Benelli στο χαρτί όχι θεωρίες

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα γραφόμενα των φίλων κυνηγών ,που δεν έχουν μείνει ευχαριστημένοι με τις βλητικες επιδόσεις των benelli ,έχω κάποιες ερωτήσεις , γιατί πουλάνε , γιατί τις κρατάνε οι κάτοχοι,γιατί κρατάνε τιμή μεταπώλησης ,γιατί είναι τοπ στις πωλήσεις.

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα γραφόμενα των φίλων κυνηγών ,που δεν έχουν μείνει ευχαριστημένοι με τις βλητικες επιδόσεις των benelli ,έχω κάποιες ερωτήσεις , γιατί πουλάνε , γιατί τις κρατάνε οι κάτοχοι,γιατί κρατάνε τιμή μεταπώλησης ,γιατί είναι τοπ στις πωλήσεις.
1. Λογο μηχανισμού και απλότητας+ αξιοπιστία απο τουφεκιά δεν λέει κατι το ιδιαίτερο. 2. Οι περισσότεροι που της αγοράζαν πήγαιναν για κυνηγι τσίχλας εκει δεν βλέπεις διαφορές οταν πας για ποιο μεγάλα θηράματα εκει βλέπεις διάφορες. 3. Οι περισσότερες μάρκες έβγαλαν αξιόπιστα οπλα μετα το 2008 πλην της beretta-franchi. 4. Έκανε πολύ καλο μάρκετινγκ.
 
Εγώ μάγκες το όπλο το θέλω να ρίχνει ακριβώς γιατί θα κυνηγήσω οτιδήποτε προκύψει και θέλω να ρίχνει κέντρο .Δεν έχω κολημα με κανένα είδος κυνηγιού μόνο με το κυνήγι και έχοντας ξεκινήσει από πάρα πολύ μικρός και έχοντας χρησιμοποιήσει όλη την γκάμα των διαμετρημάτων το θέλω σαν αεροβόλο ή ραβδωτό σε ευθυβολία και δεν ξέρω γιατί μπαίνει στο παιχνίδι αυτό το ψηλοτουφεκισμα απο μαμά που είναι κάτι το οποίο για όποιον ήθελε το έφτιαχνε από το κοντάκι του γι'αυτό δε βλέπω το λόγο να παίρνω καινούριο όπλο και να φτιάχνω εγώ το κοντάκι για να ρίχνει ίσια το θεωρώ μεγάλη μαλάκια .Είναι σαν να προδιαγράφει η εταιρία τι κυνήγι κάνω και ότι μου χρειάζεται να ψηλοντουφεκαει x% .Αυτές τις μαλακίες κάνουν και αν θες να ρίξεις μόνοβολα πρέπει να ψάχνεις αντί για 10 δοκιμές να κάνεις 100.
 
1. Λογο μηχανισμού και απλότητας+ αξιοπιστία απο τουφεκιά δεν λέει κατι το ιδιαίτερο. 2. Οι περισσότεροι που της αγοράζαν πήγαιναν για κυνηγι τσίχλας εκει δεν βλέπεις διαφορές οταν πας για ποιο μεγάλα θηράματα εκει βλέπεις διάφορες. 3. Οι περισσότερες μάρκες έβγαλαν αξιόπιστα οπλα μετα το 2008 πλην της beretta-franchi. 4. Έκανε πολύ καλο μάρκετινγκ.
Πριν το 2008 ξέχασες breda και δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί και στην Αμερική κυριαρχεί η μπενελι που κυνηγούν χοντρά θηράματα .Απλά δεν ξέρουμε αν πηγαίνουν οι ίδιες μπενελι εκεί με αυτές που έρχονται εδώ .Γιατί παλαιότερα ούτε οι αμερικανικές Ρεμί ήταν ίδιες με αυτές που έρχονταν Ελλάδα έχει φέρει φίλος από Αμερική και είναι τουλάχιστον πολύ βαρύτερη και δε ξέρω και τι άλλες προδιαγραφές έχει .Και μην ξεχνάμε ότι όπως και τα αυτοκίνητα που είναι σίγουρο αυτό μπορεί και τα όπλα να μην είναι ίδιων προδιαγραφών για όλα τα κράτη το γράφω με επιφύλαξη γιατί δεν το γνωρίζω στάνταρ.
 
Last edited:
1. Λογο μηχανισμού και απλότητας+ αξιοπιστία απο τουφεκιά δεν λέει κατι το ιδιαίτερο. 2. Οι περισσότεροι που της αγοράζαν πήγαιναν για κυνηγι τσίχλας εκει δεν βλέπεις διαφορές οταν πας για ποιο μεγάλα θηράματα εκει βλέπεις διάφορες. 3. Οι περισσότερες μάρκες έβγαλαν αξιόπιστα οπλα μετα το 2008 πλην της beretta-franchi. 4. Έκανε πολύ καλο μάρκετινγκ.
Εγώ μπενελακιας δεν είμαι, αλλά ξέρω ότι οι περισσότεροι γουρουνάδες με benelli κυνηγάνε! Πόσο πιο μεγάλο θήραμα!
 
Εγώ μπενελακιας δεν είμαι, αλλά ξέρω ότι οι περισσότεροι γουρουνάδες με benelli κυνηγάνε! Πόσο πιο μεγάλο θήραμα!
Ας μας πει κάποιος που.εχει.ασχοληθει με δοκιμές αν το μονοβολο είναι καλή ένδειξη για το που ρίχνει το οπλο πέρα από την κατανομή φυσικά.
 
Η κουβέντα μου θυμίζει την αντίστοιχη για mercedes και Χάμιλτον... Που σαρωσανε τους τίτλους στην φ1... Άσχετο.. Αλλα εγω αν ημουν φαν αλλης μαρκας αυτογεμους θα απαιτουσα απο αυτες να κατσουν κατω και να προσπαθήσουν να χτυπησουν την οικολογική αντι να πουλανε φουμαρα για μεταξωτές κορδελες..
 
στον κυνηγοτοπο εγω με την οικολογική και οι αλλοι με franchi, Beretta, browning καραμπινες και δικανα, ειτε για τσιχλες, ειτε για τρυγόνια ειτε για φασσες (δεν βαζω το λαγο διοτι είναι άλλο κυνηγι) κλπ κλπ παντα και με διαφορά η οικολογικη γεμιζε την τσαντα μου σε αριθμο θηραματων που ξεπερνουσε κατα πολυ το στατιστικο λαθος σε σχεση με τους υπόλοιπους .. Και δεν είμαι και κανενας sniper...
Εισαι ομως βαζελος:D
 
Εγώ μάγκες το όπλο το θέλω να ρίχνει ακριβώς γιατί θα κυνηγήσω οτιδήποτε προκύψει και θέλω να ρίχνει κέντρο .Δεν έχω κολημα με κανένα είδος κυνηγιού μόνο με το κυνήγι και έχοντας ξεκινήσει από πάρα πολύ μικρός και έχοντας χρησιμοποιήσει όλη την γκάμα των διαμετρημάτων το θέλω σαν αεροβόλο ή ραβδωτό σε ευθυβολία και δεν ξέρω γιατί μπαίνει στο παιχνίδι αυτό το ψηλοτουφεκισμα απο μαμά που είναι κάτι το οποίο για όποιον ήθελε το έφτιαχνε από το κοντάκι του γι'αυτό δε βλέπω το λόγο να παίρνω καινούριο όπλο και να φτιάχνω εγώ το κοντάκι για να ρίχνει ίσια το θεωρώ μεγάλη μαλάκια .Είναι σαν να προδιαγράφει η εταιρία τι κυνήγι κάνω και ότι μου χρειάζεται να ψηλοντουφεκαει x% .Αυτές τις μαλακίες κάνουν και αν θες να ρίξεις μόνοβολα πρέπει να ψάχνεις αντί για 10 δοκιμές να κάνεις 100.
Γιαννη γι αυτο υπερχουν διαφορα μοντελα για τις διαφορες χρησεις που προκυπτουν οπιος θελει διαλεγει και περνει
 
Και γω από τα Γιάννινα είμαι,κυνηγούσα και με benelli έχω και σκυλιά....... Οντως για κυνηγι Φέρμας κάνουν λόγω βάρους και ζύγισματος αλλά και αποστάσεως βολής....... Το ότι κυκλοφορούν πολλά δεν λέει τίποτε γιατί ας πούμε perazi και kosmi κυκλοφορούν ελάχιστα αλλά είναι απείρως καλύτερα,όπως καλύτερα είναι και τα δίκανα στα κυνήγια Φέρμας αλλά λίγοι τα προτιμούν,για αυτό καλέ σκοπευτή φίλε μου ρίξε σε κανένα πίνακα με την μπενελι σου να δεις τι κάνει και ρίξε και με ένα δύο αλλά όπλα ίδια φυσίγγια,απόσταση,τσοκαρισμα και θα σου έρθουν τα μαντάτα.........

Δεν με πειράζει, αν η πέρδικα ή η μπεκάτσα ή το παπί πέσουν με ένα ή δύο σκάγια λιγότερα.
Το θέμα είναι ότι θα πέσουν. Όλα τ άλλα είναι να χαμαι να λέγαμε
Αυτή είναι η γνώμη μου μετά από κάμποσες δεκαετιες με μπενελλι.
Η συζήτηση για τα όπλα είναι ατέρμονη. Δεν υπάρχει καλό και κακό όπλο.
Όλα στα κατάλληλα χέρια σκοτώνουν.
 
Για εμένα όμως το κυνήγι είναι κάτι πολύ περισσότερο από καρπώσεις και όπλα.

Είναι το πρωινό ξύπνημα, η παρέα, η επικοινωνία, τα σκυλιά, η ψυχοθεραπεία, η επαφή με την φύση, η βόλτα, οι εικόνες, οι μυρωδιές, οι ήχοι κτλ κτλ

Δεν βγαίνω για κυνήγι για να αγχωθώ αν το οποιοδήποτε όπλο που κρατάω σκοτώνει χειρότερα, ίδια ή καλύτερα από του διπλανού. ;)
.shake hands.
 
Κατάλληλο χέρι και κατάλληλο φυσίγγι αυτό είναι το μυστικό μετά έρχεται η απλότητα και αξιοπιστία και ομορφιά γι'αυτό η μπενελι είναι στη κορυφή και εντός λίγων ετών όπως πάει όπως υιοθέτησαν σχεδόν όλοι το κλείστρο της βλέπω να υιοθετούν και την αδράνεια.Αν κάτι μπορεί λίγο να το πάει πίσω αυτό είναι η χρήση εξάπλωσης ατσάλινων σκαγιων που θα αναγκάσει να αναιβουν τα φορτία και οι ανακρουσεις αλλά θα βελτιωθούν τα συστήματα στα κοντάκια και θα λυθεί και αυτό..Πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης είτε θα αυξήσουν τους αυλούς και τους κώνους.Κατι που άρχισαν οι Τούρκοι με αδράνεια και 18.7
 
Παιδια το θεμα μας ειναι για το ψιλοτουφεκισμα των μοντελων Μ2 SBE τα οπλα εχουν ριγα με κλιση για να ριχνουν ψιλα δεν ειναι αστοχια και ειναι για κυνηγι υδροβιων με ομοωματα που ριχνουνε σε πουλια σταματιμενα στον αερα και τα στινουν ετσι για να εχεις σε πλυρες οπτικη επαφη το πουλι την ωρα που το τουφεκας σαφως κανουν και για αλλα κυνηγια τωρα αν καπιος πηρε μ2 λογο τιμης αλλα αυτος ηθελε να ριχνει κεντρο αλλο αυτο δεν υπαρχει ενημερωση σε τπτ κανονιλα επρεπε να περνεις οπλο και να σου λεει ο πωλητης να στο κανει στα μετρα οσο το δυνατον με φλατζα αλλα μια ο ενας μη πειραζεις καινουριο οπλο μια το αλλο αστα ννα πανε ολα σε αυτη τη χωρα πια
 
Δεν με πειράζει, αν η πέρδικα ή η μπεκάτσα ή το παπί πέσουν με ένα ή δύο σκάγια λιγότερα.
Το θέμα είναι ότι θα πέσουν. Όλα τ άλλα είναι να χαμαι να λέγαμε
Αυτή είναι η γνώμη μου μετά από κάμποσες δεκαετιες με μπενελλι.
Η συζήτηση για τα όπλα είναι ατέρμονη. Δεν υπάρχει καλό και κακό όπλο.
Όλα στα κατάλληλα χέρια σκοτώνουν.
Περί ορεξεως.........κολοκυθοσπορος.......
 
Τώρα αν ένα όπλο ρίχνει 90/10 η 100/0 και εσύ έχεις μάθει να σημαδεύεις πάνω στο πουλι και όχι να το φλοουραρεις (float) που λένε οι Αμερικανοί θα έχει σοβαρές απώλειες σε θηράματα. Γι'αυτό και το συζητάμε.
Τα θηράματα χάνονται από απόκλιση μέτρων όχι εκατοστών.
Το πάνω με το φλοουτάρισμα είναι εκατοστά όχι μέτρα ... άρα συμπεραίνω ότι λένε μ@λακίες,
 
Δεν δοκίμασα άλλα όπλα.
Το στατιστικά σημαντική δεν έχει και πολύ νόημα για εμένα γιατί θέλει τουλάχιστον 10 διαφορετικά φυσίγγια (διαφορετικής φιλοσοφίας στησίματος) με διαφορετικά βάρη γομώσεων, με διαφορετικό μέγεθος σκαγιών και 3-5 φυσίγγια από το καθένα.
Αυτό σημαίνει για πλάκα καμιά 100 φυσίγγια.

Δεν θα καθήσω να κάνω αυτή την δουλειά.
Αν υπήρχε εμφανής διαφορά στην κατανομή, θα φαινόταν καθαρά.

Αυτό που έχει τεράστια σημασία είναι να τουφεκάς καλά, το όπλο να μην είναι σαν ξένο σώμα πάνω σου, το φυσίγγι να είναι καλό και δοκιμασμένο.

Η παραπάνω τουφεκιά στα 14μ με full δείχνει στραβώματα κάνης, ελλατωματικά κομμένα τσοκ, λάθη στην τοποθέτηση της ρίγας κτλ.
Φυσικά στο κυνήγι δεν σημαδεύεις με σταθερό όπλο σαν σε ραβδωτό ή αεροβόλο.

Το κοντάκι πρέπει να ρυθμιστεί όσο γίνεται καλύτερα πάνω σου ώστε να ρίχνεις χοντρικά εκεί που κοιτάς όταν αγνοείς τα σκοπευτικά.
Για να το πετύχεις αυτό όμως δεν φτάνει μόνο το κοντάκι, αυτό είναι σχετικά εύκολο ... το αγοράζεις.
Θέλει "σταθερή επώμιση", κάτι που δεν αγοράζεται αλλά αποχτιέται με πολλή δουλειά.
Αυτά λένε οι ειδικοί και χοντρικά συμφωνώ και εγώ.

Για εμένα όμως το κυνήγι είναι κάτι πολύ περισσότερο από καρπώσεις και όπλα.

Είναι το πρωινό ξύπνημα, η παρέα, η επικοινωνία, τα σκυλιά, η ψυχοθεραπεία, η επαφή με την φύση, η βόλτα, οι εικόνες, οι μυρωδιές, οι ήχοι κτλ κτλ

Δεν βγαίνω για κυνήγι για να αγχωθώ αν το οποιοδήποτε όπλο που κρατάω σκοτώνει χειρότερα, ίδια ή καλύτερα από του διπλανού. ;)
Γενικα συμφωνώ μαζί σου Βασιλη αλλα με το συγκεκριμενο λέω " Να αγιάσει το στομα σου".
 
Ναι εδώ όμως θέλουμε να δούμε αν μιλάμε για παραμύθια σχετικά με το βλητικο σκέλος η όντως υπάρχουν αποκλίσεις σε σχέση με τα άλλα όπλα.
Αντρέα το έχεις πάρει πολύ σοβαρά φίλε ... για πάρτη σου τα γράφω ...

Δεν βγάζεις κανένα νόημα με το διάβασμα, τον χρόνο σου θα χάσεις, όπως τον έχασα και εγώ.
Αν θες να δεις αν μιλάμε για παραμύθια ή όχι, κάνεις τις δικές σου δοκιμές και καταλήγεις στα δικά σου συμπεράσματα.

Άτομα τα οποία εμπιστεύομαι και έχουν κάνει δοκιμές με πολλά όπλα και πολλά τσοκ λένε όλοι αυτό που έγραψε και ο Βάγγος στην πρώτη σελίδα.
Δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές.
Το ίδιο συμπέρασμα έβγαλα και εγώ, όχι μόνο με τις κατανομές που πόσταρα, αλλά σε μια πορεία 30+ ετών σε θηράματα με 4 δικά μου όπλα και πολλά ξένα.
Ο καθένας βέβαια (και εγώ) ότι θέλει λέει και ότι θέλει πιστεύει ...

Από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας Αμερικανικά Φορουμ ... ήταν όχι η διάτρηση αλλά ότι έδιναν σχετικά φτωχή Περιφέρεια.
Κέντρα πυκνά ή αραιά ;;;
Σε ρωτάω γιατί έχω ακούσει και τα 2 !!!!

Σε αυτό το πολύ δύσκολο, σχεδόν άλυτο πρόβλημα της χιλιετίας για τους Αμερικάνους, ... αλλάζεις τσοκ και είσαι κομπλέ ...
Τι άλλο θα ακούσουμε από τους USA ?

ps
Αν θες να δεις πραγματικά ένα όπλο που "δεν σκοτώνει", πως γίνεται "να σκοτώνει", πλήρωσε έναν σοβαρό προπονητή και ρίξε καμιά καραβιά φυσίγγια στο σκοπευτήριο.
Χρησιμοποίησε ένα καλό και δοκιμασμένο φυσίγγι στο κυνήγι και είσαι άρχοντας.
Με τα ρέστα αγόρασε ένα καλό σκυλί ...

Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα ή μπαρούφες ή και τα 2 ...
 
Last edited:
Η Benelli είναι ξεκάθαρη σε σχέση με το poi - poa.
Σημαδεύουμε όπως παρακάτω με ακίνητο σταθεροποιημένο όπλο σε στόχο στα 18,3m από το στόμιο.
Σημαδεύουμε όπως θα σημαδεύαμε με ραβδωτό.
View attachment 45823
Και οι μέγιστες αποκλίσεις πρέπει να είναι αυτές
  • Μέχρι 2" = 5 cm δεξιά ή αριστερά από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 5" = 12,7 cm πάνω από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 2" = 5 cm κάτω από το σημείο σκόπευσης
Η δική μου δοκιμή ήταν στα 14 μέτρα με Full και 9άρια ή 8άρια δεν θυμάμαι και δεν έχει σημασία και η απόκλιση ήταν 5cm.
Με απλή μέθοδο το τριών βρίσκεις την απόκλιση στα 18,3μ που θέλει η Benelli.

Στα 14μ
14m - 5cm
18,3m - Xcm
X=18,3*5/14 = 6,5cm

Στα 36.5μ
14m - 5cm
36,5m - Xcm
X=18,3*5/14 = 13cm

View attachment 45824

Η παραπάνω είναι μια δοκιμή που πρέπει να γίνεται σε ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ αλλά δεν έχει καμία σχέση με το που ρίχνει το όπλο όταν επωμίζουμε και τουφεκάμε.


Γιατί δεν παθαίνουν τίποτα σαν όπλα και οι κάτοχοι είναι οικολόγοι αχααχαχ
...καλά βρε συ δεν ντρέπεσαι, και ήθελες να με βάλεις να πάρω μπενέλι? ...να με κάψεις... αδυναμία που μου έχεις!!!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Back
Top