλή μαύρη να ειναι πιό όμορφη...
1.900 cash η power bore , δεν ξέρω αν αξίζει ...
 
Βρε παιδιά κανα σχόλιο για την raffaelo power bore?
Σκέφτομαι να την αγοράσω. Κάποιος που να εχει κ άλλο Benelli να μας πει ... Αξίζει το κάτι παραπάνω €€ η κάννη ή είναι για λογο marketing.
Θυμάμαι πέρσι σε συγκριτικό του Λεωνίδα στο Hunter passion εναντίων της "απλής" raffaelo έβγαζε στον πίνακα καλύτερη βολή κ ίσως καλύτερο ζύγισμα λόγω της ριγας απο ανθρακονημα... Στην πράξη;;;;

Τολη κοιτα εδω μια λεπτομερη κριτικη απο τον Randy Wakeman ( The Good, The Bad, The Ugly)

http://www.randywakeman.com/BenelliEthosGoodtheBad theUgly.htm
 
Βρε πάρε α400 extreme να σε δει ο Θεός ... .sarcastic.
Βρε Γιώργο εκτός οτι δεν μ αρέσει καθόλου είναι βαριά... Εγω το θέλω κυρίως για περπατητό τσίχλας. Στην Αφρική επίσης είναι πιο άνετο το Vinci ..... Μιας κ δεν τίθεται θέμα ανάκρουσης ειναι κ πιο ζυγισμένο για swing κ ποιο ελαφρύ
Τωρα στα παπια .... Εκει πονάμε ειδικά σε - θερμοκρασίες .... Αλλα δε μπορεις να τα έχεις όλα απο 1 όπλο.

Περιμένω να δω κ το V3 που θα είναι κ φθηνό μήπως πάρω αυτο για υδρόβια σε 71 πόντους.

Επίσης http://randywakeman.com/ReviewBenelliEthos12GaugeAutoloader.htm

Το ψιλοκραζει τo power bore κ προτιμά το Vinci
 
Πάρε την V3 με δύο καννες.Μια κοντή και μια 71 εκ.
Θα σου έρθει πιο φθηνα από την power bore και θα έχεις 2 σε 1.
Δηλαδή και για περπατητο και για παπια.
Α,και κάτι ακόμα, στην κοντή κανη αν αφαιρέσεις τη ριγα
θα βελτιώσεις ακόμα παραπάνω το ζυγισμα και το βάρος για μπηχτες τουφεκιες.
 
Last edited:
Περιμένω να δω κ το V3 που θα είναι κ φθηνό μήπως πάρω αυτο για υδρόβια σε 71 πόντους.

Aυτη θα την επαιρνα απο χθες. Την περιμενω και γω. Παροτι ειναι σχετικα φθηνη στην Αμερικη περιμενω να πουληθει στα 1300 με 1400 στην Ελλαδα. Επισης αργουνε πολυ να εισαχθουν τα καινουργια μοντελλα Remington στην Ελλαδα. Στην Αμερικη θα μπει στα ραφια τον αλλο μηνα, εδω δεν νομιζω να το δουμε τη φετεινη σαιζον
 
Τολη το ζυγισμα της ειναι εξαιρετικο, για τα υπολοιπα δεν εχω αποψη... Για μενα ομως ειναι υπερκοστολογημενη...
Αν κ μαλλον ειμαι τυχερος βλητικα με τη δικια μου Μ2, αν θα επαιρνα παλι οπλο θα προσπαθουσα να συνδυασω στο συνολο κ μια πολυ καλη καννη... Σε ολες τις κανες θα βρεις με λιγο ψαξιμο φυσιγγι που να αποδιδουν σωστα, αλλα σε μια καλη κανη με καλη γεωμετρια βλεπω οτι οι αποκλισεις των φυσιγγιων ειναι πολυ μικροτερες μεταξυ τους.. ;)
 
Σε ολες τις κανες θα βρεις με λιγο ψαξιμο φυσιγγι που να αποδιδουν σωστα, αλλα σε μια καλη κανη με καλη γεωμετρια βλεπω οτι οι αποκλισεις των φυσιγγιων ειναι πολυ μικροτερες μεταξυ τους
.shake hands..shake hands..shake hands.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top