Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω και εγώ μια Benelli την beccaccias συγκεκριμένα.
Το 4άρι τσοκ δεν βγαίνει από την κάννη είτε είναι σε κυνήγι
μπεκάτσας είτε είναι κυνήγι καρτεριού.
Νομίζω ο συνδυασμός αυλού (18,3) 4άρι τσοκ και χαμηλές γομώσεις
είναι ο καλύτερος σ' αυτά τα όπλα.
 
Τα τσοκ που είχε η benelli Rafaello Crio ήταν 7 Ποντα δεν ήταν τα απλα 5 Ποντα! Θα μέτρησω τα τσοκ με παχύμετρο να δώ τη συσφιξεις βγάζουν,βάση αυλού που είχε 18.3...
 
Τα τσοκ που είχε η benelli Rafaello Crio ήταν 7 Ποντα δεν ήταν τα απλα 5 Ποντα! Θα μέτρησω τα τσοκ με παχύμετρο να δώ τη συσφιξεις βγάζουν,βάση αυλού που είχε 18.3...
Αυτά είναι τελείως διαφορετική σειρά από τα mobil.
 
Συμφωνώ και γω με το 4αρι μαμισιο,κυνήγι περδικας αρχές αργότερα briley extended light modified.Τσιχλα,τριγονι,ορτικι briley diffusion briley skeet. Και κάτι που παρατήρησα αν και εριχνα βαριές γομωσεις στην περδικα 34 μέχρι 38 η ανακρουση δεν ήταν αισθητη.
Έχω και εγώ μια Benelli την beccaccias συγκεκριμένα.
Το 4άρι τσοκ δεν βγαίνει από την κάννη είτε είναι σε κυνήγι
μπεκάτσας είτε είναι κυνήγι καρτεριού.
Νομίζω ο συνδυασμός αυλού (18,3) 4άρι τσοκ και χαμηλές γομώσεις
είναι ο καλύτερος σ' αυτά τα όπλα.
 
Παρων με μια 121σλ80 με 18.5 αυλο,πολλα χρονια πειρας με αυτα τα οπλα,το προβλημα τους στις παλιες ηταν η ανασηκωση στομιου,λογο κλισης που ειχαν στο κοντακι,θελουν κλειδωμα του ζηγωματικου παντα στο χτενι.Βλητικα τουλαχιστον εγω με τα εξωτερικα τσοκ δεν ειχα,οκ ολοι οι συμβατικοι αυλοι δεν ειναι ακριβως στα επιπεδα ενος μακρυκωννου,αλλα με ενα τσοκ φρενου θα μαζευτη αυτη η διαφορα με συμβατικες γομωσεις,που εχουν μεταξυ τους σε βαθμο αμελειιταιο,και στα χοντρα,αλλα ιδιαιτερα στα ψιλα που ειναι μεγαλυτερο.
 
Παρων με μια 121σλ80 με 18.5 αυλο,πολλα χρονια πειρας με αυτα τα οπλα,το προβλημα τους στις παλιες ηταν η ανασηκωση στομιου,λογο κλισης που ειχαν στο κοντακι,θελουν κλειδωμα του ζηγωματικου παντα στο χτενι.Βλητικα τουλαχιστον εγω με τα εξωτερικα τσοκ δεν ειχα,οκ ολοι οι συμβατικοι αυλοι δεν ειναι ακριβως στα επιπεδα ενος μακρυκωννου,αλλα με ενα τσοκ φρενου θα μαζευτη αυτη η διαφορα με συμβατικες γομωσεις,που εχουν μεταξυ τους σε βαθμο αμελειιταιο,και στα χοντρα,αλλα ιδιαιτερα στα ψιλα που ειναι μεγαλυτερο.
η γριά benelli :).shake hands.
 
Καλημερα παιδια και χρονια πολλα. Vinci "tuned by George :) " και εγω .... και Καλιστον (απο Σωτηροπουλο εποχη ... στη βιτρινα πια) εχω να πω οτι οντως παροτι το οπλο βγαζει φαρμακερη βολη ... επειτα απο το χειρουργειο κ τα after market τσοκακια ... με εχει απογοητευσει ΤΕΛΕΙΩΣ απο εμπλοκες ..... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΟΠΛΟ .... αλλα με τρομερο ζυγισμα κ ντουφεκια!
Αδερφε μου ως μηχανικος θα σου πω το εξης,οταν επισκευαζεις μια μηχανη η οποια δουλευε,και μετα δεν δουλευει,εχει να κανει με αυτα που εχεις πειραξει,με την δημιουργεια του κωννου εχεις πτωση πιεσεων στη θαλαμη,με αποτελεσμα το κλειστρο να κανει πλεων μικροτερη διαδρομη.Αν οντος τα υπολοιπα μερη του οπλου ειναι ενταξει,θα βγαλεις το επανατατικο ελατηριο και θα αρχισεις να αφαιρεις σπιρες απο το ελατηριο μεχρι να βρεις το καταλληλο υψος.Το ελατηριο αυτο ειναι φτιαγμενο να δουλευει συμβατικο αυλο οχι καννη μοτιφαρισμενη.
 
Αδερφε μου ως μηχανικος θα σου πω το εξης,οταν επισκευαζεις μια μηχανη η οποια δουλευε,και μετα δεν δουλευει,εχει να κανει με αυτα που εχεις πειραξει,με την δημιουργεια του κωννου εχεις πτωση πιεσεων στη θαλαμη,με αποτελεσμα το κλειστρο να κανει πλεων μικροτερη διαδρομη.Αν οντος τα υπολοιπα μερη του οπλου ειναι ενταξει,θα βγαλεις το επανατατικο ελατηριο και θα αρχισεις να αφαιρεις σπιρες απο το ελατηριο μεχρι να βρεις το καταλληλο υψος.Το ελατηριο αυτο ειναι φτιαγμενο να δουλευει συμβατικο αυλο οχι καννη μοτιφαρισμενη.
Καλα τα λες το θέμα είναι οτι το όπλο τα έκανε κ πριν την επέμβαση. Επίσης το όπλο έχει πάει 5 φορές για σέρβις έχουν αλλαχτεί ολα επάνω του κ συνεχίζει. Τωρα εαν ήταν όντως το θέμα που λες θα το έκανε σε κάθε βολή ή έστω πολυ συχνά κ κυρίως με ελαφριά φυσίγγια... Αμ δε ... Με τα ελαφριά δεν έχω πολλα θέματα αλλά με τα 36+ γαμιεται στις εμπλοκές ... Παράδοξο για όπλο αδρανείας!!
Τωρα το όπλο έχει δωθει για αντικατάσταση
 
Ειχα καταλαβει μετα την παρεμβαση,εχεις αλλαξη αναστολεα και ελατηριο αποθηκης,και επαναφορας?Εγω προσωπικα ετσι για να ξερω τη μου γινεται,της προφωρτησεις των ελατηριων σε ολες της καραμπινες της εχω γραψει οταν το οπλο δουλευει σωστα,ειναι μια τακτικη που ακολουθω.Στις δικες μου μπενελλι,μονο με τον αναστολεα ειχα θεμα στη μοντεφελτρο,των κατεστρεφε καθε 5 χρονια περιπου τοτε που κυνηγουσα τσιχλα.
 
Ειχα καταλαβει μετα την παρεμβαση,εχεις αλλαξη αναστολεα και ελατηριο αποθηκης,και επαναφορας?Εγω προσωπικα ετσι για να ξερω τη μου γινεται,της προφωρτησεις των ελατηριων σε ολες της καραμπινες της εχω γραψει οταν το οπλο δουλευει σωστα,ειναι μια τακτικη που ακολουθω.Στις δικες μου μπενελλι,μονο με τον αναστολεα ειχα θεμα στη μοντεφελτρο,των κατεστρεφε καθε 5 χρονια περιπου τοτε που κυνηγουσα τσιχλα.
Έχω αλλάξει αναστολέα μετα ελατήριο προφωρτησης μερα ελατριοβκ κεφαλή κλείστρου κβμετα ένα "σπέσιαλ" ολοκαίνουργιο κλείστρο αλλο μοντέλο που ήλθε απο Ιταλία .... Αλλά σκατουλες. Τωρα περιμένω αντικατάσταση
 
Ενταξει το θεμα εχει παλι αλλη τροπη,για την ιστορια μηπως ειχες αλλαξει το ελατηριο της αποθηκης,και γλωσσα?Σπανιο για Μπενελλι παντως,πολυ αξιοπιστα και ευκολα στη συντηρηση,το θεμα αυτο εχει ενδιαφερων απο μηχανικης αποψις.
 
Ενταξει το θεμα εχει παλι αλλη τροπη,για την ιστορια μηπως ειχες αλλαξει το ελατηριο της αποθηκης,και γλωσσα?Σπανιο για Μπενελλι παντως,πολυ αξιοπιστα και ευκολα στη συντηρηση,το θεμα αυτο εχει ενδιαφερων απο μηχανικης αποψις.
Τίποτα απο τα δυο. Αλλά όσο αφορά το ελατήριο αποθήκης... Χρησιμοποιώ 2 διαφορετικές αποθήκες κ στις 2 έχω θέμα
 
Τίποτα απο τα δυο. Αλλά όσο αφορά το ελατήριο αποθήκης... Χρησιμοποιώ 2 διαφορετικές αποθήκες κ στις 2 έχω θέμα
Δηλαδη εμεινε μονο το συγκροτημα της σκανδαλης-γλωσσα,τι να πεις.xm.
 
Εγω στινΜ1 μετα απο αποχ. κανης, Δυευρ. αυλου και κονου,και πορτινγκ. Το μονο προβ. ηταν σε καπια 24αρια. Το αποτελεσμα, στα χοντρα νουμερα?ΟΥΤΕ στα πιο τρελα μου ονειρα..badboys..sex hard.
 
Έχω αλλάξει αναστολέα μετα ελατήριο προφωρτησης μερα ελατριοβκ κεφαλή κλείστρου κβμετα ένα "σπέσιαλ" ολοκαίνουργιο κλείστρο αλλο μοντέλο που ήλθε απο Ιταλία .... Αλλά σκατουλες. Τωρα περιμένω αντικατάσταση
Εχεις πεσει στην ... περιπτωση!!Ευχομαι το καινουριο να ειναι οκ και να το χαρεις!!
 
Στην κατοχη μου εχω 2 Benelli.Και τις δυο τις εχω χαρει με ολη την σημασια τις λεξης.ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΡΕΣ !!!!!!!Ακουω και διαβαζω οτι αλλες κανες απο αλλα οπλα ειναι ανωτερες.Πραγματικα ειναι πολυ πιθανον και καμια αντιριση.Εκεινο που δεν δεχομαι με τιποτα ειναι οτι οι μπενελι δεν σκοτωνουν!!!!Διοτι οχι μονο σκοτωνουν αλλα μαμουν και δερνουν!!
 
Καλησπερα στην παρεα.Εχω και μια Fabarm H35 Titan.Διευριμενος τριπλος αυλος και γενικα μια κανη που κατα κοινη ομολογια "θεριζει".Εχω κανει πολυ ωραια κυνηγια και φανταστικες τουφεκιες μαζι της.Το ιδιο φανταστικες με της μπενελι!!Οποτε αν δεν σκοτωνετε μ'αυτες(μπενελι) αλλου ψαξτε το προβλημα..vah..goodboy.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top